Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Γεια σε ολους! Εγω εκλεισα Κεφαλλονιά μεσω κοιν,τουρισμου με συμμετοχη 1,5Ε/μερα . Την ιδια περιοδο το βρισκω στο booking 90Ε. Επισης με ενα αλλο που μιλησα μου ειπε για συμμετοχη 2,5ε. και το βρισκω booking 80ευρω/μερα. Και οι δυο για συμμετοχη αλλου ατομου εκτος προγραμματος μου ειπαν 20-25 ευρω.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Ναι, μα μόνο που στις πλατφόρμες για εκεί που θέλαμε και για τα ξενοδοχεία που μας έκαναν το "κλικ" έχει μια χαρά δωμάτια, αλλά βλέπεις εκείνοι μας περνάνε για βλάκες του τύπου "Μα σας λέω δεν υπάρχει δωμάτιο και πάλι καλά που μου το είπατε για να το τσεκάρω". Δεν το κάνουν όλοι, αλλά οι περισσότεροι!
Και δε παω στις Σποραδες(αν θελω νησι),παρατεινω και την παραμονη αν θελω καθως δινουν και δωρεαν ακτοπλοικα? Και αφηνω τους παροχους αλλων νησιων-πιο τουριστικων-να "ψαχνουν" στο booking αν φαινεται πως εχουν διαθεσιμα δωματια...Βρηκαν και κανουν λες και δεν υπαρχουν αλλες επιλογες ή φετος τελειωνει η ζωη.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Γεια σε ολους! Εγω εκλεισα Κεφαλλονιά μεσω κοιν,τουρισμου με συμμετοχη 1,5Ε/μερα . Την ιδια περιοδο το βρισκω στο booking 90Ε. Επισης με ενα αλλο που μιλησα μου ειπε για συμμετοχη 2,5ε. και το βρισκω booking 80ευρω/μερα. Και οι δυο για συμμετοχη αλλου ατομου εκτος προγραμματος μου ειπαν 20-25 ευρω.
Με ενδιαφέρει,μπορείτε να μου πείτε ποιο κατάλυμα είναι ?
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Γεια σε ολους! Εγω εκλεισα Κεφαλλονιά μεσω κοιν,τουρισμου με συμμετοχη 1,5Ε/μερα . Την ιδια περιοδο το βρισκω στο booking 90Ε. Επισης με ενα αλλο που μιλησα μου ειπε για συμμετοχη 2,5ε. και το βρισκω booking 80ευρω/μερα. Και οι δυο για συμμετοχη αλλου ατομου εκτος προγραμματος μου ειπαν 20-25 ευρω.
ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα ο κοινωνικος τουρισμος του ΟΑΕΔ και το tourism4all του υπουργειου τουρισμο,το πρωτο συμφερει,εχει ακτοπλοικα,και μηδαμινη συμμετοχη στα ξενοδοχεια,επισης περισσοτερες μερες απο 6 εως 10,το δευτερο εχει μονο 4 διανυκτερευσεις,καθολου ακτοπλοικα,ουτε καν εκπτωση,και δινεις το 50% του κανονικου ποσου,και στελνεις προκαταβολη για να κλεισεις δωματιο,στην καλυτερη περιπτωση.που βρεις.
εμπασι περιπτωση να περασετε ομορφα καλες διακοπες,με υγεια.
 

Malena

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Κάτι σημαντικό, δίπλα από τον αριθμό επιταγής, γράφει εκτύπωση. Αν πατήσετε πάνω, έχει την επιταγή για τα ακτοπλοϊκά που πιθανόν να χρησιμοποιήσετε. Προσοχή! είναι διαφορετικό το νούμερο.
Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι....όταν γραφεί μέσα στον ΟΑΕΔ ότι πήρες επιταγή κ πατάς κ πάνω κ γράφει ακτοπλοϊκά....μπερδεύτηκα....έχεις και κατάλυμμα και ακτοπλοϊκά?
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι....όταν γραφεί μέσα στον ΟΑΕΔ ότι πήρες επιταγή κ πατάς κ πάνω κ γράφει ακτοπλοϊκά....μπερδεύτηκα....έχεις και κατάλυμμα και ακτοπλοϊκά?
Το αρχικό νούμερο που βλέπεις είναι το evoucher για το κατάλυμα, δίπλα στην εκτύπωση είναι ένας άλλος αριθμός (voucher) που τον δίνεις για επιδότηση των ακτοπλοϊκών.
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
52
Likes
19
Οταν μπαινω στην σελιδα του ΟΑΕΔ βλεπω μονο το voucher για τα ακτοπλοικα. δεν αναφερει εκει καποιον αλλον αριθμο για καταλυμα. Στην προηγουμενη σελιδα ομως υπαρχει ενας αριθμος που αναφερεται ως αριθμος επιταγης...μηπως ειναι αυτος;
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
καλημέρα σε όλους,

γίνεται να χρησιμοποιηθεί μόνο το Voucher για τα ακτοπλοικα ή αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιηθεί μαζί με την επιταγή για τα καταλύματα;
Αν πας σε 2 νησιά δηλ 3 διαφορετικά ακτοπλοϊκά εισιτήρια (αθηνα - νησί1 - νησί 2 - αθήνα) το Voucher μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για το σύνολο των εισητηρίων ή για μια διαδρομή;
 
Last edited:
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Για όποιον ενδιαφέρεται μίλησα με ταξιδιωτικό πρακτορείο και για να ισχύει το voucher των ακτοπλοικων θα πρέπει να είναι της ίδιας εταιρείας και να είναι μετ επιστροφής. Υπάρχει και ένας αστερίσκος οτι δεν ισχύουν για επιδοτούμενα δρομολόγια......
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εμένα η απορία μου είναι η εξής:

Μπορώ να πάρω ΜΟΝΟ τα ακτοπλοϊκά και να αφήσω την επιταγή για το ξενοδοχείο για του χρόνου?

Επίσης ξέρει κάποιος αν η Seajet δέχεται κρατήσεις με την χρήση της επιταγής?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μίλησα με την Seajet και κάνει κανονικα κρατήσεις μέσο ΟΑΕΔ - Κοινωνικό Τουρισμό!

Το ερώτημα το άλλο ξέρει καποιος να μου το απαντήσει ;

Μπορώ να πάρω ΜΟΝΟ τα ακτοπλοϊκά και να αφήσω την επιταγή για το ξενοδοχείο για του χρόνου?
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μίλησα με την Seajet και κάνει κανονικα κρατήσεις μέσο ΟΑΕΔ - Κοινωνικό Τουρισμό!

Το ερώτημα το άλλο ξέρει καποιος να μου το απαντήσει ;

Μπορώ να πάρω ΜΟΝΟ τα ακτοπλοϊκά και να αφήσω την επιταγή για το ξενοδοχείο για του χρόνου?
"Η ακτοπλοϊκή μετακίνηση επιτρέπεται μόνο για τη μετάβαση/επιστροφή στον/από τόπο του επιλεγμένου τουριστικού καταλύματος".
https://www.taxheaven.gr/news/50071...koinwnikoy-toyrismoy-2020-2021?output=printer
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom