Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Έχουμε 7 μερες γιομάτες για Μαρόκο, άφιξη και αναχώρηση από τη Φες. Σκεφτόμουν το πρόγραμμα να είναι ως εξής:
29/10 Φες
30/10-1/11 (μεσημέρι) Μαρακές
1-3/11 (πρωί) Εσσαουίρα
3-4/11 Φες
5/11 ταξίδι επιστροφής

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
1) Η Εσαουίρα αξίζει τον κόπο ή να την αντικαταστήσουμε; (έρημο δε βγαίνει το πρόγραμμα, αν την αντικαταστήσουμε θα είναι με Ραμπάτ αλλά το συνταξιδιώτης θέλει Εσσαουίρα σώνει και ντε οπότε δύσκολα)
2) Κάποια άλλη παραθαλάσσια πόλη που να αξίζει περισσότερο (σα αν λέμε το 1. με άλλα λόγια);
3) Υπάρχει τρόπος να πάμε απευθείας από Εσσαουίρα-Ραμπάτ και μου διαφεύγει;
4) Βρήκα μια εσωτερική πτήση με την Air Arabia Maroc. α) Έχει κανείς εμπειρία; β) Πιστεύετε ότι αξίζει η εσωτερική πτήση αντί των 6μιση ωρών τρένου;
Στις απαντήσεις λοιπόν :
1) Η Εσαουΐρα, ναι, αξίζει τον κόπο και χωρίς διανυκτέρευση αφού είναι άνετα one day trip από Μαρακές, αν όμως την συνδυάσεις με Ραμπάτ θα κάνεις αναγκαστικά άλλο πρόγραμμα.
2) Εναλλακτικά θα ήταν το Αγκαντίρ αλλά θέλει τον διπλάσιο δικό του χρόνο.
3) Όχι, μόνο η απ' ευθείας εσωτερική πτήση που δύσκολα συνδυάζονται οι ώρες αναχώρισης & το οικονομικό μέρος.
4) Η Air Arabia Maroc. διακινεί τα νήματα στο air-εσωτερικό της χώρας χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο (στα +&-). α) Δεν την έχω χρησιμοποιήσει. β) Σαφώς αξίζει αν δεν δώσεις πολλαπλάσια χρήματα και σε βολεύουν και οι ώρες πτήσης γιατί η διαδρομή είναι μια διεκπεραίωση χιλ/τρων (εξαιρώ την Καζαμπλάνκα).

Υ.Γ : Τα είχα ζυγίσει όλα αυτά συνδυαστικά (Αερ/κά, Λεωφορεία, TAXI) προ μηνών και τελικά είπα δεν ... οπότε κατέληξα στην ενοικίαση αυτ/του και πήγε μια χαρά το γνωστό όπου & όταν ήθελα, όσο ήθελα κλπ.
Καλή οργάνωση & καλά να περάσετε.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Στις απαντήσεις λοιπόν :
1) Η Εσαουΐρα, ναι, αξίζει τον κόπο και χωρίς διανυκτέρευση αφού είναι άνετα one day trip από Μαρακές, αν όμως την συνδυάσεις με Ραμπάτ θα κάνεις αναγκαστικά άλλο πρόγραμμα.
2) Εναλλακτικά θα ήταν το Αγκαντίρ αλλά θέλει τον διπλάσιο δικό του χρόνο.
3) Όχι, μόνο η απ' ευθείας εσωτερική πτήση που δύσκολα συνδυάζονται οι ώρες αναχώρισης & το οικονομικό μέρος.
4) Η Air Arabia Maroc. διακινεί τα νήματα στο air-εσωτερικό της χώρας χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο (στα +&-). α) Δεν την έχω χρησιμοποιήσει. β) Σαφώς αξίζει αν δεν δώσεις πολλαπλάσια χρήματα και σε βολεύουν και οι ώρες πτήσης γιατί η διαδρομή είναι μια διεκπεραίωση χιλ/τρων (εξαιρώ την Καζαμπλάνκα).

Υ.Γ : Τα είχα ζυγίσει όλα αυτά συνδυαστικά (Αερ/κά, Λεωφορεία, TAXI) προ μηνών και τελικά είπα δεν ... οπότε κατέληξα στην ενοικίαση αυτ/του και πήγε μια χαρά το γνωστό όπου & όταν ήθελα, όσο ήθελα κλπ.
Καλή οργάνωση & καλά να περάσετε.
Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα για το αυτοκίνητο είναι ότι προσωπικά δεν οδηγώ, οπότε δεν εξαρτάται από μένα. :confused:

Τα αεροπορικά, αν δεν το λιβανίσουμε λίγο ακόμη, όπως συνηθίζουμε, είναι αρκετά καλά στα 39 ευρώ το άτομο.

To Αγκαντίρ πέφτει κομμάτι μακριά οπότε το έχουμε απορρίψει. Λέγαμε να μείνουμε Εσσαουίρα για να αποφύγουμε την υπερτουριστίλα και να είμαστε και με το ραχάτι μας, αλλά δε ξέρω κατα πόσο λιγότερο τουριστική είναι.
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα για το αυτοκίνητο είναι ότι προσωπικά δεν οδηγώ, οπότε δεν εξαρτάται από μένα. :confused:

Τα αεροπορικά, αν δεν το λιβανίσουμε λίγο ακόμη, όπως συνηθίζουμε, είναι αρκετά καλά στα 39 ευρώ το άτομο.

To Αγκαντίρ πέφτει κομμάτι μακριά οπότε το έχουμε απορρίψει. Λέγαμε να μείνουμε Εσσαουίρα για να αποφύγουμε την υπερτουριστίλα και να είμαστε και με το ραχάτι μας, αλλά δε ξέρω κατα πόσο λιγότερο τουριστική είναι.
Ε ναι, έτσι, αξίζει.
Σε σχέση με Φες & Μαρακές θα έχει σαφώς λιγότερο νταβαντούρι εκτός κι αν πέσετε σε εκδηλώσεις .
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ανάμεσα σε Εσσαουίρα και Άσιλα, ποιά θα διαλέγατε;
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Ανάμεσα σε Εσσαουίρα και Άσιλα, ποιά θα διαλέγατε;
Θέμα, καθαρά, υποκειμενικό αφού δεν μοιάζουν μεταξύ τους.
Η Asilah θα' ταν η προτίμησή μου που είναι & ξεκομμένη από την ευρέως γνωστή τουριστική ζώνη.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Θέμα, καθαρά, υποκειμενικό αφού δεν μοιάζουν μεταξύ τους.
Η Asilah θα' ταν η προτίμησή μου που είναι & ξεκομμένη από την ευρέως γνωστή τουριστική ζώνη.
Η καπως μετριαση του τουρισμου στην Ασιλα ειναι για μενα λογος να την προτιμησω. Ευχαριστω για την απαντηση, με καλυψε.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Πολύ μεγαλύτερη απόσταση όμως, έτσι? Ακόμη κι από Φες είναι σχετικά μακριά... Και έχετε περιορισμένο χρόνο...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Τελικά κάναμε ολική στροφή. Καλό και το Μαρακές, αλλά αρκετά μακριά και το να περάσουμε το 20% του χρόνου στις μετακινήσεις δε λέει, οπότε αυτόματα βγαίνει και η Εσαουίρα από το παιχνίδι. Οπότε το τελικό πρόγραμμα διαμορφώνεται σε Φες-Ραμπάτ-Ασιλα, με καμία ημερήσια από Φες, η οποία είναι υπο διαπραγμάτευση. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, όσες δε μου χρειάζονται για το τωρινό ταξίδι θα μου χρειαστούν για το επόμενο. :)
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Τελικά κάναμε ολική στροφή. Καλό και το Μαρακές, αλλά αρκετά μακριά και το να περάσουμε το 20% του χρόνου στις μετακινήσεις δε λέει, οπότε αυτόματα βγαίνει και η Εσαουίρα από το παιχνίδι. Οπότε το τελικό πρόγραμμα διαμορφώνεται σε Φες-Ραμπάτ-Ασιλα, με καμία ημερήσια από Φες, η οποία είναι υπο διαπραγμάτευση. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, όσες δε μου χρειάζονται για το τωρινό ταξίδι θα μου χρειαστούν για το επόμενο. :)
Σωστά & σοφά που το ξαναείδατε με "άλλη" ματιά και θα δείτε με άνεση απο Fez (Volubilis & Meknes).
Καλό ταξίδι . . .
 

ghas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα σας θα πάω μαρόκο και σκεφτόμαστε να μείνουμε μαρακές.Θέλουμε να πάμε έρημο merzouga κατα προτίμηση,φεσ,oyzoud falls,ourika vally,kazablanka,rabata,esaouira,merzouga desert.Θα πάω για 7 μέρες είναι εύκολο κάποιος να με κατατοπίσει χρονικά και αν μπορώ να κάνω κάποια απο αυτές τις δραστηριότητες σε συνδυασμό με άλλες.Οσον αφορά την έρημο αξίζει να κλείσω απο εκεί ή απο εδώ?Υπάρχει περίπτωση να μη βρω αν δεν το κλείω απο εδώ και πόσο κοστίζει πάνω-κάτω.Αν έχετε να μου προτείνεται και άλλες ενδιαφέρουσες δραστηριότητες πείτε μου.Ευχαριστώ πολύ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom