Πρόβλημα στην πύλη επιβίβασης αεροσκάφους

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δεν είμαι της δουλειάς οπότε παρακαλώ δείξτε λίγο κατανόηση για ότι σας φανεί ανόητο...

Οι αποσκευές δεν περνάνε από ανοχνευτη που βλέπουν εσωτερικά τι έχουν μέσα; Εάν ναι τότε γιατί να υπάρχει ανησυχία για τις αποσκευές και για επικίνδυνα υλικα; Μην πάρουν φωτιά τα σωβρακα;

Οι πτήσεις γίνονται με τόσο αυστηρους όρους όπως το boarding complete που έτσι και πατηθεί το κουμπί που ανέφερε κάποιος πρέπει να το ξανακάνεις από την αρχή όλη την διαδικασία για να μπει κάποιος που τρέχει; Άνθρωπος δεν το πατάει αυτό το κουμπί, εάν πατηθεί από λάθος τι γίνεται;

Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να δείξουν και λίγο αυστηρότητα στους κανονισμούς οι εταιρίες αλλιώς θα έχουμε πολύ σύντομα ανθρώπους να τρέχουν να φτάσουν γιατί "έλα μωρέ σιγά, θα με περιμένουν για 5 λεπτά, τι έγινε" η να μπαίνουν με κότες ζωντανές μέσα...

ΥΓ πολυ μου άρεσε το σχόλιο με τον Τράγκα και τον νταλικερη, πρέπει να βάλουμε και αντίδραση "χαχα" όπως το Facebook :)
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Να διευκρινίσω λίγο ότι αν κλείσει πόρτα του αεροσκάφους δεν ξανά ανοίγει αυτό είναι μια τυπική διαδικασία υπάρχει ένα Πρωτοκολλο που ακολουθούμε σαν cabin crew όπως και οι υπάλληλοι του εδάφους ,το boarding completed σημαίνει ότι όσοι ήταν να μπουν στο αεροπλάνο μπήκανε και έχει έρθει λίστα από τους συναδελφουσ Στο έδαφος μετά ξεκινάει η άλλη διαδικασία που προανέφερα που δεν παίρνει πολυ ώρα αν για κάθε επιβάτη άλλαζε όλο το πρωτόκολλο ίσως δεν θα ήταν τόσο ασφαλής εταιρία δεν γίνεται να αλλάζουν τα πράγματα όταν υπάρχουν κάποιοι κανόνες αυτά όσο αφορά το αεροπλάνο το γιατί δεν άφησαν από το έδαφος τον κύριο δεν το γνωρίζω σίγουρα δεν είχαν προσωπικά κάτι μαζί του κ δεν τον άφησαν το λέει κ ο ίδιος ο άνθρωπος ότι άργησε να πάει στην πύλη σου λένε μια ώρα συγκεκριμένη που πρέπει να είσαι εκεί από κει κ πέρα τι ψάχνουμε να βρούμε ακριβώς ;κ γω έχω χασει πτήση γιατί άργησα να πάω τον καταλαβαίνω αλλά δεν φταίει η εταιρία για αυτό
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σου έχει συμβεί όμως να είσαι έτοιμη για αναχώρηση με τον κόσμο έτοιμο και κλειστές τις πόρτες 20 λεπτά πριν την ώρα αναχώρησης; Γιατί ποτέ μα ποτέ δεν έχει συμβεί σε εμένα ή σε κοντινούς μου ανθρώπους που συζητάμε
Εμένα ναι. Δεν είναι το πιο συχνό αλλά ναι, και πάνω από 2-3 φορες
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εμένα ναι. Δεν είναι το πιο συχνό αλλά ναι, και πάνω από 2-3 φορες
2-3 φορές στις πόσες πτήσεις; Και μένα μου έχει συμβεί μία φορά σε πτήση που είχε μεγάλο turn around και με τους μισούς επιβάτες. Γενικά όμως και στη συγκεκριμένη πτήση ποτέ.

Εγώ μένω σε αυτό που έγραψε ο @taver , πάτησε ολοκλήρωση επιβίβασης τόσο νωρίς.
 

Xristos1

Member
Μηνύματα
16
Likes
13
Να διευκρινίσω λίγο ότι αν κλείσει πόρτα του αεροσκάφους δεν ξανά ανοίγει αυτό είναι μια τυπική διαδικασία υπάρχει ένα Πρωτοκολλο που ακολουθούμε σαν cabin crew όπως και οι υπάλληλοι του εδάφους ,το boarding completed σημαίνει ότι όσοι ήταν να μπουν στο αεροπλάνο μπήκανε και έχει έρθει λίστα από τους συναδελφουσ Στο έδαφος μετά ξεκινάει η άλλη διαδικασία που προανέφερα που δεν παίρνει πολυ ώρα αν για κάθε επιβάτη άλλαζε όλο το πρωτόκολλο ίσως δεν θα ήταν τόσο ασφαλής εταιρία δεν γίνεται να αλλάζουν τα πράγματα όταν υπάρχουν κάποιοι κανόνες αυτά όσο αφορά το αεροπλάνο το γιατί δεν άφησαν από το έδαφος τον κύριο δεν το γνωρίζω σίγουρα δεν είχαν προσωπικά κάτι μαζί του κ δεν τον άφησαν το λέει κ ο ίδιος ο άνθρωπος ότι άργησε να πάει στην πύλη σου λένε μια ώρα συγκεκριμένη που πρέπει να είσαι εκεί από κει κ πέρα τι ψάχνουμε να βρούμε ακριβώς ;κ γω έχω χασει πτήση γιατί άργησα να πάω τον καταλαβαίνω αλλά δεν φταίει η εταιρία για αυτό
Εγω την πάτησα γιατί έτσι νόμισα πέστο όπως θες βλακεία με το board 11:00 κολισα ρε παιδί μου πως να το πω όλοι μας κολλάμε για κάποιο πράγμα κάποιες φορές. Λέω αναχωρεί 11:30 οκ προλαβαίνω λες και θα ανέβαινα σε λεωφορείο. Και 11;15 μου είπαν είναι κλειστεί η πύλη. Τώρα μόνο απόψεις έχω δει μέσα εδώ δεν θα υπάρχει άλλος παθών που να έχει μηληση με την αεροπορική εταιρία και το τι άλλο αντιμετώπισε. Εσυ Βανέσα τα λες παρα πολύ όμορφα όλα αυτά αλλά από την πλευρά τις διαδικασίας και σαν πλήρωμα το τι πρέπει να γίνουν οκ. Εγω ψάχνω να δω αντιμετώπιση Aegean περιμένω να παρω απάντηση. Που πιστεύω πως δεν θα είναι του τύπου οκ καλα να πάθετε ας προσέχατε. Μα αυτό το ξέρω ότι έπρεπε να πρόσεχα. Ένα αναμονή λοιπόν από την aegean
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Εγω την πάτησα γιατί έτσι νόμισα πέστο όπως θες βλακεία με το board 11:00 κολισα ρε παιδί μου πως να το πω όλοι μας κολλάμε για κάποιο πράγμα κάποιες φορές. Λέω αναχωρεί 11:30 οκ προλαβαίνω λες και θα ανέβαινα σε λεωφορείο. Και 11;15 μου είπαν είναι κλειστεί η πύλη. Τώρα μόνο απόψεις έχω δει μέσα εδώ δεν θα υπάρχει άλλος παθών που να έχει μηληση με την αεροπορική εταιρία και το τι άλλο αντιμετώπισε. Εσυ Βανέσα τα λες παρα πολύ όμορφα όλα αυτά αλλά από την πλευρά τις διαδικασίας και σαν πλήρωμα το τι πρέπει να γίνουν οκ. Εγω ψάχνω να δω αντιμετώπιση Aegean περιμένω να παρω απάντηση. Που πιστεύω πως δεν θα είναι του τύπου οκ καλα να πάθετε ας προσέχατε. Μα αυτό το ξέρω ότι έπρεπε να πρόσεχα. Ένα αναμονή λοιπόν από την aegean
το καταλαβαίνω απόλυτα και το έχω περάσει ξέρω πως είναι, ήμουν 3 ώρες στο αεροδρόμιο πριν την πτηση και αποφάσισα στο μισάωρο να πάω στο gate και δεν με άφησαν με την royal Jordanian χρόνια πριν όπως κ έχω επιβιβαστεί στην Austria airlines δεν απογειωνόμαστε για καμμία ώρα και μετά μας ακυρώνουν την πτηση και μας γύρισαν την επόμενη μέρα το βράδυ πίσω μέσω άλλων εταιριών δεν με αποζημίωσαν για τίποτα ούτε φαγητό δεν μας έδωσαν και όσο και αν το πάλεψα δεν έβρισκα άκρη ,καλα λέτε και ότι και να λέμε εμείς εδώ μια συζήτηση κάνουμε η εταιρία μπορεί να σας απαντήσει κάτι άλλο και καλά κανετε και επικοινωνείτε μαζί της ευχομαι να βρείτε άκρη
 
Last edited:

Xristos1

Member
Μηνύματα
16
Likes
13
το καταλαβαίνω απόλυτα και το έχω περάσει ξέρω πως είναι, ήμουν 3 ώρες στο αεροδρόμιο πριν την πτηση και αποφάσισα στο μισάωρο να πάω στο gate και δεν με άφησαν με την royal Jordanian χρόνια πριν όπως κ έχω επιβιβαστεί στην Austria airlines δεν απογειωνόμαστε για καμμία ώρα και μετά μας ακυρώνουν την πτηση και μας γύρισαν την επόμενη μέρα το βράδυ πίσω μέσω άλλον εταιριών δεν με αποζημίωσαν για τίποτα ούτε φαγητό δεν μας έδωσαν και όσο και αν το πάλεψα δεν έβρισκα άκρη ,καλα λέτε και ότι και να λέμε εμείς εδώ μια συζήτηση κάνουμε η εταιρία μπορεί να σας απαντήσει κάτι άλλο και καλά κανετε και επικοινωνείτε μαζί της ευχομαι να βρείτε άκρη
Έτσι και εγω 3 ώρες. Ναι θα το ψάξω όσο μπορώ. Εάν δεν βγει κάτι οκ ας έχουμε την υγεία μας και να πηγαίνουμε όσα ταξιδάκια μπορούμε πάντα με τα μάτια μας στο Board. Ευχαριστω εσενα αλλά και όλα τα αλλά παιδιά που έστω και ενημερωτικά μέσα από εδώ έμαθα και κάτι που δεν ήξερα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
2-3 φορές στις πόσες πτήσεις; Και μένα μου έχει συμβεί μία φορά σε πτήση που είχε μεγάλο turn around και με τους μισούς επιβάτες. Γενικά όμως και στη συγκεκριμένη πτήση ποτέ.

Εγώ μένω σε αυτό που έγραψε ο @taver , πάτησε ολοκλήρωση επιβίβασης τόσο νωρίς.
Ναι η gate agent εφταιγε . Ελεος δηλαδη τι δεν καταλαβαινεις απο το οτι 11.16 ειχε κλεισει το gate?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ναι η gate agent εφταιγε . Ελεος δηλαδη τι δεν καταλαβαινεις απο το οτι 11.16 ειχε κλεισει το gate?
Κλασσικα πρεπει να φταιει καποιος αλλος και οχι ο εαυτος μας!με ολο το συμπαθειο στο παθοντα αλλα κανονικα δε θα πρεπε ουτε μυνημα να στειλει στην αεροπορικη ουτε να παρακαλαει να μπει απο την στιγμη που το λαθος ηταν ξεκαθαρα δικο του..αν παρει απαντηση ειμαι περιεργη και εγω να μαθω τι ειδους θα ναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.768
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom