Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Καταγράφω και την εμπειρία μου την τελευταία την σημερινή να υπάρχει :) Μετά από κάποιες απορρίψεις πάλι βρήκα ένα ξενοδοχείο πολύ ωραίο στην Αθήνα για 3 βραδιές. Πήγα να κάνω κράτηση από booking πρώτα και μετά από hotels.com και έφαγα 2 διαδοχικές όμορφες απορρίψεις και τελικά πήγα στην σελίδα του ίδιου του ξενοδοχείου όπου έγινε δεκτή η κάρτα και πήρα και τηλέφωνο μάλιστα για να το επιβεβαιώσω. Το ποσό για την κράτηση παρότι είναι μη επιστρεφόμενο φαίνεται να υπάρχει ακόμη στην κάρτα και δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια κίνηση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά :)
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας και πάλι
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Να ρωτήσω λίγο. Όσοι έχετε κάνει κράτηση ηλεκτρονική με την άυλη κάρτα, σας εμφάνισε από την αρχή κάτι όσον αφορά την δραστηριότητα της κάρτας η αυτό το εμφάνισε μόνο όταν πήγατε στο ξενοδοχείο;
Δεν μου εμφανίζει τίποτα μετά από πόσες ώρες και το ποσό φαίνεται ολόκληρο και φοβάμαι να μην γίνει κανένα μπέρδεμα
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Να ρωτήσω λίγο. Όσοι έχετε κάνει κράτηση ηλεκτρονική με την άυλη κάρτα, σας εμφάνισε από την αρχή κάτι όσον αφορά την δραστηριότητα της κάρτας η αυτό το εμφάνισε μόνο όταν πήγατε στο ξενοδοχείο;
Δεν μου εμφανίζει τίποτα μετά από πόσες ώρες και το ποσό φαίνεται ολόκληρο και φοβάμαι να μην γίνει κανένα μπέρδεμα
Προφανώς το ξενοδοχείο δεν έχει προχωρήσει ακόμη στη χρέωση. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο θα κάνεις ένα τηλέφωνο στο ξενοδοχείο και θα τους ζητήσεις να χρεώσουν ή να προεγκρίνουν την κάρτα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Πολύ καλή ιδέα. Ευχαριστώ.

*Πήρα στο ξενοδοχείο και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν την χρέωση μόνο με τα στοιχεία της κάρτας αλλά να μην αγχώνομαι γιατί μπορεί να γίνει εκεί με το τηλέφωνο μου και πως το έχουν ξανακάνει και άλλες φορές. Βασίζομαι στο τηλέφωνο μου τώρα δηλαδή μόνο και στο ότι θα λειτουργεί καλά εκείνη την ώρα:)
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.662
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

JessieJim1

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Δεν εμπιστεύομαι πραγματικά την επιδοτούμενη αναψυχή, το τυρί σε μια ποντικοπαγίδα
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
51
Δεν υπάρχει προεγκεκριμένη λίστα συνεργαζόμενων παρόχων διαμονής. Η κράτηση μέσω booking ή airbnb δεν είναι επιλέξιμη, διότι οι εν λόγω επιχειρήσεις διατηρούν την έδρα τους στο εξωτερικό. Η άυλη ψηφιακή κάρτα του Προγράμματος είναι απολύτως συμβατή με υπηρεσίες διαμονής, αρκεί το POS της επιχείρησης να εκτελεί χρεώσεις για τις κάτωθι κατηγορίες:



Κατηγορία εμπόρου/MCC Περιγραφή δραστηριότητας
3501 έως 3999​
Ξενοδοχειακές επιχειρήσεις / καταλύματα
7011​
Λοιπές ξενοδοχειακές επιχειρήσεις / καταλύματα
7032​
Κατασκηνώσεις αναψυχής και αθλητισμού
7033​
Campings
7012​
Timeshare Real Estate


Ενδεικτικά, η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο POS του γκισέ ενός παρόχου υπηρεσιών διαμονής για την εξόφληση χρεώσεων φιλοξενίας, δεν θα λειτουργήσει όμως στο εστιατόριο της ίδιας επιχείρησης, εφόσον βέβαια τα POS έχουν ρυθμιστεί σύννομα σύμφωνα με τον ανωτέρω πίνακα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Δεν εμπιστεύομαι πραγματικά την επιδοτούμενη αναψυχή, το τυρί σε μια ποντικοπαγίδα
Ποια αναψυχη καλε, με το ζορι 2 βραδια. Ας τα φανε οι ξενοδοχοι, γιατι θα τα φανε οι Πατσηδες.
Καθε παροχη που επιστρεφεται στο κρατος θα γινει επιχειρημα οτι "αφου δεν τη θελετε, κοβεται", με οποια προεκταση θα εχει αυτο σε ουσιαστικες παροχες. Καλο ειναι να μην επιστραφει.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Καταγράφω και την εμπειρία μου την τελευταία την σημερινή να υπάρχει :) Μετά από κάποιες απορρίψεις πάλι βρήκα ένα ξενοδοχείο πολύ ωραίο στην Αθήνα για 3 βραδιές. Πήγα να κάνω κράτηση από booking πρώτα και μετά από hotels.com και έφαγα 2 διαδοχικές όμορφες απορρίψεις και τελικά πήγα στην σελίδα του ίδιου του ξενοδοχείου όπου έγινε δεκτή η κάρτα και πήρα και τηλέφωνο μάλιστα για να το επιβεβαιώσω.
Για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα και θέλει να πάρει τις επιβραβεύσεις από την πλατφορμα που προτιμα , μου έδωσε οδηγίες το ξενοδοχείο: περνάς άλλη καρτα κατα την κρατηση. εν προκειμενω περασα μια σχεδον αδεια prepaid και οχι την κανονικη μου πιστωτικη, και δηλώνεις ότι θα πληρώσεις στο ξενοδοχείο με την κάρτα του Tourism4all.
Προς αποφυγην εκπλήξεων ρωτήστε και το ξενοδοχείο αν δεχεται πληρωμή με nfc, που ειναι αυτονόητο για ξενοδοχεία που εχουν τον σωστο ΚΑΔ, αλλα μαλλον όχι για διαμερίσματα.
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Μεσω του ΟΑΕΔ που ειμαστε εμεις,για τελος Ιουλιου που ψαχνουμε απο τον Απριλιο,δεν υπαρχει τιποτα απολυτως,πουθενα.
Εχουμε τρια εισητηρια,και εγω πληρωνω την οποια συμμετοχη μου.Οπου εχουμε βρει κατι,συμβιβαστικα,απλα δεν αξιζει να παμε,γιατι μεσω booking βρισκουμε φτηνοτερα.
Επισης και τα ακτοπλοικα συμφερουν μεσω Cosmote 1+1 παρα με τις επιταγες κοινωνικου τουρισμου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom