Κούβα Πρωτομαγιά στην Αβάνα

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
:oscar: απλα respect!!!!:clap::clap:
 

mimasas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
μια χαρα τα λες χορχε. μπραβο! ελπιζω στο επομενο ταξιδι μου στην αβανα να εχουμε την ευκαιρια να πιουμε μια μπουκανερο παρεα.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
:haha::haha::haha:Ε, καλά και τα Play-off, μη μας ζηλεύεις και τόσο πολύ!!!:haha::haha::haha:
Καταπληκτική αφήγηση, μπράβο ρε George! (και να χαιρόμαστε και το όνομά μας με την ευκαιρία).
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Α! βρε Γιώργο... Τι να πει κανείς για σένα και τις εκπληκτικά ζωντανές ιστορίες σου...
Μπράβο νέε μου. Μπράβο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α, ευχαριστώ πολύ για όλα τα σχόλια. Θα πρέπει να παραλάβω τα μπλουζάκια του διαγωνισμού και να ντύσω τη γιαγιά με ένα (συμφώνησε, αν και δεν κατάλαβε τι σόι ιστορία ήταν αυτή που δημοσίευσα...) και να τη βάλω στο σάιτ γιατί δικό της είναι το βραβείο. Όσο είμαι εκτός Κούβας (Περού για λίγες μέρες ακόμη) θα παρακολουθώ, βλέπω ενδιαφέρουσες ιστορίες. Χαιρετισμούς σε όλους και καλά ταξίδια.

Ούτε το final-4 δεν είδαμε στην Κούβα, το ESPN έδειξε μόνο τον πρώτο ημιτελικό, τρομάρα τους και την ώρα του τελικού ήμουν στην πτήση για Παναμά...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
.....
Ούτε το final-4 δεν είδαμε στην Κούβα, το ESPN έδειξε μόνο τον πρώτο ημιτελικό, τρομάρα τους και την ώρα του τελικού ήμουν στην πτήση για Παναμά...
πτήση για Παναμά ε?, την ώρα του τελικού... πραγματικά λυπάμαι. Άντε βρε! για να δεις τι φίλους κάνεις από δω μέσα, αν θες του χρόνου τέτοια εποχή, στείλε εμένα στο πόδι σου...:haha::haha::haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλο ταξιδι Yorgo στο περου και πριν φυγεις απο εκει γραψε μας τιποτα για το περου...

Cuidate!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Άσχετο με την ιστορία αλλά σχετικό με την Κούβα:

Πολλές φορές Γιώργο έχεις γράψει για το καλώδιο που θα φέρει internet στο νησί και που όλο έρχεται και ποτέ δεν φτάνει. Η απορία μου είναι για το λόγο για τον ιντερνετικό αποκλεισμός της Κούβας. Είναι το Αμερικάνικο εμπάργκο, οι τεχνικές δυσκολίες του να έρθει το καλώδιο, οι εσωτερικοί πολιτικοί λόγοι ή η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ρωτάω γιατί τα ξένα (κυρίως Αμερικάνικα) μέσα αρέσκονται να λένε πως απλά το κόμμα δεν θέλει να γίνει εύκολη η επικοινωνία των μέσα με τους έξω και χρησιμοποιεί τα παραδείγματα των bloggers. Από την άλλη γιατί αυτό το καλώδιο δεν έρχεται τέλος πάντων από το Μεξικό, την Dominican Republic ή τη Venezuela. Σίγουρα σε αυτές τις χώρες οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών θα τρίβουν τα χέρια τους να πάρουν τόσο μεγάλη δουλειά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Την πήρε ήδη τη δουλειά η Βενεζουελάνικη CANTV. Το κόστος είναι τεράστιο (όχι μόνο σε χρήματα, αλλά και σε άλλους τομείς, π.χ αντίποινα από το πανίσχυρο αμερικάνικο εμπορικό επιμελητήριο) και το κέρδος ανύπαρκτο διότι η αγορά είναι προς το παρόν μηδαμινή στην Κούβα, με μοναδικό καταναλωτή το κράτος. Θα ήταν συμφέρουσα επένδυση μόνο για αμερικάνικες εταιρείες, που βρίσκονται μια ανάσα από την Κούβα. Ο Ομπάμα ανακοίνωσε πως θα επιτρέψει μερική άρση του νόμου περί απαγόρευσης "εμπορικών σχέσεων με τον εχθρό" (trading with the enemy) ώστε να μπορούν και οι αμερικάνικες εταιρείες να μπουν στο παιχνίδι.

Οι Κουβανοί bloggers είναι alive and kicking, που λένε και στο χωριό μου. Όχι χωρίς εμπόδια, αλλά υπάρχουν και πολλοί είναι επώνυμοι. Η κουβανική κυβέρνηση έχει επανηλλειμένως εκφράσει την επιθυμία της για εξάπλωση του ίντερνετ, προφανώς με έλεγχο. Γιατί να μην το θέλει άλλωστε; Ακόμη κι αν δεχτούμε ότι θέλει να ελέγχει τους πολίτες της, καλύτερος τρόπος από το ίντερνετ δεν υπάρχει, έτσι δεν είναι; Η Κίνα μπλοκάρει όλα τα σάιτς που την ενοχλούν με μόλις 30.000 ιντερνετομπάτσους σε μια χώρα με εκατοντάδες εκατομμύρια χρηστών, φαντάσου τι μπορεί να κάνει η Κούβα με μια χούφτα από τους ταλαντούχους πιτσιρικάδες του UCI, του Πανεπιστημίου Πληροφορικής. Ας έρθει το τιμημένο καλώδιο και θα έρθει κι η ώρα της κρίσης να δούμε ποιος θέλει ή ποιος δε θέλει να υπάρχει γρήγορη και φτηνή πρόσβαση στο διαδίκτυο. Αλλά πρώτα πρέπει να έρθει...κι έρχεται. Ο Ομπάμα μάλλον ήρθε δεύτερος.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ευχαριστώ Γιώργο για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση!
Το internet εύκολα ελέγχεται (ιδίως αν ο ISP είναι κρατικός) αλλά επίσης εύκολα παρακάμπτεται και ο έλεγχος. Δες πχ Κίνα και Μιανμάρ. Άντε ελπίζω να τα καταφέρει αυτό το καταραμένο καλώδιο να φτάσει επιτέλους!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γιωργο, τωρα διαβασα την ιστορια σου και ξετρελλαθηκα ...
οπως παντα τελειος ...
καλα να περνας στο Περου .....
 

litsalost

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Γιωργο ευχαριστουμε πολυ για ολα αυτα που γραφεις .Να περνασ καλα εκει στην Κούβα και να μας γραφεις συχνα πως τα περνας
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom