Γενικά Προτυπο για Interrail

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες!!!

Σκέφτομαι να πάω με interrail σε διάφορες χώρες και αυτό που με προβληματίζει είναι το πώς θα πακετάρω, τι σακίδιο να πάρω, πόσα πράγματα να πάρω κλπ..

Δεν θέλω να ξοδέψω πολλά στην αγορά σακιδίου, δεδομένου ότι ήδη το ταξίδι θα κοστίσει πολλά και μπορεί και να μην το ξαναχρησιμοποιήσω..
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για κάποιό φθηνό μαγαζί αλλά να είναι και ποιοτικό (μην μου διαλυθεί και τρέχω..), αλλά όχι τύπου North face, είναι πανάκριβο, και πόσα λίτρα να πάρω!! (μία μεσαίου μεγέθους βαλίτσα πόσα λίτρα είναι;;).. Και μερικά στοιχεία:

-1 μήνα θα ταξιδέψω περίπου αλλά θα μένω σε φίλους οπότε μπορώ να πλένω τα ρούχα και να τα ξαναφοράω.
-Θα πάω από μέσα Μαρτίου μέχρι μέσα Απριλίου περίπου, και αρχικά θα πάω Βελιγράδι-Βουδαπέστη-Βερολίνο οπότε φαντάζομαι θα έχει αρκετό κρύο.., μετά τον Απρίλη θα πάω Ελβετία-Βόρεια Ιταλία και θα είναι πιο νορμάλ
-Θα είμαι αρκετές ώρες στα τρένα οπότε θα χρειαστώ και βιβλία..
-Σκέφτηκα να πάρω ένα backpack σακίδιο των 75 λίτρων αλλά 1) από τιμές που είδα πρόχειρες είναι αρκετά ακριβό, γύρω στα 80 ευρώ (βέβαια αν δεν βρω κάτι άλλο θα το πάρω αναγκαστικά), 2) Δεν έχω ιδέα αν θα μπορέσω να το κουβαλήσω..

Καθε πληροφορία θα είναι πολύτιμη!!
Ευχαριστώ!! ;)
1)υπαρχουν 2 παρομοια θεματα στο φορουμ οσων αφορα το backpack. Το ενα ειναι λιγο παλιο,αλλα το αλλο ειναι σχετικα προσφατο με αρκετες καλες και κατατοπιστικες συμβουλες οποτε διαβασε το με προσοχη ..

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%F3%E1%EA%E9%E4%E9%EF-%F0%EB%DC%F4%E7%F2.html

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...3%E1%EA%E9%E4%E9%EF-%F0%EB%E1%F4%E7%F2-3.html

Αποψη μου ειναι οτι ενα 75lt ειναι αρκετο αν δεν εχεις σκοπο να κουβαλας μαζι σου γοβες,τσαντες κλπ κλπ .. Δεν σου συνιστω να παρεις βαλιτσα θα ταλαιπωρηθεις πολυ περισσοτερο ..

2) Το αρκετα κρυο ειναι σχετικο .. μεσα μαρτιου με μεσα απριλιου μπορει να συναντησεις και λιγο χιονι,μπορει να συναντησεις και πολυ καλο καιρο .. σε αντιστοιχο ταξιδι μου 15-30 Μαρτιου το 2010 στις χωρες που ανεφερες το πιο πολυ κρυο που ειχα συναντησει ηταν στην Γενευη που ειχε βροχη και 5 C .. Σιγουρα να εχεις λιγο βαρια ρουχα μαζι σου,αλλα μην το παρακανεις .. απο την στιγμη που θα εχεις την δυνατοτητα να τα πλενεις κιολας,τοτε ολα καλα ;)

3) Αν μενεις Αθηνα μπορεις να πας στο Μοναστηρακι και να παρεις πολυ καλης ποιοτητας backpack με 50-60 ευρω .. Οταν το ειχα παρει εγω,μου ειχαν κανει και πολυ καλη προσφορα για το sleeping bag ..
 

Fauve

Member
Μηνύματα
33
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
κάπου και σύντομα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Μάτσου Πίτσου
καλησπέρα σε όλους!πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου για το interrail, ευχαριστούμε!επειδή σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι με interrail, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν ακόμα δρομολόγια τρένων για το εξωτερικό και συγκεκριμένα για Σόφια???Το 2009 είχα πάει με τρένο Σόφια, αλλά από τότε έχει περάσει καιρός και έχουν αλλάξει πολλά!Κι αν δεν υπάρχει (κλαψ...) με ποιόν άλλο τρόπο εκτός του αεροπλάνου μπορώ να πάω?? συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη η συγκεκριμένη απορία!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
εχουν καταργηθει ολα τα διεθνη δρομολογια απο τον ΟΣΕ .. Μπορεις να πας μονο με λεωφορειο ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Βελγιο,Ολλανδια,Λουξεμβουργο: Ακριβα τρενα Thalys και Fyra . Δεν χρησιμοποιουνται απο InterRailers γιατι πολυ απλα εχουν πολυ ακριβο supplement και προτιμουνται οι εναλλακτικες διαδρομες με regional trains.

Τσεχια: Τα τρενα που θελουν reservation ειναι τα supercity trains αλλα και αυτα οπως και πολλα αλλα μπορουν να παρακαμφθουν με εναλλακτικες διαδρομες ..

Γενικοτερα και ειδικοτερα μαζι,αν δεν υπαρχει βιασυνη μπορεις να "γλιτωσεις" ολα τα reservation fees με το interRail pass :D:D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Τσεχια: Τα τρενα που θελουν reservation ειναι τα supercity trains αλλα και αυτα οπως και πολλα αλλα μπορουν να παρακαμφθουν με εναλλακτικες διαδρομες ..
κοινώς (Τσεχικός) Pendolino ;)
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Ξέχασα να σε ευχαριστήσω!!

Αποψη μου ειναι οτι ενα 75lt ειναι αρκετο αν δεν εχεις σκοπο να κουβαλας μαζι σου γοβες,τσαντες κλπ κλπ .. Δεν σου συνιστω να παρεις βαλιτσα θα ταλαιπωρηθεις πολυ περισσοτερο ..
Το θέμα είναι ότι θα κουβαλάω χειμωνιάτικα :(

3) Αν μενεις Αθηνα μπορεις να πας στο Μοναστηρακι και να παρεις πολυ καλης ποιοτητας backpack με 50-60 ευρω .. Οταν το ειχα παρει εγω,μου ειχαν κανει και πολυ καλη προσφορα για το sleeping bag ..
Βρήκα στο μοναστηράκι με 45 ευρώ 75 λίτρα (μάρκα δεν θυμάμαι).. Παίζει να μην είναι και 75 λίτρα γιατί σε σχέση με τα Πόλο φαινόταν πολύ μικρότερο.. Δεν έχει όμως φερμουάρ στην μέση του σακιδίου ώστε να έχω και από εκεί πρόσβαση και νομίζω ότι δεν θα με βολέψει..:roll:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αμα δεν εχει το φερμουαρ στην μεση τοτε δεν βολευει,μην το παρεις ..
Αυτο το μωρο εχω παρει εγω Hobbi - camping, , , , , , , , , , , , , , aku, meindl, lowa, aigle, columbia, beretta, benelli, browning, wingester, merkel, franchi, shimano, mares, apnea, cressisub, terra, panda, cambus, magnum, starforce, ridge, survivors, pentagon, yaesu, wouxu αν πας στο πρωτα πρωτα μαγαζια στο μοναστηρακι με τα στρατιωτικα ειδη,camping κλπ θα το βρεις σιγουρα ..
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αμα δεν εχει το φερμουαρ στην μεση τοτε δεν βολευει,μην το παρεις ..
+1 κι από μένα, το φερμουάρ στη μέση είναι πολύ βολικό...πάντως 75lt είναι νομίζω μεγάλο και ειδικά για κοπέλα, άσε που θα μπαίνεις στον πειρασμό να το βαρυφορτώνεις...

(Ορέστη ίδιο σακίδιο έχουμε....θα το εγκαινιάσω αύριο στο Βελιγράδι...)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλό είναι το 75, γιατί ποτέ δε ξέρεις πότε θα το χρειαστείς. Το δικό μου, του έχω κάνει τρις άγιο, με αυτά που κουβάλισε από Ρωσία :)
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τα 75lt ομως με χειμερινα ρουχα γεμιζει σε ογκο και οχι σε βαρος οποτε νομιζω θα ειναι υποφερτο ..
Μπραβο domenica,ωραια επιλογη :) Τα φιλια μου στο Βελιγραδακι :D
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom