Γενικά Πρόβλημα ονόματος σε εισιτήριο-ταυτότητα και ημερομηνια λήξης

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κατ'αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας, αλλά αυτό που έγινε δεν θα το πιστεύετε!!!!!!!
Πήγε το πρωί να βγάλει την ταυτότητα, της λένε κάτι βλέπουμε στο όνομα σας, για ελάτε πάνω να δούμε τι είναι,βρίσκουν οτι είχε μια δικαστική απόφαση ΚΟΚ, την ρωτάνε αν κράταει πανω της χρήματα να την πλήρώσει,ρωτάει το ποσό και απαντούν 900 ευρώ:shock::shock:Τους λέει "τι νομίζετε οτι είμαι να κρατάω πάνω μου τόσα χρήματα, αλλά θα το κανονίσω να πάω να πληρώσω".
Της απαντούν οτι δεν μπορούν να την αφησουν να φύγει, πήρε δικηγόρο, την πήγαν με το περιπολικό (δεν την άφησαν να πάρει το μηχανάκι της) στα δικαστήρια, πλήρωσε 400 ευρώ, τα υπόλοιπα θα έρθουν μέσω εφορίας, και όπως καταλαβαίνετε αντίο Πόλη!!!!!
Φοβερό έτσι???
Καλά 900 ευρώ παράβαση ΚΟΚ και δεν την ήξερε καν ότι είναι στο όνομά της; Ήταν κάτι υπερβολικά παλιό με τρελές προσαυξήσεις ή αγνόησε πρόστιμο; Όπως και να'χει αναπάντεχη εξέλιξη..
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Πήγε για μαλλί η κοπέλα και βγήκε κουρεμένη....
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλά θα την βλέπει τη ταυτότητα και θα θέλει να την πετάξει.
Πάντως στο δικό μου ΑΤ όταν πήγα το όργανο έβλεπε "Αληθινές Ιστορίες" και δεν δεχόταν να μου βγάλει ταυτότητα γιατί λέει αυτοί έχουν άλλο ωράριο από τα υπολοιπα ΑΤ.
Του εξηγούσα μάταια ότι εργάζομαι και δεν μπορώ άλλη ώρα ανένδοτος. Ε τα ψηλοπήρα άλλαξα λιγο τον τονο της φωνης έκανε και διαφημίσεις και για να με ξεφορτωθεί μου την έβγαλε. Την πήρα όμως μετά από 3 μέρες.
 

eleniz90

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Ξερει κανεις κατα ποσο υπαρχει προβλημα αν το μικρο ονομα στα εισιτηρια δεν ειναι οπως το βαφτιστικο? κλεισαμε με την παρεα μου μεσω easy jet και το ονομα μιας φιλης μου κατα λαθος το βαλαμε κατερινα αντι για αικατερινη. Προσπαθησα να το αλλαξω αλλα το κοστος ειναι μεγαλυτερο και απο την τιμη του εισιτηριου. Γνωριζει κανεις καποιο τροπο ωστε ν αποφύγουμε την αλλαγη? Ευχαριστω
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ξερει κανεις κατα ποσο υπαρχει προβλημα αν το μικρο ονομα στα εισιτηρια δεν ειναι οπως το βαφτιστικο? κλεισαμε με την παρεα μου μεσω easy jet και το ονομα μιας φιλης μου κατα λαθος το βαλαμε κατερινα αντι για αικατερινη. Προσπαθησα να το αλλαξω αλλα το κοστος ειναι μεγαλυτερο και απο την τιμη του εισιτηριου. Γνωριζει κανεις καποιο τροπο ωστε ν αποφύγουμε την αλλαγη? Ευχαριστω
Σχετικά, με το πρόβλημά σου, θέματα:
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...F-%EB%E1%E8%EF%F3-%F3%E5-%EF%ED%EF%EC%E1.html

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...4%E1%F5%F4%FC%F4%E7%F4%E1-%EC%E5-easyjet.html

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...9%F4%E5%F1%E9%EA%EF%FD-%F4%E7%F2-easyjet.html
 

Sofia77

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα. Ζητώ άμεσα τη βοήθειά σας. Αύριο ταξιδεύω με wizz από Αθήνα για Λονδίνο και έχω το εξής πρόβλημα. Όταν έκλεισα τα εισιτήρια είχα παλιά ταυτότητα και έπειτα έμαθα πως για να ταξιδέψω πρέπει να την αλλάξω. Την άλλαξα λοιπόν και τώρα δεν μπορώ να κάνω το check in γιατί μου ζητάει αριθμό ταυτότητας. Τί να κάνω;; Να βάλω τη παλιά; Προσπαθώ να επικοινωνήσω με e-mail και τηλέφωνο αλλά δεν απαντά κανείς. Από το site δεν μπορώ να κάνω την αλλαγή . Δεν ξέρω τί να κάνω!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Παιδιά καλησπέρα. Ζητώ άμεσα τη βοήθειά σας. Αύριο ταξιδεύω με wizz από Αθήνα για Λονδίνο και έχω το εξής πρόβλημα. Όταν έκλεισα τα εισιτήρια είχα παλιά ταυτότητα και έπειτα έμαθα πως για να ταξιδέψω πρέπει να την αλλάξω. Την άλλαξα λοιπόν και τώρα δεν μπορώ να κάνω το check in γιατί μου ζητάει αριθμό ταυτότητας. Τί να κάνω;; Να βάλω τη παλιά; Προσπαθώ να επικοινωνήσω με e-mail και τηλέφωνο αλλά δεν απαντά κανείς. Από το site δεν μπορώ να κάνω την αλλαγή . Δεν ξέρω τί να κάνω!
Δεν ξέρω εάν είναι εφικτό και σε καλύπτει εν μέρη, εάν δεν καταφέρεις να επικοινωνήσεις με την Wizz, προσπάθησε να πάρεις κάποιο χαρτί από την αστυνομία να έχεις μαζί σου που να αναγράφεται ο παλιός αριθμός ταυτότητας και ο καινούριος, καθως και η ημερομηνία αλλαγής. Εάν έχεις κ διαβατήριο πάρτο κ αυτό μαζί σου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα μηνύματα από εδώ και κάτω έχουν μεταφερθεί από άλλο θέμα, στο οποίο ήταν εκτός θέματος 🤪
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειναι κατι αντιστοιχο με την ελληνικη ταυτοτητα που ενω ληγει στη 15ετια πολλες αεροπορικες δεν εχει να δηλωσεις την ημερομηνια εκδοσης ή ληξης της αλλα πολλες φορες οταν πας στο αεροδρομιο εχεις θεμα (Δεν μιλαω για εγχωριες που εκει δεν δινουν καν σημασια και δεν μιλαω για εκτος ΕΕ που εκει δηλωνεις διαβατηριο).
Άντε πάλι τα ίδια. Δε λήγουν οι Ελληνικές ταυτότητες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην σελίδα της ΕΛ.ΑΣ αναφέρει ότι χρειάζεται αντικατάσταση στην δεκαπενταετία από την έκδοση της.Στην πράξη όμως υπάρχει ανοχή.
"Χρειάζεται αντικατάσταση" και "λήγει" δεν είναι το ίδιο πράγμα. Δεν τίθεται θέμα ανοχής. Η ταυτότητα ισχύει (αλλά μπορεί να υπάρχουν συνέπειες σ'αυτόν που δεν την άλλαξε, άλλο θέμα αυτό).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom