Γενικά Προτυπο για Interrail

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Καλο ειναι να ρωτας στα γκισε των εισιτηριων αν χρειαζεται καποιο reservation fee,αλλιως ανεβαινεις στο τρενο κανονικα και αν χρειαζεται reservation fee το πληρωνεις στον ελεγκτη ..
Το πασο που εχεις ειναι μοναδικο,δεν αλλαζεται με καποιο εισιτηριο γιατι το χρησιμοποιεις παραπανω απο μια φορες ...
Kι αυτο το reservation μπορουμε να το κανουμε πχ μιση ωρα πριν φυγει το τρενο, ή πρεπει η κρατηση να γινει πολυ (ωρες ή μερες) πριν?
Και κατι ασχετο..τα νυχτερινα τρενα, εχουν παντα κρεβατια, ή και καθισματα?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Kι αυτο το reservation μπορουμε να το κανουμε πχ μιση ωρα πριν φυγει το τρενο, ή πρεπει η κρατηση να γινει πολυ (ωρες ή μερες) πριν?
Και κατι ασχετο..τα νυχτερινα τρενα, εχουν παντα κρεβατια, ή και καθισματα?
Κατα βαση μπορεις κ μιση ωρα πριν φυγει το τρενο,απλα δε ξερω κατα ποσο θα βρεις τους καλοκαιρινους μηνες ευκολα θεση,οποτε το καλυτερο ειναι με το που φτανεις στην πολη,να κανεις reservation για την επομενη(αν φυσικα ειναι υποχρεωτικο το reservation) ..
Τα νυχτερινα τρενα εχουν κ κρεβατια κ καθισματα ..
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Ευχαριστω orestcrete (αληθεια εισαι κι εσυ απο κρητη οπως δηλωνει τ'ονομα?)
Αν ομως δεν απαιτειται κρατηση δεν ειναι ρισκο να πας κι απλα να περιμενεις να επιβιβαστεις στο τρενο? Με την ενοια οτι μπορει να μην υπαρχουν θεσεις...
Εντωμεταξυ οταν μπαινεις στα τρενα εκει, καθεσαι οπου να'ναι? δεν υπαρχουν αριθμημενες θεσεις στα εισιτηρια και αρα πρεπει να εχεις εκτος απ το πασο κι ενα εισιτηριο ? Σορρυ για τις βλακωδεις ερωτησεις αλλα προσπαθω να καταλαβω πώς λειτουργει το συστημα.
Και κατι ακομα...αν βγαλω το πασο, αυτο ισχυει για παντως ειδους τρενα? ακομα πχ και γι αυτα που σε πανε απ το αεροδρομιο(rygge) στην πολη, ή και για το μετρο (που δεν ξερω αν εχει το οσλο)

**orestcrete δεν ξερω αν ειδες το ποστ μου στην προηγουμενη σελιδα.. αν ξερεις κ μπορεις θα με βοηθουσε πολυ η απαντηση σου σχετικα με τα φιορδ. Και εννοειται θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια οποιου αλλου γνωριζει, απλα απευθυνομαι σε σενα γιατι απ'οτι διαβαζω εχεις εντρυφησει στο θεμα του interail!!
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Αν ρωτήσεις στα εκδοτήρια θα σου πουν αν χρειάζεται. Αν σου πουν δεν χρειάζεται καθεσαι όπου θέλεις! Στα περισσότερα τρένα (αν οχι σε όλα) υπαρχει ενα καρτελάκι πάνω απο τις θέσεις ή απ έξω απο τις καμπίνες που λέει αν είναι reserve και για ποιες στάσεις.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ευχαριστω orestcrete (αληθεια εισαι κι εσυ απο κρητη οπως δηλωνει τ'ονομα?)
Αν ομως δεν απαιτειται κρατηση δεν ειναι ρισκο να πας κι απλα να περιμενεις να επιβιβαστεις στο τρενο? Με την ενοια οτι μπορει να μην υπαρχουν θεσεις...
Εντωμεταξυ οταν μπαινεις στα τρενα εκει, καθεσαι οπου να'ναι? δεν υπαρχουν αριθμημενες θεσεις στα εισιτηρια και αρα πρεπει να εχεις εκτος απ το πασο κι ενα εισιτηριο ? Σορρυ για τις βλακωδεις ερωτησεις αλλα προσπαθω να καταλαβω πώς λειτουργει το συστημα.
Και κατι ακομα...αν βγαλω το πασο, αυτο ισχυει για παντως ειδους τρενα? ακομα πχ και γι αυτα που σε πανε απ το αεροδρομιο(rygge) στην πολη, ή και για το μετρο (που δεν ξερω αν εχει το οσλο)

**orestcrete δεν ξερω αν ειδες το ποστ μου στην προηγουμενη σελιδα.. αν ξερεις κ μπορεις θα με βοηθουσε πολυ η απαντηση σου σχετικα με τα φιορδ. Και εννοειται θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια οποιου αλλου γνωριζει, απλα απευθυνομαι σε σενα γιατι απ'οτι διαβαζω εχεις εντρυφησει στο θεμα του interail!!
1) ναι ειμαι απο Κρητη :D
2) Αν δεν εχει reservation fee,ναι μπορεις απλα να ανεβεις στο τρενο και αν στην τελικη ειναι τιγκα το τρενο,τοτε καθεσαι ορθιος δεν υπαρχει περιπτωση να σε κατεβασουν .. Δεν μου εχει τυχει,αλλα και ο κατοχος interRail pass εχει στα χερια του εισιτηριο οποτε δεν θεωρειται "λαθρεπιβατης" για μην τον αφησουν να ταξιδεψει ..
3) Οχι,δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για τα μεσα μαζικης μεταφορας της εκαστοτε πολης ..
4) κοιτα αναλογως που θελεις να πας και τι να κανεις .. Πχ Αν θελεις να κανεις διαδρομες που δεν πηγαινουν τρενα τοτε παρε αμαξι,αλλιως σιγουρα θα σου βγει πολυ πιο οικονομικα με τρενα ..
Mπορεις να κανεις την διαδρομη Bergen-Oslo με τρενο (περιπου 6 ωρες) κ μετα απο εκει αμαξι,δεν αξιζει να παρεις interRail pass για ενα μονο δρομολογιο ..

Edit: Εδω και ενας χαρτης της Σκανδιναβιας με το δικτυο των τρενων ..
http://www.alleuroperail.com/eurorailway-maps/scandinavia-map.htm
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τη βοηθεια. Κλινω προς interail μαλλον.. για να μπορεσω να επισκευτω και Στοκχολμη και Κοπεγχαγη.. Μας παιρνει λετε να τα χωρεσουμε ολα αυτα (Οσλο, Μπεργκεν, φιορδ, Στοκχολμη, Κοπεγχαγη) σε 1 βδομαδα?
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τη βοηθεια. Κλινω προς interail μαλλον.. για να μπορεσω να επισκευτω και Στοκχολμη και Κοπεγχαγη.. Μας παιρνει λετε να τα χωρεσουμε ολα αυτα (Οσλο, Μπεργκεν, φιορδ, Στοκχολμη, Κοπεγχαγη) σε 1 βδομαδα?
Χλωμο.....εως αδυνατο
 

gt1212

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά.
Μετά από αρκετό ψάξιμο έχουμε αποφασίσει μ ένα φίλο να κάνουμε το εξής ταξίδι μέσα Ιουνίου:
Αεροπλάνο->Μιλάνο διαμονή 2 νύχτες
τραίνο->Παρίσι διαμονή 2 νύχτες
τραίνο (ή εναλλακτικά λεωφορείο)->Λονδίνο διαμονή 2 νύχτες
τραίνο->Βρυξέλλες διαμονή 2 νύχτες
τραίνο->Άμστερνταμ διαμονή 2 νύχτες
επιστροφή Αθήνα με αεροπλάνο

πιστεύετε ότι αξίζει το interrail σ αυτήν την περίπτωση, ή για αυτές τις διαδρομές θα έχουμε πολλά fees;
όλες οι διαδρομές με τραίνο θα είναι ημέρα (εκκίνηση από πρωί) για να μη χάσουμε τη θέα
αν τελικά επιλέξουμε interrail θα διαλέξουμε 2nd class ticket. Θα είναι το ταξίδι ανεκτό, ή θα πήξουμε ο ένας πάνω στον άλλο;
αν έχει κάποιος εμπειρία από παρόμοια διαδρομή, ή άποψή του θα βοηθούσε

ευχαριστώ
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τσεκαρε εδω,εχει πολυ καλες προσφορες απο καιρους σε καιρους ..
Train ticket: TGV-europe.com cheap train ticket & hotel booking
Δες πως σας βγαινουν τα εισιτηρια αθροιστικα .. Το πιο ακριβο ταξιδι για να ξερεις ειναι το Παρισι-Λονδινο γιατι εχει τα Eurostar .. Ειστε πανω απο 26 χρονων;;
 

gas4metal

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Έχει πολλούς μήνες που στο μυαλό μου στριφογυρνάει η ιδέα του InterRail. Χρόνια για να ακριβολογώ. Έφτασα σε ένα στάδιο στην ζωή μου που έχω εκπληρώσει όλους τους μεσοπρόθεσμους στόχους και σκέφτομαι να κάνω ένα διάλειμμα. Να ξεκαθαρίσω ότι έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για το InterRail, ωστόσο όσα και να διαβάσει κανείς δεν νομίζω να είναι αρκετά.

Στα πλαίσια αυτά ζητάω την υπομονή όσων ενδεχομένως συζητήσουν μαζί μου, καθώς μπορεί να κάνω ερωτήσεις οι οποίες έχουν ήδη απαντηθεί, τις οποίες είτε δεν θυμάμαι, είτε δεν διάβασα είτε δεν με κάλυψε η απάντησή τους.

Τα δεδομένα μου είναι τα εξής:
-Θα ταξιδέψω μόνος (άντρας 24 χρονών)
-Έχω να διαθέσω το πολύ 1500? για όλα
-Δεν ξέρω που να πρωτοπάω :p

Ας ξεκινήσουμε με την βασική μου ερώτηση:

Θέλω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη. Πως θα γίνει αυτό?
Έχω σκοπό να κοιμάμαι στα τρένα και κάθε 2-3 μέρες να μένω σε ένα hostel για να κάνω μπάνιο και να πλένω κανα ρούχο. Είναι κάτι τέτοιο αποδοτικό?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τα δεδομένα μου είναι τα εξής:
-Θα ταξιδέψω μόνος (άντρας 24 χρονών)
-Έχω να διαθέσω το πολύ 1500? για όλα
-Δεν ξέρω που να πρωτοπάω :p

Ας ξεκινήσουμε με την βασική μου ερώτηση:

Θέλω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη. Πως θα γίνει αυτό?
Έχω σκοπό να κοιμάμαι στα τρένα και κάθε 2-3 μέρες να μένω σε ένα hostel για να κάνω μπάνιο και να πλένω κανα ρούχο. Είναι κάτι τέτοιο αποδοτικό?
1) Τα καλυτερα ταξιδια ειναι οταν ταξιδευεις μονος σου ..
2) το μπατζετ σου ειναι ικανοποιητικοτατο για InterRail ..
3) Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το παιρνεις ανα περιοχες ..
Ενδεικτικα:Χωρες Βαλτικης,Βαλκανια,Κεντρικη Ευρωπη ..
4) Ναι ειναι αποδοτικο οταν αναφερεσαι σε μικρες(σχετικα) πολεις .. Δηλαδη οταν εχεις βαλει για παραδειγμα στο προγραμμα σου Αμστερνταμ,Παρισι,Λονδινο ε τοτε οχι δε σου φτανουν 2-3 μερες στη καθε μια .. Οταν εχεις βαλει ομως Μπρατισλαβα-Λιουμπλιανα-Ζαγκρεμπ τοτε it is enough ;)
Ο,τι αλλο θελεις ρωτα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom