Γενικά Προτυπο για Interrail

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Πολωνία - Τσεχία - Σλοβακία - Ουκρανία (άμα έχεις διαβατήριο) ;) και για αυτές τις χώρες δε χρειάζεσαι τόσο πολλή το interail πάσο ;)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν θέλουμε να μπλέξουμε με διαβατήρια γιατί θέλουν ανανέωση :). Επιπλέον εκτός αυτόύ φοβάμαι ότι το επερχόμενο Euro στην Ουκρανία μπορείς να μας δημιουργήσει πρόβλημα στις τιμές. Οι άλλες χώρες ωραιες μου ακούγονται. Όταν λες δεν χρειαζόμαστε ιντερέιλ πάσο εννοείς επειδή είναι φθηνές ο διαδρομές Θανάση?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σε όλους τους ταξιδιώτες!

Γράφω μετά από αρκετό καιρό στο φόρουμ γιατί χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με ένα ταξίδι που σχεδιάζουμε να κάνουμε το καλοκαίρι. Είχα την εντύπωση ότι το ιντερέιλ ήταν με ζώνες αλλά δυστυχώς έχει καταργηθεί.

Το πλάνο έχει ως εξής: Μαζί με 3-4 φίλους μου θέλουμε το καλοκαίρι να ταξιδεψουμε στην Ευρώπη με προτίμηση στις χώρες του ανατολικού μπλοκ και της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Στη διάθεση μας έχουμε 14 ημέρες και γύρω στα 600-800 ευρώ. Θα πάρουμε μαζί μας και σκηνές και θα κοιμόμαστε και στην εξοχή κατ΄ ανάγκην αλλά και σε χόστελ.

Ζητάω λίγη βοήθεια σχετικά με το τι εισιτήριο αξίζει να επιλέξουμε και ποιες 4-6 χώρες θα έλεγε να επικεφθούμε και μερκές προτάσεις για τα μέρη. Αυτό γίνεται επειδή εκτός του μπάτζετ δεν εχουμε κανέναν περιορισμό. Θα είναι μια backpack εκδρομή.

Θα σας παρακαλούσα να να βοηθήσετε διότι έχω χάσει τον ύπνο μου με το συγκεκριμενο ταξίδι χαχαχα. Υπάρχει πολύ όρεξη. Παλαιότερα είχα κάνει εθελοντής στη Ρουμανία για 2 μήνες και έτσι είχα ταξιδέψει σε όλα τα Βαλκάνια αλλά τότε ήμουνα μόνος μου οπότε στα λάθη δεν με έπρηζε κανένας :D.

Αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
Φυσικά και αξίΖει να πάρετε εισιτήριο interrail,τα τρένα στην πρώην Γιουγκοσλαβία ειναι όλα χωρίς fee ..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δεν θέλουμε να μπλέξουμε με διαβατήρια γιατί θέλουν ανανέωση :). Επιπλέον εκτός αυτόύ φοβάμαι ότι το επερχόμενο Euro στην Ουκρανία μπορείς να μας δημιουργήσει πρόβλημα στις τιμές. Οι άλλες χώρες ωραιες μου ακούγονται. Όταν λες δεν χρειαζόμαστε ιντερέιλ πάσο εννοείς επειδή είναι φθηνές ο διαδρομές Θανάση?
γενικά στις χώρες αυτές παίζουν τοπικά προγράμματα για πολλά ταξίδια με τρένο ή τα εισιτήρια είναι πολλή φθηνά :)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μπορώ να τις δω πουθενά αυτές τις τοπικές προσφορές ή θα τις ρωτήσω στο γκισέ; Αντί για Ουκρανία τι άλλο να βάζαμε ;
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
θα μεταφέρω το thread για να πάρω καμιά γνώμη ακόμα :)
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Παιδιά SOS! Πήρα το πάσο του interrail σήμερα από τα γραφεία του ΟΣΕ στην Σινα..
Πάνω πάνω που είναι το όνομά μου (εκεί που κόβεται το κάτω εισιτήριο και στο δίνει) έχει κοπεί σχεδόν στην μέση του ονόματος οριζόντια. Το όνομα φαίνεται αλλά τα γράμματα είναι σχεδόν μισά σε ύψος. Αυτός μου εξήγησε ότι δεν θα χω πρόβλημα και ότι κι άλλοι το έχουν πάρει έτσι..
Έχει συμβεί αυτό σε κάποιον άλλο; Αν ναι, σας έχουν πει τίποτα όταν ταξιδεύατε; Πραγματικά δεν θέλω να μου το περάσουν για άκυρο και μετά να τρέχω, θα μου χαλάσει όλο το ταξίδι! :(
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Δεν νομίζω να σου πουν τίποτα! Έτσι κι αλλιώς πιο κάτω γράφει τον αριθμό της ταυτότητας άρα αν θέλει το ελέγχει και απο εκεί.
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Ok! Κι εγώ φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα!

Κάτι άλλο όμως, που νομίζω ότι έκανα βλακεία..
Την πρώτη μέρα την έβαλα 05/04 όμως θα πάρω νυχτερινό στις 04/04 μετά τις 19.00
Ο κανόνας 7pm ισχύει και για την 1η μέρα του interrail?
Γιατί στις οδηγίες λέει ότι ισχύει από τις 00.00 της 1ης μέρας (δλδ στις 05/04)

Θα μου το αλλάξουν λέτε;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
2) Ο κανονας για τις 19:00 ωρα . Αυτος ο κανονας ισχυει μονο για οσους εχουν παρει εισιτηριο με flexible dates (πχ 10 μερες ταξιδιου απο τις 22)
Ο κανονας αυτος λεει οτι αν επιβιβαστεις σε καποιο τρενο μετα τις 19:00 και εισαι ακομα on train απο τις 04:00 το πρωι και μετα τοτε χρεωνεσαι μια μονο μερα αντι για δυο που θα επρεπε κανονικα. Αυτο ισχυει και στο global pass και στο one country pass.Επισης δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις την πρωτη μερα του ταξιδιου σου,δηλαδη αν το εισιτηριο εχει ημερομηνιες απο τις 20 Νοεμβρη τοτε δεν μπορεις να το χρησιμοποιεις απο την 19η Νοεμβριου στις 19:00 αλλα κανονικα απο 00:01 20 Νοεμβριου.
Οχι ο κανονας δεν ισχυει για την πρωτη μερα .. Θα πρεπει να δηλωσεις ως 1η μερα 4 Απριλιου ..
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Ναι, το έμαθα.. βλακεία μου.
ελπίζω να μου το αλλάξουν στον οσε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom