Ρουμανία Προτασεις για Ρουμανια,εστιατορια,τιπ..

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Προτασεις για εστιατοριο στη πολη Brasov,Bουκουρεστι και Tulcea. Πιο συγκεκεριμενα: στο Brasov εχω κλεισει χοτελ στο ιστορικο κεντρο και θα με ενδιεφερε σε εκεινη την περιοχη να μου προτεινετε κατι,επισης και κανενα μπαρ. Στο Βουκουρεστι ενα περασμα θα κανω,δε θα μεινω,δε με ενδιαφερουν μπαρ μονο εστιατορια. Τωρα στο Tulcea,εχω γαμο,αλλα θα μεινουμε και μια μερα να δουμε την πολη,αρα και εκει με ενδιαφερει καποιο εστιατοριο.
Ευχαριστω,και γενικα αν θελετε να μου δωσετε και κανενα τιπ καλοδεχουμενο!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προτασεις για εστιατοριο στη πολη Brasov,Bουκουρεστι και Tulcea. Πιο συγκεκεριμενα: στο Brasov εχω κλεισει χοτελ στο ιστορικο κεντρο και θα με ενδιεφερε σε εκεινη την περιοχη να μου προτεινετε κατι,επισης και κανενα μπαρ. Στο Βουκουρεστι ενα περασμα θα κανω,δε θα μεινω,δε με ενδιαφερουν μπαρ μονο εστιατορια. Τωρα στο Tulcea,εχω γαμο,αλλα θα μεινουμε και μια μερα να δουμε την πολη,αρα και εκει με ενδιαφερει καποιο εστιατοριο.
Ευχαριστω,και γενικα αν θελετε να μου δωσετε και κανενα τιπ καλοδεχουμενο!!!!
πήγα προσφατα Βουκουρέστι (για να ψηφίσω..) και ημερήσια Brasov.
στην πρωτεύουσα φάγαμε:
Caru cu bere (αρκετά καλό, εξαιρετικό μεσαιωνικό περιβαλλον μέσα, high recommended)
Restaurant, romanian traditional cuisine restaurant, Vatra Restaurant (μικρό συμπαθητικό δίπλα σε ωραίο πάρκο που επίσης είχαμε γευμα on the water)
LA MAMA - 10 ani de excelenta (αλυσίδα, φάγαμε στο ν.3 αξιοπρεπώς-χορταστικές μερίδες, καλές μπύρες, νεανικό περιβάλλον)
στο Brasov φτάσαμε μεσημέρι με απίστευτη ζέστη και προτίμησα Poiana με
Restaurant Sura Dacilor (καλό φαγητό, εξαιρετικός κήπος μες στα δεντρα με θέα χιονοδρομικό, άψογο σέρβις παρά την τουριστική όψη του εσωτερικού)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Σε ευχαριστω πολυ,μου γυαλισε το ματι,το πρωτο που προτεινεις στο Βουκουρεστι,το Caru cu Bere. Απο τιμες τι λεει;
Ξερεις αν δεχονται καρτες;

Οσο για αυτο που προτεινεις στο Brasov,δε μπορω να βρω τη διευθυνση,δε εμφανιζεται στο σαιτ ή δε βλεπω εγω καλα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ευχαριστω πολυ,μου γυαλισε το ματι,το πρωτο που προτεινεις στο Βουκουρεστι,το Caru cu Bere. Απο τιμες τι λεει;
Ξερεις αν δεχονται καρτες;

Οσο για αυτο που προτεινεις στο Brasov,δε μπορω να βρω τη διευθυνση,δε εμφανιζεται στο σαιτ ή δε βλεπω εγω καλα;
ναι το πρώτο είναι πολύ καλό, μην το χάσετε. και για γεύμα. οι απορίες σου λύνονται στο σάιτ του. δεχεται κάρτες και μπορείς να κάνεις download το μενού του να το μελετήσεις. πολύ νορμαλ τιμές κάτω του μετρίου αθηναικού. λίγο τσιμπημένες σχετικά με άλλα τοπικά αλλά πάλι χαμηλότερες από μας. για τα δικά σας δεν ξέρω..
αυτό δεν είναι στο Brasov είναι στην Poiana Brasov. έχει φωτο του κήπου στα contacts.
Sura Dacilor Restaurant Poiana Brasov - poiana-brasov.com
βρίσκεται στο τέλος μιας "αγοράς" στο μεγάλο πάρκιν 100μ πριν τα λιφτ του χιονοδρομικού, εύκολο να το βρεις. η διαδρομή Brasov-Poiana 20' μέσα σε ελατοσκεπή άριστο δρόμο απίστευτης ομορφιάς και με φοβερή θέα από ψηλά και στην πόλη του Brasov. η ίδια η Poiana, ένα μέτριο συνοθύλευμα ξενοδοχείων. αξίζει μόνο το φαγητό και η βόλτα.
Α, φοβερή και η Sinaia στο δρόμο για το Brasov από Βουκουρέστι.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
ναι το πρώτο είναι πολύ καλό, μην το χάσετε. και για γεύμα. οι απορίες σου λύνονται στο σάιτ του. δεχεται κάρτες και μπορείς να κάνεις download το μενού του να το μελετήσεις. πολύ νορμαλ τιμές κάτω του μετρίου αθηναικού. λίγο τσιμπημένες σχετικά με άλλα τοπικά αλλά πάλι χαμηλότερες από μας. για τα δικά σας δεν ξέρω..
αυτό δεν είναι στο Brasov είναι στην Poiana Brasov. έχει φωτο του κήπου στα contacts.
Sura Dacilor Restaurant Poiana Brasov - poiana-brasov.com
βρίσκεται στο τέλος μιας "αγοράς" στο μεγάλο πάρκιν 100μ πριν τα λιφτ του χιονοδρομικού, εύκολο να το βρεις. η διαδρομή Brasov-Poiana 20' μέσα σε ελατοσκεπή άριστο δρόμο απίστευτης ομορφιάς και με φοβερή θέα από ψηλά και στην πόλη του Brasov. η ίδια η Poiana, ένα μέτριο συνοθύλευμα ξενοδοχείων. αξίζει μόνο το φαγητό και η βόλτα.
Α, φοβερή και η Sinaia στο δρόμο για το Brasov από Βουκουρέστι.

Οκ θενκς α λοτ!!! Θα τιμησω το εστιατοριο στο Βουκουρεστι. Στο προγραμμα που εχω φτιαξει ηδη εχει μπει η Sinaia,τωρα που ειπες και για Poiana θα παω μονο και μονο για φωτογραφιση της πολης απο ψηλα.
Αν εχεις να δωσεις και καποιο αλλο τιπ για Βουκουρεστι καλοδεχομενο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οκ θενκς α λοτ!!! Θα τιμησω το εστιατοριο στο Βουκουρεστι. Στο προγραμμα που εχω φτιαξει ηδη εχει μπει η Sinaia,τωρα που ειπες και για Poiana θα παω μονο και μονο για φωτογραφιση της πολης απο ψηλα.
Αν εχεις να δωσεις και καποιο αλλο τιπ για Βουκουρεστι καλοδεχομενο!
για φωτογράφηση πάρε το δρόμο για Ποιάνα, μετά 2-3κμ έχεις το Brasov στο πιάτο (και στο φακό σου).
είπες θα είσαι περαστική από Βουκουρέστι. αν εννοείς αξιοθέατα, ν.1 το παλάτι Τσαουσέσκου, το Satului (και το πάρκο μέσα στο οποίο βρίσκεται Herastrau) και το πάρκο Cismigiu. από μουσεία αν έχεις χρόνο κατά βούληση..από κίνηση αν και με είχαν προειδοποιήσει, δεν είδα καθόλου. άδειοι δρόμοι, μάλλον λόγω εκλογών, οπότε δεν είμαι και ο κατάλληλος να σε διαφωτίσω. πάντως μικρές οι αποστάσεις αυτων που ανέφερα.
α και η περιοχή γύρω από το Lipscani ένα δρομο του ιστορικού κέντρου (δίπλα από το εστιατόριο που είπαμε). shopping απογοήτευση.
την επόμενη φορά θα τα πούμε FB, πιο γρήγορα..
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Γραθιας!

Περαστικη θα ειμαι γυρω στις 3 ωρες τη μια μερα και τη τελευταια αλλες 3 ωρες. Για μουσεια στο λιγο χρονο που εχω δεν ενδιαφερομαι να δω. Οσο για σοπινκ καν δεν ειναι στα σχεδια μου. Μια χαρα πληροφοριες μου εδωσες!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Χθές ήμουν Βουκουρέστι και έκανα τον γύρο της λίμνης (6χλμ.!!)στο πάρκο Herastrau το οποίο είναι πανέμορφο. στην βόρεια πλευρά του έχει αρκετά εστιατόρια πάνω στην λίμνη. πολύ όμορφα. εφ' όσων θα πας στο Brasov θα περάσεις και από sinaia. θα επισκεφτείς (δε το διαπραγματεύομαι!!) το Muzeu Peles. δες στο φωτογραφικό μου album για τι πράγμα μιλάμε. εστιατόρια στο Brasov θα βρεις στον πεζόδρομο της πόλης. στην βάση του πεζόδρομου, δίπλα στα McDonalds(όχι αρκετά κοντά ώστε να έρχεται η "μπόχα!!") βρίσκεται ένα Σέρβικο με πολύ νόστιμα κρέατα (δεν θυμάμαι το όνομα αλλά έχει μια μεγάλη πινακίδα, δεν το χάνεις)

Από την άλλη, στα 20 χλμ, από το Brasov βρίσκεται το Bran με το ,υποτειθέμενο, κάστρο του Δράκουλα

Τέλος, η Tulcea είναι μια μέτρια πόλη. τα μόνα εστιατόρια που βρήκαμε ήταν πάνω στον Δούναβη. από την Tulcea φεύγουν καραβάκια στις 9:30 συνήθως και σε πάνε μέσα στο δέλτα του Δούναβη. καλό θα ήταν να το ζήσεις αυτό...
 

vamvakoolas

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
το πολυαναφερομενο Caru cu Bere στην Σταυρουπολεως ειναι πλεον τουριστικη ατραξιον (κατα τη γνωμη μου) και ιδιως παρασκευοσαβατο θελει κρατηση....εκτος και αν δεν εχεις προβλημα να περιμενεις....


Βουκουρεστι (γιατι Brasov αποφευγα το φαι εκει προτιμουσα τα γυρω χωρια) το αγαπημενο μου ειναι το τσεχικο !!!! εστιατοριο κοντα στη Σταυρουπολεως..απλως τελειο:clap::clap::clap:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αφου ο τιτλος λεει τιπ ας πω λοιπον οτι ο δρομος απο Βουκουρεστι για Brasov εχει οριο ταχυτητας 100 αλλα δεν υπαρχει καμια μα καμια πινακιδα που να γραφει το οριο,μονο σε καποια σημεια βλεπεις στο δρομο 70 και αυτο κοντα σε κατοικημενες περιοχες και φυσικα στα χωρια το οριο ειναι 50,αλλα το 100 πουθενα! Ετσι λοιπον καποια στιγμη ο δρομος φαρδαινει και εχει και απο τις 2 μεριες 2 λωριδες χωρις ομως διαχωριστικο στη μεση και εκει λοιπον τρεξαμε με 125,νομιζοντας οτι το οριο ειναι 120 και ξαφνικα στη μεση του δρομου ενας αστυνομικος μας κανει σημα να σταματησουμε και μας ζητησε 180 lei,τα οποια ειναι 40 ευρω γιατι τρεχαμε. Πληρωσαμε και φυγαμε,αλλα μας εδωσε και το σουβενιρ-κληση!

Τωρα πηγαινοντας για Constanza υπαρχει ενα κομματι autopista,οπου εκει το οριο ειναι 130.

Γενικα λιγο υπομονη στο δρομο γιατι σε καποια σημεια (και αυτο στο κομματι που βρισκεται στα Καρπαθια Ορη ) ξαφνικα σταματας χωρις να ξερεις γιατι! Και μπορει να περιμενεις και κανενα 20λεπτο.
Αν καποιος εχει σκοπο να νοικιασει αυτοκινητο στη Ρουμανια θα προτεινα ενα τζιπακι. Εμεις ειχαμε ενα Subaru Forester.

Γενικα εφυγα με καλες εντυπωσεις απο τη Ρουμανια! Και για να ειμαι ειλικρινης δε το περιμενα,η Ρουμανια δεν ηταν στη λιστα με ταξιδια μου και πηγαμε για ενα γαμο στη πολη Tulcea. Oπως ειπε ο Kalspiros μια βολτα στο Δανουβιο αξιζει σε αυτη την πολη.

Brasov πολυ ωραια πολη και οντως ωραια θεα απο το δρομο πηγαινοντας για Brasov Poiana οπως ειπε ο Samion. Τελικα εδω εφαγα σε ενα γερμανικο εστιατοριο,το οποιο βρισκεται πανω στη πλατεια της παλιας πολης,στο Altstadt.

Επισκεφτηκα Sinaia,Bran,Rasnov.

Προσωπικα δε μου αρεσε καθολου η Constanza,super τουριστικο μερος!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Η constanta δε λέει μία, συμφωνώ. Η Mamaia όμως, λίγο πιο έξω, μια λωρίδα γης μεταξύ θάλασσας και λίμνης, ναι μεν είναι πολύ τουριστική αλλά μου άρεσε η ιδέα των Ρουμάνων του τελεφερίκ που περνάει πάνω από την περιοχή. Εγώ από την άλλη, το ΣΚ ξαναπάω στην λατρεμένη μου SIGHISOARAAAAA!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom