Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλησπέρα, επειδή το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ Κοινωνικού Τουρισμού έληγε 31.7, πρόλαβα και χρησιμοποίησα την επιταγή για τα ακτοπλοϊκά μόνο! Θα μπορούσα να αξιοποιήσω το voucher του προγράμματος "Τουρισμός για όλους";
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Όντως έκανε κάποιος χρήση και των δύο voucher;
Εννοώ ότι δεν χρησιμοποίησα την επιταγή του ΟΑΕΔ κοιν. τουρισμού σε κατάλυμα αλλά μόνο τα ακτοπλοϊκά και δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα να χρησιμοποίησω το voucher του προγράμματος "Τουρισμός για όλους".
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Νομιζω πως απαξ και χρησιμοιησεις τα ακτοπλοικα το voucher του κοινωνικου τουρισμου θεωρειται χρησιμοποιημενο (δηλαδη και να μην ειχε ληξει η προθεσμια δεν θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις το κομματι της διαμονης πλεον) και αρα τυπικα δεν μπορεις να κανεις χρηση του τουρισμου για ολους πλεον. Το ποσο αυτο ελεγχεται η αν μπορεις να το κανεις παρατυπα ειναι αλλο θεμα που δεν εχει διευκρινιστει..
Τον τουρισμο για ολους τον πηρες φετος?
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Νομιζω πως απαξ και χρησιμοιησεις τα ακτοπλοικα το voucher του κοινωνικου τουρισμου θεωρειται χρησιμοποιημενο (δηλαδη και να μην ειχε ληξει η προθεσμια δεν θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις το κομματι της διαμονης πλεον) και αρα τυπικα δεν μπορεις να κανεις χρηση του τουρισμου για ολους πλεον. Το ποσο αυτο ελεγχεται η αν μπορεις να το κανεις παρατυπα ειναι αλλο θεμα που δεν εχει διευκρινιστει..
Τον τουρισμο για ολους τον πηρες φετος?
Όχι είναι από πέρυσι, εγώ εχω για τουριστικό γραφείο και η σύζυγος που είχε κάνει ξεχωριστά τότε για κατάλυμα και έλεγα μήπως μπορούσαμε να το αξιοποιήσουμε εφόσον η επιταγή για κατάλυμα δεν εξαργυρώθηκε.

Στο status αναγράφει ότι δεν έχει εξαργυρωθεί.
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Για την ιστορία...και με μεγάλη έκπληξη, μου απάντησαν μέσα σε μισή ώρα το εξής:

"Καλησπέρα σας,

όπως αναφέρεται στη Δημόσια Πρόσκληση δεν θεωρούνται δικαιούχοι-ωφελούμενοι «οι επιλεγέντες ως δικαιούχοι-ωφελούμενοι στο πλαίσιο του προγράμματος Κοινωνικού Τουρισμού περιόδου 2020-2021 και 2021-2022 του ΟΑΕΔ, ανεξαρτήτως από το αν έκαναν χρήση της παροχής ή όχι».

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση ή απορία.

Τηλεφωνικό Κέντρο: 1572
Τμήμα Ειδικών Μορφών Τουρισμού
Διεύθυνση Στρατηγικού Σχεδιασμού
YΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥΣ (ΝΕΟ)
https://www.tourism4all.gov.gr/Content/FaqDikaiouxoi2021_August.pdf "

Τώρα, όπως γράφτηκε και παραπάνω, κατά πόσο έλεγχεται, δεν θα το μάθουμε άμεσα...
Πάντως, αποφασίσαμε να μη μπούμε στη διαδικασία και καταλήξαμε πως οι πραγματικά δικαιούχοι-ωφελούμενοι τελικά είναι πολύ λιγότεροι και οι αποκλειόμενοι περισσότεροι...
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Μου ήρθε το πρωί μέιλ από το υπουργείο τουρισμού υπενθύμιση για το βαουτσερ ότι λήγει 31 Δεκεμβρίου
Εγώ δεν γνώριζα καν ότι είναι δικαιούχος και μπήκα με τους κωδικούς ταξιςνετ κ όντως έχω βαουτσερ για τουριστικο γραφείο
Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου επί του θέματος ήθελα να ρωτήσω τα εξής
1)Πως μπορώ να το αξιοποιήσω και ποια η διαδικασία?
2)Έως τι πόσο καλύπτει και αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για μια διανυκτέρευση μόνο (2 μέρες 1 βράδυ)
3)Μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σε κατάλυμα εκτός τουριστικού γραφείου και αν ναι πως?
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Και σε μένα ήρθε,παρόλο που δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω, γιατί ήμουν και στου ΟΑΕΔ,(το οποίο ούτε αυτό εξαργύρωσα)...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Μου ήρθε το πρωί μέιλ από το υπουργείο τουρισμού υπενθύμιση για το βαουτσερ ότι λήγει 31 Δεκεμβρίου
Εγώ δεν γνώριζα καν ότι είναι δικαιούχος και μπήκα με τους κωδικούς ταξιςνετ κ όντως έχω βαουτσερ για τουριστικο γραφείο
Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου επί του θέματος ήθελα να ρωτήσω τα εξής
1)Πως μπορώ να το αξιοποιήσω και ποια η διαδικασία?
2)Έως τι πόσο καλύπτει και αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για μια διανυκτέρευση μόνο (2 μέρες 1 βράδυ)
3)Μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σε κατάλυμα εκτός τουριστικού γραφείου και αν ναι πως?
Πρώτα απ' όλα βεβαιώσου ότι είσαι όντως δικαιούχος μπαίνοντας στον λογαριασμό σου, γιατί δεν αποκλείεται να είναι ακόμη μια παράβαση του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων από την κυβέρνηση και να πρόκειται απλά για ενημερωτικό δελτίο στο οποίο ουδέποτε εγγράφηκες.
Εφόσον το voucher αφορά τουριστικό γραφείο, μπορείς να το εξαργυρώσεις μόνο σε γραφείο και όχι σε κατάλυμα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μιας και βλεπω το παθανε πολλοι..μου ρθε και μενα μαιλ οτι μου ληγει το κουπονι που ειναι για τουριστικα γραφεια μονο(τι χαρα.....)στις 31 Δεκεμβρη...το θεμα ειναι οτι εγω εκανα αιτηση στο προγραμμα φετος το καλοκαιρι(Ιουνιο-Ιουλιο?)και ειμαι στους δικαιουχους αλλα νομιζα οτι παει για του χρονου το προγραμμα...ειχα καταλαβει κατι λαθος τοσο καιρο και τσαμπα δε το εξαργυρωσα μολις το πηρα?επισης εχει κανεις εμπειρια απο κρατηση με το κουπονι μεσω τουρ.γραφειου?
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μιας και βλεπω το παθανε πολλοι..μου ρθε και μενα μαιλ οτι μου ληγει το κουπονι που ειναι για τουριστικα γραφεια μονο(τι χαρα.....)στις 31 Δεκεμβρη...το θεμα ειναι οτι εγω εκανα αιτηση στο προγραμμα φετος το καλοκαιρι(Ιουνιο-Ιουλιο?)και ειμαι στους δικαιουχους αλλα νομιζα οτι παει για του χρονου το προγραμμα...ειχα καταλαβει κατι λαθος τοσο καιρο και τσαμπα δε το εξαργυρωσα μολις το πηρα?επισης εχει κανεις εμπειρια απο κρατηση με το κουπονι μεσω τουρ.γραφειου?
Έκλεισα μόλις πριν τρεις μέρες μέσω συμβεβλημένου γραφείου από την λίστα ΟΡΙΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΑΡΟΧΩΝ - ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ που κατέβασα από το Τουρισμός για όλους.

  • To “e-voucher” που έχουν στην κατοχή τους οι δικαιούχοι και οι ωφελούμενοι αυτών ενσωματώνει μια οικονομική αξία και ο αποκλειστικός σκοπός του είναι η ανταλλαγή της με υπηρεσίες που προσφέρουν οι πάροχοι/τουριστικά γραφεία και οι συνεργαζόμενες με αυτούς επιχειρήσεις, οι οποίοι παρέχουν για τις ανάγκες του παρόντος προγράμματος «τουριστικά πακέτα», εντός της ελληνικής επικράτειας, όπως αυτά ορίζονται στα άρθρα 2 και 3 του π.δ. 7/2018 (Α΄12) σύμφωνα με τους όρους της δημόσιας πρόσκλησης.
  • Το ύψος της οικονομικής αξίας του e-voucher που αποτελεί την επιδότηση του δικαιούχου και των
    • ωφελουμένων αυτού, είναι το πενήντα τοις εκατό (50%) ή εξήντα τοις εκατό (60%) για τις κατηγορίες ατόμων με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, του τουριστικού πακέτου που προσφέρει ο πάροχος/τουριστικό γραφείο, με ανώτατο όριο κατ’ άτομο (δικαιούχο ή ωφελούμενο) τα εκατόν είκοσι ευρώ (120€).
    • To e-voucher είναι προσωποποιημένο και εκδίδεται για τον δικαιούχο ενώ αντιστοιχεί στην οικονομική αξία που δικαιούται ανάλογα με τα ωφελούμενα μέλη του, εμπεριέχει δε, μοναδικό κωδικό και εκχωρείται στον πάροχο/τουριστικό γραφείο για χρήση σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στην παρούσα πρόσκληση.
  • Επί παραδείγματι:
    1. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 200€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και χωρίς κανένα ωφελούμενο μέλος, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 100 €
    2. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 240€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και χωρίς ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 120 €.
    3. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 240€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και δύο ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 120 € επί 3 (120€ x3=360€).
    4. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 200€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και δύο ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 100 € επί 3 (100€ x3=300€).
    5. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 400€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και δύο ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 120 € επί 3 (120€ x3=360€).
    6. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 240€ κατ’ άτομο με έναν δικαιούχο ΑΜΕΑ και χωρίς ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 144 €
Μετά που επιλέξεις από το γραφείο το πακέτο που σε ενδιαφέρει η διαδικασία είναι απλή.
Επικοινωνείς αρχικά για διαθεσιμότητα με το τουριστικό γραφείο και κατόπιν στέλνεις το voucher για να προχωρήσει η κράτηση.
Σου στέλνουν την επιβεβαίωση της κράτησης και το υπόλοιπο της τιμής προς εξόφληση με τα ΙΒΑΝ των συνεργαζόμενων τραπεζών και μόλις εξοφλήσεις σου στέλνουν την σύμβαση με την οποία πραγματοποιείς την διαμονή σου ή την εκδρομή που διάλεξες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom