Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Έκλεισα μόλις πριν τρεις μέρες μέσω συμβεβλημένου γραφείου από την λίστα ΟΡΙΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΑΡΟΧΩΝ - ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ που κατέβασα από το Τουρισμός για όλους.

  • To “e-voucher” που έχουν στην κατοχή τους οι δικαιούχοι και οι ωφελούμενοι αυτών ενσωματώνει μια οικονομική αξία και ο αποκλειστικός σκοπός του είναι η ανταλλαγή της με υπηρεσίες που προσφέρουν οι πάροχοι/τουριστικά γραφεία και οι συνεργαζόμενες με αυτούς επιχειρήσεις, οι οποίοι παρέχουν για τις ανάγκες του παρόντος προγράμματος «τουριστικά πακέτα», εντός της ελληνικής επικράτειας, όπως αυτά ορίζονται στα άρθρα 2 και 3 του π.δ. 7/2018 (Α΄12) σύμφωνα με τους όρους της δημόσιας πρόσκλησης.
  • Το ύψος της οικονομικής αξίας του e-voucher που αποτελεί την επιδότηση του δικαιούχου και των
    • ωφελουμένων αυτού, είναι το πενήντα τοις εκατό (50%) ή εξήντα τοις εκατό (60%) για τις κατηγορίες ατόμων με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, του τουριστικού πακέτου που προσφέρει ο πάροχος/τουριστικό γραφείο, με ανώτατο όριο κατ’ άτομο (δικαιούχο ή ωφελούμενο) τα εκατόν είκοσι ευρώ (120€).
    • To e-voucher είναι προσωποποιημένο και εκδίδεται για τον δικαιούχο ενώ αντιστοιχεί στην οικονομική αξία που δικαιούται ανάλογα με τα ωφελούμενα μέλη του, εμπεριέχει δε, μοναδικό κωδικό και εκχωρείται στον πάροχο/τουριστικό γραφείο για χρήση σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στην παρούσα πρόσκληση.
  • Επί παραδείγματι:
    1. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 200€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και χωρίς κανένα ωφελούμενο μέλος, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 100 €
    2. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 240€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και χωρίς ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 120 €.
    3. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 240€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και δύο ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 120 € επί 3 (120€ x3=360€).
    4. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 200€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και δύο ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 100 € επί 3 (100€ x3=300€).
    5. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 400€ κατ΄ άτομο με έναν δικαιούχο και δύο ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 120 € επί 3 (120€ x3=360€).
    6. Για ένα τουριστικό πακέτο αξίας 240€ κατ’ άτομο με έναν δικαιούχο ΑΜΕΑ και χωρίς ωφελούμενα μέλη, η αξία του e-voucher αντιστοιχεί σε 144 €
Μετά που επιλέξεις από το γραφείο το πακέτο που σε ενδιαφέρει η διαδικασία είναι απλή.
Επικοινωνείς αρχικά για διαθεσιμότητα με το τουριστικό γραφείο και κατόπιν στέλνεις το voucher για να προχωρήσει η κράτηση.
Σου στέλνουν την επιβεβαίωση της κράτησης και το υπόλοιπο της τιμής προς εξόφληση με τα ΙΒΑΝ των συνεργαζόμενων τραπεζών και μόλις εξοφλήσεις σου στέλνουν την σύμβαση με την οποία πραγματοποιείς την διαμονή σου ή την εκδρομή που διάλεξες.
Αρα παιρνω ετοιμο πακετο δε μπορω να κανω ενα δικο μου και να πληρωσω τα μισα;βλεπω να πηγαινει ακλαφτο το κουπονακι...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Να κάνω μια ερώτηση.. Στο δωμάτιο που μένουμε, για 4 βράδια μας βγαίνει 128€ για 2 ατομα.

Μας λέει εδώ ο άνθρωπος, ότι αν μέναμε 3 βράδια δεν θα δίναμε καμία συμμετοχή, αλλά επειδή θα μείνουμε 4 βράδια, πάει 16€ το άτομο την βραδιά άρα 32€ το βράδυ και για τους 2.

Εμενα μου κάνει εντύπωση αυτό γιατί ας πούμε από την στιγμή που τα 3 βράδια τα επιδοτεί το κράτος γιατί να μην πληρώσω την 4η βραδιά (80€) στον ξενοδόχο ξεχωριστά και πρέπει να πληρώσω 128€;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Να κάνω μια ερώτηση.. Στο δωμάτιο που μένουμε, για 4 βράδια μας βγαίνει 128€ για 2 ατομα.

Μας λέει εδώ ο άνθρωπος, ότι αν μέναμε 3 βράδια δεν θα δίναμε καμία συμμετοχή, αλλά επειδή θα μείνουμε 4 βράδια, πάει 16€ το άτομο την βραδιά άρα 32€ το βράδυ και για τους 2.

Εμενα μου κάνει εντύπωση αυτό γιατί ας πούμε από την στιγμή που τα 3 βράδια τα επιδοτεί το κράτος γιατί να μην πληρώσω την 4η βραδιά (80€) στον ξενοδόχο ξεχωριστά και πρέπει να πληρώσω 128€;
Δεν μπορεί να "σπάσει" την κράτηση σε 3+1 βράδια;Σαν να φύγατε και να ξαναγυρίσατε να μείνετε ένα ακόμη ή περισσότερα βράδια..Του το είπες και δεν δέχθηκε;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν μπορεί να "σπάσει" την κράτηση σε 3+1 βράδια;Σαν να φύγατε και να ξαναγυρίσατε να μείνετε ένα ακόμη ή περισσότερα βράδια..Του το είπες και δεν δέχθηκε;
Το θεμα ειναι τι λέει ο νόμος και όχι ο ξενοδόχος. Και εγώ αυτά που λες εσύ λέω και θα του το ξανά πω αλλά πρώτα θέλω να ξέρω τι ισχύει σίγουρα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το θεμα ειναι τι λέει ο νόμος και όχι ο ξενοδόχος. Και εγώ αυτά που λες εσύ λέω και θα του το ξανά πω αλλά πρώτα θέλω να ξέρω τι ισχύει σίγουρα.
Για 4 βραδια έχεις 80% επιδότηση με ανώτερο ποσό τα 30€/την ημέρα/το άτομο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για 4 βραδια έχεις 80% επιδότηση με ανώτερο ποσό τα 30€/την ημέρα/το άτομο.
Δηλαδή ισχύουν αυτά που λέει η όχι; Διότι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω..

Και αν είναι έτσι, γιατί να μην γίνει αυτό που λέω εγώ και ο @fotast ; Μάλλον χάνει λεφτά έτσι;?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δηλαδή ισχύουν αυτά που λέει η όχι; Διότι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω..

Και αν είναι έτσι, γιατί να μην γίνει αυτό που λέω εγώ και ο @fotast ; Μάλλον χάνει λεφτά έτσι;?
Δεν μας έχεις πει πόσο το δίνει τη βραδιά? Προ επιδότησης.
Αν έμενες 3 βράδια θα είχες 100% επιδότηση μέχρι 40€ / άτομο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν μας έχεις πει πόσο το δίνει τη βραδιά? Προ επιδότησης.
Αν έμενες 3 βράδια θα είχες 100% επιδότηση μέχρι 40€ / άτομο.
Στο Booking την 28η Οκτωβρίου την δίνει 80€.

Μου είπε ότι για 3 βράδια δεν θα έδινα τίποτα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στο Booking την 28η Οκτωβρίου την δίνει 80€.

Μου είπε ότι για 3 βράδια δεν θα έδινα τίποτα.
Ναι σωστά τα λέει. 30x0,8 = 24 € Άρα πληρώνετε 6 + 10 = 16€ το άτομα τη βραδιά.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ναι σωστά τα λέει. 30x0,8 = 24 € Άρα πληρώνετε 6 + 10 = 16€ το άτομα τη βραδιά.
Ωραία και λέω εγώ. Πες ότι δεν θέλω να μείνω το 4ο βράδυ τελικά. Άρα δεν του δίνω τίποτα εφόσον τα καλύπτει το κράτος.

Γιατί να μην μπω μετά να κλείσω σε ένα άλλο ξενοδοχείο με 70€ για ένα βράδυ η ακόμα και στον ίδιο με 80€;

Γιατί ντε και καλά πρέπει να δηλώσει το 4ο βράδυ;

Αν είχα κλείσει εξαρχής σε αυτόν 3 βράδια και μετά είχα κλείσει 1 τελευταία βράδυ αλλού;
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Για 4 βράδια θα πάρει 128 απο εσάς και 192 απο την επιδότηση.Σύνολο 320 ή 80/βράδυ.Αν έβαζε 3 βράδυα θα έπαιρνε 180 από την επιδότηση μόνον.+80 ξεχωριστά για το 4ο βράδυ,260 σύνολο ή 65/βράδυ.Προφανώς δεν τον συμφέρει να "σπάσει" την κράτηση.

Τώρα και από την στιγμή που δήλωσες αρχικά 4 βράδυα μέσω του τουρισμού,τι γίνεται σε περίπτωση που ακυρώσεις ή τι ακυρωτικά μπορεί να ζητήσει δεν ξέρω πόσο δεσμευτική είναι η κράτηση..Ιδιαίτερα αν είναι και 28/10.Ζήτησε κάρτα στην κράτηση ή στην εμφάνιση;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για 4 βράδια θα πάρει 128 απο εσάς και 192 απο την επιδότηση.Σύνολο 320 ή 80/βράδυ.Αν έβαζε 3 βράδυα θα έπαιρνε 180 από την επιδότηση μόνον.+80 ξεχωριστά για το 4ο βράδυ,260 σύνολο ή 65/βράδυ.Προφανώς δεν τον συμφέρει να "σπάσει" την κράτηση.

Τώρα και από την στιγμή που δήλωσες αρχικά 4 βράδυα μέσω του τουρισμού,τι γίνεται σε περίπτωση που ακυρώσεις ή τι ακυρωτικά μπορεί να ζητήσει δεν ξέρω πόσο δεσμευτική είναι η κράτηση..Ιδιαίτερα αν είναι και 28/10.Ζήτησε κάρτα στην κράτηση ή στην εμφάνιση;
Όχι δεν ζήτησε κάτι... Πάντως ξενερώνω όσο δεν πάει γιατί τότε εγώ τα έκανα σκατα. Θα έπρεπε να του είχα κλείσει ένα βράδυ και μετά αλλού.

Πάντως τα χαρτιά ακόμα δεν τα έχει δώσει.

Απο την άλλη δεν έχω τόσο θράσος / θάρρος να κάνω όλο αυτο το σκηνικό και δεν ξέρω αν πρέπει να το παλέψω η απλά να δώσω τα λεφτά και τέλος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom