Γενικά Προτυπο για Interrail

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σας!!! με συγχωρείτε αν γράφω σε λάθος μέρος αλλά είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum...Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις και αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει..
Θέλω να πάω στις 22 Δεκεμβρίου Αγγλία..και θέλω να πάω με τρένο.Απ ότι κατάλαβα η μόνη λύση είναι το interrail παρ όλο που δεν θα επισκεφθώ άλλες χώρες. Αυτο σημαίνει αν δεν κάνω λάθος οτι θα πρέπει να πάρω το εισιτήριο των 10 ημερών με τα 248ευρώ(θα μείνω 12 μέρες εκεί αν βγάλω άκρη με το τρένο).
Ποτε θα ξεκινησεις απο Ελλαδα και ποτε εχεις σκοπο να φυγεις απο Λονδινο;;; Γιατι αν οπως λες θες να κατσεις 12 μερες στο Λονδινο τοτε δεν φτανει το εισιτηριο των 10 ημερων ...

Όμως το βασικό μου ερώτημα είναι το εξής...βρήκα μια διαδρομή μέσα από το site του interrail και πχ για Λονδίνο απο Ανκόνα έχει Ανκόνα-Μπολόνια,Μπολόνια-Μιλάνο-Μιλάνο-Ζυρίχη,Ζυρίχη-Παρίσι,Παρίσι-Λονδίνο. και ρωτώ το εξής...ΑΝ χάσω κάποιο τρένο(που σίγουρα θα χάσω μιας και θα είναι η πρώτη φορά έτσι) τι γίνεται?μπορώ να πάρω το επόμενο η οποιοδήποτε άλλο τρένο για τον επόμενο προορισμό?(φυσικά με τις ανάλογες επιβαρύνσεις).Και επίσης..σε γενικές γραμμές είναι επικίνδυνα?γιατί θα ταξιδέψω μόνος μου...και για να σας λύσω την απορία.θέλω να πάω με τρένο γιατί μετά από άσχημη εμπειρία σε αεροπλάνο και αποφάσισα να μην ξανα ταξιδέψω με αεροπλάνο. Σας παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί πελάγωσα με ΤΟΣΑ τρένα από Ιταλία για Αγγλία...:) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αμα το τρενο που θελεις να παρεις δεν χρειαζεται reservation(+να δωσεις καποιο supplement) τοτε μπαινεις σε οποιο τρενο θελεις . Αλλα αμα εχεις κανει reservation σε καποιο τρενο τοτε ποιος ο λογος να το χασεις;;; Με την ιδια λογικη που δε χανεις την πτηση σου ετσι δε χανεις και το τρενακι ;)
Αποψη μου ειναι οτι αφου μπαινεις που μπαινεις στον κοπο να πας στο Λονδινο με τρενο τοτε γιατι δεν κανεις και καμια σταση;;πχ Μπολονια αν φτανεις απογευμα προς βραδυ,μεινε εκει ενα βραδυ και φυγε με πρωινο τρενο . Το ιδιο και στη Ζυριχη . Βρες ενα hostel(σε ακτινα 500 μετρων απο τον σταθμο του τρενου θα βρεις σιγουρα),κανε μια βολτα το βραδυ και μπες στο τρενο το πρωι . Ετσι ειχα κανει και εγω οταν γυρνουσα περυσι τετοια εποχη απο Μπρνο(Τσεχια) . Εμεινα ενα βραδυ Μπρατισλαβα και αλλο ενα στο Βελιγραδι,ταξιδευα την μερα και μου βγηκε πολυ πιο ευχαριστα και ξεκουραστα το ταξιδι και ειδα και 2 πραγματα παραπανω ..

@orestcrete εξαιρετική ανάλυση! Μας ψήνεις για ΙΝΤΕΡΑΙΛ!
Ευχαριστωωω ...! Ψησου-ψησου :xmas_cheesygrin::xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
 

Roostergoat

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
UK
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ποτε θα ξεκινησεις απο Ελλαδα και ποτε εχεις σκοπο να φυγεις απο Λονδινο;;; Γιατι αν οπως λες θες να κατσεις 12 μερες στο Λονδινο τοτε δεν φτανει το εισιτηριο των 10 ημερων ...


hmmm ναι βασικά θέλω να ξεκινήσω από Ανκόνα στις 22 και να φύγω από Λονδίνο στις 4 Ιανουαρίου.Απλά το θέμα ήταν ότι το καράβι φτάνει στις 16:00 Ιταλία και από εκεί και πέρα λογικά ταξιδεύω όσο προλάβω μέχρι το βράδυ?η πρέπει να είμαι στην τσίτα και να ψάχνω συνεχώς τρένα(και αν υπάρχουν) βραδυνές ώρες?Γιατί ναι μεν μου έβγαλε τέλεια την διαδρομή για Αγγλία με διαφορετικά τρένα κάθε φορά αλλά ξεκινούσαν από Ανκόνα στις 7 το πρωι και όχι στις 16:00 που θα φτάσω εγω..Το εισιτήριο των 10 ημερών μπορώ να το χρησιμοποιήσω για 10 διαφορετικές μέρες η για 10 μέρες από την ημέρα που θα μπώ στο πρώτο τρένο?
Λογικά το καλύτερο θα ήταν να κάνω καμιά στάση να δώ και κανένα άλλο μέρος απλά δεν θα ήθελα να χάσω και τα Χριστούγεννα ταξιδεύοντας...Σας ευχαριστώ και πάλι!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
hmmm ναι βασικά θέλω να ξεκινήσω από Ανκόνα στις 22 και να φύγω από Λονδίνο στις 4 Ιανουαρίου.Απλά το θέμα ήταν ότι το καράβι φτάνει στις 16:00 Ιταλία και από εκεί και πέρα λογικά ταξιδεύω όσο προλάβω μέχρι το βράδυ?η πρέπει να είμαι στην τσίτα και να ψάχνω συνεχώς τρένα(και αν υπάρχουν) βραδυνές ώρες?Γιατί ναι μεν μου έβγαλε τέλεια την διαδρομή για Αγγλία με διαφορετικά τρένα κάθε φορά αλλά ξεκινούσαν από Ανκόνα στις 7 το πρωι και όχι στις 16:00 που θα φτάσω εγω..Το εισιτήριο των 10 ημερών μπορώ να το χρησιμοποιήσω για 10 διαφορετικές μέρες η για 10 μέρες από την ημέρα που θα μπώ στο πρώτο τρένο?
Λογικά το καλύτερο θα ήταν να κάνω καμιά στάση να δώ και κανένα άλλο μέρος απλά δεν θα ήθελα να χάσω και τα Χριστούγεννα ταξιδεύοντας...Σας ευχαριστώ και πάλι!!
το εισιτηριο των 10 ημερων ειναι για 10 ημερολογιακες ημερες .. αρα δεν σε φτανει αυτο .. Θα χρειαστεις των 22 ημερων που μπορεις να ταξιδεψεις 10 ημερες .. Ε αν ειναι τρεχα να φτασεις Λονδινο και κανε πιο χαλαρα την επιστροφη .. Η διαδρομη Ανκωνα-Μπολονια-Μιλανο-Βασιλεια-Στρασβουργο-Παρισι-Λονδινο ειναι 21 ωρες,αλλα οι ωρες των τρενων ειναι πολυ οριακες ...
 

Roostergoat

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
UK
Ταξίδι-Όνειρο
New York
μάλιστα...κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ!!!!θα το δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις:p
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λοιπον επειδη με προβληματισε το θεμα σου το εψαξα λιγο .
Καταρχην στο τρενο που συνδεει Παρισι-Λονδινο(EUROSTAR) δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το εισιτηριο interrail(ειναι το μονο απο τα Ευρωπαϊκα) και το εισιτηριο κανει 130 ευρω πανε-ελα ...! Οποτε η πιο οικονομικη λυση ειναι με λεωφορειο ή και με φερρυ ...
Δευτερον απο Μιλανο για Παρισι εχει τρενο 4 φορες την μερα απευθειας παλι με supplement ομως και αυτο ..
Που θελω να καταληξω ...! Το εχω ξαναπει και αλλου . Με το interrail σημασια εχει το ταξιδι,οχι ο προορισμος .. Μονο το εισιτηριο του πανε-ελα με το καραβι στην Ανκωνα ειναι οσο το αεροπορικο σου εισιτηριο για Λονδινο .. Δεν ξερω τι ασχημη εμπειρια μπορει να ειχες με αεροπλανο,αλλα πραγματικα ολο το ταξιδι σου απο Πατρα μεχρι Λονδινο θα σου παρει 3 μερες σιγουρα και δεν αξιζει να το κανεις γιατι θα εισαι συνεχεια με το ρολόι στο χερι...
Παρε 3 ηρεμιστικα και μπες στο αεροπλανο και θα δεις οτι δεν ειναι τιποτα ...:xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:
 

Roostergoat

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
UK
Ταξίδι-Όνειρο
New York
χαχαχαχαχ ότι και να πεις έχεις δίκιο!απλά είναι η λύση στην δικαιολογία του οτι δεν μπαίνω σε αεροπλάνο.Και φυσικά το μόνο σίγουρο είναι οτι θα έχω φρικάρει από το ταξίδι και εγώ θα λέω..."μια χαρά ήταν ξαναπάω",προκειμένου να μην μπω σε αεροπλάνο να πάω...lol. Αυτό με το Παρίσι Λονδίνο το παρατήσησα...αλλά ήθελα να ξερα για πιο λόγο έχει 289 ευρώ το global pass πχ και δεν μπορείς να μπεις στα μισά τρένα?η να πρέπει να πληρώσεις supplement για να μπεις στα άλλα...είναι λίγο καφρίλα νομίζω.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
νομίζω πως θα πρέπει να πάρει το τρένο για Calais, βαπόρι για Dover, κι από εκεί ξανά τρένο για Λονδίνο
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
χαχαχαχαχ ότι και να πεις έχεις δίκιο!απλά είναι η λύση στην δικαιολογία του οτι δεν μπαίνω σε αεροπλάνο.Και φυσικά το μόνο σίγουρο είναι οτι θα έχω φρικάρει από το ταξίδι και εγώ θα λέω..."μια χαρά ήταν ξαναπάω",προκειμένου να μην μπω σε αεροπλάνο να πάω...lol. Αυτό με το Παρίσι Λονδίνο το παρατήσησα...αλλά ήθελα να ξερα για πιο λόγο έχει 289 ευρώ το global pass πχ και δεν μπορείς να μπεις στα μισά τρένα?η να πρέπει να πληρώσεις supplement για να μπεις στα άλλα...είναι λίγο καφρίλα νομίζω.
Γιαυτο σου ειπα οτι σκοπος του interrail δεν ειναι να πας γρηγορα στον προορισμο σου,αλλα να απολαυσεις το ταξιδι .. Τα διεθνη δρομολογια ειναι λογικο να χρειαζονται καποιο reservation γιατι εκει ειναι αριθμημενες θεσεις ηλεκτρονικα,highspeed τρενα .. Ολες οι συνδεσεις μεταξυ των μεγαλουπολεων χρειαζονται reservation(Λονδινο,Παρισι,Αμστερνταμ,Βρυξελλες,Μιλανο) ..

νομίζω πως θα πρέπει να πάρει το τρένο για Calais, βαπόρι για Dover, κι από εκεί ξανά τρένο για Λονδίνο
Οπως τα λεει ο Θανασης ειναι .. Ειναι κοντα στο 8ωρο η ολη διαδικασια ..
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Αξεχαστες οι εμπειριες και οι αναμνησεις απο interail.
εχω προυπηρεσια με εξη μηνιατκα interail στην ευρωπη ..
αλλο γουστο το τρενο
ατελειωτο το ταξιδι μεσα στην ..........πρωην γιουγκοσλαβια ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ρωτησα για σενα Roostergoat ..
Ο καλυτερος τροπος για να γλιτωσεις ΟΛΑ τα reservations και τα supplements ειναι αυτος:
Ancona 0630 - 1102 Piacenza
Piacenza 1117 - 1157 Voghera
Voghera 1315 - 1417 Genova Piazza Principe

Genova Piazza Principe 1453 - 1731 Ventimiglia
Ventimiglia 1747 - 1834 Nice
Nice 2000 - 0737 Paris Austerlitz
Paris Nord 1004 - 1251 Boulogne
Boulogne 1311 - 1348 Calais Ville

Calais 1520 - 1550 Dover P&O ferry, ~35?

Dover Priory 1657 - 1852 London Charing X

Το μονο που πληρωνεις ειναι μια διαμονη στην Νις της Γαλλιας και τα 35 ευρω στο φερρυ μεταξυ Γαλλιας-Αγγλιας .. Ελπιζω να μπεις στο travelstories πριν φυγεις για το ταξιδι και να το δεις ;)
 

Roostergoat

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
UK
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Δεν σε πιστεύω!!!!!!είσαι φοβερός...με γλύτωσες από άπειρα έξοδα!!!!!σε χιλιο ευχαριστώ!!!!!!!δεν μπορώ να πω κάτι άλλο...ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!!!!!!δεν μπορούσα να σου στείλω private msg δυστυχώς γιατί δεν έχω κάνει πολλά post:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom