Γενικά Προτυπο για Interrail

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβια
Θα ήθελα να παω Άμστερνταμ με τραίνο για να σταματώ σε πόλεις και ισως να διανυκτέρευω εκει..απλα Άμστερνταμ θα μεινω περισσοτερο..τι εννοείς βαλτικη βγαινει πολυ πιο καλα?για ποδήλατο έχει κανείς ιδέα?:)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
από το Amsterdam προς Βαρσοβία είναι 16 ώρες το τρένο. Από την Βαρσοβία προς Βαλτικές χώρες μόνο αεροπλάνο ή λεωφορείο, γιατί τα τρένα είναι τραγικά εκεί. Αμά θες να κάνεις το ταξίδι αυτό υπολόγισε πάνω απο μήνα
 

Railmania

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Όπου με βγάλουν οι ράγες.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Στο παρακάτω link http://www.travelstories.gr/423007-post1.html μπορείτε να βρείτε ένα συμπλήρωμα στον οδηγό που έφτιαξε ο χρήστης orestcrete. Τον έβαλα στο group γιατί νομίζω ταιριάζει καλύτερα εκεί και ενημερώνω και εδώ εάν κάποιος ενδιαφέρεται να τον διαβάσει.
 

giorgos120

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετική με το Interrail.

Σχεδιάζουμε να πάμε με interrail σε Ιταλία/Γαλία μετά τις 20 Αυγούστου. Ειναι η πρώτη φορα που ασχολούμαι με το InterRail και δεν εχω γνωσεις απο το θέμα. Ψαχνοντας να αγοράσω εισητήρια μεσω Raildude ετυχε να δώ και εκει αλλα και στην wikipedia πως "Απαραίτητη η κράτηση εισιτηρίων 3 μήνες πριν από την ημερομηνία ταξιδιού."

Αυτό με μπέρδεψε καπως και θα ήθελα την βοήθεια σας. Γίνεται να κλείσω τώρα εισιτήρια για τις 20 αυγούστου, ή θα επρεπε να το χα κανει πριν 3 μήνες?
 

Railmania

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Όπου με βγάλουν οι ράγες.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καλησπέρα,

Εάν εννοείς το πάσο, τότε όχι δεν χρειάζεται να το κλείσεις 3 μήνες πριν. Απλά να υπολογίσεις να το κλείσεις από τώρα για τον Αύγουστο, γιατί κάνει περίπου 20-30 μέρες να το παραλάβεις (από την επίσημη ιστοσελίδα περίπου τόσο κάνει. Από το raildude δεν έχω πάρει ποτέ, αλλά λογικά και από εκεί θα θέλει καμία εβδομάδα και πάνω σίγουρα άμα δεν θες να σου χρεώσουν προμήθεια), εκτός και πληρώσεις έξτρα προμήθεια για να σου έρθει πιο γρήγορα. Π.χ. άμα πας να κάνεις check out το πάσο που διάλεξες, αν βάλεις ημερομηνία 20 Ιουλίου (που σήμερα είναι 15 και υποτίθεται ότι εγώ θέλω να ταξιδέψω στις 20) μπορείς να το παραλάβεις στις 19 του μήνα απλά θα πρέπει να πληρώσεις έξτρα 25 ευρώ επειδή το αγοράζεις τελευταία στιγμή και πρέπει να στο στείλουν γρήγορα. Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα με το χρονικό περιθώριο, αρκεί βέβαια να μην θες να ταξιδέψεις μεθαύριο, που απλά δεν γίνεται να στο στείλουν τόσο γρήγορα. Εάν εννοείς κράτηση σε τραίνα τότε και να ισχύει κάτι τέτοιο (που εγώ δεν το έχω πετύχει πουθενά, αν και δεν έχω πάει Γαλλία) μπορείς να πάρεις τραίνο εναλλακτικό που δεν χρειάζεται να κάνεις κράτηση από πριν. Γενικά στο ταξίδι σου έχεις πολλές εναλλακτικές και μπορείς να ταξιδέψεις κάλλιστα με τα συμβατικά τραίνα και με εναλλακτικές διαδρομές, απλά θα σου πάρει παραπάνω χρόνο να φτάσεις στο τελικό προορισμό. Αλλά και πάλι μου φαίνεται υπερβολικό αυτό με τους 3 μήνες. Εγώ ό,τι κρατήσεις έχω κάνει τις έχω κάνει για 2-3 μέρες μετά το πολύ. Μήπως αυτό που διάβασες είναι κάτι άλλο; Μπορείς να μας δώσεις ένα λινκ να το δούμε;
 

Railmania

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Όπου με βγάλουν οι ράγες.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Α βασικά είχα μια φλασιά. Εάν εννοείς αυτο που γραφει σε αυτη τη σελιδα RailDude εννοει οτι το πάσο μπορεί να αγοράστει έως 3 μήνες πριν από την έναρξη της ισχύος του. Δηλαδή δεν μπορείς να αγοράσεις πάσο από τώρα για 4 μήνες μετά. Μπορείς να δεις εδώ λεπτομέρειες How far in advance can I order an InterRail pass? | Interrailnet.com
 

giorgos120

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Α βασικά είχα μια φλασιά. Εάν εννοείς αυτο που γραφει σε αυτη τη σελιδα RailDude εννοει οτι το πάσο μπορεί να αγοράστει έως 3 μήνες πριν από την έναρξη της ισχύος του. Δηλαδή δεν μπορείς να αγοράσεις πάσο από τώρα για 4 μήνες μετά. Μπορείς να δεις εδώ λεπτομέρειες How far in advance can I order an InterRail pass? | Interrailnet.com
Ααα τελεια, αυτό εννοούσα. Το χα καταλάβει λάθος. Σκοπεύω να παω Ρωμη στις 20 αεροπορικώς, και να γυρίσω απο παρίσι στις 29 αεροπορικώς, και απο εκει σε Βενετία-Μιλάνο-Νίκαια - Μασαλία - Παρίσι. Ηθελα να ρωτήσω... μήπως τελικά αξίζει να πάρω το Interrail με τις 5 μέρες χρήσης σε διάστημα 10 ημερών?
Επίσης, οταν παω να παραγγείλω τα Interrails μεσω του rail dude, εχει μια επιλογή για Rail Safeguard Plan Plus (με εξτρα χρέωση). Αυτό αξίζει να το πάρω ή όχι?
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Από τον ΟΣΕ στα γραφεία στην Σίνα 6, το πάσο το βγάζεις αμέσως, δλδ πηγαίνεις και το πολύ σε μισή ώρα στο τυπώνουν.

Και δεν υπάρχει κάποια χρέωση..

Οπότε θεωρητικά και μία μέρα πριν, που λέει ο λόγος, μπορείς να το βγάλεις. ;)
 

Railmania

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Όπου με βγάλουν οι ράγες.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Το Rail Safeguard Plan Plusείναι ασφάλεια για το πάσο σου σε περίπτωση που το χάσεις ή στο κλέψουν στο ταξίδι. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι σε άλλο σημείο θα κρατάς το πάσο σου και σε άλλο την ασφάλεια του, γιατί αν τα έχεις μαζί μπορεί να τα χάσεις μαζί ή να στα κλέψουν και τα δύο μαζί, οπότε δεν θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την ασφάλεια. Μπορείς να δεις αναλυτικά τους όρους χρήσης για την ασφάλεια που παρέχει το Raildude αν αγοράσεις από εκεί το πάσο σου, εδώ.
Καλό είναι να κάνεις ασφάλιση για να μην σου χαλάσει το ταξίδι, απλά θα πρέπει να βρεις κάποιο ασφαλές μέρος να τη φυλάξεις. Το καλύτερο νομίζω είναι ο ένας να κουβαλάει τα πάσο και ο άλλος τις ασφάλειες και να έχετε εσωτερικό τσαντάκι που μπαίνει κάτω από τα ρούχα.

Για τη διάρκεια του πάσο, εάν έχεις σκοπό να ταξιδέψεις μόνο 5 ημέρες, τότε ναι λογικά θα σου φτάσουν οι μέρες για τα μέρη που γράφεις, γιατί από άποψη χρόνου μέσα σε μια ημέρα προλαβαίνεις να πας από το ένα μέρος στο άλλο και απλά φρόντισε να τηρείς τον κανόνα της ώρας των 7.

ΥΓ Εγώ δεν θα πήγαινα τελευταία στιγμή στα κεντρικά του ΟΣΕ καλοκαιριάτικα να πάρω το πάσο, γιατί που ξέρεις άμα θα έχουν απεργία ή αν θα σου πουν "μα-μου". :p
Αλήθεια αν αγοράσεις το πάσο από τον ΟΣΕ σου δίνουν και εκεί αυτό τον πολύ χρήσιμο χάρτη ή όχι;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Απο το raildude το παιρνεις σε 10 εργασιμες κ με 15 ευρω το παιρνεις σε 2-3 εργασιμες .. Την μια φορα που τα εκλεισα τελευταια στιγμη αγορασα με το priority και οντως μου ηρθε σε 3 μερες ..
Το safeguard δεν νομιζω οτι πολυαξιζει,με την λογικη οτι το εισιτηριο θα το εχεις μαζι με τα αλλα εγγραφα σου(ταυτοτητα,διαβατηριο κλπ κλπ) οποτε οπως προσεχεις αυτα,προσεχεις κ το εισιτηριο σου ..

Railmania πολυ χρησιμο το θεμα σου,ευχαριστω κ απο εδω :)
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σε κάποιες αναζητήσεις για reservations όπως είναι η εξής RailDude βγάζει ότι είναι μόνο για Eurail passholders. Δηλαδή όσοι έχουμε πάσο Interrail δεν χρειάζεται να κάνουμε reservation? Είναι δυνατό κάτι τέτοιο μιας και αφορά γρήγορα τρένα?
 

shock

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπερα μια ερωτηση θελω να κανω..η διαδρομη μου ειναι θεσσ/νικη-σοφια-βουκουρεστι-βουδαπεστη τελικα με συμφερει ιντερραιλ πασο ι οχι??1/8 με 15/8
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom