Πρωτο ταξιδι εκτος Ευρωπης για παρεα φοιτητων;

RollingStones97

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα σε ολους στο forum. Ειμαστε μια αντροπαρεα 3 φοιτητων που θα θελαμε να κανουμε ενα ταξιδι εκτος Ευρωπης στο συντομο μελλον.
θα ηθελα να διευκρινισω, οτι θα προτιμουσαμε να δουμε χωρες της κεντρικης και λατινικης Αμερικης.

Γενικοτερα εχοντας ακουσει και διαβασει πολλα, η κουβα μας φαινεται η πιο ελκυστικη και παραλληλα μια απο τις πιο ασφαλεις επιλογες προς την αλλη πλευρα του ατλαντικου (πχ για μεξικο, κολομβια, βραζιλια εχουμε ακουσει πολλα...) . Το θεμα ειναι οτι ειμαστε σχετικα απειροι σχετικα με τα ταξιδια και χρειαζομαστε μια καθοδηγηση απο ατομα με προφανεστατη μεγαλυτερη εμπειρια.

Θα ηταν καλο να παμε με καποιο ταξιδιωτικο γραφειο; Η μπορουμε και μονοι μας; Ποσα λεφτα θα μας στοιχισει ενα τετοιο ταξιδι δεδομενου οτι θελουμε να μεινουμε low budget ( δεν μας ενδιαφερουν τοσο οι ανεσεις), γενικα αφου λεμε να φυγουμε για λιγο απο την ευρωπη θα θελαμε να γευτουμε αρκετα μια αλλη χωρα οποτε θα θελαμε το ταξιδι να διαρκεσει 12-14 αν βεβαια αυτο ειναι εφικτο.

Δεν ειμαστε σιγουροι για την Κουβα ακομη, αν υπαρχουν καλυτερες επιλογες για first time travellers θα θελαμε να τις ακουσουμε, αν και θα μπορουσαμε να πουμε οτι μας κανει περισσοτερο κλικ απο τις υπολοιπες.

Γενικα χρειαζομαστε βοηθεια με το προγραμμα και την οργανωση, που να παμε τι να δουμε Ποσα να ξοδεψουμε κτλπ. Οποιοσδηποτε μπορει να βοηθησει θα του ειμαστε ευγνωμονες
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλως ήλθες στο forum, πολύ ωραίες οι σκέψεις σας και με το καλό να το καταφέρετε.

Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλο βήμα να πάτε να κάνετε πρώτο ταξίδι οι 3 σας κάπου εκτός Ευρώπης. Δοκιμάστε να πάτε ένα τριημεράκι κάπου στην Ευρώπη ή έστω και εντός Ελλάδας να δείτε πως ταιριάζουν τα χνώτα σας και οι επιθυμίες σας. Είναι και το πλέον εύκολο και δεν θέλει και τρεληηη οργάνωση.

Τώρα για ένα τέτοιο ταξίδι, εγώ άμα ήμουν στην θέση σας θα διάλεγα είτε Κούβα είτε Αργεντινή. Και έχω και αντίστοιχο παράδειγμα φίλων που δεν είχαν πάει ποτέ εκτός Ελλάδας και μαζεύτηκαν 5 άτομα και πήγαν Αργεντινή 12 μέρες και ξετρελάθηκαν. Για όλους αυτούς τους προορισμούς να υπολογίζεις ότι οποιαδήποτε τιμή εισιτηρίων κοντά στα 700 ευρώ είναι παραπάνω από καλή.

Για ένα ταξίδι 12-14 ημερών ένα μπάτζετ οτιδήποτε κάτω από 1200 ευρώ (σύνολο μαζί με τα εισιτήρια), θα σας το κάνει πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο. Μέχρι 1500-1800 αναλόγως τις δραστηριότητες που θέλετε να κάνετε, είναι αρκετά καλό και θα μπορέσετε να κάνετε αρκετά πράγματα.

Πρέπει πρώτα να επικεντρωθείτε στον τελικό προορισμό, τι είδους διακοπές θέλετε για να αποφασίσετε και μετά έρχονται οι λεπτομέρειες. Εάν θέλετε παραλίες/roadtrip/ποτά όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Κούβα. Εάν θέλετε μεγαλούπολη/nightlife/παγετώνες τότε οι δρόμοι οδηγούν στο Μπούενος Άιρες και στη Παταγονία.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εχουμε παει και οι 3 σε κλασσικες Ευρωπαικες χωρες τυπου Ιταλια,Αγγλια,Γερμανια και βαλκανια , οποτε τωρα θελουμε να το παμε ενα βημα παραπερα.

κυριως θα ελεγα οτι μας ενδιαφερει η κουλτουρα, να δουμε καπως κατι διαφορετικο το οποιο θα μας κεντρισει το ενδιαφερον. Τωρα για nightlife κτλπ, εγω λατινικη αμερικη φανταζομαι περισσοτερο βραδιες με Live μουσικη τυπου Buena Vista Social club και Salsa.

Επισης ενα αλλο θεμα με την Κουβα ειναι οτι εχει διαφορετικο καθεστως απο τον υπολοιπο κοσμο, το οποιο θα ειχε επισης ενα ενδιαφερον να δουμε, φανταζομαι οτι δεν θα ειναι τοσο ''δυτικοποιημενη'' σε σχεση με τις υπολοιπες αν και εχουν αρχισει και εκει οι ιδιωτικοποιησεις και τα πραγματα γινονται ολο και πιο ''ελευθερα'' . Παντως προσωπικα η ιστορια και η ζωη ανθρωπων οπως ο Τσε γκεβαρα και ο φιντελ καστρο αν και δεν ενστερνιζομαι τις πεποιηθησεις τους εν μερει με συναρπαζει. Εχοντας διαβασει πολλα για αυτους θα ηθελα να δω πραγματα και απο κοντα.

Πολιτισμικα επισης, νομιζω ο κοσμος της κουβας ειναι αρκετα πολυπολιτισμικος με μια μιξη διαφορων φυλων που δημιουργει ενα ωραιο συνολο. Παραλιες κτλπ, θα θελαμε να ριξουμε μια ματια στην καραιβικη. Αν και δεν θα μας ενδιεφερε να αφιερωσουμε τοσο χρονο. Τα αεροπορικα απο οτι εχω δει οντως κοστιζουν (600-700 ευρω τα βλεπω), αλλα εκτος αυτων, ποσο θα μας κοστιζαν 12-14 μερες στην κουβα οσον αφορα διαμονη, μετακινησεις, φαγητο κτλπ. Δεν εχουμε τρελες απαιτησεις και θα προτιμουσαμε να βγει οσο οικονομικοτερα γινεται, αλλωστε απλα θελουμε εναν χωρο για να κοιμηθουμε το βραδυ. Αλλα επισης θα θελαμε να δοκιμασουμε και την γαστρονομια τους.

Τελος το σκεφτομασταν για το δικο μας καλοκαιρι (ιουλιο-αυγουστο) ,αλλα διαβασα οτι οι καλυτερη εποχη για να πας ειναι νοεμβρης με απριλη ξερει κανεις αν ισχυει;
Ιούλιο - Αύγουστο έχουν τυφώνες στην καραϊβική. Καλό είναι να το αποφύγετε το συγκεκριμένο διάστημα.
Πρόσφατα προσπαθούσα να οργανώσω ένα ταξίδι στην Κούβα την περίοδο του Πάσχα (19/4-1/5) και είχα βρεις εισιτήρια με Airfrance στα 530€. Βάζοντας 12 διανυκτερεύσεις, ενοικίαση αυτοκινήτου για 6 μέρες, και υπολογίζοντας τα έξοδα για τα υπόλοιπα (φαγητό, μουσεία, βενζίνες, βίζες, ταξ. ασφάλεια και διαβατήρια) έβγαινε ένα κόστος γύρω στα 1300 - 1400 € το άτομο με την προϋπόθεση ότι θα είμαστε τρεις στο ταξίδι.
 

RollingStones97

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλως ήλθες στο forum, πολύ ωραίες οι σκέψεις σας και με το καλό να το καταφέρετε.

Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλο βήμα να πάτε να κάνετε πρώτο ταξίδι οι 3 σας κάπου εκτός Ευρώπης. Δοκιμάστε να πάτε ένα τριημεράκι κάπου στην Ευρώπη ή έστω και εντός Ελλάδας να δείτε πως ταιριάζουν τα χνώτα σας και οι επιθυμίες σας. Είναι και το πλέον εύκολο και δεν θέλει και τρεληηη οργάνωση.

Τώρα για ένα τέτοιο ταξίδι, εγώ άμα ήμουν στην θέση σας θα διάλεγα είτε Κούβα είτε Αργεντινή. Και έχω και αντίστοιχο παράδειγμα φίλων που δεν είχαν πάει ποτέ εκτός Ελλάδας και μαζεύτηκαν 5 άτομα και πήγαν Αργεντινή 12 μέρες και ξετρελάθηκαν. Για όλους αυτούς τους προορισμούς να υπολογίζεις ότι οποιαδήποτε τιμή εισιτηρίων κοντά στα 700 ευρώ είναι παραπάνω από καλή.

Για ένα ταξίδι 12-14 ημερών ένα μπάτζετ οτιδήποτε κάτω από 1200 ευρώ (σύνολο μαζί με τα εισιτήρια), θα σας το κάνει πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο. Μέχρι 1500-1800 αναλόγως τις δραστηριότητες που θέλετε να κάνετε, είναι αρκετά καλό και θα μπορέσετε να κάνετε αρκετά πράγματα.

Πρέπει πρώτα να επικεντρωθείτε στον τελικό προορισμό, τι είδους διακοπές θέλετε για να αποφασίσετε και μετά έρχονται οι λεπτομέρειες. Εάν θέλετε παραλίες/roadtrip/ποτά όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Κούβα. Εάν θέλετε μεγαλούπολη/nightlife/παγετώνες τότε οι δρόμοι οδηγούν στο Μπούενος Άιρες και στη Παταγονία.
Εχουμε παει και οι 3 σε κλασσικες Ευρωπαικες χωρες τυπου Ιταλια,Αγγλια,Γερμανια και βαλκανια , οποτε τωρα θελουμε να το παμε ενα βημα παραπερα.

κυριως θα ελεγα οτι μας ενδιαφερει η κουλτουρα, να δουμε κατι διαφορετικο το οποιο θα μας κεντρισει το ενδιαφερον. Τωρα για nightlife κτλπ, εγω την λατινικη αμερικη την φανταζομαι περισσοτερο με βραδιες με μουσικη τυπου Buena Vista Social club και Salsa. Παρα με μεγαλα κλαμπ/μπαρακια. Τα road trips πιστευω θα ειχαν ενα επιπλεον ενδιαφερον, ειδικα αν υπαρχουν ομορφα τοπια

Επισης ενα αλλο θεμα με την Κουβα ειναι οτι εχει διαφορετικο καθεστως απο τον υπολοιπο κοσμο, το οποιο θα ειχε επισης ενα ενδιαφερον να δουμε, φανταζομαι οτι δεν θα ειναι τοσο ''δυτικοποιημενη'' σε σχεση με τις υπολοιπες αν και εχουν αρχισει και εκει οι ιδιωτικοποιησεις και τα πραγματα γινονται ολο και πιο ''ελευθερα'' . Παντως προσωπικα η ιστορια και η ζωη ανθρωπων οπως ο Τσε γκεβαρα και ο φιντελ καστρο αν και δεν ενστερνιζομαι τις πεποιηθησεις τους εν μερει με συναρπαζουν. Εχοντας διαβασει και ακουσει πολλα για αυτους θα ηθελα να δω πραγματα απο κοντα και ισως να συνομιλησω με ορισμενους κουβανους περι του θεματος. (Πολιτικες επιστημες σπουδαζω για αυτο αχαχα)

Πολιτισμικα επισης, νομιζω ο κοσμος της κουβας ειναι αρκετα ιδιαιτερος με μια μιξη διαφορων φυλων που δημιουργει ενα ωραιο συνολο. Παραλιες κτλπ, θα θελαμε να ριξουμε μια ματια στην καραιβικη. Αν και δεν θα μας ενδιεφερε να αφιερωσουμε πολυ χρονο. Τα αεροπορικα απο οτι εχω δει οντως κοστιζουν (600-700 ευρω τα βλεπω), αλλα εκτος αυτων, ποσο θα μας κοστιζαν 12-14 μερες στην κουβα οσον αφορα διαμονη, μετακινησεις, φαγητο κτλπ. Δεν εχουμε τρελες απαιτησεις και θα προτιμουσαμε να μας βγει οσο πιο οικονομικα γινεται, αλλωστε απλα θελουμε εναν χωρο για να κοιμηθουμε το βραδυ. Αλλα επισης θα θελαμε να δοκιμασουμε και την γαστρονομια τους.

Τελος το σκεφτομασταν για το δικο μας καλοκαιρι (ιουλιο-αυγουστο) ,αλλα διαβασα οτι η καλυτερη εποχη για να πας ειναι νοεμβρης με απριλη ξερει κανεις αν ισχυει;
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ονειρεμένο Ταξίδι
Από Μεξικό έως Κολομβία
Έχω πάει Ρίο ντε Τζανέιρο πριν δύο χρόνια και αν όλα πάνε καλά θα πάω Κούβα τον Δεκέμβριο. Ριο πήγαμε 4 άντρες . Εισητηρια για Ρίο και για Κούβα πήγαν γύρω στα 550€ και τα δύο. για Ρίο που έχω ήδη πάει όσον αφορά τα μπάτζετ ανά άτομο 550€ τα εισιτήρια , διαμονή σε τοπ 40-50€/ημέρα ,(μπορείς και πολύ λιγότερα) διατροφή/ποτά φθηνά δραστηριότητες τις στάνταρ κάνα 150αρι το άτομο. Κούβα πάνω κάτω τα ίδια πιστεύω + τις μεταφορές από επαρχία σε επαρχία, αλλά με πολύ οικονομικότερη διαμονή.Είναι μέρος (όπως και η Κούβα ) που πρέπει να πας στη ζωή σου.Σαν πρώτο ταξίδι θα πρότεινα Βραζιλία (μόνο Ρίο) ώστε να αραξετε , να μην κουραστειτε με μετακινήσεις και να λιωσετε στην ιπανεμα ...νομίζω είναι πιο εύκολο για 1ο απ'ότι η Κούβα. Και στα δύο να προσέξετε την εποχή που θα πάτε
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Κουβα νομίζω οτι οντως είναι απο τις πιο safe επιλογές για πρωτη φορα στη Λατινικη Αμερικη. Και 12-14 μερες που θελετε ειναι μια χαρά (προφανώς και παραπανω χρονο αν είχατε θα ηταν ακομη καλύτερα). Μετα ειναι δυσκολο νομίζω να βγεις εκτος μπατζετ. Λεοφωρεια για μετακινήσεις,casas particulares για διαμονη κ.τ.λ.
Για κάποια αλλη χωρα τύπου Αργεντινη- Βραζιλια σίγουρα θα χρειαστεί μεγαλύτερο μπάτζετ,ισως κάποιες εσωτερικές πτήσεις, αν και στο θεμα της ασφάλειας νομίζω δεν θα έχετε θέμα αφού θα έχετε κανει την προεργασία σας και θα ξέρετε πως θα κινηθείτε.
 

RollingStones97

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Έχω πάει Ρίο ντε Τζανέιρο πριν δύο χρόνια και αν όλα πάνε καλά θα πάω Κούβα τον Δεκέμβριο. Ριο πήγαμε 4 άντρες . Εισητηρια για Ρίο και για Κούβα πήγαν γύρω στα 550€ και τα δύο. για Ρίο που έχω ήδη πάει όσον αφορά τα μπάτζετ ανά άτομο 550€ τα εισιτήρια , διαμονή σε τοπ 40-50€/ημέρα ,(μπορείς και πολύ λιγότερα) διατροφή/ποτά φθηνά δραστηριότητες τις στάνταρ κάνα 150αρι το άτομο. Κούβα πάνω κάτω τα ίδια πιστεύω + τις μεταφορές από επαρχία σε επαρχία, αλλά με πολύ οικονομικότερη διαμονή.Είναι μέρος (όπως και η Κούβα ) που πρέπει να πας στη ζωή σου.Σαν πρώτο ταξίδι θα πρότεινα Βραζιλία (μόνο Ρίο) ώστε να αραξετε , να μην κουραστειτε με μετακινήσεις και να λιωσετε στην ιπανεμα ...νομίζω είναι πιο εύκολο για 1ο απ'ότι η Κούβα. Και στα δύο να προσέξετε την εποχή που θα πάτε
Βραζιλια ειναι αληθεια οτι το ψιλο φοβομαστε λιγο, με την εγκληματικοτητα κι ολα αυτα τα περιεργα βιντεο που κυκλοφορουν απο εκει. Θα προτιμουσαμε να δουμε καποια πραγματα παρα να παμε να αραξουμε 10 μερες σε μια παραλια. Προφανως και Ριο σιγουρα ειναι ενας δελεαστικος προορισμος αλλα δεν ξερω ποσο με πειθει ακομη. Αν εχεις καμια ιστορια η τιποτα παρομοιο ναν μας αναφερεις θα χαιρομουν να μαθω
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ονειρεμένο Ταξίδι
Από Μεξικό έως Κολομβία
Δεν έχω γράψει ακόμα κάποια ιστορία , ότι θες μπορείς να με ρωτήσεις..με αυτό το μπάτζετ πάντως για Βραζιλία είσαι μόνο για Ρίο , ενώ Κούβα σε παίρνει να γυρίσεις λίγο...από πλευράς επικινδυνότητας, οκ δεν πας παντού , αλλά αν είστε 4 άνδρες δεν θα έχετε κανένα θέμα,βέβαια τόσες μέρες είναι πολλές για Ρίο μόνο.Εμεις πήγαμε εκει επειδή είχαμε μόνο 6 μέρες και ήταν πολύ τίμιο μπάτζετ για αυτό που θέλαμε..αν ανεβάσετε μπάτζετ , το συζητάμε...Οποτε με 1500€ πάνω κάτω και τόσες μέρες που θες , ίσως καλύτερα Κούβα , να γυρίσετε και λίγο
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για πρώτη φορά ταξίδι είναι λίγο στα βαθιά η Βραζιλία για μένα ενώ ως νέα παιδιά θα θέλετε να βγείτε και τα βράδια άφοβα, Κούβα με τα χέρια κάτω. Κι από πλευράς κόστους καλύτερα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η Κούβα πάντως που προτείνουν οι περισσότεροι (κι εγώ μέσα σ' αυτούς) είναι πολύ πιο εύκολη από πλευράς οργάνωσης απ' ότι φαντάζει. Το ζόρι είναι να βρεθούν οικονομικά εισιτήρια, με τη προϋπόθεση βεβαίως να έχει στρώσει λίγο η κατάσταση με τον ιό...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Γύρισα πριν 2 βδομάδες από Βραζιλία, άμα κάτσουν τα παιδιά 10 μέρες στο Ρίο τους φτάνουν και τους περισσεύουν, αλλά άμα δε βάλουν ημερήσιες εκδρομές και hiking σε μέρη όπως Pedra Bonita, Pedra da Gavea, Dois Irmaos κλπ τότε θα βαρεθούν.

Και για έξοδο μόνο Copacabana-Ipanema-Leblon και καμιά Lapa αφού έχουν κάνει διασυνδέσεις και ξέρουν που πηγαίνουν, όχι στα τυφλά και Barra de Tijuca μέχρι εκεί που έχει περιπολικά, ούτε βήμα παραέξω.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ονειρεμένο Ταξίδι
Από Μεξικό έως Κολομβία
Δεν διαφωνώ με τον orest.Πανω κάτω αυτά έκανα και εγώ ,κοινουμασταν σε αυτές τις περιοχές(βράδυ μόνο lapa γιατί παραλιακά δεν εντοπίσαμε και κάτι ιδιαίτερο
Γύρισα πριν 2 βδομάδες από Βραζιλία, άμα κάτσουν τα παιδιά 10 μέρες στο Ρίο τους φτάνουν και τους περισσεύουν, αλλά άμα δε βάλουν ημερήσιες εκδρομές και hiking σε μέρη όπως Pedra Bonita, Pedra da Gavea, Dois Irmaos κλπ τότε θα βαρεθούν.

Και για έξοδο μόνο Copacabana-Ipanema-Leblon και καμιά Lapa αφού έχουν κάνει διασυνδέσεις και ξέρουν που πηγαίνουν, όχι στα τυφλά και Barra de Tijuca μέχρι εκεί που έχει περιπολικά, ούτε βήμα παραέξω.
) + κάτι tours με γραφείο εκεί για διάφορα για αυτό είπα πως 10 μέρες είναι πολλές.Για 5-7 είναι τούμπανο...Τώρα που ελπίζω να πάω Κούβα , θα είμαι σε θέση να πω παραπάνω. Όπως και να έχει , με αυτό το μπάτζετ και τόσες μέρες δεν πας εύκολα Βραζιλία ,θα βγει παραπάνω αν γυρίσεις και λίγο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom