Γενικά Προτείνετε κυκλαδίτικους κοντινούς προορισμούς

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ΠΑΡΟΣ

Στα συν...

Φτηνά και καλά... υπερπληθόρα καταλυμάτων για όλα τα βαλάντια... οι Λεύκες είναι ένα υπέροχο χωριό άγνωστο στους πολλούς... πολύ καλές θάλασσες... καλό φαγητό...

Στα πλην...

Κοσμοπλημύρα... πιτσιρικαρία... νταβαντούρι... Παροικιά και Νάουσα κατεστραμένες από τον τουρισμό...

Η γνώμη μου...

Αν είσαι πιτσιρικάς η επίσκεψη επιβάλλεται... αν είσαι σερφάς το ίδιο... αν έχεις δικό σου σπίτι και κινηθείς μακρία από τα τουριστικά και θα περάσεις καλά και θα ευχαριστηθείς μπάνιο... εγώ προσωπικά ούτε πιτσιρικάς είμαι, ούτε σέρφινγκ κάνω, ούτε έχω φίλους με σπίτι... εν ολίγης... το νησί δεν είναι του στυλ μου... ένα Π/Σ/Κ κάθε 3-4 χρόνια και αυτό μετά από πολύ σκέψη...

ΝΑΞΟΣ

Στα συν...

Καλές θάλασσες, καταπληκτικό φαγητό και ένα από τα ωραιότερα μεσόγεια χωριά στις Κυκλάδες, η Απείρανθος... μεγάλο νησί με αξιοπρεπές οδικό δίκτυο και πληθώρα φτηνών καταλυμάτων...

Στα πλην...

Παραείναι μεγάλο για να θυμίζει Κυκλάδες... τα παραθαλάσσια χωριά και η Χώρα σχεδόν κατεστραμένα από την τουριστική λαίλαπα...αυτό το φτηνές οικογενειακές διακοπές βγάζει κάπου μια μιζέρια...

Η γνώμη μου...

Ναι έχει ωραίες θάλασσες, καλό φαγητό και ένα θαυμάσιο χωριό αλλά από την άλλη έχει Rooms to Let με την οκά και Βίλλα Τούλα με το κιλό... επειδή το "Θανασσάκη όχι στα βαθιά πουλάκι μου" και το τσιμέντο μου την δίνουν γενικά και ειδικά όταν κάνω καλοκαιρινές διακοπές, λέω να μην πάω για 3-4 χρόνια ακόμα... άντε να κάνω μια εξαίρεση και να πάω να φάω αρχές Σεπτέμβρη ΣΤΟΥ ΛΕΦΤΕΡΗ στην Απείρανθο...

ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟΣ

Στα συν...

Φοβερή χώρα, από τις καλύτερες στις Κυκλάδες και ένα ακόμα υπέροχο χωριό... γραφικότατο, σοφιστικέ νησί με κλασσάτα καταλύματα... ιδανικό για ζευγάρια...

Στα πλην...

Ο καλός καιρός που η Φολέγανδρος ήταν φτηνή και ερημική πέρασε... από τότε που έφτασαν τα γρήγορα ο τουρισμός αυξήθηκε και οι τιμές ανέβηκαν... ποτέ οι παραλίες δεν ήταν το μεγάλο ατού του νησιού... φαγητό έτσι κι έτσι...

Η γνώμη μου...

Πριν δέκα χρόνια ήταν super τώρα είναι πάρα πολύ καλό... άριστη περίπτωση αν ζητάς σχετική ηρεμία χωρίς να είναι νέκρα, να πας με καλό αμόρε και να έχεις αρκετά χρήματα να μείνεις σε καλό ξενοδοχείο...

ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ

Στα συν...

Άριστες θάλασσες, γραφική Χώρα, καλό φαγητό και ηρεμία... οι Κυκλάδες που χάνονται...

Στα πλην...

Ελάχιστη νυχτερινή ζωή και μυστήρια πρόσβαση... και τώρα που το σκέφτομαι ο ΝΙΚΟΛΑΣ ας ξεκαβαλίσει το καλάμι... ψάρια πουλάει όχι χρυσάφι...

Η γνώμη μου...

Ιδανικό νησί για διακοπές και ηρεμία... όποιος δεν ψάχνεται για τρελλή νυχτερινή διασκέδαση θα βρει τον παράδεισό του... γνήσιο Κυκλαδίτικο ησυχαστήριο... από τα top νησιά μου...

ΗΡΑΚΛΕΙΑ

Στα συν...

Ησυχία, ηρεμία και ασφάλεια... αν διαλέξετε κάποιο καλό δωμάτιο υπέροχη θέα... φτηνά...

Στα πλην...

Μέτριες οι παραλίες, μέτριο το φαγητό, ανύπαρκτη η διασκέδαση...

Η γνώμη μου...

Χρυσή μετριώτητα... όταν δίπλα σου είναι η Σχοινούσα ποιός ο λόγος να τρέχεις στην Ηρακλειά... για μια ημερίσια και μια βουτιά στο λιμάνι καλά είναι για παραπάνω λυπάμαι...

ΔΟΝΟΥΣΑ

Στα συν...

Καταπληκτικές παραλίες, παρείστικη κατάσταση και χαλαρώτητα...

Στα πλην...

Εναλλακτικό νησί, με χύμα κόσμο, δύσκολη πρόσβαση, ελάχιστα καταλύματα... για τον Αύγουστο κλείστε νωρίς γιατί δεν θα βρείτε τίποτε...

Η γνώμη μου...

Το νησί ή το λατρεύεις ή το προσπερνάς... εμένα μου άρεσε... δεν είναι και για χόρταση αλλά 4-5 μερούλες στο χαλαρό τις σπαταλάς...

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

Στα συν...

Παγκοσμίου επιπέδου θέα, καλό φαγητό, ατμοσφαιρικά ξενοδοχεία, πάμπολλες επιλογές εστίασης και καταλυμάτων...


Στα πλην...

Τα Φηρά αποτελούν τρανό παράδειγμα τουριστικής καταστροφής... το νησί έξω από την μαγική μέσα πλευρά είναι μετριώτατο... θάλασσες γιόκ... εξαιρετικά ακριβή πρόσβαση...

Η γνώμη μου...

Το ιδανικό για μένα πρέπει να επισκέπτεσαι κάθε τέλη Ιούνιου την Σαντορίνη για ένα τριήμερο... να κάνεις μπάνιο στον Περίβολο, να τσιμπάς κάτι στα ΔΙΧΤΥΑ, να μένεις ή στην Οία ή στο Ημεροβίγλι και να κυκλοφορείς επιλεγμένα στο υπόλοιπο νησί... το γνωρίζω ότι θέλεις αρκετά χρήματα για να το κάνεις αλλά τα special πράγματα στην ζωή πληρώνονται...
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Γύρισα πριν μια βδομάδα από Σέριφο και θα στην προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!! Και παραλίες ωραίες θα βρεις όχι απλά συμπαθητικές και νυχτερινή ζωή έχει για όλα τα γούστα και κοντά είναι (με το γρήγορο).
 

fofinaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥΥΥ !!!!
Γύρισα πριν μια βδομάδα από Σέριφο και θα στην προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!! Και παραλίες ωραίες θα βρεις όχι απλά συμπαθητικές και νυχτερινή ζωή έχει για όλα τα γούστα και κοντά είναι (με το γρήγορο).
αληθεια??? λετε να παω σεριφο??? δηλαδη δηλαδη για πεσ περισσοτερεσ πληροφοριεσ!!!! που αξιζει να μεινεισ??? απο φαγητο τι λεει?? οι παραλιεσ που πιγεσ κ σου αρεσαν πολυ ποιεσ ειναι??? :roll:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Σου προτείνω Άνδρο ανεπιφύλακτα! Μόνο 2 ωρίτσες από Ραφήνα. Ένα νησί με ΥΠΕΡΟΧΕΣ παραλίες και με δυνατότητα να βρείτε ηρεμία...Ένα 3ήμερο αποκλειστικά για εσένα και τον καλό σου..Με το ίδιο σκεπτικό πήγα πρόπερσυ το καλοκαίρι με το αγόρι μου και περάσαμε υπέροχα! Θα σου πρότεινα να μείνετε Μπατσί και σίγουρα να πάτε στην παραλία της Βόρης και στα Κάτω Γυάλια !!!! Καλά να περάσετε από καρδιάς !
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
αληθεια??? λετε να παω σεριφο??? δηλαδη δηλαδη για πεσ περισσοτερεσ πληροφοριεσ!!!! που αξιζει να μεινεισ??? απο φαγητο τι λεει?? οι παραλιεσ που πιγεσ κ σου αρεσαν πολυ ποιεσ ειναι??? :roll:

αν το εκανα σωστα απο κάτω εχει ενα λινκ με οτι πληροφορίες μπορω να σου δώσω για Σέριφο!!!!!
 

fofinaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥΥΥ !!!!

fofinaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥΥΥ !!!!
ναι.........τα λεσ αναλυτικοτατα κ εγω προλαβα να σχολιασω χιχιχιχι :bleh: χιλια ευχαριστωωω :cool:
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
ναι.........τα λεσ αναλυτικοτατα κ εγω προλαβα να σχολιασω χιχιχιχι :bleh: χιλια ευχαριστωωω :cool:
οπου και να πας καλα να περασεις... ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΚΙΙΙΙΙΙ :clap::clap::clap:
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Άντε να γράψω εδώ την γνώμη μου για τα Κυκλαδονήσια για να μην ανοίγουμε άλλο θέμα...

ΑΝΔΡΟΣ:

Στα συν...

Είναι κοντά, έχει υπέροχες παραλίες, καλό φαγητό, μια κλασσάτη χώρα και ένα αξιόλογο μουσείο μοντέρνας τέχνης...

Στα πλην...

Έχει αέρηδες, δεν έχει μεγάλη υποδομή σε ξενοδοχεία με αποτέλεσμα να είναι ψιλοακριβά τα αξιοπρεπή καταλύματα, η νυχτερινή ζωή λίγα πράγματα, οι κάτοικοι σνομπ...

Η γνώμη μου... είναι μια άριστη περίπτωση τριημέρου με σοβαρό αμόρε... θα πιείς νερό από την Σάριζα, θα χαθείς στην Άχλα θα ανανεώσεις την σχέση σου τρώγοντας στον Περτέση...στο νησί αξίζει να πηγαίνεις σταθερά ένα τριήμερο το χρόνο, ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο...

ΤΗΝΟΣ:

Στα συν...

Έχει τα ωραιότερα χωριά στις Κυκλάδες, έχει καταπληκτικό φαγητό, έχει υπέροχες διαδρομές για αυτοκινητάδα, έχει καλές παραλίες... Πύργος, Υστέρνια , Καρδιανή είναι από τα τρία ωραιότερα χωριά της Ελλάδας

Στα πλην...

Έχει την ασχημότερη Χώρα στις Κυκλάδες, τον Δεκαπενταύγουστο είναι αδύνατον να πας εκτός αν είσαι θερμός θιασώτης του θρησκευτικού τουρισμού, έχει ελάχιστη νυχτερινή ζωή...

Η γνώμη μου... ιδανικό για μια βδομάδα με σοφιστικέ αμόρε ή ζευγαροπαρέες για φαγητό μέχρι κτηνωδίας στο Θαλασσάκι... είναι από τα ωραιότερα Κυκλαδονήσια... extra tips... α) μακριά και αγαπημένοι από την Χώρα... β) Ρομαντική βόλτα στο νεκροταφείο-μουσείο του Πύργου...cult καταστάσεις για μυστήρια τυπάκια και γκόμενες που εκτιμούν το ψαγμένο...

ΣΥΡΟΣ...

Στα συν...

Έχει την εντυπωσιακότερη και μια από τις ωραιότερες Χώρες των Κυκλάδων, έχει καλό φαγητό,θα έχεις τον Galat για παρέα, έχει κόσμο όλες τις εποχές του χρόνου και για τους τζογαδόρους έχει καζίνο...

Στα πλην...

Δεν έχει καλές παραλίες, μαζεύει κυρίως οικογενειακό τουρισμό ή μεγάλες ηλικίες, δεν σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε κυκλαδονήσι...

Η γνώμη μου... η Σύρος έχει αρχοντιά και αυτό το feeling οφείλεις να το βιώσεις σε όποια ηλικία κι αν βρίσκεσαι... αν είσαι μεγαλύτερος θα φας 4-5 μέρες εκεί αν είσαι πιτσιρικάς ένα τριημεράκι είναι ότι πρέπει...

ΜΥΚΟΝΟΣ...

Στα συν...

Έχει πολλές και μάλλον τις καλύτερες παραλίες των Κυκλάδων, έχει εντονότατη νυχτερινή ζωή, έχει πληθώρα καταλυμάτων όλων των βαλαντίων, έχει κοσμοπολίτικο χρώμα...

Στα πλην...

Είναι ακριβή και υπερεκτιμημένη, έχει ανυπόφορο κόσμο, έχεις ελάχιστες δυνατότητες να ηρεμήσεις...

Η γνώμη μου... αν είσαι πιτσιρικάς θα πας μια βδομάδα, θα μεθάς κάθε βράδυ και θα το ευχαριστηθείς... αν έχεις καβατσάρει τα τριάντα θα πας ένα τριήμερο τον Ιούνιο για να κολυμπήσεις... όποια άλλη εποχή και να πας θα είναι παραλογισμός εκτός αν είσαι ο εγγονός του Λάτση και έχεις δικιά σου βίλλα...

ΚΥΘΝΟΣ

Στα συν...

Είναι κοντά, έχει πολύ καλές παραλίες, έχει μια μικρή αλλά συμπαθητική Χώρα, και ένα υπέροχο σπήλαιο στο Χωριό...

Στα πλην...

Υστερεί τρομερά σε ξενοδοχειακές υποδομές και εστίαση με αποτέλεσμα να είναι ακριβή... χωρίς να είναι άσχημη δεν έχει κάτι το σπέσιαλ που να την κάνει να ξεχωρίζει...

Η γνώμη μου... για ένα τριημεράκι στο χαλαρό μια στο τόσο καλή είναι... για να περάσεις εκεί τις καλοκαιρινές σου διακοπές μην το συζητάμε...


ΜΗΛΟΣ

Στα συν...

Έχει εντυπωσιακές παραλίες, μια καλούτσικη Χώρα, μια αξιοπρεπή νυχτερινή ζωή και πολλές επιλογές καταλυμάτων...

Στα πλην...

Έχει μάλλον το χειρότερο λιμάνι στις Κυκλάδες... το μισό νησί είναι γεμάτο λατομεία, έχει απίστευτο κόσμο. μικρά ερωτευμένα ζευγαράκια σαλαρίζουν σε κάθε σου βήμα...

Η γνώμη μου... υπερτιμημένη του κερατά... αν είσαι μέχρι εικοσιπέντε πάρε την σχέση σου και βγάλε φωτό στο Σαρακίνικο μαζί με άλλα εκατοντάδες ζευγαράκια... αν είσαι πάνω από εικοσιπέντε πήγαινε ένα τριήμερο για μπάνιο αρχές Σεπτέμβρη που έχουν ανοίξει και τα σχολεία...

ΚΙΜΩΛΟΣ

Στα συν...

Δεν έχει κόσμο, έχει ηρεμία, έχει καλό φαγητό, έχει φοβερές παραλίες...

Στα πλην...
Δεν έχει κόσμο και έχει ηρεμία, είναι μακριά...

Η γνώμη μου... αν σου αρέσει η ηρεμία, οι βόλτες σε μια καταπληκτική και σχεδόν έρημη Χώρα και το μπάνιο σε φοβερές και χωρίς κόσμο παραλίες είναι νησί περιπτωσάρα... αν δεν αντέχεις την μοναξιά κάνε μια ημερίσια από την Μήλο και πολύ σου είναι...


Υ.Γ.Θα επανέλθω και με άλλες Κυκλάδες αργότερα...
δε θα μπορουσα να διαφωνω περισσοτερο μαζι σου.............:lol:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.104
Για ποιό από όλα τα νησιά διαφωνείς με τον Traveller?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.728
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom