Γενικά Πρόβλημα ονόματος σε εισιτήριο-ταυτότητα και ημερομηνια λήξης

angelapos

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Είχα και γω ένα παρόμοιο θέμα με easyjet όταν ταξίδεψα από Σόφια για Μαδρίτη.

Όσων αφορά το Φ θα μπορούσες να κάνεις τα εξής (από το πιο δύσκολο/σίγουρο μέχρι το πιο εύκολο/ριψοκίνδυνο

1) Στέλνεις ένα μέηλ στην easyjet τους τηλεφωνείς και ρωτάς
2) Γράφεις F αντι για Φ και ημερομηνία λήξης μία ημερομηνία μετά το ταξίδι.

Εγώ δεν είχα πρόβλημα με τα γράμματα γιατί τα δικά μου είναι AB οπότε είναι κοινά.

Όσων αφορά την ημερομηνία λήξης, έβαλα μία ημερομηνία μετά το ταξίδι και στο τσεκ ιν με ρώτησαν ποια είναι η ημερομηνία λήξης όπου τους είπα πως η ταυτότητα δεν έχει ημερομηνία λήξης και υπάλληλος ρώτησε την διπλανή της υπαληλο αν όντως ισχύει αυτό και όντως έτσι ήταν. Λίγο τη δυσκόλεψε η ημερομηνία έκδοσης που ήταν φυσικά κάποια χρόνια πριν, αλλά το ξεπέρασε γρήγορα λόγω της γοητεία μου (lol)

Από ότι κατάλαβα πάντως καλό είναι να είσαι όσο πιο εξασφαλισμένος γίνεται γιατί οι εταιρείς κοιτάν από παντού να σου παουν λεφτά αλλά από την άλλη είναι λίγο ρευστα τα πράγματα στα αεροδρόμια όσων αφορα τέτοιες λεπτομέρειες.

Εγώ θα εξαντλούσα κάθε άλλη εναλλακτική πάντως προτού βγάλω διαβατήριο, λόγω κόστους αλλά και είναι διαδικασία να αλλάξεις τα στοιχεία στο booking που έκανες στην easyjet με τα στοιχεία της ταυτότητας.

Καλή τύχη!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Βρε παιδιά πείτε μου κάτι σας παρακαλώ..πού στο καλό ζητάει η easyjet τον αριθμό ταυτότητας όταν κάνεις κράτηση? Έχω κάνει κάτι λάθος?? Γιατί εγώ δεν έχω συμπληρώσει πουθενά στοιχεία ταυτότητας κατά τη διάρκεια της κράτησης..
 

angelapos

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Νομίζω πως αυτά τα στοιχεία χρειάζονται μόνο αν ταξιδεύεις από και σε χώρες που το απαιτούν.

Πχ εγώ πέταξα από Βουλγαρία. Επίσης από όσο θυμάμαι χρειάζονται και για Αγγλία.

Επίσης, νομίζω ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ πως αυτά τα στοιχεία τα συμπληρώνεις αργότερα μετά την κράτηση.

Επομένως από όσο μπορώ να καταλάβω δεν είναι απαραίτητα αν ταξιδεύεις σε χώρες εντώς sengen ή EU κτλ.

Η Βουλγαρία και η Αγγλία είναι εξαιρέσεις.

Όλα αυτά με κε επιφύλαξη μη σας πάρω και στο λαιμό μου. Αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας απαντήσει!
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!
Ο αριθμος στην ταυτοτητα φιλης μου ξεκιναει με το γραμμα Φ υπαρχει περοπτωση να εχει προβλημα στο εξωτερικο κ συγκεκριμενα για Ιταλια;Γνωριζει κανεις κατι;;;
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ήταν ένα πρόβλημα παλιότερα για όσους υπαλλήλους δεν μπορούσαν να μετατρέψουν το Φ στο αντίστοιχο γράμμα του λατινικού αλφαβήτου.
Σε κάθε περίπτωση στην Ιταλία δε θα έχει κανένα πρόβλημα.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Νομιζω πως οχι..Και γω για χρονια το ειχα αυτο το Φ στη ταυτοτητα,αλλα δε θυμαμαι να ειχα αντιμετωπισει προβλημα σε καποιο αεροδορμιο!
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μια άλλη ερωτηση για ταυτότητα. Μια φίλη μου αποφάσισε να έρθει μαζί μας στην Πόλη, φεύγουμε μεθαύριο 27/1, αλλά δεν έχει νέα ταυτότητα η διαβατήριο:roll:
Αν πει οτι είναι περίπτωση έκτακτης ανάγκης να ταξιδέψει, π.χ. θέμα υγείας,προλαβαίνει??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια άλλη ερωτηση για ταυτότητα. Μια φίλη μου αποφάσισε να έρθει μαζί μας στην Πόλη, φεύγουμε μεθαύριο 27/1, αλλά δεν έχει νέα ταυτότητα η διαβατήριο:roll:
Αν πει οτι είναι περίπτωση έκτακτης ανάγκης να ταξιδέψει, π.χ. θέμα υγείας,προλαβαίνει??
Ας πάει στο αστυνομικό τμήμα να ρωτήσει.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Οι ταυτοτητες πια βγαινουν αμεσως.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι ταυτοτητες πια βγαινουν αμεσως.
Ναι, αλλά για να βγούν χρειάζεται ένα πιστοποιητικό γέννησης από το δήμο, το οποίο ΔΕ βγαίνει αμέσως, και σε κάποιες περιοχές χρειάζεται και ραντεβού στο αστυνομικό τμήμα.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Μια άλλη ερωτηση για ταυτότητα. Μια φίλη μου αποφάσισε να έρθει μαζί μας στην Πόλη, φεύγουμε μεθαύριο 27/1, αλλά δεν έχει νέα ταυτότητα η διαβατήριο:roll:
Αν πει οτι είναι περίπτωση έκτακτης ανάγκης να ταξιδέψει, π.χ. θέμα υγείας,προλαβαίνει??
Αν έχει το πιστοποιητικό γέννησης και τις φωτογραφίες μαζί της και πάει στο Αστυνομικό τμήμα την ώρα που ανοίγει (το γραφείο για τις ταυτότητες) το πιθανότερο είναι ότι θα της τη δώσουν αμέσως.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αν έχει το πιστοποιητικό γέννησης και τις φωτογραφίες μαζί της και πάει στο Αστυνομικό τμήμα την ώρα που ανοίγει (το γραφείο για τις ταυτότητες) το πιθανότερο είναι ότι θα της τη δώσουν αμέσως.
Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ. Ίσως συμβαίνει σε κανένα μικρό αστυνομικό τμήμα, αλλά όχι το πιθανότερο. Γενικώς βγαίνει σε 2 εργάσιμες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom