• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Σεπτέμβριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

Tomikala

Member
Καλημέρα,γύρισα πριν 20 μέρες από το Μαροκο και έχω αρχισει να γράφω ιστορία εδώ,θα την βρεις εύκολα να πάρεις ιδέες.
Εμεις νοικιάσαμε αυτοκίνητο και πήγαμε 4 νύχτες αυτή την εκδρομή που κάνουν σε 2-3 μέρες αλλά αν δε θέλεις καλύτερα να κλείσεις σε ένα καλό γκρουπ.
Αποψη μου,αν πας μια φορά στη ζωή σου να ειναι κάτι καλό.
Το καμπ να ειναι με καλε σκηνές με θέρμανση φυσικά,έχει πολυ κρυο το χειμώνα στην έρημο,πως θα ζεσταθείτε,πως θα κάνετε μπανιο?
Τα πολυ οικονομικά πακέτα δεν είναι καλα ,το φαγητό είναι λίγο,και γενικώς ο,τι πληρώνεις παίρνεις.
Αν θέλεις καλύτερα να μεινεις σε κάτι πιο οικονομικό στο Μαρακες και στην έρημο να έχεις κάποιες ανέσεις.
Εχω διαβασει ηδη τα πρωτα μερη της ιστοριας. Τελεια κ πολυ κατατοπιστικη ! Ευχαριστω για τις προτασεις. Μαλλον εχεις δικιο. Αξιζει να ριξεις τις τιμες στο μαρακες για να απολαυσεις την ερημο.

Tracer

Member
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις και την περιγραφη!! Θα κοιταξω οτι προτεινεις. Μεσα απο τον ενθουσιασμο σ περιμενω κ εγω πιο πολυ !
Ετοιμάσου για κρύο στην έρημο.. Καλό ταξίδι!

Dimdaf

New Member
Καλησπέρα σας!
Σκεφτόμαστε να πάμε ταξίδι του μέλιτος στο Μαροκο.
Δυστυχώς δεν έχουμε πολλές μέρες.
Μπορούμε να πάμε απο 31/08 έως 5 η 6/09.
Αρχικά γνωρίζετε αν το κλίμα ειναι καλό εκείνη την περίοδο η αν ειναι η ανυπόφορη η ζέστη τοτε ;
Τα μέρη που θα θέλαμε να επισκεφτούμε ειναι : Μαρακές , Σεφσαουεν , έρημο και ίσως και Εσσαουιρα.
Πιστεύετε θα προλάβουμε ;
Καθε πρόταση για το προγράμμα καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εξ των προτέρων

marstay

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Καλησπέρα σας!
Αρχικά γνωρίζετε αν το κλίμα ειναι καλό εκείνη την περίοδο η αν ειναι η ανυπόφορη η ζέστη τοτε ;
Τα μέρη που θα θέλαμε να επισκεφτούμε ειναι : Μαρακές , Σεφσαουεν , έρημο και ίσως και Εσσαουιρα.
Καταρχάς συγχαρητήρια! Τώρα όσον αφορά το ταξίδι, έχω πάει δύο φορές Μαρόκο και η μία ήταν αύγουστο. Στην Ουαρζαζάτ που θα περάσεις για να πας έρημο είχε 50 βαθμούς, κυριολεκτικά. Έρημο πήγα την 2η φορά. Για τις υπόλοιπες πόλεις έχει πολύ ζέστη αλλά για εμένα παλεύεται και όσο πιο κοντά στη θάλασσα τόσο καλύτερα. Οι μέρες είναι λίγες και οι αποστάσεις δεν είναι και μικρές. Σκέψου στη καλύτερη 2 μέρες Μαρακές από εκεί πρέπει να πας μερζούγκα που γενικα είναι μακριά (εμείς είχαμε βάλει και ενδιάμεση διανυκτέρευση, αλλά άστο αυτό προς το παρόν.) 1 διανυκτέρευση έρημο. Απο εκεί για να πας Τσεφσαουέν είναι πάρα πολύ μακριά θα πας μέσω Φες και θα κοιμηθείς στη Φες. οπότε 1 διανυκτέρευση Φες και την επόμενη φεύγεις για Τσεφτσουέν εκεί να μη μείνεις 2 μέρες? ε να μείνεις κρίμα είναι. Και τέλος από που πετάς? Θα πρέπει να ξαναγυρίσεις. Αυτά και είναι πάρα πολύ σφιχτο το πρόγραμμα. Γι να το ελαφρύνω λίγο θα έβαζα ενδιάμεση διανυκτέρευση μεταξύ Μαρακες και μερζούγκα +1 λοιπόν και άλλη μία ή δύο στη Φες +2 λοιπόν. Άρα έχουμε χοντρικά 8 διανυκτερεύσεις χωρίς την Εσσαουίρα φυσικά. Διάβασε καμία ιστορία, ψάξε λίγο της αποστάσεις, δες πως θα κινηθείς και ξαναμιλάμε ότι θέλεις στείλε. Αλλιώς αφήνεις τη Τσεφτσαουέν που είναι πολύυυ μακρια και τότε κάτι γίνεται. όπως και να χει είναι τέλεια χώρα θα περάσεις φανταστικά!

themischar

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ιβηρική Χερσόνησος-Οδικώς
Καλησπέρα σας!
Πολλά πολλά συγχαρητήρια για το γάμο σας.
Η απάντηση από @marstay σου έδωσε, ήδη, ένα στίγμα. Οι 5-6 μέρες δε φτάνουν για όλα τα μέρη που αναφέρεις και θα πρέπει να κάνεις επιλογή βγάζοντας αρκετά.
Ο καιρός γενικά θα'ναι καλός δηλ. υποφερτός.
Αν λοιπόν θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο μέρος άφιξη - αναχώριση π.χ το Μαρακές, τότε μπορείς να κάνεις :
- Το Μαρακές - Φες - Μαρακες ή
- Το Μαρακές - Merzouga (έρημος) - Μαρακές
Εξάλλου γαμήλιο ταξίδι είναι, δε γίνεται να είσαστε και στους δρόμους ολημερίς !
Επίσης, είναι κατατοπιστικό να ρίξεις μια ματιά και στα προηγούμενα post εδώ και προπαντός δες στο χάρτη τα μέρη που θα ήθελες & τις αποστάσεις τους γιατί οι αποστάσεις μπορεί να μην είναι μεγάλες αλλά θέλουν χρόνο αφού δε βοηθά το οδικό δίκτυο.
Στειλε πμ για ό,τι άλλο, ενδεχομένως, θα ήθελες.

hydronetta

Member
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Καλησπέρα σας!
Τo σημαντικότερο για να σου προτείνουμε κάτι είναι να μας πεις πού προσγειώνεστε / απογειώνεστε. Προσωπικά για τις μέρες που έχετε θα επέλεγα Φεζ (με εκδρομή και στα βουνά γύρω από τη Φεζ)-Μεκνεζ-Τσεφτσαουέν και τις παραλιακές πόλεις Ασιλα και Ραμπατ. Δεν νομίζω ότι η έρημος ενδείκνυται τέτοια εποχή και με την Ράιαν να πετά απευθείας Μαρακές μπορείτε να το κάνετε σε δευτερο χρόνο. Διάβασε επίσης τις ιστορίες είναι πολύ κατατοπιστικές για να κάνεις τις επιλογές σου. Η δε Εσσαουίρα συνδυάζεται καλύτερα με Μαρακές

Dimdaf

New Member
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.
Εχει πάει κάποιος τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη να μου πει σίγουρα για τις θερμοκρασίες εκει στις πόλεις αλλα και στην έρημο ; Σε περίπτωση που καταφέρω να εχω λίγες ακόμη να ξερω αν μπορώ να παω η εχει απαγορευτική ζέστη.

vickokka

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.
Εχει πάει κάποιος τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη να μου πει σίγουρα για τις θερμοκρασίες εκει στις πόλεις αλλα και στην έρημο ; Σε περίπτωση που καταφέρω να εχω λίγες ακόμη να ξερω αν μπορώ να παω η εχει απαγορευτική ζέστη.
Καλησπέρα
εμεις πήγαμε αρχές Νοεμβρίου και είχε γύρω στου 20-25 βαθμούς όποτε Σεπτέμβριο έχει σίγουρα 30και πάνω.

the plan

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Αγαπητοί φίλοι!

Ζητώ τη βοήθειά σας για ταξίδι που ετοιμάζω στο Μαρόκο τον Απρίλιο. Παρακαλώ απαντήστε στις ερωτήσεις μου ή σε όποια (ες) μπορείτε. Θα έχετε την αιώνια ευγνωμοσύνη μου!!
1) Έχουμε στη διάθεσή μας μία εβδομάδα. Προσγειωνόμαστε στο Μαρακές. Αρχικά έλεγα να δουμε Μαρακες-Εσαουιρα-Φεζ και Σεφσαουεν αλλά δεδομένου ότι θα κινηθούμε με δημοσια συγκοινωνία λέω να διαγράψουμε το Σεφσαουέν από το πρόγραμμα. Σωστό ή λάθος κατα τη γνώμη σας;
2) Βλέπω ότι βραδυνό τρένο Μαρακες - Φεζ και αντίστροφα δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως λεωφορείο. Ερωτήσεις : α) Γνωρίζετε κάτι άλλο που δεν γνωρίζω; β) έχει πάρει κάποιος το βραδυνο λεωφορείο; θα πρέπει να φυλάω σκοπιά όλο το βράδυ μην μας πάρουν τα πράγματα σε κάθε στάση; γ) Μηπως γενικά το ταξίδι νυχτα δεν είναι πολύ καλή ιδέα (απλά έχει το υπερ ότι κερδίζεις χρόνο αλλά σιγά σιγά χάνει έδαφος στο μυαλό μου) και απλά να πάρουμε πρωινό τρένο;
3) Να πάρουμε κάποιον οδηγό στο Φεζ; στο Μαρακές; Πουθενά; Αν ναι, έχετε κάποιον να προτείνετε;
4) Το προγραμμα στο μυαλό μου λέει 2 βράδυα Μαρακες 1 Εσαουιρα ακόμα ένα Μαρακές, 2 βράδυα Φεζ και επιστροφή Μαρακες για υπνο κ το πρωι στο αεροδρόμιο. Τα δύο επιπλέον βράδυα Μαρακες είναι απλά για να κοιμηθουμε κάπου πριν φύγουμε για Φεζ και Ελλάδα αντίστοιχα. Σηκώνει βελτίωση;

Κάθε πληροφορία ή πρόταση ευπρόσδεκτη

Σας ευχαριστώ πολύ

Penny--li

Member
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Αγαπητοί φίλοι!

Ζητώ τη βοήθειά σας για ταξίδι που ετοιμάζω στο Μαρόκο τον Απρίλιο. Παρακαλώ απαντήστε στις ερωτήσεις μου ή σε όποια (ες) μπορείτε. Θα έχετε την αιώνια ευγνωμοσύνη μου!!
1) Έχουμε στη διάθεσή μας μία εβδομάδα. Προσγειωνόμαστε στο Μαρακές. Αρχικά έλεγα να δουμε Μαρακες-Εσαουιρα-Φεζ και Σεφσαουεν αλλά δεδομένου ότι θα κινηθούμε με δημοσια συγκοινωνία λέω να διαγράψουμε το Σεφσαουέν από το πρόγραμμα. Σωστό ή λάθος κατα τη γνώμη σας;
2) Βλέπω ότι βραδυνό τρένο Μαρακες - Φεζ και αντίστροφα δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως λεωφορείο. Ερωτήσεις : α) Γνωρίζετε κάτι άλλο που δεν γνωρίζω; β) έχει πάρει κάποιος το βραδυνο λεωφορείο; θα πρέπει να φυλάω σκοπιά όλο το βράδυ μην μας πάρουν τα πράγματα σε κάθε στάση; γ) Μηπως γενικά το ταξίδι νυχτα δεν είναι πολύ καλή ιδέα (απλά έχει το υπερ ότι κερδίζεις χρόνο αλλά σιγά σιγά χάνει έδαφος στο μυαλό μου) και απλά να πάρουμε πρωινό τρένο;
3) Να πάρουμε κάποιον οδηγό στο Φεζ; στο Μαρακές; Πουθενά; Αν ναι, έχετε κάποιον να προτείνετε;
4) Το προγραμμα στο μυαλό μου λέει 2 βράδυα Μαρακες 1 Εσαουιρα ακόμα ένα Μαρακές, 2 βράδυα Φεζ και επιστροφή Μαρακες για υπνο κ το πρωι στο αεροδρόμιο. Τα δύο επιπλέον βράδυα Μαρακες είναι απλά για να κοιμηθουμε κάπου πριν φύγουμε για Φεζ και Ελλάδα αντίστοιχα. Σηκώνει βελτίωση;

Κάθε πληροφορία ή πρόταση ευπρόσδεκτη

Σας ευχαριστώ πολύ

Γεια σου! θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ. Εμείς πήγαμε το Νοέμβριο 7 άτομα για 9 μέρες. Η διαδρομή μας ήταν: Μαρακές (2 βραδια) -> Ουαρζαζαρτ (1 βραδυ)->Μερζούγκα (1 βραδυ ερημο)->Φεζ (3 βραδια)->Σεφσαουεν (ημερήσια οσο ημασταν Φεζ)-> Ραμπάτ (1 βραδυ)-> Μαρακές.

Αρχικά να σου πω οτι το Σεφσαουεν ειναι 4 ωρες μακρια απο τη Φεζ. Εμείς κλείσαμε ημερήσια εκδρομή με ταξί που μας έκλεισε ο ιδιοκτήτης του Airbnb που μείναμε στη Φεζ. Είναι 4 ωρες να πας, 4 ωρες σε αφηνουν εκει για βόλτα και άλλες 4 επιστροφή. Οπότε δεν ειναι κάτι εύκολο.
Γενικά το Μαρόκο έχει τεράστιες αποστάσεις...!!!
Εφόσον επιλέγετε να πάτε Δυτικά προς Εσσαουίρα θα έλεγα να συνεχίσετε προς Ραμπάτ που ειναι πολύ όμορφη πόλη (παντα τλκ οι πρωτεύουσες είναι πιο περιποιημένες) και εχει μια Kashbah διπλα στη θάλασσα που είναι μπλε βαμμένη και νιώθεις σαν να είδες το Σεφσαουεν.
Από το Ραμπάτ είναι κανα 2.5ωρο η Φεζ που καλό είναι να περάσετε 2 βράδια για να ξεκουραστείτε και να γυρίσετε στο Μαρακές για επιστροφή.

Αυτά από εμένα!! Καλά να περάσετε!!

the plan

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Γεια σου! θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ. Εμείς πήγαμε το Νοέμβριο 7 άτομα για 9 μέρες. Η διαδρομή μας ήταν: Μαρακές (2 βραδια) -> Ουαρζαζαρτ (1 βραδυ)->Μερζούγκα (1 βραδυ ερημο)->Φεζ (3 βραδια)->Σεφσαουεν (ημερήσια οσο ημασταν Φεζ)-> Ραμπάτ (1 βραδυ)-> Μαρακές.

Αρχικά να σου πω οτι το Σεφσαουεν ειναι 4 ωρες μακρια απο τη Φεζ. Εμείς κλείσαμε ημερήσια εκδρομή με ταξί που μας έκλεισε ο ιδιοκτήτης του Airbnb που μείναμε στη Φεζ. Είναι 4 ωρες να πας, 4 ωρες σε αφηνουν εκει για βόλτα και άλλες 4 επιστροφή. Οπότε δεν ειναι κάτι εύκολο.
Γενικά το Μαρόκο έχει τεράστιες αποστάσεις...!!!
Εφόσον επιλέγετε να πάτε Δυτικά προς Εσσαουίρα θα έλεγα να συνεχίσετε προς Ραμπάτ που ειναι πολύ όμορφη πόλη (παντα τλκ οι πρωτεύουσες είναι πιο περιποιημένες) και εχει μια Kashbah διπλα στη θάλασσα που είναι μπλε βαμμένη και νιώθεις σαν να είδες το Σεφσαουεν.
Από το Ραμπάτ είναι κανα 2.5ωρο η Φεζ που καλό είναι να περάσετε 2 βράδια για να ξεκουραστείτε και να γυρίσετε στο Μαρακές για επιστροφή.

Αυτά από εμένα!! Καλά να περάσετε!!
Σ ευχαριστώ πολύ! Αν έχεις και καμία πληροφορία για τα 2 και 3 απάντησε μου όποτε μπορείς. Σε κάθε περίπτωση , ευχαριστώ που απάντησες. Χρησιμες οι πληροφορίες σου!

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.381
Μέλη
35.251
Νεότερο μέλος
iAkis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom