Αργεντινή Ουρουγουάη Πρωτοχρονιάτικο ταξίδι Αργεντινή και ολίγη Ουρουγουάη

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.608
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έμαθες καθόλου τάγκο σε τόσες μιλογκες που πήγες;; Χαχα έχουμε κ στην Ελλάδα πάντως πολύ οργανωμένη κοινότητα!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Κι εγω παρακολουθω, αν εχουμε την υγεια μας θα ειμαι την πρωτοχρονια του 21 στην Αργεντινη.
Με το καλο, είναι η καλύτερη εποχή για να δει καποιος την Αργεντινη και ιδιαιτερα το Μπουενος Άιρες
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Έμαθες καθόλου τάγκο σε τόσες μιλογκες που πήγες;; Χαχα έχουμε κ στην Ελλάδα πάντως πολύ οργανωμένη κοινότητα!
εγώ ειδικεύομαι στον Μαλεβιζιωτη, στην Αργεντινη παρακολουθουσα κι'απολαμβανα!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Επομένη μέρα, μονοήμερο ταξίδι στην Ουρουγουάη και συγκεκριμένα στην πόλη Colonia del Sacramento. Από το Μπουένος Άιρες φεύγουν 2 πλοία για Ουρουγουάη, το ένα πάει Colonia del Sacramento και το άλλο στην πρωτεύουσα, το Μοντεβιδέο. Για το πρώτο κάνει περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο, για Μοντεβιδέο κανένα τρίωρο (μπορεί να βοηθήσει και η @evaT σε αυτό).

Τα εισιτήρια για Ουρουγουάη τα έκλεισα μέσω του χόστελ σε πολύ καλή τιμή (περίπου 35 ευρώ), όταν τα έβρισκα online $75. Όπως προείπα σε προηγούμενο ποστ, το πλεονέκτημα του να μένεις στο San Telmo είναι ότι βρίσκεσαι δίπλα στο λιμάνι. Σε λιγότερο από 10 λεπτά ήμασταν στο λιμάνι με uber. Και λέω ήμασταν γιατί έψησα και άλλα 5 άτομα από το χόστελ να έρθουν μαζί μου (τα πλεονεκτήματα του να μένεις σε χόστελ). Έτσι σαν σε ποντιακό ανέκδοτο, ένας Βρετανός, 2 Γερμανοί, μια Ιρλανδέζα, μια κοπέλα από Ελβετία και ένας Έλληνας ξεκίνησαν για το μονοήμερό τους στην Ουρουγουάη.

Πρέπει να γίνει check-in, έλεγχος security και έλεγχος διαβατηρίων και για τις 2 χώρες. Δεν υπάρχει λόγος να είστε εκεί 2 ώρες νωρίτερα, το check-in ανοίγει μιάμιση ώρα πριν, οπότε συμβουλή είναι να είστε εκεί μιάμιση ώρα ακριβώς πριν να φύγει το φέρι. Καλό είναι να έχετε βγάλει τα εισιτήρια από πριν.

Ο χώρος του check-in αξιοπρεπής, καθαρός και με σχετικά καλό καφέ.
IMG_8305.JPG

IMG_8307.JPG

IMG_8309.JPG


Η διαδρομή πολύ καλή, μέσα στο φέρι πουλούσαν και μπύρες που χρειάστηκαν για την περίσταση, που σύμφερε να πληρώσεις σε δολλάρια από ότι σε αργεντίνικα ή ουρουγουάνικα πέσος καθ'ότι βρισκόμασταν σε διεθνή ύδατα. Η Revolut βοήθησε σε άλλη μια φορά σε αυτό.

IMG_8339.JPG

IMG_8344.JPG


Μετά από 1+ ώρα φτάσαμε στην απέναντι μεριά του Ρίο ντε λα Πλάτα. Είχαμε μπροστά μας περίπου 7-8 ώρες. Η πόλη αποτελεί μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco, με αρκετά ωραία σημεία, αλλά δεν θα ξαναπήγαινα να πω την αλήθεια.

IMG_8371.JPG

IMG_8363.JPG


Υπάρχει η περιοχή του ιστορικού κέντρου με τον παλιό φάρο να δεσπόζει στη κορυφή και πολύ όμορφα πάρκα με μεγάλα δέντρα. Τα μουσεία της περιοχής δεν είχαν κάτι το αξιόλογο και γιαυτό προτιμήσαμε την βόλτα κατά μήκος και πλάτος της πόλης και περιμετρικά των τειχών. Τα νερά γεμάτα λάσπη καθ'ότι μιλάμε για τις εκβολές του ποταμού, σε διαφορετική περίπτωση την βουτιά θα την είχαμε ρίξει, είχε πολύ ζέστη..

Οι τιμές σε σχέση με το Μπουένος Άιρες είναι αισθητά πιο ακριβές, ίσως και πιο πολύ από την Αθήνα. Χρειαστήκαμε την συμβουλή του TripAdvisor για να βρούμε που θα κάτσουμε χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε 20 ευρώ το πιάτο. Χρήσιμη συμβουλή, είναι προτιμότερο να πληρώνετε τα πάντα με κάρτα, υπάρχει έως και 20% έκπτωση σε αυτό, για άλλη μια φορά η Revolut ήταν εκεί για εμάς.

Εγώ επειδή ήθελα να πάρω και χαρτονομίσματα Ουρουγουάης για την συλλογή, αγόρασα τα σουβενίρ με Αργεντίνικα πέσος και πήρα ρέστα Ουρουγουάης, όλες οι υπόλοιπες συναλλαγές με κάρτα.

IMG_8375.JPG

IMG_8377.JPG
IMG_8381.JPG
IMG_8385.JPG


Η μέρα κύλησε πολύ ομαλά, σε μουντ διακοπών, κάποιες στιγμές με "έπιανα" να κοιτάω το κινητό μου και να βλέπω την ημερομηνία και να τσιμπιέμαι να δω εάν όντως βρίσκομαι με σορτσάκι και σαγιονάρα 12000 χλμ μακριά από την Ελλάδα.

IMG_8393.JPG
IMG_8395.JPG
IMG_8408.JPG

IMG_8413.JPG
IMG_8418.JPG


Οι ώρες πέρασαν πολύ ευχάριστα, γυρίσαμε πίσω στο λιμάνι, ξανά η ίδια διαδικασία για τον έλεγχο εισιτηρίων και διαβατηρίων, θέλει υπομονή καθ'ότι οι υπάλληλοι του λιμανιού κινούνται στους δικούς τους ρυθμούς. Η ώρα αναχώρησης ιδανική: 8 το απόγευμα, με το ηλιοβασίλεμα να βρίσκεται μπροστά μας, οι φιλοσοφικές συζητήσεις να δίνουν και να παίρνουν και η επιστροφή στο Μπουένος Άιρες ειδυλλιακή.

IMG_8430.JPG


Κάναμε λίγη ώρα να βγούμε από το λιμάνι και όπως είχε πει και σε προηγούμενη της ιστορία η @alma , δεν υπάρχει λόγος να περπατήσετε από το λιμάνι προς την πόλη. Καλύτερα uber, δεν υπάρχει κάτι το αξιόλογο στην περιοχή.

Εγώ πήρα τα πραγματάκια μου από το San Telmo και για τις επόμενες 2,5 μερούλες μετακόμισα στο Palermo :D :D :D :xalara::xalara::xalara:
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.608
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για το Μοντεβιδέο το buquebus θέλει γύρω στις 2,5 ώρες με αρκετά ...αλμυρό εισητηριο όμως περίπου 75 ευρώ online. Για την Κολωνια ντε Σακραμέντο θα σε στεναχωρήσω λιγάκι αλλά το εισητηριακι το τσίμπησα 26 ευρώ ακολουθώντας ένα tip ενός γάτου στο trip advisor που έλεγε μπαίνεις στο site κ γυρίζεις τη σημαία σε Ουρουγουάη ώστε να αποφύγεις τον ταξιδιωτικό φόρο που επιβάλλεται στην Αργεντινή. Ψιλά γράμματα αλλά το εφηρμοσα κ γλυτώσαμε 9 ευρώ περίπου έκαστος.
Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου, πολύ ακριβά για αυτό που είναι και καθόλου να μην πας δε χάνεις κ τίποτα φοβερό...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Η Αργεντινή πάντα αποτελούσε όνειρο ζωής, πάντα έλεγα ότι εάν ποτέ πάω Νότια Αμερική, θα ήθελα να ξεκινήσω από την Αργεντινή. Γιατί;

Γιατί Μπουένος Άιρες, γιατί Μπόκα, γιατί Ντιέγκο, γιατί Ρικέλμε, γιατί μάτε, γιατί ασάδο, γιατί Τσε, γιατί Παταγονία, γιατί τάνγκο, γιατί καστεσσάνο και όχι καστεγιάνο, γιατί, γιατί, γιατί... Εάν στις υπόλοιπες Λατινομερικάνικες χώρες έβρισκα 10 γιατί, στην Αργεντινή πάντα έβρισκα 100.

Εύγε!Εύγε!Είσαι στο σωστό δρόμο!


Συμβουλή για μετρητά: Είπα παραπάνω ότι είχα μαζί μου και δολλάρια και ευρώ. Πολλά μαγαζιά δέχονταν συναλλαγές είτε με ευρώ είτε με δολλάρια και το άκρως κουφό, δέχονταν με καλύτερο rate από ότι της τράπεζας. Αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ. Το πιο εξωφρενικό ήταν το μπαρ/μπεργκεράδικο Diggs στην plaza serrano που έκανε συναλλαγές με ευρώ σε ισοτιμία 82 πέσος=1 ευρώ!!!

Και γενικώς πάντα να ρωτάτε εάν μπορείτε να πληρώσετε με ευρώ/δολλάρια για να δείτε τι ισοτιμία θα σας δώσουν.

Άλλο παράδειγμα: Μπαίνοντας στο μουσείο της Boca Juniors, ζήτησα να πληρώσω με ευρώ/δολλάρια και η ισοτιμία ήταν σχεδόν ίδιας τιμής και για τα δύο, επομένως με σύμφερε να πληρώσω με δολλάρια (990 πέσος το vip εισιτήριο). Όταν πήγα στην μπουτίκ της Boca, μέσα στο μουσείο, έκανα την ίδια ερώτηση και η ισοτιμία ήταν 75 πέσος 1 ευρώ, οπότε με σύμφερε πολύ περισσότερο να πληρώσω με ευρώ αντί για δολλάρια ή πέσος.
Το ίδιο ίσχυε από παλιά και μάλιστα και σε πολλά εμπορικά κέντρα.Δέχονταν ευρώ και σε πολύ καλύτερο rate από ότι της τράπεζας.Ακριβώς όπως τα είπες. Το ίδιο και σε εμπορικό κέντρο της Παραγουάης,όχι μόνο στην Αργεντινή.Μας το είχαν πει Αργεντίνοι συγγενείς αλλά το διαπιστώσαμε και μόνοι μας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Για το Μοντεβιδέο το buquebus θέλει γύρω στις 2,5 ώρες με αρκετά ...αλμυρό εισητηριο όμως περίπου 75 ευρώ online. Για την Κολωνια ντε Σακραμέντο θα σε στεναχωρήσω λιγάκι αλλά το εισητηριακι το τσίμπησα 26 ευρώ ακολουθώντας ένα tip ενός γάτου στο trip advisor που έλεγε μπαίνεις στο site κ γυρίζεις τη σημαία σε Ουρουγουάη ώστε να αποφύγεις τον ταξιδιωτικό φόρο που επιβάλλεται στην Αργεντινή. Ψιλά γράμματα αλλά το εφηρμοσα κ γλυτώσαμε 9 ευρώ περίπου έκαστος.
Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου, πολύ ακριβά για αυτό που είναι και καθόλου να μην πας δε χάνεις κ τίποτα φοβερό...
26 ευρώ το one way ή το round trip ? Σε 2 site που μπήκα έδειχναν το round trip 75$ και 100+ για Μοντεβιδέο..
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.608
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγώ είχα μόνο επιστροφή από Κολονια. Έμπαινες στο site της Coloniaexpress άλλαζες τη σημαία σε Ουρουγουάη κ το φέρυ κόστιζε 1103 Ουρουγουανός πέσο. Δηλαδή κάπου 26 ευρώ. Το διάβασα στο trip advisor διότι στην Αργεντινή πλέον σε όλα τα εισητηρια προς εξωτερικό επιβάλλεται χαράτσι σχεδόν 30% οπότε ψάχνουν πατέντες για να το γλυτώσουν. Με το buquebus δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω το ίδιο κ έφαγα το 75αρι....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Εγώ είχα μόνο επιστροφή από Κολονια. Έμπαινες στο site της Coloniaexpress άλλαζες τη σημαία σε Ουρουγουάη κ το φέρυ κόστιζε 1103 Ουρουγουανός πέσο. Δηλαδή κάπου 26 ευρώ. Το διάβασα στο trip advisor διότι στην Αργεντινή πλέον σε όλα τα εισητηρια προς εξωτερικό επιβάλλεται χαράτσι σχεδόν 30% οπότε ψάχνουν πατέντες για να το γλυτώσουν. Με το buquebus δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω το ίδιο κ έφαγα το 75αρι....
Άρα 26 ευρώ ήταν το one way. Γενικά είδα διαφορές μεταξύ των sites και όταν άκουσα τα 35 ευρώ από το χόστελ και για τις 2 διαδρομές δεν το σκέφτηκα στιγμή.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Το νιώθετε και εσείς κάθε φορά που κάνετε ένα ταξίδι μεγαλύτερο του σαββατοκύριακου, ότι σας αφήνει με μια αύρα, με ένα συναίσθημα, με ένα κατάλοιπο με την καλή έννοια;

Το κατάλοιπο της Αργεντινής για εμένα είναι το χαμόγελο, η αισιοδοξία, η ανεμελιά. Γνωρίζοντας ότι η κανονικότητα της ζωής βρίσκεσαι πίσω στην Αθήνα, φρόντισα να ευχαριστηθώ κάθε στιγμή που ήμουν εκεί.

Πίσω στην ιστορία, για τα επόμενα 3 βράδια ήμουν στο Παλέρμο Σόχο. Η περιοχή που έμενα ήταν πολύ μοντέρνα, τα περισσότερα κτήρια ήταν πολυόροφα, με 24ώρη φύλαξη με θυρωρό στην είσοδο. Το airbnb που επέλεξα είχε πισίνα στον τελευταίο όροφο και τζακούζι. Το τζακούζι δεν χρησιμοποιήθηκε, αλλά την ηλιοθεραπεία μου την έκανα. Όπως είπε και η @evaT , ο ήλιος ο σουνταμερικάνικος καίει. Κάτι το ότι είναι Γενάρης και το δέρμα μας έχει ξεσυνηθίσει τον ήλιο, κάτι οι πολλές ώρες περιπλάνησης, ένα καψιματάκι στο πρόσωπο το πάθαμε.

IMG_8449.JPG


Έφτασα στο σπίτι κατά τις 10 το βράδυ μετά το μονοήμερο στην Ουρουγουάη, αλλά η βραδινή βόλτα στο Παλέρμο επιβαλλόταν.

Το Palermo το βράδυ είναι ολοζώντανο, ειδικότερα την πρώτη βραδιά που πήγα, ήταν Σάββατο και γινόταν χαμούλης. Στο Palermo Hollywood βρίσκονται όλα τα μεγάλα μαγαζιά και τα κλαμπς που γεμίζουν μετά τις 2-3 ώρα, αλλά δεν επιχείρησα να πάω σε κανένα από αυτά. Τα μαγαζιά γύρω από την Plaza serrano και στις παραπλήσιες κεντρικές οδούς έσφιζαν από κόσμο, οι ταράτσες είχαν μουσική και φασαρία, λίγο το Malbec και η καλή διάθεση, ούτε που το κατάλαβα πως πήγε 6 το πρωί :haha: :haha: :haha:

IMG_8440.JPG


Η επόμενη μέρα είχε λίγο ηλιοθεραπεία και βόλτα στη recoleta. Αποφάσισα να ξεκινήσω την βόλτα από το νεκροταφείο που είναι η "ατραξιόν" της περιοχής. Δεν έχω να πω πολλά για το σημείο, μετά από 5-10 λεπτά που περπατούσα και έβλεπα παρατημένους τάφους εκατονταετίας, με σπασμένα τζάμια και τα φέρετρα να βρίσκονται σε κοινή θέα, ε μια αναγούλα με έπιασε. Βρήκα το μνημείο/τάφο της Εβίτα Περόν που ήταν αξιοπρεπέστατος, όπως θα έπρεπε να είναι και μετά από λίγο έφυγα.

Από εκεί και πέρα αποφάσισα να γυρίσω στο Παλέρμο με το ένστικτο και την πυξίδα. Συνάντησα πολύ ωραία πάρκα στην διαδρομή, σταμάτησα για φαγητό, ξάπλωσα λίγο κάτω από μια σκιά δέντρου, ήπια και το μάτε μου, πάλι χωρίς να το καταλάβω, είχα γυρίσει σπίτι και είχε σκοτεινιάσει..

IMG_8459.JPG


Ο κυριούλης μου έφερνε πολύ στον Jose Mujica "Pepe". Δεν φαίνεται πολύ καλά βέβαια..
IMG_8487.JPG


Η φωτογραφία αυτή δεν θα μπορούσε άνετα να είχε τραβηχτεί στην Θεσσαλονίκη στην Τσιμισκή;
IMG_8486.JPG

Την επόμενη μέρα το πρόγραμμα είχε περισσότερη ηλιοθεραπεία και βόλτα στις γειτονιές του Παλέρμο και Jardin Japones.

Μου αρέσει το Παλέρμο, θα μπορούσα να με φανταστώ να μένω στο Παλέρμο. Οι ρυθμοί είναι πολύ χαλαροί, η αρχιτεκτονική είναι υπέροχη, ο κόσμος είναι έξω όλο το 24ώρο, έχει αρκετό διεθνή κόσμο, άσχετα του ότι οι Αργεντίνοι δεν έχουν καθόλου καλή σχέση με τα Αγγλικά. Μόνο η θάλασσα του λείπει και θα ήταν πραγματικά υπέροχο.
IMG_8446.JPG

IMG_8452.JPG


Για όποιον θέλει να περάσει τον χρόνο του στην περιοχή του Παλέρμο, η συμβουλή που έχω να του δώσω είναι να έρθει στην περιοχή για τουλάχιστον 3 μέρες και να προσπαθήσει να μπει στην καθημερινότητα των portenos, με λίγο τουρισμό μέσα και αξιοθέατα. Δεν πήγα στην περιοχή του Tigre (θα έπρεπε), αλλά να πω την αλήθεια μου, μου άρεσε τόσο πολύ εκεί που ήμουνα που δεν ήθελα να απομακρυνθώ.

Επόμενο post: Latam, Neuquen, Bariloche, Norwegian Argentinas και πολύ μάτε!
 
Last edited:

asv

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα! Θα μπορούσα να ρωτήσω πόσο κόστισε όλο το ταξίδι???
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα! Θα μπορούσα να ρωτήσω πόσο κόστισε όλο το ταξίδι???
Για τα εισιτήρια δεν θα σου πω γιατί τα πήρα τελευταία στιγμή. Γενικά για Μπουένος Άιρες άμα κοιτάξεις 3μήνο-4μήνο πιο πριν μπορείς να πετύχεις τιμές κάτω από 800 ευρώ, πάνω από 500 ευρώ. Η @evaT μπορεί να σου πει την δική της εμπειρία.

Για διαμονή, έμεινα 2 βράδια σε χόστελ, 2 σε σπίτι γνωστών και 6 μέρες airbnb. Όλα μαζί 200 ευρώ.

Δυο πτήσεις εσωτερικού στην Αργεντινή, 120 ευρώ. Για τα κυρίως αξιοθέατα της Αργεντινής (Καταρράκτες Iguazu και Petito Moreno) τα αεροπορικά δύσκολο να τα βρεις κάτω από 300 ευρώ από Μπουένος Άιρες. Αλλιώς λεωφορείο 10+ ώρες, εγώ δεν είχα τον χρόνο να το κάνω, δεν ήθελα να τα ξεπετάξω αυτά τα μέρη σε 1-2 μέρες.

Ένα μονοήμερο στην Ουρουγουάη, 35 ευρώ το καράβι και άλλα τόσα τα έξοδα εκεί.

Λοιπά έξοδα (φαγητό, uber, έξοδοι, κινητό, αναμνηστικά κλπ) δεν ήταν πάνω από 500 ευρώ για 11 μέρες. Σε ένα από τα πρώτα ποστ έχω βάλει περισσότερα νούμερα για να δεις περίπου που κυμαίνονται οι τιμές.

Πολλά από αυτά τα έξοδα τύπου airbnb, φαγητό, uber εάν είσαι με παρέα, τότε μοιράζονται τα κόστη, εγώ τα πλήρωνα μόνος μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom