Γενικά Προτυπο για Interrail

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
στο ιντερνετ παντως εβαλα ημερομηνιες 27 Δεκεμβριου και 3 Ιανουαριου και βγηκανε 220+ ευρω ...
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
στο ιντερνετ παντως εβαλα ημερομηνιες 27 Δεκεμβριου και 3 Ιανουαριου και βγηκανε 220+ ευρω ...
Κι εγώ το δοκίμασα και μου έβγαλε 200ευρώ!!:shock::shock:Πραγματικά μου κάνει πολύ εντύπωση τόση διαφορά...
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
θεωρω πως η ηβιρικη (ισπανια-πορτογαλια) ειναι ιδανικος προορισμος για interail το σεναριο που εχω στο μυαλο μου το τελευταιο καιρο και θελω να κανω ειναι ευκολο και περιλαμβανει κυριως τις εξης πολεις βαρκελωνη-βαλενθια-μαδριτη-σεβιλη-γραναδα-λισαβωνα-πορτο αλλιως ισως εκανα κατι προς ολλανδια-βορεια γερμανια-πολωνια-εσθονια-λετονια-λευκορωσια.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
φυσικα και η Ιβηρικη ενδεικνυται για interrail αποδραση μεσα στο καλοκαιρι .. Αυτο που ανεφερα εγω ειναι οτι πολλες ισπανικες αμαξοστοιχιες χρειαζονται reservation(συγκεκριμενα 9 στις 13) οποτε χρειαζεται να εχεις καλη οργανωση απο την αρχη και να εχεις κανει κρατηση θεσης για καθε τρενο που θα παρεις μεσω διαδικτυου ειτε αν εισαι πιο "φλου" ταξιδιωτης με το που φτανεις σε μια πολη να κανεις κρατηση θεσης για τον επομενο προορισμο σου απο το train station ..
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
φυσικα και η Ιβηρικη ενδεικνυται για interrail αποδραση μεσα στο καλοκαιρι .. Αυτο που ανεφερα εγω ειναι οτι πολλες ισπανικες αμαξοστοιχιες χρειαζονται reservation(συγκεκριμενα 9 στις 13) οποτε χρειαζεται να εχεις καλη οργανωση απο την αρχη και να εχεις κανει κρατηση θεσης για καθε τρενο που θα παρεις μεσω διαδικτυου ειτε αν εισαι πιο "φλου" ταξιδιωτης με το που φτανεις σε μια πολη να κανεις κρατηση θεσης για τον επομενο προορισμο σου απο το train station ..
τα συγκεκριμενα τρενα εχουν και εξτρα χρεωσεις?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
τα συγκεκριμενα τρενα εχουν και εξτρα χρεωσεις?
τα περισσοτερα ναι .. και εκανα λαθος πριν,ειναι 11 στις 13 και οχι 9 στις 13 αμαξοστοιχιες .. στην Πορτογαλια ειναι 2 στις 5 ..
 

12mats

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
παιδια το interrail ειναι πραγματικα απιστευτη εμπειρια πριν 2 χρονια ειχα κανει ενα ταξιδι τα χριστουγεννα για 11 μερες λονδινο αμστερνταμ βερολινο και δεν πληρωσα κατι extra στα τρενα απλα δεν πηρα τα γρηγορα γιατι τοτε ειχε τρελα χιονια και δεν λειτουργουσαν....αξιζει παρα πολυ!
 

Roostergoat

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
UK
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα σας!!! με συγχωρείτε αν γράφω σε λάθος μέρος αλλά είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum...Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις και αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει..
Θέλω να πάω στις 22 Δεκεμβρίου Αγγλία..και θέλω να πάω με τρένο.Απ ότι κατάλαβα η μόνη λύση είναι το interrail παρ όλο που δεν θα επισκεφθώ άλλες χώρες. Αυτο σημαίνει αν δεν κάνω λάθος οτι θα πρέπει να πάρω το εισιτήριο των 10 ημερών με τα 248ευρώ(θα μείνω 12 μέρες εκεί αν βγάλω άκρη με το τρένο).
Όμως το βασικό μου ερώτημα είναι το εξής...βρήκα μια διαδρομή μέσα από το site του interrail και πχ για Λονδίνο απο Ανκόνα έχει Ανκόνα-Μπολόνια,Μπολόνια-Μιλάνο-Μιλάνο-Ζυρίχη,Ζυρίχη-Παρίσι,Παρίσι-Λονδίνο. και ρωτώ το εξής...ΑΝ χάσω κάποιο τρένο(που σίγουρα θα χάσω μιας και θα είναι η πρώτη φορά έτσι) τι γίνεται?μπορώ να πάρω το επόμενο η οποιοδήποτε άλλο τρένο για τον επόμενο προορισμό?(φυσικά με τις ανάλογες επιβαρύνσεις).Και επίσης..σε γενικές γραμμές είναι επικίνδυνα?γιατί θα ταξιδέψω μόνος μου...και για να σας λύσω την απορία.θέλω να πάω με τρένο γιατί μετά από άσχημη εμπειρία σε αεροπλάνο και αποφάσισα να μην ξανα ταξιδέψω με αεροπλάνο. Σας παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί πελάγωσα με ΤΟΣΑ τρένα από Ιταλία για Αγγλία...:) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
How to travel by train from London to Athens & Greece & Patras

για τσέκαρε αυτό που σου έστειλα. Είναι η βίβλος των ταξιδιών με τρένων. Κι κάτι ακόμα, μη φοβάσαι τίποτα. Μια χαρά θα περάσεις στο τρένο, κι γνωριμίες θα κάνεις ακόμα ;)
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
αν εχεις την καρτα μπορεις να παρεις το επομενο χωρις επιβαρυνση, δηλαδη και επιβαρυνση να εχει, θα πληρωσεις οσα θα πληρωνες, εκτως αν χρεαζεται να κλεισεις θεση και την χασεις. Και σε γενικες γραμες δεν ειναι επικυνδινα
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Mεχρι το λονδινο θελεις να το πας σερι η να δεις και καμια αλλη πολη στο ενδιαμεσο? Γιατι σερι θα ειναι νομιζω αρκετα κουραστικο.. Εγω ειχα κανει σχεδον την ιδια διαδρομη μεχρι Ζυριχη (απλα ξεκινησα απο Μπαρι αντι για Ανκονα) και μεχρι τη Μπολονια το ταξιδι ηταν λιγο εφιαλτικο (αργο τρενο, χωρις κλιματισμο κτλ) αλλα σιγουρα οχι επικινδυνο.
Βασικο που πρεπει να κοιταξεις ειναι ποιες διαδρομες εχουν τρενα με κουκετες για το βραδυ. Πχ, Μπολονια-Ζυριχη εγω ειχα μπει στο τρενο βραδυ, κοιμηθηκα με τη μια και εφτασα Ζυριχη νωρις το πρωι.
Επισης ρωτα πολυ επιμονα αν χρειαζεται κρατηση γιατι στο Μπαρι-Μπολονια ενω ρωτησαμε και μας ειπαν οτι δεν χρειαζεται κρατηση τελικα χρειαζοταν με αποτελεσμα το μισο ταξιδι να το βγαλουμε ορθιοι. Το ιδιο εχει συμβει και σε φιλους στη Γερμανια (!).
Την κρατηση την κανεις στο σταθμο απο τον οποιο φευγεις οποτε και να χασεις καποιο τρενο μπαινεις απλα στο επομενο, μη σε ανησυχει αυτο. Το μονο που πρεπει ισως να σκεφτεις, και για το οποιο δεν εχω ιδεα, ειναι μηπως λογω γιορτων ειναι καποια τρενα fully booked. Εδω πχ συμβαινει αλλα στο εξωτερικο δεν ξερω τι παιζει..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom