Προ των πυλών το ΔΝΤ

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.022
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η θεωρία της ελεύθερης αγοράς κατέρρευσε με ένα τεράστιο θόρυβο και πρέπει να βρούμε τι θα την αντικαταστήσει
Από που κι ως που? Μόνο κάτι άτοπες, περιθωριακές αριστερές θεωρίες ισχυρίζοναι κάτι τέτοιο, και μόνο στην Ελλάδα τις παίρνουν κάποιοι στα σοβαρά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
περιθωριακές αριστερές θεωρίες
Με μεγάλη μου τιμή αποδέχομαι τους χαρακτηρισμούς.Όποιοι συντάσονται με τα λαμόγια που μας έφτασαν ως εδώ ίσως θα έπρεπε να ντρέπονται...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.022
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με μεγάλη μου τιμή αποδέχομαι τους χαρακτηρισμούς.Όποιοι συντάσονται με τα λαμόγια που μας ως έφτασαν εδώ ίσως θα έπρεπε να ντρέπονται...
Κι αυτά αριστερές θεωρίες ακολουθούσαν, γι αυτό φτάσαμε εδώ....
Φιλελευθερο μοντέλο στην Ελλάδα δεν εφαρμόστηκε ποτέ, σε αντίθεση με όλο τον υπόλοιπο ανεπτυγμένο κόσμο. Που κι αυτό αριστερό είναι δηλαδή, αλλά στην Ελλάδα θεωρείται επάρατος δεξιά.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Από που κι ως που? Μόνο κάτι άτοπες, περιθωριακές αριστερές θεωρίες ισχυρίζοναι κάτι τέτοιο, και μόνο στην Ελλάδα τις παίρνουν κάποιοι στα σοβαρά.
Αντιγράφω ένα κατατοπιστικότατο απόσπασμα από το βιβλίο ‘Μεγάλη Αυταπάτη’ του (περιθωριακού αριστερού κατά τον Taver) Νομπελίστα Joseph Stiglitz.

«Πίσω από την ιδεολογία της ελεύθερης αγοράς υπάρχει ένα μοντέλο το οποίο συχνά αποδίδεται στον Άνταμ Σμιθ και το οποίο υποστηρίζει ότι οι δυνάμεις της αγορα οδηγούν την οικονομία σε επαρκή αποτελέσματα. Ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα των σύγχρονων οικονομικών είναι ότι δείχνουν με ποια έννοια και υπό ποιες συνθήκες είναι σωστό το συμπέρασμα του Σμιθ. Αποδεικνύεται ότι οι συνθήκες αυτές είναι αρκετά περιοριστικές. Πράγματι οι πιο πρόσφατες εξελίξεις στην οικονομική θεωρία έχουν δείξει ότι όποτε οι πληροφορίες είναι ελλιπείς και οι αγορές ατελείς, με λίγα λόγια πάντοτε, οι αγορές λειτουργούν μάλλον ελαττωματικά.»

Ο Joseph Stiglitz, Taver δεν είναι γνωστός για το φιλοκομμουνισμο του, εκτός και αν εσύ έχεις διαφορετική πληροφόρηση όποτε με χαρά μου να την ακούσω.


Επίσης πολύ ενδιαφέρον έχει και η μαθηματική απόδειξη (δυο άλλων περιθωριακών αριστερών!!) για το αόρατο χέρι της ελεύθερης αγοράς που έγινε από τους επίσης νομπελίστες Ζεράρ Ντεμπρέ και Κένεθ Άροου. Το βασικό συμπέρασμα είναι ότι όταν οι πληροφορίες είναι ελλιπείς και οι αγορές ατελείς (δηλαδή πάντα όπως έγραψε και ο Stiglitz) η ανταγωνιστική ισορροπία δεν είναι επαρκής.

Γεμίσαμε κομμουνιστές και αριστερούς περιθωριακούς νομπελίστες ε;;;;;
 

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
Το διαβασα το αρθρο σου head_cf και ειναι πολυ ενδιαφερον....περιγραφει την κατασταση ως εχει και την εκμεταλευση στους αμορφωτους..διοτι εγω πιστευω οτι ολα ξεκινουν απο την παιδεια που εχει ο καθενας...και αυτο δεν εχει να κανει τοσο με το σχολειο που ετσι κι αλλιως σου μαθαινουν μπουρδες και αναληθη πραγματα αλλα με την οικογενεια και τον χαρακτηρα του καθενος....ποσοι διαβαζουν βιβλια σε αυτην την χωρα?Με το μονο που ασχολουντε ειναι η τζουλια και με ποιον εχει παει...δλδ ασχολουντε με τα Μ.Μ.Ε και περνανε νομους χωρις εμεις να το παρουμε χαμπαρι!Επισης φιλε μου maltakia δεν πιστευω οτι φταινε μονο οσοι μας εφτασαν ως εδω,και εννοω τους πολιτικους,αλλα και ολη η νοοτροπια που υπαρχει στην Ελλαδα...απο τους πολιτικους ως τους πολιτες της...εγω βλεπω καθημερινα και ο ενας προσπαθει να κατακλεψει τον αλλο...και μιλαω για εμας τους απλους πολιτες!Ε τι θελουμε?Να παμε μπροστα?Δεν γινεται...Ξερετε τι πιστευω οτι μας λειπει φιλοι μου?Η αγαπη!Αποκαλουμε ζωα ολα τα ζωντανα εκτος τον Ανθρωπο!Εχουμε γινει απληστοι και το μονο που μας νοιαζει ειναι πως θα καλοπερασουμε...Και δεν θα εκανα αυτην την συζητηση αν δεν ηταν αυτο το forum....!Οι περισσοτεροι εδω μεσα εχετε ταξιδεψει περισσοτερο απο μενα!Βλεπετε τι γινεται στον κοσμο...και εννοω τι γινεται στον κοσμο στην πραγματικοτητα και οχι τι παρουσιαζουν σε καθε χωρα αναλογα με τα συμφεροντα που υπαρχουν!Πραγματικα θελω την γνωμη σας σε αυτο το θεμα...!ευχαριστω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εργατική τάξη νομίζεις ότι είναι μόνο ο οικοδόμος? Εργατική τάξη είναι ο εργάτης που δουλεύει στη βιομηχανία, ο εμπορουπάλληλος που παίρνει 700? , ο αγρότης , ο υπάλληλος που ξεζουμίζει η πολυεθνική... ο κάθε ένας μας που δεν θησαυρίζει στην πλάτη των πολλών...

Συμφωνώ με τον Traveller. Τα συλλυπητήριά μου για το φούρνο που μόλις γκρεμίστηκε...

Αν έχει κάποιος πηγή για τους όρους συμμετοχής του ΔΝΤ "στη διάσωση" θα ήθελα πολύ να το διαβάσω, ευχαριστώ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τους περιμένουμε κι εμείς Γιώργο αλλά δεν ελπίζουμε σε τίποτα καλύτερο από την αντιμετώπιση που έτυχαν όσες άλλες χώρες έπεσαν στο στόμα του λύκου που αποκαλείται ΔΝΤ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.022
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αντιγράφω ένα κατατοπιστικότατο απόσπασμα από το βιβλίο ‘Μεγάλη Αυταπάτη’ του (περιθωριακού αριστερού κατά τον Taver) Νομπελίστα Joseph Stiglitz.

«Πίσω από την ιδεολογία της ελεύθερης αγοράς υπάρχει ένα μοντέλο το οποίο συχνά αποδίδεται στον Άνταμ Σμιθ και το οποίο υποστηρίζει ότι οι δυνάμεις της αγορα οδηγούν την οικονομία σε επαρκή αποτελέσματα. Ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα των σύγχρονων οικονομικών είναι ότι δείχνουν με ποια έννοια και υπό ποιες συνθήκες είναι σωστό το συμπέρασμα του Σμιθ. Αποδεικνύεται ότι οι συνθήκες αυτές είναι αρκετά περιοριστικές. Πράγματι οι πιο πρόσφατες εξελίξεις στην οικονομική θεωρία έχουν δείξει ότι όποτε οι πληροφορίες είναι ελλιπείς και οι αγορές ατελείς, με λίγα λόγια πάντοτε, οι αγορές λειτουργούν μάλλον ελαττωματικά.»

Ο Joseph Stiglitz, Taver δεν είναι γνωστός για το φιλοκομμουνισμο του, εκτός και αν εσύ έχεις διαφορετική πληροφόρηση όποτε με χαρά μου να την ακούσω.


Επίσης πολύ ενδιαφέρον έχει και η μαθηματική απόδειξη (δυο άλλων περιθωριακών αριστερών!!) για το αόρατο χέρι της ελεύθερης αγοράς που έγινε από τους επίσης νομπελίστες Ζεράρ Ντεμπρέ και Κένεθ Άροου. Το βασικό συμπέρασμα είναι ότι όταν οι πληροφορίες είναι ελλιπείς και οι αγορές ατελείς (δηλαδή πάντα όπως έγραψε και ο Stiglitz) η ανταγωνιστική ισορροπία δεν είναι επαρκής.

Γεμίσαμε κομμουνιστές και αριστερούς περιθωριακούς νομπελίστες ε;;;;;
O Stiglitz κάνει challenge την υπόθεση ότι οι αγορές πάντοτε συγκλίνουν σε σημείο ισορροπίας. Αποδεικνύει ότι η σύγκλιση είναι ασυμπτωτική (δηλαδή δεν επιτυγχάνεται ποτέ ΑΚΡΙΒΩΣ, αλλά με ολοένα αυξανόμενη προσέγγιση). ΟΚ, σιγά τα λάχανα όσον αφορά στο θέμα που συζητάμε.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
O Stiglitz κάνει challenge την υπόθεση ότι οι αγορές πάντοτε συγκλίνουν σε σημείο ισορροπίας. Αποδεικνύει ότι η σύγκλιση είναι ασυμπτωτική (δηλαδή δεν επιτυγχάνεται ποτέ ΑΚΡΙΒΩΣ, αλλά με ολοένα αυξανόμενη προσέγγιση). ΟΚ, σιγά τα λάχανα όσον αφορά στο θέμα που συζητάμε.
Μα ακριβώς αυτό συζητάμε,,, κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει η ελεύθερη αγορά και κατά πόσο αυτό το αρνούνται μόνο οι έλληνες αριστεροί, όπως λες εσύ, αλλά kαι πολλοι αλλοι αναλυτές παγκοσμίως όπως λέω εγώ.. Ο Stiglitz λοιπόν σε όλο του το βιβλίο κατακρίνει το νεοφιλελεύθερο δόγμα της ελεύθερης αγοράς και του ΔΝΤ, θεωρεί τον κρατικό παρεμβατισμό ενσωματωμένο στοιχείο μια ισορροπημένης αγοράς, και σε κανένα σημείο δεν αναφέρει ότι μπορεί η ελεύθερη αγορά να ισορροπήσει μόνη της. Όπως άλλωστε έχει πει «οι αγορές είναι ένας παράφρονας που αφού πάρει αυτό που θέλει θα σε σκοτώσει».Αφου λοιπον δεχομαστε οτι η ισορροπία δεν μπορεί ποτέ να επιτευχθεί ακριβώς, από κει και πέρα το όριο του κρατικού παρεμβατισμού είναι τελείως σχετικό και υποκειμενικό.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όπως ελέχθει και παραπάνω,πολύ φιλοσοφία πέφτει.

Η οικονομία της ελεύθερης αγοράς βασίζεται στις κοινωνικές ανισότητες πράγμα που με βρίσκει και θα με βρίσκει πάντα αντίθετο -και τώρα μάλιστα που ωριμάζουν και οι συνθήκες- με ολοένα και πιο δυναμικό τρόπο.

Κι όπως έλεγε και ο αγαπητός μου P.J.Proudhon "όταν μιλάνε οι πράξεις,οι λέξεις δεν σημαίνουν τίποτα".
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Αυτός δεν είναι που υποστήριζε ότι '' η σοσιαλιστική επανάσταση μπορούσε να επιτευχθεί με ειρηνικό τρόπο '' ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom