Γαλλία Πρωτοχρονια 2013 Παρίσι

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ

Πρωτοχρονιά 2013

Καλησπέρα σας.... νομίζω πως ήρθε η ώρα να σας διηγηθώ την δικιά μου ιστορία... Ξεκινάμε με τον φίλο μου 30 Δεκεμβρίου για Παρίσι από το Ελ. Βενιζέλος στης 06.30 το πρωί με ενδιάμεση Ζυρίχη. Αφού έχουμε φάει το πρωινό που μας σερβίρισαν στο αεροπλάνο και ήπιαμε τον καφέ μας φτάνουμε Παρίσι στης 10.30 περίπου, παραλαμβάνουμε βαλίτσες και πάμε σε κάτι μηχανήματα να βγάλουμε εισιτήρια για το λεωφορείο Roissy cdg από το terminal 1, μας αφήνει στην περιοχή Opera όπου παίρνουμε μετρό για να πάμε στη στάση που ήταν απέναντι από το ξενοδοχείο (πολύ βολικό). Αφού βολευόμαστε στο δωμάτιο που παρεμπιπτόντως παρά ήταν άνετο για Παρίσι, φεύγουμε για Μονμάρτρη, ανεβαίνουμε με τα πόδια τα γραφικά στενά και χαζεύουμε τα μαγαζάκια με τα πολλά και διάφορα πράγματα που είχε, ενθύμια του Παρισιού, τουριστικά κ.α.
5829-1378286643-5b524feb9ab5ad6fb2b308d2be6bbecc.jpg

Φτάνουμε στην Σακρ Κερ και χαζεύουμε την θέα του μισοφωτισμένου Παρισιού την ώρα που έδυε ο ήλιος, βγάζουμε τις φωτογραφίες μας και προχωράμε προς κάτι άλλα μαγαζάκια γύρω από την εκκλησία με Χριστουγεννιάτικα είδη σοκολάτες και γλυκά. Παντού ήταν στολισμένα με λαμπάκια και ακούγονταν μουσικές, πάρα πολύς κόσμος στα στενά αλλά και στα καφέ που είχε εκεί γύρω, καθίσαμε σε ένα και ήπιαμε ένα κρασάκι και χαζεύαμε τους ζωγράφους επί το έργο (ευτυχώς δεν είχε κρύο).
5830-1378286712-bd4d901baccb3546eecb539a0afd2b50.jpg

Μετά από αυτό πήγαμε, με το μετρό φυσικά, στον πύργο του Άιφελ, μήπως και ανεβούμε αλλά χλωμό, γινόταν κλάμα, ουρές που έφταναν μέχρι τον δρόμο, ρωτάμε τριγύρω για κάποιον τρόπο να ανεβούμε αλλά η απάντηση ήταν στην ουρά από της 05.00 τα ξημερώματα για τέτοιες μέρες, οπότε και μεις κάναμε μια γύρα, χαζέψαμε λίγο πήγαμε φάγαμε μια ωραία κρεπούλα και την κάναμε με ελαφρά για ξεκούραση προς το ξενοδοχείο, γύρω στης 22.00 το βράδυ.

Δεύτερη μέρα 31/12 Παραμονή Πρωτοχρονιάς:
Ξυπνάμε νωρίς το πρωί και πάμε σε μια κεντρική στάση RER που ήταν κοντά στο ξενοδοχείο και βγάζουμε φωτογραφίες ειδικές για τις κάρτες Navigo, από εκεί πάμε στη στάση του μετρό και βγάζουμε τις κάρτες με 38 ευρώ ο καθένας μας. Αυτές οι κάρτες εκτός του ότι ήταν βολικές στο ότι δεν έβγαζες εισιτήρια συνέχεια και δεν περίμενες σε τεράστιες ουρές για να τα βγάλεις, περνούσες κυριλέ μέσα στα μετρό χωρίς καθυστέρηση και γλιτώνεις και τρελά λεφτά από τις μετακινήσεις σου. Απλά όπως σωστά μου είπαν εδώ στο forum ισχύει από Δευτέρα ως Κυριακή για αυτό εγώ την πρώτη μέρα που έφτασα Παρίσι ήταν Κυριακή και δεν μπορούσα να την χρησιμοποιήσω. Έτσι λοιπόν με την καρτούλα μας και την τεράστια όρεξη για shopping πήραμε μετρό και RER και φτάσαμε στο μεγάλο εμπορικό έξω από το Παρίσι που είναι σαν το cosmos της Θεσσαλονίκης αλλά τρεις φορές μεγαλύτερο, εκεί πήγαμε και σε ένα χώρο με ενυδρεία με πολλών ειδών τροπικά και μη ψάρια και καρχαρίες δίπλα ακριβώς είναι και το εκπτωτικό χωριό La Valee Village με όλες τις μάρκες που μπορείς να φανταστείς Brands και με χαμό από κόσμο να ψωνίζει σαν τρελός. Τσιμπήσαμε και μεις το κάτι τις μας από κει γιατί πως να αντισταθείς σε ένα burberry μπλουζάκι με 75% έκπτωση και σε μία ralph lauren μπλουζάρα αντρική με 70%. Εκεί λοιπόν είδαμε πολλούς Κινέζους να αγοράζουν ρούχα σε μεγάλες ποσότητες και να γεμίζουν τεράστιες βαλίτσες:shock::shock::shock: . Αφού ξεποδαριαστήκαμε γυρνώντας τα πάντα την πέσαμε σε μια γωνιά φάγαμε ήπιαμε μπόλικο νερό και πήραμε τον δρόμο της επιστροφής για το ξενοδοχείο, την πέσαμε μια ωρίτσα αράξαμε και ετοιμαστήκαμε για αλλαγή χρόνου την οποία κάναμε στον πύργο του Άιφελ με παρέα χιλιάδες κόσμου, πραγματικά γινόταν ο κακός χαμός, ήταν πολύ ωραία αν εξαιρέσεις την βροχή και το κρύο και κάποιους τύπους που μέθυσαν ξερνοβολούσαν χούφτωναν κοριτσάκια, έκλεβαν πορτοφόλια, ήρθαν τα ΜΑΤ να τους μαζέψουν. Αυτό από ότι μάθαμε μετά το έχουν σαν έθιμο κάθε χρόνο και στο Παρίσι αλλά και σε άλλες πόλεις. Γενικά εκεί φοβήθηκα πολύ, κυρίως γιατί έβλεπα κοπέλες να τσιρίζουν και να κλαίνε που τις πείραζαν. Όταν μετά το σοκ ξεκινάμε να πάρουμε το μετρό για το ξενοδοχείο γινόταν συνωστισμός σε όλες τις στάσεις γύρω εκεί, τα μετρό φεύγαν άδεια ενώ από κάτω είχε μπλοκάρει η είσοδος, ήρθαν και εκεί τα ΜΑΤ για να βάλουν τάξη. Αφού καταφέραμε να πάρουμε το πρώτο μετρό πάμε να πάρουμε το άλλο για να πάμε στο ξενοδοχείο και μόλις είχε κλείσει, έτσι κάναμε την μισή διαδρομή με τα πόδια, δεν μπορούσαμε να βρούμε κανέναν ξεμέθυστο γύρω μας να ρωτήσουμε προς τα που πάμε....ευτυχώς είχαμε κάνει ένα πρόγραμμα με το κινητό για εξωτερικό να χρησιμοποιείς τα ΜΒ internet που έχεις στο συμβόλαιό σου και χρησιμοποιήσαμε το gps και μετά από πολύ περπάτημα φτάσαμε στο ξενοδοχείο...επεισοδιακή αλλαγή του χρόνου αλλά μακάρι να ναι αυτά τα χειρότερα του 2013.

 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1) Βαλε την ιστορια σου στις ταξιδιωτικες ιστοριες υπο εξελιξη

2) Δεν καταλαβαινω αυτην την εμμονη με το Roissy bus (γενικη ερωτηση ειναι). Τοσο πιο ανετο ειναι απο το RER; Ρωταω γιατι με RER και πιο γρηγορα και πιο φθηνα φθανεις (οχι βεβαια σοβαρες διαφορες)

3) Που να δεις τωρα με τις εκπτωσεις τιμες στο La Valée. 30-50% κατω απο τις τιμες που ψωνισατε.

4) Τα μετρο εκεινο το βραδι δεν σταματουσαν σε ολους τους σταθμους γυρω απο τον Αιφελ αλλα στους μισους. Στους αλλους μισους σταματουσαν τα τραινα της αντιθετης κατευθυνσης.

5) Αν ησουν στο σταθμο του Trocadéro η εισοδος μπλοκαρε σε καποια φαση γυρω στη μια με μια και μιση (ισως και πιο αργα δεν θυμαμαι) γιατι επεσαν δακρυγονα μεσα στο σταθμο και μας εβγαλαν ξανα εξω. Ημουν ο πρωτος που του απαγορεψαν την εισοδο και πραγματικα δεν μπορουσα να συνελθω για 10-15 λεπτα (εχω φαει δακρυγονα σε πορειες αλλα σε κλειστο χωρο ειναι πραγματικο μαρτυριο). Δεν ξερω αν αναφερεσαι σε αυτο το περιστατικο ή σε κατι αλλο.

6) Η βροχη ηταν οντως εκνευριστικη αλλα αυτο ειναι συνηθες για το Παρισι. Περιμενουμε τη συνεχεια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
marakizio85 δεν ξέρω αν πρέπει να ζηλέψουμε η να σε λυπηθούμε:haha: για την αλλαγή του χρόνου στο Παρίσι.Πως κατάφερες να μας περιγράψεις τα χειρότερα για την παραμονή της Πρωτοχρονιάς στην ωραιότερη πόλη της Ευρώπης είναι κατόρθωμα,τι να πώ άντε και του χρόνου στο σπίτι σας στο Ελλάντα για σίγουρα πράγματα!
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
1) Βαλε την ιστορια σου στις ταξιδιωτικες ιστοριες υπο εξελιξη
2) Δεν καταλαβαινω αυτην την εμμονη με το Roissy bus
γιατί απ το terminal 1 αυτό βόλευε για να μην ταλαιπωρηθούμε γιατί ήμασταν κομμάτια λόγω νυχτερινής κρεπάλης την προηγούμενη στην Αθήνα...


5) Αν ησουν στο σταθμο του Trocadéro
Ήμουν στο Bir Hakeim και εκεί χαμός γινόταν και τα ΜΑΤ μαζεύαν κόσμο....

Αστα να πάνε...αν και μόνο αυτό ήταν κακό στο ταξίδι μας όλα τα άλλα ήταν τέλεια....θα σας τα διηγηθώ από αύριο....Και όσο για του χρόνου πρωτοχρονιά θα κάνω πάλι κάπου εκτός ελλάδας για να σπάσω το κακό...:lol::lol::lol::lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γιατί απ το terminal 1 αυτό βόλευε για να μην ταλαιπωρηθούμε γιατί ήμασταν κομμάτια λόγω νυχτερινής κρεπάλης την προηγούμενη στην Αθήνα...
Μα ταλαιπωρηθήκατε πολλαπλάσια!!!
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Τρίτη μέρα 01/01 Πρωτοχρονιά

Τι να πω; Disneyland , η χαρά του παιδιού, δηλαδή η δική μου χαρά…. Ξεκινάμε το πρωί με το RER, που παρεμπιπτόντως δεν είχε καθόλου κόσμο, και φτάνουμε γύρω στης 09:00 το πρωί στην είσοδο, μπαίνουμε πολύ γρήγορα μέσα δεν είχε ούτε ουρές ούτε πολύ κόσμο (μάλλον γιατί είχαν ξενυχτήσει και ταλαιπωρηθεί από το προηγούμενο βράδυ), είχαμε βγάλει και τα εισιτήρια από το ιντερνετ όπως μου πρότειναν εδώ στο φόρουμ, και μπαίνουμε σε έναν άλλο κόσμο εντελώς. http://www.travelstories.gr/members...D%E9%E1-2013-1752-picture12464-01-01-2013.jpg Παντού χριστουγεννιάτικα στολισμένα σπίτια και κάστρα όπως στα παραμύθια και μουσικές και κάπου εκεί και ο Goofy ντυμένος Άγιος Βασίλης να βγαίνει φωτογραφίες με τα παιδάκια http://www.travelstories.gr/members...1-2013-1752-picture12460-goofy-01-01-2013.jpg
Μπήκαμε σε πολλά από τα παιχνίδια που είχε όπως:
-sleeping beauty castle
-les voyages de pinocchio
-peter pan 's flight
-meet mickey mouse
-pirates of the caribbean
-indiana jones
-big thunter mountain
-phantom manor
-the twilight zone tower of terror

Προλάβαμε τα περισσότερα από τα καλύτερα πιστεύω.... γιατί μετά της 13:00 το μεσημέρι γινόταν ένας χαμός πραγματικά.... μετά της 14:30 είχαν εξαντληθεί όλα τα fast pass ειδικά από το πάρκο walt disney studios. Αλλά όλα τα παιχνίδια που είχε ήταν ένα προς ένα, πολύ λεπτομερή και γενικά δεν περιγράφονται, πρέπει να τα δείτε από κοντά....

Γνωρίσαμε τον Mickey ο οποίος μου φίλησε το χέρι(τι gentleman):roll::roll::roll: και την Minnie http://www.travelstories.gr/members...-2013-1752-picture12461-minnie-01-01-2013.jpg και το κλείσιμο αυτής της τέλειας ημέρας ήταν η εντυπωσιακή παρέλαση όλων των χαρακτήρων που μεγαλώσαμε παρέα.... :clap::clap::clap::clap:.
Φυσικά γυρίσαμε στο ξενοδοχείο κομμάτια από την κούραση και λιώσαμε στον ύπνο γιατί η επόμενη μέρα είχε τρελό τρέξιμο...μουσεία αξιοθέατα και άλλα....
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.933
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία ιστορία.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Τέταρτη μέρα 02/01

Ξεκινάμε νωρίς το πρωί από το ξενοδοχείο ξεκούραστοι και όλο κέφι γιατί ήταν τα γενέθλια του φίλου μου, φτάνουμε στην στάση του Λούβρου και περιμένουμε σε μια τεράστια ουρά (ευτυχώς όχι για πολύ) για να πάρουμε το paris museum pass ,για 2 ημέρες 40 ευρώ το άτομο, από ένα μαγαζί- ψιλικατζίδικο που έχει με το που βγαίνεις απ το μετρό, και ανεβαίνουμε πάνω για το Λούβρο και τις εντυπωσιακές πυραμίδες. Ο καιρός ήταν τέλειος πολύ ήλιο και όχι ιδιαίτερο κρύο ευτυχώς, οπότε καθίσαμε να βγούμε καμιά φωτογραφία εκεί γύρω. Πήγαμε προς την είσοδο του Λούβρου, στο οποίο γινόταν πανικός από κόσμο που περίμενε να μπει…. Εμείς πήγαμε από άλλη είσοδο που ήταν για όσους είχαν το pass. Μπήκαμε κυριλέ λοιπόν, πήραμε τον χάρτη μας, ρωτήσαμε για τον ελληνικό και αιγυπτιακό τομέα μας στα σημείωσαν στον χάρτη και ξεκινήσαμε την βόλτα μας…. Είδαμε φανταστικά πράγματα αλλά δεν σας κρύβω ότι φρικάραμε τρελά με το ότι πλουτίζουν από τον δικό μας πολιτισμό και των Αιγυπτίων…. Πραγματικά εξωφρενικό…………. Τριγυρίσαμε αρκετά και αφού είδαμε όλα όσα θέλαμε πήγαμε μια βόλτα στο καφέ ζαχαροπλαστείο Angelina στο οποίο ήπιαμε την πιο τέλεια σοκολάτα ever, και φυσικά πήραμε και τα γλυκάκια μας για να δοκιμάσουμε, macarons και σοκολάτες θεϊκές…. Τελειώσαμε από όλα αυτά γύρω στης 13.30 και είπαμε να πάμε στην Παναγία των Παρισίων, με το μετρό σε 10’ λεπτά ήμασταν εκεί, γινόταν επίσης πανικός από κόσμο πραγματικός χαμός, για να ανεβούμε στο καμπαναριό ενώ δεν πλήρωνες λόγω του πάσου παρόλα αυτά έπρεπε να περιμένουμε στην ουρά πάνω από μία ώρα, αλλά είχε τρελό γέλιο γιατί ήταν ένας τύπος ντυμένος καμηλοπάρδαλη και κρατούσε πάνω του πολλά όργανα μαζί όπως τύμπανο, φυσαρμόνικα και άλλα και τραγουδούσε διάφορα τραγούδια και ο κόσμος του έδινε λεφτά και χόρευε μαζί του…. Έτσι πέρασε ευχάριστα ο χρόνος, περιττό να σας πω ότι η ουρά πίσω μας ήταν τεράστια και ενώ περίμενε πάρα πολύς κόσμος, βάλανε ταμπέλα στην μέση της ουράς περίπου, ότι θα εξυπηρετηθεί μόνο αυτός ο κόσμος και τους είπαν να φύγουν, και ήρθε η σειρά μας να ανεβούμε προς τα πάνω, πολλά πολλά πολλά σκαλιά… αλλά άξιζε τον κόπο η θέα…. Αφού τελειώσαμε από εκεί είπαμε να πάμε Conciergerie που ήταν πολύ κοντά με τα πόδια από εκεί, πολύ ωραίοι πίνακες και αναπαραστάσεις της ζωής στο παλάτι και γενικά ευχάριστο και αυτό σαν μουσείο. Γύρω στης 17.30 και αφού άρχισε να νυχτώνει σκεφτόμασταν να πάμε και πουθενά αλλού ή όχι, βλέπετε είχα κλείσει για φαγητό στο L Avenue στης 22.00 λόγω των γενεθλίων που προείπα… Τελικά αποφασίσαμε ότι είχαμε χρόνο για ένα ακόμα αξιοθέατο…. Αψίδα του Θριάμβου, ναι ήμασταν κομμάτια και ναι δεν ξέραμε αν θα καταφέρουμε να πάμε στο ξενοδοχείο να αλλάξουμε και να φτάσουμε ή και να περάσουμε το κατώφλι αυτού του εστιατορίου που με τόσο ζήλο περιέγραψε και πρότεινε η φίλτατη Nicole.g. του φόρουμ, αλλά πήγαμε, και ανεβήκαμε και τα σκαλιά φίλοι μου, και μας βγήκε η γλώσσα, όμως φτάσαμε στην κορυφή, είδαμε το Παρίσι μες στην νύχτα με τα φώτα του και τους πιο κεντρικούς δρόμους του από ψηλά…. Άναψαν για λίγο και τα λαμπάκια του πύργου του Άιφελ, βγήκαμε και τις φωτογραφίες μας, καλά ήταν μωρέ…. Γυρνάμε μετά από αυτά όλα κατάκοποι στο ξενοδοχείο κάνουμε ένα καυτό μπανάκι, φοράμε τα καλά μας, βάζω τις 12ποντες γόβες μου σε μια τσάντα παίρνουμε το μετρό, και φτάνουμε στο L AVENUE, αλλάζω παπούτσια (πάλι καλά γιατί πολύ κυριλέ μέσα, συγκεκριμένα φάγανε πόρτα κάτι άλλα ζευγάρια μπροστά μας ενώ είχαν κάνει κράτηση). Μας βάζουν να κάτσουμε μας δίνουν μενού και παραγγείλαμε τα εξής: (τα αναφέρω γιατί ήταν θεϊκά) crispy duck και macaroni morilles για κυρίως , ένα φανταστικό cheese cake για γλυκό, μια σαλάτα και κρασάκι verre pouilly fume επίσης εξαιρετικό, πολύ καλό περιβάλλον και πολύ ωραία εξυπηρέτηση, το συνιστώ και εγώ…., κάναμε την βόλτα μας μετά από αυτό στην Champs Elysee και πήραμε τον δρόμο του γυρισμού προς το ξενοδοχείο για να ξεκουραστούμε γιατί η τελευταία μας μέρα στο Παρίσι είχε επίσης μεγάλο πρόγραμμα….
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τέταρτη μέρα 02/01

Τριγυρίσαμε αρκετά και αφού είδαμε όλα όσα θέλαμε πήγαμε μια βόλτα στο καφέ ζαχαροπλαστείο Angelina στο οποίο ήπιαμε την πιο τέλεια σοκολάτα ever, και φυσικά πήραμε και τα γλυκάκια μας για να δοκιμάσουμε, macarons και σοκολάτες θεϊκές…
Όντως η σοκολάτα στο Angelina είναι το κάτι άλλο! Σαν λιωμένη σοκολάτα γάλακτος με σαντιγύ!
Από εστιατορια να προτείνω το "Mariette".. Φανταστικό φαγητό! Είναι και αυτό ενας απ'τους λόγους που θέλω να ξαναπάω Παρίσι! Αυτή τη στιγμή είναι νούμερο 17 στο tripadvisor (από τα 8800+ του Παρισιού).. Θέλει κράτηση γιατί είναι πολύ μικρό..
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Ναι.... Βιέννη......Αν και ακόμα συλλέγω πληροφορίες....φυσικά θα γράψω την ιστορία μου με το που επιστρέψω....προς το παρόν πρέπει να τελειώσω την ιστορία μου για την τελευταία μου μέρα Παρίσι....προσεχώς:lol::lol::lol::lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom