Γενικά Προτυπο για Interrail

gas4metal

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις διευκρινίσεις! :)

Οπότε, από ότι κατάλαβα, αν κάνω InterRail θα πρέπει να περιοριστώ όσον αφορά το γεωγραφικό έδαφος που πρόκειται να καλύψω, διότι δεν προλαβαίνω να πάω παντού σε 1 μήνα.

Οπότε έρχομαι αντιμέτωπος με το δίλημμα:
-InterRail και γνωρίζω συγκεκριμένες χώρες αλλά σε όλο τους το εύρος
-αεροπορικές διαδρομές χαμηλού κόστους σε μεγάλο εύρος χωρών αλλα σε συγκεκριμένες πόλεις

Υπολογίζω ότι με το budget μου στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για ένα ταξίδι 1 μήνα ενώ στην δεύτερη περίπτωση περίπου της μισής διάρκειας.

Ασφαλώς η πρώτη απάντηση θα είναι "έχει να κάνει με το τι προτιμάς, να βλέπεις την διαδρομή ή τον προορισμό". Θα ήθελα την γνώμη κάποιου που τα έχει δοκιμάσει και τα 2, αν κάτι τέτοιο είναι εύκολο
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γενικώς δεν μπορείς να πας παντού μέσα σε 1 μήνα ...
Γι'αυτό για αρχή πρέπει να σκεφτείς που θες να πας .. Βάλε στο μυαλό σου 2-3 ταξίδια με τρένο διάρκειας ενός μηνα(θα σου πρότεινα καλύτερα 22 μέρες) και βάλε αντίστοιχα 2-3 με low cost airlines .. Στην δεύτερη περίπτωση το μέλος thanasisU2 ειναι μανούλα,το έχει κάνει επάγγελμα όπου να ναι θα εμφανιστεί και θα σου πει τις προτάσεις του ...
 

johnmak

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Kωσταντινουπολη(ελπιζω!)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α
Πολυ ωραιο θεμα μπραβο για την δουλεια..Παρ ολ αυτα προσπαθω να ψαξω και λιγο μονος μου αλλα ειδικα με το route planner δεν μπορω να βγαλω ακρη..Να κανω μια ερωτηση και αν καποιος ξερει απανταει..Ας πουμε οτι σχεδιαζω πχ να παω καποιες μερες (οχι πανω απο 10 με τιποτα μπορει και λιγοτερες) κροατια-σλοβενια και ενδεχομενως σερβια αν βολευει..Πρωτον απ οτι εχω καταλαβει αυτες οι χωρες δεν εχουν και κανενα τρελο δικτυο απο τρενα και δεν ξερω κατα ποσο συμφερει και ειναι εφικτο για να κανω σταση σε 2-3 μερη που θελω στην Κροατια και αλλα τοσα πχ Σλοβενια...Μιας και η Ελλαδα εχει κοψει τα εξωτερικα τρενα θα συμφερε να χρησιμοποιησω interrail η οχι?Και απο που θα μπορουσα να αρχισω το ταξιδι?Επισης σε τι τιμες περιπου θα κυμανθει το πακετο?(ειμαι φοιτητης και επομενως δεν μπορει να διατεθει και κανενα τρελο budget)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε συμφέρει για εμένα το Interail εκεί όπως το έψαχνα πέρυσι, ποιο πολλή το φτιάχνεις το πρόγραμμα με λεωφορεία και αγορά/αναζήτηση τιμών μέσω νετ
 

johnmak

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Kωσταντινουπολη(ελπιζω!)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α
Καταλαβα..Και εγω καπως ετσι το χα υπολογισιε γι αυτο δυσκολο να κανω ταξιδι προς τα κει ακομη..Επισης απ οτι κοιταξα λιγο δεν μπορεις να παρεις εισητητριο για μονο 2 χωρες ας πουμε ωστε να σου βγει πιο οικονομικα,η πιο οικονομικη λυση ειναι το μικροτερο global pass ετσι?Λιγο offtopic θαναση εσυ την εκανες την εκδρομη με λεοφωρεια κλπ?
 

gt1212

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Τσεκαρε εδω,εχει πολυ καλες προσφορες απο καιρους σε καιρους ..
Train ticket: TGV-europe.com cheap train ticket & hotel booking
Δες πως σας βγαινουν τα εισιτηρια αθροιστικα .. Το πιο ακριβο ταξιδι για να ξερεις ειναι το Παρισι-Λονδινο γιατι εχει τα Eurostar .. Ειστε πανω απο 26 χρονων;;
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι είμαστε πάνω από 26 χρονών.
Ξέρετε αν η β θέση σου δίνει σχετικά άνετο ταξίδι (σε γενικές γραμμές) ή είσαι ο ένας πάνω στον άλλο; Ρωτάω γιατί δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε τραίνα εξωτερικού
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μια χαρα ειναι .. Αν εχεις παρει το μεταμεσονυκτιο τρενο Αθηνα-Θεσσαλονικη τοτε ολα τα υπολοιπα ειναι παραδεισος ;)
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρουσα η πρόταση για ταξιδιωτική περιήγηση με τρένο, -αν και ομολογω πως ειναι μεσο που δεν εχω πολυ-χρησιμοποιήσει (ουσιαστικα΄με τρένα εχω κινηθεί κυρίως στο Βέλγιο, τα βρήκα πολυ εξυπηρετικά, γρήγορα και άνετα). Θα με ενδιάφερε η ιδέα ενός ταξιδιού με τρένο από Ιταλία, π.χ, προς τις χωρες τις κεντρικης ευρώπης, ισως και μεχρι Πορτογαλλία. εχει κανει κανεις μια τέτοια διαδρομή; αν ναι, θα με ενδιάφερε να μοιραστεί μαζί μου αυτή την εμπειρία (είναι όμορφα? σταματάς και ξαναπαίρνεις το τρένο; υπάρχουν γραφειοκρατικά ή άλλα θεματα που μπορει να δυσχεράνουν τη μετακίνηση; το κόστος είναι οντως οικονομικό, ή βγαίνει τελικα ακριβότερο; επίσης, γνωρίζει κανεις αν τα τρένα δέχονται κατοικίδιο (μικρό σκυλί;)
ευχαριστώ
Δέσποινα
 

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
Να ρωτήσω και εγω κάτι!!αν θελω να παω Άμστερνταμ αρχικα κ μετα στις χώρες τις βαλτικης ,θα παω με το πλοίο απο κερκυρα/Ηγουμενίτσα προς Βενετία και απο εκει θα παρω το συγκεκριμένο τρένο? ή προτιμοτερο ειναι μεσω σκοπιων?κ κάτι άλλο,ποδήλατο επιτρέπεται να παρω μαζί?υπαρχει extra χρέωση?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
οι αποστάσεις είναι τεράστιες, και θα χάσεις αρκετό χρόνο, δε είναι καλύτερα να πας με το αεροπλάνο, ή εστώ να αποφασίσεις Αμστερνταμ ή Βαλτική
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
για να πας Αμστερνταμ με τρενα θες 2 με 2,5 μερες .. Βρες εισιτηρια Αθηνα-Αμστερνταμ και θα εισαι εκει σε 2 ωρες .. Μετα αν θες να πας απο εκει προς Βαλτικη βγαινει πολυ πιο καλα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom