Πρόβλημα με κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων

eva-pap

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Και λοιπον? Οταν εκδοθηκε το εισιτηριο δεν εκδοθηκε σε ονομα του petas αλλα στου ατομου.
Εκτος αν εστειλε και πηγε κι αυτο στα spam, οποτε παλι ειναι ευθυνη του χρηστη των ηλεκτρονικων συναλλαγων να γνωριζει τους κανονες χρησης τους.
οτι μειλ μου έστειλε η ολυμπιακή πηγε κατευθειαν στα εισερχομενα . στα σπαμ πηγε μονο η κράτηση του petas. δεν ειχα κανενα αλλο μειλ περα απο τους κωδικους κρατησης
 

eva-pap

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Η κάρτα που έκλεισες στο olympicair.com είναι αυτή που χωρίς να το καταλάβεις έκλεισες και στο petas.gr ή μία απ' τις άλλες δύο που δεν έκανε αποδεκτές το petas.gr; Eπίσης αφού όπως φαίνεται το petas.gr δεν είχε πρόβλημα γιατί δε σε χρέωσε τρεις κρατήσεις για τις τρεις κάρτες που χρησιμοποίησες - εκτός κι αν έχει κάποιο εσωτερικό σύστημα ασφαλείας για να αποτρέπει τις διπλοκρατήσεις με ίδια στοιχεία. Κι αν έχει τέτοιο σύστημα το petas.gr θα έπρεπε να σε ενημερώσει όταν επιχείρησες την κράτηση με τη δεύτερη και την τρίτη κάρτα να μην προχωρήσεις σε περαιτέρω ενέργειες/κρατήσεις γιατί μπορεί να υπάρξουν διπλοκρατήσεις και όχι απλά να σου βγάζει μήνυμα μη έγκυρης κάρτας. Αυτό γνωρίζω συνέβαινε σε ανταγωνιστική μηχανή κράτησης εισιτηρίων.
στο petas χρησιμοποίησα 3 καρτες. μια εθνικής μια πηραιως κ μια αλφαμπανγκ. με χρεωσε στην πρωτη καρτα δηλ της εθνικης. στις αλλες δυο φαίνεται η συναλλαξη σαν καταθεση κ μετά επιστροφή χρημάτων. Στην ολυμπιακή χρησιμοποίησα αλλη καρτα του πατερα μου της ευρομπανγκ. το petas φαίνεται να με χρεωνει αλλα ταυτόχρονα μου τα επιστρέφει στις δυο κάρτες απ τις τρεις. με χρεωσε στην πρωτη προσπαθεια κρατησης που εμενα μου εβγαζε error κ μη αποδεκτή καρτα. σε ολες βασικα το ιδιο μηνυμα μου εβγαζε. παρολαυτα το πετας ισχυρθζεται οτι στο συστημα της μετα απο ελεγχο φαίνεται επιτυχής συνναλαγη πραμα που εμενα μου εβγαζε ανεπιτυχής...
ενα ξερω ... πανε τα λεφτα κ κακως που εμπιστευομαστε τυφλα την τεχνολογία . χίλιες φορες απο ταξιδιωτικο πρακτορείο με πληρωμή με χαρτινα χρηματα κ οχι με πλαστικό χρήμα!! κάτι τέτοια κάνουν κ τρωνε λεφτα απ το πουθενα
καμια ενημερωση οτι επιχειρω να κανω κράτηση τοσες φορές κ μαλιστα η μια μετα την αλλη με διαφορα λεπτων.. κ αμεσως την ιδια στιγμή μπηκα στο σαιτ της ολυμπιακής κ εκανα κράτηση .. Μέσα σε 20 λεπτα έγιναν ολα αυτα
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.060
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν προσπαθείτε να μας πείτε ότι το petas.gr είναι κακό/πρόχειρο site, πιθανότατα έχετε δίκιο.
Αν προσπαθείτε να στοιχειοθετήσετε αιτία επιστροφής χρημάτων για το λόγο αυτό, μάλλον παιδεύεστε άδικα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
το petas φαίνεται να με χρεωνει αλλα ταυτόχρονα μου τα επιστρέφει στις δυο κάρτες απ τις τρεις. με χρεωσε στην πρωτη προσπαθεια κρατησης που εμενα μου εβγαζε error κ μη αποδεκτή καρτα
Άρα το petas.gr έχει κάποιο εσωτερικό έλεγχο κρατήσεων που αποτρέπει τις διπλοκρατήσεις απ' το ίδιο άτομο για ίδιο δρομολόγιο ίδιων ημερομηνιών. Δηλαδή σε χρέωσε στην αρχική προσπάθεια (αν και δε ενημέρωσε γι' αυτό) και μετά απ' ό,τι κατάλαβα σε χρέωσε άλλες δύο φορές και σου επέστρεψε τις αντίστοιχες χρεώσεις.

Αν προσπαθείτε να μας πείτε ότι το petas.gr είναι κακό/πρόχειρο site, πιθανότατα έχετε δίκιο.
Με τις λίγες μου γνώσεις επί του θέματος, το πρόβλημα των διπλοκρατήσεων θα μπορούσε να λυθεί πανεύκολα απ' τις αεροπορικές με την εισαγωγή κάποιου περιορισμού που να μην τις επιτρέπει όταν ισχύουν κάποιες συνθήκες (ίδιο άτομο, δρομολόγιο, ημερομηνία κτλ). Απ' ό,τι όμως έχω καταλάβει οι αεροπορικές αφήνουν το πρόβλημα να υπάρχει για να κερδίζουν απ' τα λάθη αυτών των λίγων ή περισσοτέρων πελατών που κάνουν διπλοκρατήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.225
Μηνύματα
884.330
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom