Αργεντινή Ουρουγουάη Πρωτοχρονιάτικο ταξίδι Αργεντινή και ολίγη Ουρουγουάη

asv

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Για τα εισιτήρια δεν θα σου πω γιατί τα πήρα τελευταία στιγμή. Γενικά για Μπουένος Άιρες άμα κοιτάξεις 3μήνο-4μήνο πιο πριν μπορείς να πετύχεις τιμές κάτω από 800 ευρώ, πάνω από 500 ευρώ. Η @evaT μπορεί να σου πει την δική της εμπειρία.

Για διαμονή, έμεινα 2 βράδια σε χόστελ, 2 σε σπίτι γνωστών και 6 μέρες airbnb. Όλα μαζί 200 ευρώ.

Δυο πτήσεις εσωτερικού στην Αργεντινή, 120 ευρώ. Για τα κυρίως αξιοθέατα της Αργεντινής (Καταρράκτες Iguazu και Petito Moreno) τα αεροπορικά δύσκολο να τα βρεις κάτω από 300 ευρώ από Μπουένος Άιρες. Αλλιώς λεωφορείο 10+ ώρες, εγώ δεν είχα τον χρόνο να το κάνω, δεν ήθελα να τα ξεπετάξω αυτά τα μέρη σε 1-2 μέρες.

Ένα μονοήμερο στην Ουρουγουάη, 35 ευρώ το καράβι και άλλα τόσα τα έξοδα εκεί.

Λοιπά έξοδα (φαγητό, uber, έξοδοι, κινητό, αναμνηστικά κλπ) δεν ήταν πάνω από 500 ευρώ για 11 μέρες. Σε ένα από τα πρώτα ποστ έχω βάλει περισσότερα νούμερα για να δεις περίπου που κυμαίνονται οι τιμές.

Πολλά από αυτά τα έξοδα τύπου airbnb, φαγητό, uber εάν είσαι με παρέα, τότε μοιράζονται τα κόστη, εγώ τα πλήρωνα μόνος μου.
Ευχαριστώ πολύ!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
"-Hola boludo, estoy en Argentina, y vos ?
-Orestis boludo, estoy en Neuquen. Ven aca."

Κάπως έτσι πείστηκα να πάω στο Neuquen, όσο απλά όσο ακούγεται. Είχα γνωρίσει 2 τρελούς Αργεντίνους στη Μαδρίτη πριν κανα εξάμηνο που είχα πάει και μου είχαν πει να τους ενημερώσω όταν έρθω Αργεντινή. Ε και τους ενήμερωσα.

Τα εισιτήρια τα έκλεισα 5 μέρες πριν πάω (μόνο μέσω go.travelstories.gr as always :xalara: ), 120 ευρώ, 2 ώρες πτήση. Το πήγαινε με Latam και το γύρνα με Norwegian Argentinas.

Αντίστοιχα τις ίδιες μέρες για Iguazu ή Ushuaia τα εισιτήρια ήταν 400 ευρώ. Από την άλλη ήμουν της λογικής ότι τέτοια μνημεία της φύσης δεν θέλω να τα βλέπω στη τρεχάλα και μόνος μου, οπότε τα συγκεκριμένα μέρη αναβλήθηκαν για την επόμενη φορά.

Η πτήση γινόταν από το δεύτερο αεροδρόμιο της πόλης (AEP), το οποίο βρίσκεται κοντά στη θάλασσα. Λόγω του ότι έμενα στο Palermo, η απόσταση για το αερόδρομιο ήταν μικρότερη των 20 λεπτών με uber. Αξία 2,5 ευρώ για 8 χλμ διαδρομή..

1582222155165.png


Πριν πάω στη πτήση, βλέπω τα τελευταία νέα στο Travelstories και βλέπω αυτό το ποστ από την @evaT προς τον @Yorgos για την Latam..

1582222431720.png


Φανταστείτε ότι σε 3 ώρες θα πήγαινα στο αεροδρόμιο για να πάρω πτήση εσωτερικού στο άγνωστο με αυτή την εταιρεία. Μια τρομάρα την πήρα, αλλά λέω δεν θα μπω καν στη διαδικασία να δω στο διαδίκτυο κριτικές.. Πάμε και ό,τι γίνει..

Έφτασα στο αεροδρόμιο σχεδόν 2 ώρες νωρίτερα, παρ'ότι ήμουν με χειραποσκευή. Αχρείαστο, οι έλεγχοι ήταν πολύ γρήγοροι, θα μπορούσα να είχα πάει εκεί και 50 λεπτά πριν την πτήση (που λέει ο λόγος) χωρίς να είχα πρόβλημα.

Από το συγκεκρίμενο αεροδρόμιο εκτελούνται διάφορα δρομολόγια προς γειτονικές χώρες και εσωτερικού της Αργεντινής.
IMG_8489.JPG
IMG_8500.JPG
IMG_8502.JPG


Η πτήση με Airbus 320, χωρίς φαγητό ή σνακ. Το check-in από το κινητό χωρίς την δυνατότητα (δωρεάν) επιλογής θέσης οπότε έκατσα όπου με βάλανε.

Έφτασα κανονικά στην ώρα μου, χωρίς πρόβλημα. Το αεροδρόμιο του Neuquen πολύ μικρό, με έναν ιμάντα για τις αποσκευές. Έβγαλα περισσότερες φωτογραφίες εκεί στο γυρισμό, θα τις δείξω σε επόμενο ποστ

Λίγα λόγια για το Neuquen. Είναι μια πόλη στη μέση του πουθενά στην Αργεντινή, περίπου μισό εκατομμύριο κατοίκους. Θεωρείται Παταγονία σαν ευρύτερη περιοχή, η μεγαλύτερη πόλη σε κατοίκους στη Παταγονία. Η οικονομία της πόλης κινείται γύρω από τις πετρελαιοπηγές, υπάρχουν τεράστια κοιτάσματα πετρελαίου με αποτέλεσμα τεράστιες εκτάσεις να έχουν απαλλοτριωθεί. Γιαυτό τον λόγο η πόλη είναι αισθητά ακριβότερη από το Μπουένος Άιρες, παρά το ότι είναι παραπάνω από εμφανής η οικονομική ανισορροπία των κατοίκων με παράγκες από την μια και καλά προστατευμένες βίλες από την άλλη.

Για να κάνω λίγο πλάκα στους φίλους μου εκεί, τους έλεγα ότι θα μπορούσε άνετα να είναι πόλη του Τέξας και του Ρίο Γκράντε. Αφόρητη ζέστη, απέραντη πεδιάδα, πετρελαιοπηγές, μεγάλα αγροτικά στους δρόμους, μόνο τα καομπόικα καπέλα και τα σπιρούνια έλειπαν.

Η πόλη δεν είχε κάτι το αξιολόγο να δείξει (τίποτα βασικά), γιαυτό τον λόγο και κάτσαμε λίγες μόνο ώρες και μετά για τις επόμενες 2 μέρες θα κάναμε βόλτα στις λίμνες της περιοχής.

IMG_8519.JPG
IMG_8525.JPG


Μπόνους φωτογραφία με χιονάνθρωπο ενώ έξω έχει 35 βαθμούς..

IMG_8528.JPG


(Πάω για τσίκνισμα, συνεχίζεται...)
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
"-Hola boludo, estoy en Argentina, y vos ?
-Orestis boludo, estoy en Neuquen. Ven aca."

Κάπως έτσι πείστηκα να πάω στο Neuquen, όσο απλά όσο ακούγεται. Είχα γνωρίσει 2 τρελούς Αργεντίνους στη Μαδρίτη πριν κανα εξάμηνο που είχα πάει και μου είχαν πει να τους ενημερώσω όταν έρθω Αργεντινή. Ε και τους ενήμερωσα.

Τα εισιτήρια τα έκλεισα 5 μέρες πριν πάω (μόνο μέσω go.travelstories.gr as always :xalara: ), 120 ευρώ, 2 ώρες πτήση. Το πήγαινε με Latam και το γύρνα με Norwegian Argentinas.

Αντίστοιχα τις ίδιες μέρες για Iguazu ή Ushuaia τα εισιτήρια ήταν 400 ευρώ. Από την άλλη ήμουν της λογικής ότι τέτοια μνημεία της φύσης δεν θέλω να τα βλέπω στη τρεχάλα και μόνος μου, οπότε τα συγκεκριμένα μέρη αναβλήθηκαν για την επόμενη φορά.

Η πτήση γινόταν από το δεύτερο αεροδρόμιο της πόλης (AEP), το οποίο βρίσκεται κοντά στη θάλασσα. Λόγω του ότι έμενα στο Palermo, η απόσταση για το αερόδρομιο ήταν μικρότερη των 20 λεπτών με uber. Αξία 2,5 ευρώ για 8 χλμ διαδρομή..

View attachment 297618

Πριν πάω στη πτήση, βλέπω τα τελευταία νέα στο Travelstories και βλέπω αυτό το ποστ από την @evaT προς τον @Yorgos για την Latam..

View attachment 297619

Φανταστείτε ότι σε 3 ώρες θα πήγαινα στο αεροδρόμιο για να πάρω πτήση εσωτερικού στο άγνωστο με αυτή την εταιρεία. Μια τρομάρα την πήρα, αλλά λέω δεν θα μπω καν στη διαδικασία να δω στο διαδίκτυο κριτικές.. Πάμε και ό,τι γίνει..

Έφτασα στο αεροδρόμιο σχεδόν 2 ώρες νωρίτερα, παρ'ότι ήμουν με χειραποσκευή. Αχρείαστο, οι έλεγχοι ήταν πολύ γρήγοροι, θα μπορούσα να είχα πάει εκεί και 50 λεπτά πριν την πτήση (που λέει ο λόγος) χωρίς να είχα πρόβλημα.

Από το συγκεκρίμενο αεροδρόμιο εκτελούνται διάφορα δρομολόγια προς γειτονικές χώρες και εσωτερικού της Αργεντινής.
View attachment 297620 View attachment 297621 View attachment 297622

Η πτήση με Airbus 320, χωρίς φαγητό ή σνακ. Το check-in από το κινητό χωρίς την δυνατότητα (δωρεάν) επιλογής θέσης οπότε έκατσα όπου με βάλανε.

Έφτασα κανονικά στην ώρα μου, χωρίς πρόβλημα. Το αεροδρόμιο του Neuquen πολύ μικρό, με έναν ιμάντα για τις αποσκευές. Έβγαλα περισσότερες φωτογραφίες εκεί στο γυρισμό, θα τις δείξω σε επόμενο ποστ

Λίγα λόγια για το Neuquen. Είναι μια πόλη στη μέση του πουθενά στην Αργεντινή, περίπου μισό εκατομμύριο κατοίκους. Θεωρείται Παταγονία σαν ευρύτερη περιοχή, η μεγαλύτερη πόλη σε κατοίκους στη Παταγονία. Η οικονομία της πόλης κινείται γύρω από τις πετρελαιοπηγές, υπάρχουν τεράστια κοιτάσματα πετρελαίου με αποτέλεσμα τεράστιες εκτάσεις να έχουν απαλλοτριωθεί. Γιαυτό τον λόγο η πόλη είναι αισθητά ακριβότερη από το Μπουένος Άιρες, παρά το ότι είναι παραπάνω από εμφανής η οικονομική ανισορροπία των κατοίκων με παράγκες από την μια και καλά προστατευμένες βίλες από την άλλη.

Για να κάνω λίγο πλάκα στους φίλους μου εκεί, τους έλεγα ότι θα μπορούσε άνετα να είναι πόλη του Τέξας και του Ρίο Γκράντε. Αφόρητη ζέστη, απέραντη πεδιάδα, πετρελαιοπηγές, μεγάλα αγροτικά στους δρόμους, μόνο τα καομπόικα καπέλα και τα σπιρούνια έλειπαν.

Η πόλη δεν είχε κάτι το αξιολόγο να δείξει (τίποτα βασικά), γιαυτό τον λόγο και κάτσαμε λίγες μόνο ώρες και μετά για τις επόμενες 2 μέρες θα κάναμε βόλτα στις λίμνες της περιοχής.

View attachment 297623 View attachment 297624

Μπόνους φωτογραφία με χιονάνθρωπο ενώ έξω έχει 35 βαθμούς..

View attachment 297625

(Πάω για τσίκνισμα, συνεχίζεται...)
Πριν πάω στη πτήση, βλέπω τα τελευταία νέα στο Travelstories και βλέπω αυτό το ποστ από την @evaT προς τον @Yorgos για την Latam..
Χαχαχα ούτε καν το φαντάστηκα ότι μπορεί να κάνω τέτοια ζημιά....η πλάκα με τη Latam ξεκινάει μέσα από τις ιστορίες του @Yorgos στις ιστορίες του που διάβαζα εκείνο το διάστημα...Δεν είχε να κάνει με θέμα ασφάλειας γενικά για υπηρεσίες καθυστερήσεις κλπ...
Πάντως πρώτη φορά άκουσα την πόλη που γράφεις!!
Περιμένουμε τη συνέχεια....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Οι μέρες στο Νεουκέν ήταν αρκετά ζεστές και με πολύ υγρασία, επομένως επιλέξαμε να κάνουμε μια μεγάλη εκδρομή προς τις λίμνες στο Bariloche. Ξεκινήσαμε αρκετά πρωί γιατί είχαμε μπροστά μας 400 χιλιόμετρα οδήγηση.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην, με την θερμοκρασία να πέφτει σχεδόν 20 βαθμούς, ευτυχώς που είχαν τα παιδιά μπουφάν γιατί εγώ ήμουν με άκρως καλοκαιρινά ρούχα. Οι περιοχές που πήγαμε ήταν αρκετά κοντά στα νοητά σύνορα με την Χιλή.
IMG_8523.JPG


Τα μέρη είναι καταπράσινα, ο δρόμος δεν ενδείκνυται για γρήγορη οδήγηση, χρειάζεται προσοχή. Ευτυχώς δεν έβρεξε, αλλά η θερμοκρασία ήταν 20 βαθμούς μέσα στη μέρα και κοντά στους 10 το βράδυ.

Πρώτη στάση στους καταρράκτες του Nivinco. Αφήνω την εικόνα να μιλήσει από μόνη της...
IMG_8682.jpg


Η περιοχή είναι γεμάτη με λίμνες και ποτάμια ιδιαίτερης ομορφιάς.. Αποφύγαμε το San Martin de los Andes και το Bariloche λόγω πολυκοσμίας και επιλέξαμε πιο απομονωμένα μέρη.

Το βράδυ διανυκτερεύσαμε στη λίμνη Falkner. Το φαγητό που φάγαμε ήταν εκπληκτικό, τα κρέατα ήταν γευστικότατα, όρεξη να έχεις να τρως, να χορταίνεις και να ξανατρώς..
IMG_8384.JPG


IMG_8386.JPG


Όλη την μέρα πίναμε μάτε.. Πολύ μάτε.. Ιδού το πρώτο μάτε που έφτιαξα μόνος μου (το νύχι δεν είναι δικό μου :haha::haha::haha:).
23571814-92ad-4e89-a32e-15631fd569f2.jpg


Το μάτε είναι ιεροτελεστία για τους Αργεντίνους, αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς τους. Στον δρόμο βλέπεις τον κόσμο να περπατάει με ένα θερμός στο χέρι ακόμα και στους 35 βαθμούς και με το μάτε και την μπομπίσσα στο άλλο. Η γεύση του είναι κάπως πικρή και στην αρχή σε καίει στο λαρύγγι και στο στόμα μέχρι να το συνηθίσεις.
DFC9E610-A358-4DA1-BD26-F60B72BB0DB0.jpg

IMG_2708.JPG

8F86ECCC-1DDE-4CED-8C84-C0F7CF414B5B.jpg



Κάπως έτσι ήταν το πρωινό ξύπνημα...
bf84ff5a-a156-41f0-8747-31195893b687.jpg


Εργασία και χαρά με συνοδεία μάτε. Έλειπα ήδη παραπάνω από μια βδομάδα και πάντα έπρεπε να βρω ένα 2ώρο για επαναφορά στη πραγματικότητα.
GOPR0933.JPG


Κάναμε μια μικρή στάση στη λίμνη Hermoso και μετά γυρίσαμε προς Neuquen.. Δυστυχώς δεν είχα περισσότερο χρόνο, η περιοχή είναι υπέροχη και ιδανική για χαλάρωση.

fddfea97-8d17-400d-9ae4-c12402b394fc.jpg


Το αεροδρόμιο του Neuquen όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ είναι μικρό και όπως καταλαβαίνετε τους έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που ένας τύπος που εμφανισιακά μοιάζει με Αργεντίνος, δεν τους μιλούσε καστεσσάνικα.

IMG_8536.JPG
IMG_8537.JPG


Η πτήση με Norwegian Argentinas, θυγατρική της Norwegian στην Αργεντινή με πολύ διευρυμένο δίκτυο. Δεν είχε την αίσθηση της low-costίλας της Ryanair, όλα ήταν στην ώρα τους από θέμα αναχώρησης και πτήσης. Δεν ξέρω εάν δίνανε νερό και αναψυκτικά γιατί έπεσα ξερός για ύπνο, είχα κοιμηθεί πολύ λίγο τις προηγούμενες μέρες. Μπορείτε να δείτε από κάτω τις εκτάσεις που έχουν απαλλοτριωθεί και έχουν γίνει πετρελαϊκές εγκαταστάσεις με τα περίεργα κυκλικά σχήματα..

GOPR0943.JPG


Άφιξη στο AEP με τα καταγάλανα (not) νερά του Rio de la Plata...

IMG_8546.JPG
IMG_8547.JPG
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Όχι δεν έδιναν ούτε νερό οι τσιπηδες! Ενώ τα αεροσκάφη ήταν υπέροχα...η Aerolineanας πέταξε μια...μπάρα δημητριακών στη μούρη κ λίγο καφέ...
Ωραία τα μέρη που είδες Ορέστη κ μακρια από τα τουριστικά αν κ γω με το μπαριλοτσε δεν εμεινα παραπονεμενη!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Όχι δεν έδιναν ούτε νερό οι τσιπηδες! Ενώ τα αεροσκάφη ήταν υπέροχα...η Aerolineanας πέταξε μια...μπάρα δημητριακών στη μούρη κ λίγο καφέ...
Ωραία τα μέρη που είδες Ορέστη κ μακρια από τα τουριστικά αν κ γω με το μπαριλοτσε δεν εμεινα παραπονεμενη!
Εντάξει δεν είχα καμία ιδιαίτερη απαίτηση. Εδώ ολόκληρη British και δεν δίνει ούτε δωρεάν νερό σε 3,5 ώρες πτήση για Λονδίνο. Το σημαντικό είναι ότι ήταν στην ώρα τους, με Airbus 320 οι πτήσεις και δεν έδειχνε την cheapίλα της Ryan.

Μακάρι να είχαμε περισσότερες μέρες για Bariloche και γενικότερα για Patagonia... Την επόμενη φορά!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Γυρίζοντας πίσω στο Μπουένος Άιρες είχα αφήσει πίσω μια μεγάλη εκκρεμότητα.. Το Bombonera!

Το επόμενο πρωί ξύπνησα και έφυγα κατευθείαν για Boca. Αυτή την φορά δεν ήμουν με το γκρουπ του χόστελ, οπότε απόλαυσα την βόλτα στην γειτονιά πιο ήρεμα και χωρίς τρεχάλα. Η μόνη τρεχάλα ήταν που ήθελα να προλάβω τις ουρές στο στάδιο να μη μεγαλώσουν. Η αλήθεια είναι ότι έφτασα κατά τις 11 και η αναμονή στην ουρά ξεπέρασε το 40λέπτο.

IMG_8564.JPG

IMG_8594.JPG

Το VIP εισιτήριο που επέλεξα έκανε 990 πέσος δηλαδή κοντά στα 15 ευρώ, τίποτα συγκριτικά με άλλα στάδια (της Ευρώπης τουλάχιστον), στο οποίο συμπεριλαμβανόταν μια εκτυπωμένη φωτογραφία στο λόγκο του γηπέδου, ξενάγηση στο εσωτερικό του, στα αποδυτήρια και σε όλες τις κερκίδες.. Για το μουσείο δεν υπήρχε ξενάγηση, αλλά δεν χρειαζόταν κιόλας. Νομίζω μόνο η είσοδος στο μουσείο,χωρίς τα υπόλοιπα, έκανε 500 πέσος, δεν άξιζε δηλαδή να κάνεις μόνο αυτό.

Ο ξεναγός ονόματι Αγκουστίν Κατσιγιάννης, ξετρελάθηκε όταν είδε ότι υπήρχε ΄Ελληνας στο γκρουπ. Έλληνας τρίτης γενιάς, με καταγωγή από τα Γιάννενα, είχαν πάει εκεί οι παππούδες μετά τον δεύτερο παγκόσμιο. Δεν μιλούσε γρι Ελληνικά, τρελαμένος με την μπάλα όπως καταλαβαίνετε.. Του είχαν φέρει δώρο μια φανέλα του Παναθηναϊκού της σεζόν 2008-2009, δεν είχε το όνομα του παίχτη, μόνο τον αριθμό. Αφού μου το είπε και έψαξα το ρόστερ, είδαμε ότι είχε την φανέλα του Σωτήρη του Νίνη.. Ξετρελάθηκε ακόμα περισσότερο όταν του είπα να μου στείλει μήνυμα όταν έρθει Ελλάδα με την κοπέλα του τον Μάρτιο και να τον πάω να δει αγώνα της αγαπημένης του ομάδας. Του Παναθηναϊκού ντε, ποιανού άλλου; Νομίζω θα ενθουσιαστεί από την ομαδάρα μας :haha: :haha: :haha:

Το γήπεδο έχει χτιστεί σε μια περιοχή που πραγματικά δεν θέλω καν να φανταστώ το τι γίνεται όταν έχει το γήπεδο 50000 κόσμο. Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ πάρκινγκ, οι δρόμοι γύρω από το στάδιο είναι στενάκια μόνο, φανταστείτε την Λεωφόρο χωρίς όμως να έχει μπροστά της την Λεωφόρο Αλεξάνδρας, όλα στενά.. Βέβαια θα έδινα όσο-όσο για να μπορώ να βρίσκομαι σε αγώνα της Μπόκα, αλλά δυστυχώς την περίοδο που ήμουν εκεί ήταν περίοδος διακοπών..

Με την Μπόκα έχω λατρεία από παιδί, ο 15χρονος Ορέστης χοροπηδούσε μέσα μου όταν συνειδητοποίησα το που βρίσκομαι και το τι στιγμές έχουν ζήσει οπαδοί και παίκτες σε αυτό το γήπεδο.

IMG_8569.JPG

IMG_8577.JPG
IMG_8584.JPG
IMG_8587.JPG


Μετά το τέλος της ξενάγησης, σειρά είχε η μπουτίκ της ομάδας. Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο. Δεν είχε καθόλου φανέλες, μόνο σουβενίρς, κασκόλ και τα λοιπά. Όπως καταλαβαίνετε πήρα ό,τι υπήρχε.. Μόνο μάτε που δεν πήρα και αυτό επειδή είχα πάρει ήδη :haha::haha::haha: Μετά είδα ότι στα μαγαζιά πέριξ του γηπέδου είχε φανέλες, αλλά δεν μου έκανε αίσθηση, ήθελα να ήταν από μέσα.

Το μουσείο μικρό αλλά επιβλητικό, αρκετά σκοτείνο, περίμενα περίσσοτερα φώτα. Έχει τρόπαια, ξεχωριστά βίντεο wall με φάσεις και γκολ από το κάθε Κόπα Λιμπερταδόρες (το αντίστοιχο Τσάμπιονς Λιγκ της Λατινικής Αμερικής) που έχει πάρει η ομάδα.

IMG_8598.JPG

IMG_8604.JPG


IMG_8593.JPG


Το ταξίδι έφτανε σιγά-σιγά στο τέλος του, παρ'ότι ήταν συνολικά μόνο 11 μέρες τις υπερ-ευχαριστήθηκα. Επειδή είχα μια σχετική κουβέντα τις προηγούμενες μέρες σχετικά με το εάν αξίζει να πας σε ένα τόσο μακρινό προορισμό για διάστημα λιγότερο των 2 εβδομάδων, εγώ επιμένω ότι αξίζει! Εάν περιμένω να βρω διάστημα μεγαλύτερο των 3 εβδομάδων για να πάω σε τέτοιους προορισμούς, απλά δεν πρόκειται να το βρω ποτέ. Και ο χρόνος κυλάει...


Η επιστροφή έγινε με τον ίδιο τρόπο, μόνο που αντί για Alitalia, το FCO-ATH ήταν με Aegean. Καλύτερα δηλαδή γιατί το φαγητό στην επιστροφή μου φάνηκε λίγο, η άφιξη στη Ρώμη ήταν 7 το πρωί και η πτήση για Αθήνα ήταν στις 11 και ουσιαστικά είχα να φάω ανθρωπινά 20 ώρες. Στο lounge της StarAlliance είχε μια ομελέτα εκπληκτική, ίσως ο πιο πλούσιος μπουφές που έχω δει μέχρι στιγμής σε Ευρωπαϊκά αεροδρόμια και κάπως έστρωσε η κατάσταση.
IMG_8624.JPG


IMG_8630.JPG

IMG_8647.JPG
IMG_8650.JPG


Για όσους σκέφτονται αυτό το ταξίδι νομίζω ότι 5 μέρες στο Μπουένος Άιρες είναι αρκετές για να δει τα αξιοθέατα της πόλης. Τα βασικά αξιοθέατα της Αργεντινής(Iguazu, Petito Moreno) χρειάζονται προγραμματισμό από νωρίς γιατί τα εισιτήρια τσούζουν και γενικά ανεβαίνει το μπάτζετ αρκετά. Και βασικά χρειάζονται χρόνο, δε θα ήθελα να πάω εκεί μόνο για μια μέρα και να φύγω. Την επόμενη φορά θα κατευθυνθώ κατευθείαν εκεί :D

Ευχαριστώ που διαβάσατε την πρωτοχρονιάτικη ιστορία μου! :D:D:D
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μπράβο Ορέστη! Φανέλες δε βρήκες λόγω ότι έπεσες στις γιορτές! Εμείς μερικές μέρες αργότερα από τις αργίες μπήκαμε σε 10 λεπτά κ η μπουτίκ ήταν φουλ...όμως γύρω στα 40 ευρώ ήταν όλες αυθεντικές της adidas
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Μπράβο Ορέστη! Φανέλες δε βρήκες λόγω ότι έπεσες στις γιορτές! Εμείς μερικές μέρες αργότερα από τις αργίες μπήκαμε σε 10 λεπτά κ η μπουτίκ ήταν φουλ...όμως γύρω στα 40 ευρώ ήταν όλες αυθεντικές της adidas
Αυτά μου λες τώρα και θα με κάνεις να ξαναπάω :xalara::xalara::xalara:
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Επομένη μέρα, μονοήμερο ταξίδι στην Ουρουγουάη και συγκεκριμένα στην πόλη Colonia del Sacramento. Από το Μπουένος Άιρες φεύγουν 2 πλοία για Ουρουγουάη, το ένα πάει Colonia del Sacramento και το άλλο στην πρωτεύουσα, το Μοντεβιδέο. Για το πρώτο κάνει περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο, για Μοντεβιδέο κανένα τρίωρο (μπορεί να βοηθήσει και η @evaT σε αυτό).

Τα εισιτήρια για Ουρουγουάη τα έκλεισα μέσω του χόστελ σε πολύ καλή τιμή (περίπου 35 ευρώ), όταν τα έβρισκα online $75. Όπως προείπα σε προηγούμενο ποστ, το πλεονέκτημα του να μένεις στο San Telmo είναι ότι βρίσκεσαι δίπλα στο λιμάνι. Σε λιγότερο από 10 λεπτά ήμασταν στο λιμάνι με uber. Και λέω ήμασταν γιατί έψησα και άλλα 5 άτομα από το χόστελ να έρθουν μαζί μου (τα πλεονεκτήματα του να μένεις σε χόστελ). Έτσι σαν σε ποντιακό ανέκδοτο, ένας Βρετανός, 2 Γερμανοί, μια Ιρλανδέζα, μια κοπέλα από Ελβετία και ένας Έλληνας ξεκίνησαν για το μονοήμερό τους στην Ουρουγουάη.

Πρέπει να γίνει check-in, έλεγχος security και έλεγχος διαβατηρίων και για τις 2 χώρες. Δεν υπάρχει λόγος να είστε εκεί 2 ώρες νωρίτερα, το check-in ανοίγει μιάμιση ώρα πριν, οπότε συμβουλή είναι να είστε εκεί μιάμιση ώρα ακριβώς πριν να φύγει το φέρι. Καλό είναι να έχετε βγάλει τα εισιτήρια από πριν.

Ο χώρος του check-in αξιοπρεπής, καθαρός και με σχετικά καλό καφέ.
View attachment 294195
View attachment 294196
View attachment 294197

Η διαδρομή πολύ καλή, μέσα στο φέρι πουλούσαν και μπύρες που χρειάστηκαν για την περίσταση, που σύμφερε να πληρώσεις σε δολλάρια από ότι σε αργεντίνικα ή ουρουγουάνικα πέσος καθ'ότι βρισκόμασταν σε διεθνή ύδατα. Η Revolut βοήθησε σε άλλη μια φορά σε αυτό.

View attachment 294199
View attachment 294200

Μετά από 1+ ώρα φτάσαμε στην απέναντι μεριά του Ρίο ντε λα Πλάτα. Είχαμε μπροστά μας περίπου 7-8 ώρες. Η πόλη αποτελεί μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco, με αρκετά ωραία σημεία, αλλά δεν θα ξαναπήγαινα να πω την αλήθεια.

View attachment 294201
View attachment 294202

Υπάρχει η περιοχή του ιστορικού κέντρου με τον παλιό φάρο να δεσπόζει στη κορυφή και πολύ όμορφα πάρκα με μεγάλα δέντρα. Τα μουσεία της περιοχής δεν είχαν κάτι το αξιόλογο και γιαυτό προτιμήσαμε την βόλτα κατά μήκος και πλάτος της πόλης και περιμετρικά των τειχών. Τα νερά γεμάτα λάσπη καθ'ότι μιλάμε για τις εκβολές του ποταμού, σε διαφορετική περίπτωση την βουτιά θα την είχαμε ρίξει, είχε πολύ ζέστη..

Οι τιμές σε σχέση με το Μπουένος Άιρες είναι αισθητά πιο ακριβές, ίσως και πιο πολύ από την Αθήνα. Χρειαστήκαμε την συμβουλή του TripAdvisor για να βρούμε που θα κάτσουμε χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε 20 ευρώ το πιάτο. Χρήσιμη συμβουλή, είναι προτιμότερο να πληρώνετε τα πάντα με κάρτα, υπάρχει έως και 20% έκπτωση σε αυτό, για άλλη μια φορά η Revolut ήταν εκεί για εμάς.

Εγώ επειδή ήθελα να πάρω και χαρτονομίσματα Ουρουγουάης για την συλλογή, αγόρασα τα σουβενίρ με Αργεντίνικα πέσος και πήρα ρέστα Ουρουγουάης, όλες οι υπόλοιπες συναλλαγές με κάρτα.

View attachment 294203
View attachment 294204 View attachment 294205 View attachment 294206

Η μέρα κύλησε πολύ ομαλά, σε μουντ διακοπών, κάποιες στιγμές με "έπιανα" να κοιτάω το κινητό μου και να βλέπω την ημερομηνία και να τσιμπιέμαι να δω εάν όντως βρίσκομαι με σορτσάκι και σαγιονάρα 12000 χλμ μακριά από την Ελλάδα.

View attachment 294207 View attachment 294208 View attachment 294209
View attachment 294210 View attachment 294211

Οι ώρες πέρασαν πολύ ευχάριστα, γυρίσαμε πίσω στο λιμάνι, ξανά η ίδια διαδικασία για τον έλεγχο εισιτηρίων και διαβατηρίων, θέλει υπομονή καθ'ότι οι υπάλληλοι του λιμανιού κινούνται στους δικούς τους ρυθμούς. Η ώρα αναχώρησης ιδανική: 8 το απόγευμα, με το ηλιοβασίλεμα να βρίσκεται μπροστά μας, οι φιλοσοφικές συζητήσεις να δίνουν και να παίρνουν και η επιστροφή στο Μπουένος Άιρες ειδυλλιακή.

View attachment 294213

Κάναμε λίγη ώρα να βγούμε από το λιμάνι και όπως είχε πει και σε προηγούμενη της ιστορία η @alma , δεν υπάρχει λόγος να περπατήσετε από το λιμάνι προς την πόλη. Καλύτερα uber, δεν υπάρχει κάτι το αξιόλογο στην περιοχή.

Εγώ πήρα τα πραγματάκια μου από το San Telmo και για τις επόμενες 2,5 μερούλες μετακόμισα στο Palermo :D :D :D :xalara::xalara::xalara:
Ενημέρωσέ μας για Visa/Visa on Arrival αν απαιτείται και πώς βγαίνει!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ενημέρωσέ μας για Visa/Visa on Arrival αν απαιτείται και πώς βγαίνει!
Δεν χρειάστηκε visa. Σφραγίδες στο λιμάνι από συνοριοφύλακες και των δυο χωρών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom