Γαλλία Πρωτοχρονια 2013 Παρίσι

leetsi

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ξυπνάμε νωρίς το πρωί και πάμε σε μια κεντρική στάση RER που ήταν κοντά στο ξενοδοχείο και βγάζουμε φωτογραφίες ειδικές για τις κάρτες Navigo, από εκεί πάμε στη στάση του μετρό και βγάζουμε τις κάρτες με 38 ευρώ ο καθένας μας.
Ξέρω, θα μου πεις που κόλλησα τώρα και ρωτάω, αλλά επειδή με ενδιαφέρει άμεσα, τι ειδικές φωτογραφίες θέλει η κάρτα navigo?δε θέλει τις τύπου διαβατηρίου σε μέγεθος και χρώμα?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξέρω, θα μου πεις που κόλλησα τώρα και ρωτάω, αλλά επειδή με ενδιαφέρει άμεσα, τι ειδικές φωτογραφίες θέλει η κάρτα navigo?δε θέλει τις τύπου διαβατηρίου σε μέγεθος και χρώμα?
Θελει λιγο πιο μικρες αλλα και σε μεγεθος διαβατηριου αμα εχεις ειναι ΟΚ. Εγω διαβατηριου εχω. Η navigo πλεον για 5 ζωνες για μια βδομαδα κοστιζει 33,90€ + 7€ για την καρτα.
 

leetsi

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θελει λιγο πιο μικρες αλλα και σε μεγεθος διαβατηριου αμα εχεις ειναι ΟΚ. Εγω διαβατηριου εχω. Η navigo πλεον για 5 ζωνες για μια βδομαδα κοστιζει 33,90€ + 7€ για την καρτα.
Κατατοπιστικότατος!
Thank you!
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
leetsi said:
Ξέρω, θα μου πεις που κόλλησα τώρα και ρωτάω, αλλά επειδή με ενδιαφέρει άμεσα, τι ειδικές φωτογραφίες θέλει η κάρτα navigo?δε θέλει τις τύπου διαβατηρίου σε μέγεθος και χρώμα?
Εμένα που ήταν λίγο μεγαλύτερη απλά την έκοψαν.
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Θελει λιγο πιο μικρες αλλα και σε μεγεθος διαβατηριου αμα εχεις ειναι ΟΚ. Εγω διαβατηριου εχω. Η navigo πλεον για 5 ζωνες για μια βδομαδα κοστιζει 33,90€ + 7€ για την καρτα.
Απλά να ενημερώσω ότι είναι + 5 € η κάρτα όχι 7. (Τελευταία ενημέρωση Φεβρουάριος 2013).
Οι κάρτες θέλουν κανονικά 2,5cm x 3 cm (πλάτος x ύψος) αλλά όντως γενικά έχω διαβάσει ότι και μεγαλύτερη να είναι την κόβεις ανάλογα..
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Τέταρτη μέρα 02/01

Ξεκινάμε νωρίς το πρωί από το ξενοδοχείο ξεκούραστοι και όλο κέφι γιατί ήταν τα γενέθλια του φίλου μου, φτάνουμε στην στάση του Λούβρου και περιμένουμε σε μια τεράστια ουρά (ευτυχώς όχι για πολύ) για να πάρουμε το paris museum pass ,για 2 ημέρες 40 ευρώ το άτομο, από ένα μαγαζί- ψιλικατζίδικο που έχει με το που βγαίνεις απ το μετρό, και ανεβαίνουμε πάνω για το Λούβρο και τις εντυπωσιακές πυραμίδες. Ο καιρός ήταν τέλειος πολύ ήλιο και όχι ιδιαίτερο κρύο ευτυχώς, οπότε καθίσαμε να βγούμε καμιά φωτογραφία εκεί γύρω. Πήγαμε προς την είσοδο του Λούβρου, στο οποίο γινόταν πανικός από κόσμο που περίμενε να μπει…. Εμείς πήγαμε από άλλη είσοδο που ήταν για όσους είχαν το pass. Μπήκαμε κυριλέ λοιπόν, πήραμε τον χάρτη μας, ρωτήσαμε για τον ελληνικό και αιγυπτιακό τομέα μας στα σημείωσαν στον χάρτη και ξεκινήσαμε την βόλτα μας…. Είδαμε φανταστικά πράγματα αλλά δεν σας κρύβω ότι φρικάραμε τρελά με το ότι πλουτίζουν από τον δικό μας πολιτισμό και των Αιγυπτίων…. Πραγματικά εξωφρενικό…………. Τριγυρίσαμε αρκετά και αφού είδαμε όλα όσα θέλαμε πήγαμε μια βόλτα στο καφέ ζαχαροπλαστείο Angelina στο οποίο ήπιαμε την πιο τέλεια σοκολάτα ever, και φυσικά πήραμε και τα γλυκάκια μας για να δοκιμάσουμε, macarons και σοκολάτες θεϊκές…. Τελειώσαμε από όλα αυτά γύρω στης 13.30 και είπαμε να πάμε στην Παναγία των Παρισίων, με το μετρό σε 10’ λεπτά ήμασταν εκεί, γινόταν επίσης πανικός από κόσμο πραγματικός χαμός, για να ανεβούμε στο καμπαναριό ενώ δεν πλήρωνες λόγω του πάσου παρόλα αυτά έπρεπε να περιμένουμε στην ουρά πάνω από μία ώρα, αλλά είχε τρελό γέλιο γιατί ήταν ένας τύπος ντυμένος καμηλοπάρδαλη και κρατούσε πάνω του πολλά όργανα μαζί όπως τύμπανο, φυσαρμόνικα και άλλα και τραγουδούσε διάφορα τραγούδια και ο κόσμος του έδινε λεφτά και χόρευε μαζί του…. Έτσι πέρασε ευχάριστα ο χρόνος, περιττό να σας πω ότι η ουρά πίσω μας ήταν τεράστια και ενώ περίμενε πάρα πολύς κόσμος, βάλανε ταμπέλα στην μέση της ουράς περίπου, ότι θα εξυπηρετηθεί μόνο αυτός ο κόσμος και τους είπαν να φύγουν, και ήρθε η σειρά μας να ανεβούμε προς τα πάνω, πολλά πολλά πολλά σκαλιά… αλλά άξιζε τον κόπο η θέα…. Αφού τελειώσαμε από εκεί είπαμε να πάμε Conciergerie που ήταν πολύ κοντά με τα πόδια από εκεί, πολύ ωραίοι πίνακες και αναπαραστάσεις της ζωής στο παλάτι και γενικά ευχάριστο και αυτό σαν μουσείο. Γύρω στης 17.30 και αφού άρχισε να νυχτώνει σκεφτόμασταν να πάμε και πουθενά αλλού ή όχι, βλέπετε είχα κλείσει για φαγητό στο L Avenue στης 22.00 λόγω των γενεθλίων που προείπα… Τελικά αποφασίσαμε ότι είχαμε χρόνο για ένα ακόμα αξιοθέατο…. Αψίδα του Θριάμβου, ναι ήμασταν κομμάτια και ναι δεν ξέραμε αν θα καταφέρουμε να πάμε στο ξενοδοχείο να αλλάξουμε και να φτάσουμε ή και να περάσουμε το κατώφλι αυτού του εστιατορίου που με τόσο ζήλο περιέγραψε και πρότεινε η φίλτατη Nicole.g. του φόρουμ, αλλά πήγαμε, και ανεβήκαμε και τα σκαλιά φίλοι μου, και μας βγήκε η γλώσσα, όμως φτάσαμε στην κορυφή, είδαμε το Παρίσι μες στην νύχτα με τα φώτα του και τους πιο κεντρικούς δρόμους του από ψηλά…. Άναψαν για λίγο και τα λαμπάκια του πύργου του Άιφελ, βγήκαμε και τις φωτογραφίες μας, καλά ήταν μωρέ…. Γυρνάμε μετά από αυτά όλα κατάκοποι στο ξενοδοχείο κάνουμε ένα καυτό μπανάκι, φοράμε τα καλά μας, βάζω τις 12ποντες γόβες μου σε μια τσάντα παίρνουμε το μετρό, και φτάνουμε στο L AVENUE, αλλάζω παπούτσια (πάλι καλά γιατί πολύ κυριλέ μέσα, συγκεκριμένα φάγανε πόρτα κάτι άλλα ζευγάρια μπροστά μας ενώ είχαν κάνει κράτηση). Μας βάζουν να κάτσουμε μας δίνουν μενού και παραγγείλαμε τα εξής: (τα αναφέρω γιατί ήταν θεϊκά) crispy duck και macaroni morilles για κυρίως , ένα φανταστικό cheese cake για γλυκό, μια σαλάτα και κρασάκι verre pouilly fume επίσης εξαιρετικό, πολύ καλό περιβάλλον και πολύ ωραία εξυπηρέτηση, το συνιστώ και εγώ…., κάναμε την βόλτα μας μετά από αυτό στην Champs Elysee και πήραμε τον δρόμο του γυρισμού προς το ξενοδοχείο για να ξεκουραστούμε γιατί η τελευταία μας μέρα στο Παρίσι είχε επίσης μεγάλο πρόγραμμα….
03/01 Τελευταία μέρα στο Παρίσι,...Βερσαλλίες....τελειότατα....ξυπνήσαμε πρωί πρωί πήραμε το rer για αλλη μια φορά και φτάσαμε στο υπέροχο αυτό παλάτι με τις φανταστικές αίθουσες και τους υπέροχους κήπους... Δεν έχω λογια να περιγράψω τον πλούτο που έβλεπες παντού χρυσα και φοβεροί πινακες και χρωματιστά χαλιά και τεράστια τζάκια σαν δωμάτια....Μου εκαναν εντύπωση οι κινέζοι οι οποίοι είχαν παντα εναν ξεναγό φυσικά και δεν σταματούσαν να βγάζουν φωτογραφιες....Πόλυ γέλιο....
Μετα βγήκαμε στους κήπους...απίστευτα επίσης κι εκεί...ωραία συντριβάνια και καλοσχεδιασμένο πρασινο παντού....ακούγονταν πυροβολισμοί απο το δάσος που έχει γύρω απο το παλάτι...μας ειπαν οτι είναι εποχή κυνηγιού και έχει πολλούς κυνηγούς εκείνο το διαστημα...
Μετα τις Βερσαλλίες επιστρεφουμε στο Παρίσι και συγκεκριμένα πάμε στοgallerie lafayette κάναμε γύρα ολους τους ορόφους είδαμε το εντυπωσιακό δέντρο που στολίζουν κάθε χρονο..ομως δεν ψωνισαμε κάτι γιατί παρα ηταν τσουχτερες οι τιμες....Ανεβήκαμε στον όροφο με τα fast food, φαγαμε mac donalds και πήγαμε απέναντι απο το εμπορικό για ενα καφεδακι σε κάτι καφετεριες που ειχε στη σειρά....
http://www.travelstories.gr/communi...78287117-539f3c06908abf9c20c3b24602b31179.jpg
Αισίως έφτασε απόγευμα και αρχισε να νυχτώνει... Οποτε αποφασίσαμε να περάσουμε τις τελευταίες μας ωρες στο Παρίσι με μια βόλτα στη Μονμάρτη στην οποία ανεβήκαμε με τελεφερίκ αυτή τη φορά ....και δεν το μετανιωσαμε γιατί την είδαμε απο μια πιο ήρεμη και ήσυχη πλευρα, χωρίς πολυκοσμία, απολαυσαμε κι εκεί εναν καφέ και εναν περίπατο και επιστρεψαμε στο ξενοδοχείο...Ύπνο και την επόμενη μέρα νωρίς το πρωι επιστροφη στην Αθήνα...ηταν μια απο τις πιο όμορφες πρωτοχρονιές της ζώης μου...

Ευχαριστω πολύ το travelstories.gr για τις πληροφορίες του .....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom