Προτασεις για Μονεμβασια

Di_Va_

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
βασικα το προγραμμα μου εχει ως εξης: εχω κλεισει μονο αεροπορικα απο θεσσαλονικη για 22-08 (7μιση το πρωι ειμαι αθηνα) μεχρι 27-08 (πεταω απο αθηνα 21:00). εχω σκοπο να νοικιασω αμαξι και σκεφτομουν ναυπλιο ,- πορο, -σπετσες αλλα επειδη εχω παει , σκεφτηκα να κανω ενα ντου προς μονεμβασια. εχω ακουσει πολλα καλ. θελω να δω πραγματα, να ξεκουραστω, να ηρεμησω, να κανω τα μπανακια μου, τα κλασικα... όποτε, οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθησει. με προβληματιζει πχ μηπως οι μερες ειναι πολλες για να μεινω μονο εκει; αλλα νομιζω μπορω να συνδυασω πραγατα., όπως η Ελαφονησος που λες εε; εχω ακουσει , αλλα δεν ξερω...

ααα φυσικα οποιος ειναι απο εκει ή εχει παει , που προτεινει να μεινει κανεις;
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Λοιπόν για Μονεμβασιά! Έξω απο το κάστρο : Για ποτακι αποσδηποτε στο sol. Τραπεζάκια πάνω στην παραλία με θέα το κάστρο καρφωμένες δάδες στην παραλία κ μουσικουλα! Για ψαράκι -ουζάκι στο ακρογιάλι. Για σουβλάκι στο κοράλι. Για αμυγδαλωτα στον Xαραμή. Μέσα στο κάστρο: Για καφέ-ποτό στο ενετικό ή στην ταράτσα του έμβασις! Για ποτακι λίγο πιο ψαγμένο στο προτελευταίο μπαράκι του στενού του κάστρου στο Malvasia cafe-bar! Εκει θα απολαύσεις ήσυχα το ποτό σου με θέα το πέλαγος ακούγοντας Καλλας, Πιάφ κ.τ.λ
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Παραλίες: αριστερά απο την γέφυρα που παει προς το κάστρο.(συμπαθητική με μεγάλα άσπρα βότσαλα). Αμπελακια: στην περιοχή ξιφιας με beach bar και πανέμορφη λόγω των αμμολοφων! Παραλια πλύτρας (οργανωμένη στην περιοχή Ασωπού 25' από Μονεμβασιά). Παραλία τηγάνια στην περιοχή Ελιά (20' από Μονεμβασιά!)

Εννοείται καλύτερα για διαμονή μέσα στο κάστρο σε υποσκαφο! Αλλα ειναι πιο ακριβά απο να μένεις έξω! Μη μείνεις πάνω απο δυο βραδιά Μονεμβασιά! Υπάρχουν απίστευτα μέρη τριγύρω... Τις άλλες 3 μέρες μοίρασε τες! Το Γυθειο ειναι υπέροχο κ συνδιαζεται με το σπήλαιο Δυρου! Αν θες ορεινό τοπίο με πλατάνια κ έλατα, ο Κοσμάς ειναι φοβερός με το υποσκάφο μοναστήρι της Παναγίας Ελωνας! Στην ελαφονησο η παραλία του Σίμου θεωρείται η καραιβικη της Ελλάδας! Εκει κοντά που θα πάρεις το καραβάκι για την ελάφονησο, αν πας προς Νεάπολη, ρωτά για το ακρωτήρι του Μαλιά με το απολιθωμένο φοινικοδασος και απίστευτα νερά για μπάνιο! Προς Μανη μεριά, το Λιμέναρι ειναι πανέμορφο κ το χωριό Βάθεια με τους πύργους! Ότι κ να κανεις, θα περάσεις φανταστικά!
 
Last edited by a moderator:

antoniabarba

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Εχω παει μονενβασια ..πολυ ομορφο μερος..εμεινα εξω απο το καστρο αλλα αν ξαναπαω θα διαλεξω να μεινω μεσα..καλα να περασεις...
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλημερα παιδια, εριξα μια ματια στο θεμα ειδα και καποιες φωτο απο Μονεμβασια και ηθελα να ρωτησω οπως ρωτησε και παραπανω καποιος αν ειναι για Χριστουγεννα,τι κλιμα εχει; εχει εναν σχετικο κοσμο η ειναι "νεκρα", ψαχνουμε εδω και καιρο να παμε καπου τα Χριστουγεννα και επειδη για εξωτερικο δεν το βλεπω ψαχνουμε για καπου στην Ελλαδιτσα μας. Μου ειχαν κανει διαφορες προτασεις αλλα οι περισσοτερες θελουν αυτοκινητο και εμεις δεν θα εχουμε αυτοκινητο θα παρουμε το κτελ που ειδα οτι εχει απο κιφησια και θα εχουμε τα ωραια μας ποδαρακια;).
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Μετά από πολύ ψάξιμο για την επιλογή των καλοκαιρινών μας διακοπών καταλήξαμε στην Μονεμβασιά και το ναυπλιο.είμαστε κοντά στα 30 ζευγάρι ψάχνουμε για χαλαρές διακοπές όχι να μην έχει και καθόλου κόσμο και έχουνε στην διάθεση μας μια εβδομάδα Τέλος Αυγούστου. Προτείνετε μου διαδρομές? ??
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Προτείνετε μου διαδρομές? ??
Αθήνα --> Ναύπλιο
Όχι από την κλασική περπατημένη αλλά μετά το Ισθμό κατεβαίνεται προς Επίδαυρο για μπανάκι και καλό φαγητό και γυρνάτε στο Ναύπλιο αργά το απόγευμα.

Από Ναύπλιο:
Μπορείτε να πάτε σε κοντινές παραλίες: Κιβέρι, Καραθώνας, Τολό, Κάντια κτλ, αλλά να κάνετε και κάποιες μακρινές διαδρομές:
προς Πόρτο Χέλι για μπάνιο στα απίστευτα νερά του Αγ. Αιμιλιανού
ή
προς Κινουρία για μπάνιο στο Άστρος, Τυρώ κτλ.

Ναύπλιο --> Μονεμβασιά:
Προτείνω αντί του κλασικού δρόμου εγερτήριο νωρίς και κατεύθυνση προς Φωκιανό Αρκαδίας μία πολύ καλή παραλία μετά το Λεωνίδιο. Αφού κάνετε το μπανάκι σας θα πάρετε το νέο δρόμο προς Μονεμβασιά από εκεί που πάει παραλιακά και αρχικά θα σταματήσετε στο Κυπαρίσσι (ένα χωριό βγαλμένο από Κυκλάδες στη στεριά) για δεύτερο μπανάκι και φαγητό. Αργά το απόγευμα καταληγετε στην Μονεμβασιά.

Μονεμβασιά:
Οπωσδήποτε έστω και αυθημερόν επίσκεψη στην Ελαφόνησο. Ωραίες παραλίες είναι η Ελαία, η Πλύτρα και ο Αρχάγγελος προς τον κόλπο. Ιδιαίτερη παραλία είναι η Βλυχάδα και το Μπαλογκέρι με τρομερά νερά και άγρια ομορφιά με δύσκολη διαδρομή μετά το Χάρακα προς Κυπαρίσσι.

Μονεμβασιά --> Αθήνα:
Αν πήγατε Μονεμβασιά από τον γρήγορο δρόμο τότε από το Βλαχιώτη στρίβεις για Γεράκι (έχει κάστρο) από εκεί Κοσμά (χωριό Κόσμημα) περνάς από το Μοναστήρι της Παναγιάς Έλωνας και καταλήγεις μέσω Λεωνίδιου στο Ναύπλιο.

Αλλιώς πας Γύθειο, να δεις το ναυάγιο στο Βαλτάκι, μπάνιο κλασικά στο Μαυροβούνι, ή αν δεν βαριέσαι στα πανέμφα νερά στο Λιμένι Οίτυλου.

Πόσες μέρες θα μείνεις?
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
df
Αθήνα --> Ναύπλιο
Όχι από την κλασική περπατημένη αλλά μετά το Ισθμό κατεβαίνεται προς Επίδαυρο για μπανάκι και καλό φαγητό και γυρνάτε στο Ναύπλιο αργά το απόγευμα.

Από Ναύπλιο:
Μπορείτε να πάτε σε κοντινές παραλίες: Κιβέρι, Καραθώνας, Τολό, Κάντια κτλ, αλλά να κάνετε και κάποιες μακρινές διαδρομές:
προς Πόρτο Χέλι για μπάνιο στα απίστευτα νερά του Αγ. Αιμιλιανού
ή
προς Κινουρία για μπάνιο στο Άστρος, Τυρώ κτλ.

Ναύπλιο --> Μονεμβασιά:
Προτείνω αντί του κλασικού δρόμου εγερτήριο νωρίς και κατεύθυνση προς Φωκιανό Αρκαδίας μία πολύ καλή παραλία μετά το Λεωνίδιο. Αφού κάνετε το μπανάκι σας θα πάρετε το νέο δρόμο προς Μονεμβασιά από εκεί που πάει παραλιακά και αρχικά θα σταματήσετε στο Κυπαρίσσι (ένα χωριό βγαλμένο από Κυκλάδες στη στεριά) για δεύτερο μπανάκι και φαγητό. Αργά το απόγευμα καταληγετε στην Μονεμβασιά.

Μονεμβασιά:
Οπωσδήποτε έστω και αυθημερόν επίσκεψη στην Ελαφόνησο. Ωραίες παραλίες είναι η Ελαία, η Πλύτρα και ο Αρχάγγελος προς τον κόλπο. Ιδιαίτερη παραλία είναι η Βλυχάδα και το Μπαλογκέρι με τρομερά νερά και άγρια ομορφιά με δύσκολη διαδρομή μετά το Χάρακα προς Κυπαρίσσι.

Μονεμβασιά --> Αθήνα:
Αν πήγατε Μονεμβασιά από τον γρήγορο δρόμο τότε από το Βλαχιώτη στρίβεις για Γεράκι (έχει κάστρο) από εκεί Κοσμά (χωριό Κόσμημα) περνάς από το Μοναστήρι της Παναγιάς Έλωνας και καταλήγεις μέσω Λεωνίδιου στο Ναύπλιο.

Αλλιώς πας Γύθειο, να δεις το ναυάγιο στο Βαλτάκι, μπάνιο κλασικά στο Μαυροβούνι, ή αν δεν βαριέσαι στα πανέμφα νερά στο Λιμένι Οίτυλου.

Πόσες μέρες θα μείνεις?[/QUOT

Σε ευχαριστώ πολύ γις πληροφορίες!!Απλά θα ξεκινήσουμε από Πάτρα όχι από Αθήνα.Θα φύγουμε Κυριακή και θα καθίσουμε μέχρι την αλλη Κυριακή..Η Νεάπολη ή Κύθηρα αξίζουν?
Θα καθίσουμε 7 μέρες το θέμα είναι ότι θα φύγουμε από Πάτρα και όχι από Αθήνα.
 
Last edited by a moderator:

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Θα καθίσουμε 7 μέρες το θέμα είναι ότι θα φύγουμε από Πάτρα και όχι από Αθήνα.
Για το πρόγραμμα που σου συνέστησα δεν παίζει ρόλο αφού μέσω κορίνθου θα πας!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom