Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

Despoina22

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας!!:lol:
Σχεδιάζουμε ταξιδάκι στο Μαρακές για 6 μέρες. Το πλάνο είναι:
1η μέρα διανυκτέρευση στο Μαρακές
2η-3η τουρ και διανυκτέρευση στην έρημο
4η επιστροφή στο Μαρακές και διαμονή εκεί μέχρι τέλους.
Το πιθανότερο σενάριο είναι να γίνει και μια μονοήμερη εκδρομή στην Εσσαουίρα.
Πιστεύετε πως μπορούμε να βάλουμε στο πρόγραμμα και μια εκδρομή στο Chefchaouen? Τα τουρ για την έρημο είναι προτιμότερο να τα κλείσουμε online από τώρα ή όταν φτάσουμε εκεί;
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σε όλους.
Ταξιδεύω για Μαρακές 24/06-01/07 (Αθήνα-Μαρακές/Μαρακές-Αθήνα)
Έχω πολλά ερωτηματικά για το πώς θα διαμορφώσω το ταξίδι. Επίσης, ο σύντροφός μου δεν είναι (δυστυχώς) καθόλου της ταλαιπωρίας, οπότε προσπαθώ να κάνω ένα σχετικά άνετο πρόγραμμα, αλλά ταυτόχρονα να καταφέρουμε να δούμε τα βασικά. Το πρόγραμμα έχει διαμορφωθεί ημιτελώς ως εξής:

1η μέρα
Φτάνουμε 16.15 στο αεροδρόμιο κι από εκεί θα κανονίσουμε να έρθει κάποια εταιρία για να μας μεταφέρει στο κατάλυμα. Δεν έχουμε κλείσει ακόμα ξενοδοχείο, αλλά θα φροντίσω για την πρώτη μέρα να είναι στη Μεδίνα, για να μπορέσουμε όλο το απόγευμα να κάνουμε βόλτες εκεί και να πάρουμε μια γεύση από την πόλη.

2η - 4η μέρα
Σκέφτομαι να πάμε οργανωμένα μια εκδρομή τριήμερη στη Σαχάρα. Έχω βρει διάφορες εταιρίες. Γνωρίζετε ποια είναι η πιο συμφέρουσα σε τιμή και ποια σε πηγαίνει στα περισσότερα αξιοθέατα, ή όλες κάνουν τις ίδιες στάσεις; Αξίζει να κάνουμε την 3ήμερη εκδρομή σε Μερζούγκα ή κι αυτή στη Ζαγόρα που είναι 2ήμερη προσφέρει παρόμοια εμπειρία; Το λέω διότι οι μέρες μας είναι λίγες, οπότε θα μπορούσαμε με την 2ήμερη να εξοικονομήσουμε μια μέρα παραπάνω για άλλες εκδρομές και αξιοθέατα.
Είδα επίσης πως υπάρχει και μια 3ήμερη από Μαρακές για Μερζούγκα και μετά Φες. Αξίζει ή θα χάσουμε μετά μια ολόκληρη μέρα από Φες για Μαρακές;

5η - 7η μέρα

Για τις τρεις (ή τέσσερις, αν κάνουμε την 2ήμερη στην έρημο) μέρες που απομένουν δεν έχω ακόμα αποφασίσει. Να πάμε Καζαμπλάνκα, Ραμπάτ, Εσαουίρα ή να μείνουμε Μαρακές;
Σκέφτομαι μήπως θα ήταν ωραίο να κάναμε δύο ημερήσιες με τραίνο ή λεωφορείο σε Καζαμπλάνκα και Εσαουίρα, αλλά μετά θα μας έμενε μόνο μία για Μαρακές. Τι λέτε;

8η μέρα
Η πτήση είναι νωρίς το πρωί, οπότε περιλαμβάνει μόνο άφιξη στο αεροδρόμιο και πτήση για Αθήνα.

Τι νομίζετε;

Επίσης με προβληματίζει και ο καιρός. Θα έχει πολλή ζέστη αυτή την εποχή;
Ελπίζω να μην σας κούρασα...
 

triparismenos

Member
Μηνύματα
16
Likes
38
Γεια χαρά...ακολούθησα διαφορετικό πρόγραμμα (άφιξη Ταγκέρη και μετά Σεφσαουέν, Φεζ, Merzuga, Μαρακές και μετά από ένα διήμερο στην Εσσαουΐρα επιστροφή στο Μαρακές απ' όπου και πέταξα για Ιταλία) οπότε ίσως άλλοι μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο. Ωστόσο θα σου δώσω λίγες πληροφορίες..
1. Όλοι λένε πως η Ζαγόρα δεν συγκρίνεται με τη Μερζούγκα...το κάνουν όσοι δεν έχουν πολύ χρόνο αλλά για εσάς μου φαίνεται μια χαρά...για μένα μην χάσετε αυτή την εμπειρία...
2. Ήθελα να δω οπωσδήποτε Σεφσαουέν και Φεζ συνεπώς δεν προλάβαινα να δω Ραμπάτ και Καζαμπλάνκα κι έτσι δεν έχω άποψη αν και άλλοι ταξιδιώτες μού είπαν ότι στην ανάγκη μπορούν να παρακαμφθούν. Όσο για την Εσσαουΐρα άποψή μου είναι ότι πρέπει να πας.
3. Για τη ζέστη δεν ξέρω..πήγα από 1η έως 15η Απριλίου..τότε ήταν τέλεια..
4. Μιας και θα φτάσετε μάλλον βράδυ κοιτάξτε - αφού θα μείνετε στη μεδίνα - να έχετε βρει τρόπο να εντοπίσετε πού ακριβώς βρίσκεται το ριάντ που θα μείνετε...τα σοκάκια είναι δαιδαλώδη και δεν μπορείτε να βασιστείτε 100% ούτε στο Google maps ούτε στο στίγμα που έχουν δώσει στο booking οι ξενοδόχοι...ζητήστε μέσω mail να σας στείλουν οδηγίες...όπως θα διαπιστώσετε και μόνοι σας οι Μαροκινοί κολλάνε σ'αυτούς που φαίνονται χαμένοι και προσπαθούν να βγάλουν το κατιτίς οδηγώντας τους τουρίστες στα καταλύματα...τη μοναδική φορά που χρειάστηκε να ζητήσω βοήθεια (ή καλύτερα να αποδεχτώ την επίμονη προσφορά "ανιδιοτελούς" βοήθειας από έναν 14χρονο) το μετάνιωσα πικρά καθώς όντας αυτός μη ικανοποιημένος από τα χρήματα που του έδωσα για την προσφορά των υπηρεσιών του (30" περπάτημα στα στενά) μάζεψε όλη τη γειτονιά με τις φωνές του και γενικώς ήταν μια άβολη και δύσκολη στιγμή...δύσκολο λοιπόν να γλιτώνεις το πλεύρισμα από κάποιους αλλά όταν δουν ότι ξέρεις πού πας τότε σε αφήνουν και ψάχνουν για άλλους..
Ελπίζω να βοήθησα κάπως..
 

triparismenos

Member
Μηνύματα
16
Likes
38
Αν μέτρησα καλά, το ταξίδι περιλαμβάνει 7 διανυκτερεύσεις...εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν το εξής: 24 κ' 25 στο Μαρακές, 26 αναχώρηση για Μερζούγκα...το πρώτο βράδυ διανυκτέρευση σε ένα ξενοδοχείο κοντά στην έρημο και στις 27 στις σκηνές μέσα στην έρημο..επιστροφή στις 28 το απόγευμα ..αναχώρηση στις 29 για Εσσαουΐρα, διανυκτέρευση εκεί και επιστροφή στις 30 σχετικά νωρίς για να έχετε λίγο ακόμα χρόνο στο Μαρακές...άλλοι ίσως πουν ότι δεν είναι αρκετές 2 μέρες για το Μαρακές και ίσως έχουν δίκιο..ωστόσο δεν μετάνιωσα καθόλου που διανυκτέρευσα στην Εσσαουΐρα...
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
1. Όλοι λένε πως η Ζαγόρα δεν συγκρίνεται με τη Μερζούγκα...το κάνουν όσοι δεν έχουν πολύ χρόνο αλλά για εσάς μου φαίνεται μια χαρά...για μένα μην χάσετε αυτή την εμπειρία...

Ωραία! Άρα δεν το σκέφτομαι παραπάνω, έκλεισε για 3ήμερη στη Μερζούγκα. Το ερώτημα, βέβαια, είναι αν θα επιστρέψουμε Μαρακές ή θα πάμε Φες. Κάποια πρακτορεία με κάποια διαφορά στην τιμή, σε πάνε Φες στο γυρισμό. Μάλλον, όμως, θα προτιμήσουμε το Μαρακές, γιατί δυστυχώς δεν έχουμε πολλές διαθέσιμες μέρες. Έκλεισα τα εισιτήρια, πριν αρχίσω να οργανώνω το ταξίδι. Αν το έψαχνα λίγο παραπάνω, σίγουρα θα έβαζα 3-4 μέρες ακόμα τουλάχιστον.

2. Ήθελα να δω οπωσδήποτε Σεφσαουέν και Φεζ συνεπώς δεν προλάβαινα να δω Ραμπάτ και Καζαμπλάνκα κι έτσι δεν έχω άποψη αν και άλλοι ταξιδιώτες μού είπαν ότι στην ανάγκη μπορούν να παρακαμφθούν.

Για Καζαμπλάνκα, πάντως, δεν βλέπω να οργανώνουν πολλές εκδρομές τα πρακτορεία, επομένως ίσως να μην είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Όσο για την Εσσαουΐρα άποψή μου είναι ότι πρέπει να πας.

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι!


4. Μιας και θα φτάσετε μάλλον βράδυ κοιτάξτε - αφού θα μείνετε στη μεδίνα - να έχετε βρει τρόπο να εντοπίσετε πού ακριβώς βρίσκεται το ριάντ που θα μείνετε...

Δηλαδή το ταξί σε αφήνει κάπου κοντά στο κατάλυμα, αν είναι μέσα στη Μεδίνα, κι όχι ακριβώς απ' έξω επειδή είναι στενοί οι δρόμοι;

δεν μπορείτε να βασιστείτε 100% ούτε στο Google maps

Αλήθεια, τι γίνεται με το wi-fi; Υπάρχει ελεύθερο στην πόλη ή βρίσκεις μόνο σε μαγαζιά, αν δεν έχεις roaming;
Στο Κίεβο που πήγαμε προ εβδομάδας, δεν μπορέσαμε να χρησιμοποιήσουμε το πακέτο που έχουμε από την Vodafone, όπως συμβαίνει σε χώρες της Ε.Ε. και δεν το ενεργοποιήσαμε καθόλου, γιατί για να μπορούμε να το χρησιμοποιούμε, όπως και στην Ελλάδα, η εταιρία θα μας χρέωνε με 14€ την ημέρα. Ευτυχώς σε κάποια σημεία της πόλης πιάναμε wi-fi και μπορούσαμε να βλέπουμε πού θα πάμε και τι μέσα μεταφοράς θα χρησιμοποιήσουμε.

οι Μαροκινοί κολλάνε σ'αυτούς που φαίνονται χαμένοι

Δυστυχώς το διάβασα σε πολλά ποστ αυτό. Ελπίζω να μπορέσουμε να τους αποφύγουμε...
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Αν μέτρησα καλά, το ταξίδι περιλαμβάνει 7 διανυκτερεύσεις...εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν το εξής: 24 κ' 25 στο Μαρακές, 26 αναχώρηση για Μερζούγκα...το πρώτο βράδυ διανυκτέρευση σε ένα ξενοδοχείο κοντά στην έρημο και στις 27 στις σκηνές μέσα στην έρημο..επιστροφή στις 28 το απόγευμα ..αναχώρηση στις 29 για Εσσαουΐρα, διανυκτέρευση εκεί και επιστροφή στις 30 σχετικά νωρίς για να έχετε λίγο ακόμα χρόνο στο Μαρακές...άλλοι ίσως πουν ότι δεν είναι αρκετές 2 μέρες για το Μαρακές και ίσως έχουν δίκιο..ωστόσο δεν μετάνιωσα καθόλου που διανυκτέρευσα στην Εσσαουΐρα...
Δεν είναι άσχημο πρόγραμμα. Ίσως τελικά να μείνουμε όλες τις μέρες Μαρακές και να πάμε μόνο μια ημερήσια (ίσως και με διανυκτέρευση, όπως προτείνεις) Εσσαουΐρα.
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλησπέρα σε όλους.
Ταξιδεύω για Μαρακές 24/06-01/07 (Αθήνα-Μαρακές/Μαρακές-Αθήνα)
Έχω πολλά ερωτηματικά για το πώς θα διαμορφώσω το ταξίδι. Επίσης, ο σύντροφός μου δεν είναι (δυστυχώς) καθόλου της ταλαιπωρίας, οπότε προσπαθώ να κάνω ένα σχετικά άνετο πρόγραμμα, αλλά ταυτόχρονα να καταφέρουμε να δούμε τα βασικά. Το πρόγραμμα έχει διαμορφωθεί ημιτελώς ως εξής:

1η μέρα
Φτάνουμε 16.15 στο αεροδρόμιο κι από εκεί θα κανονίσουμε να έρθει κάποια εταιρία για να μας μεταφέρει στο κατάλυμα. Δεν έχουμε κλείσει ακόμα ξενοδοχείο, αλλά θα φροντίσω για την πρώτη μέρα να είναι στη Μεδίνα, για να μπορέσουμε όλο το απόγευμα να κάνουμε βόλτες εκεί και να πάρουμε μια γεύση από την πόλη.

2η - 4η μέρα
Σκέφτομαι να πάμε οργανωμένα μια εκδρομή τριήμερη στη Σαχάρα. Έχω βρει διάφορες εταιρίες. Γνωρίζετε ποια είναι η πιο συμφέρουσα σε τιμή και ποια σε πηγαίνει στα περισσότερα αξιοθέατα, ή όλες κάνουν τις ίδιες στάσεις; Αξίζει να κάνουμε την 3ήμερη εκδρομή σε Μερζούγκα ή κι αυτή στη Ζαγόρα που είναι 2ήμερη προσφέρει παρόμοια εμπειρία; Το λέω διότι οι μέρες μας είναι λίγες, οπότε θα μπορούσαμε με την 2ήμερη να εξοικονομήσουμε μια μέρα παραπάνω για άλλες εκδρομές και αξιοθέατα.
Είδα επίσης πως υπάρχει και μια 3ήμερη από Μαρακές για Μερζούγκα και μετά Φες. Αξίζει ή θα χάσουμε μετά μια ολόκληρη μέρα από Φες για Μαρακές;

5η - 7η μέρα

Για τις τρεις (ή τέσσερις, αν κάνουμε την 2ήμερη στην έρημο) μέρες που απομένουν δεν έχω ακόμα αποφασίσει. Να πάμε Καζαμπλάνκα, Ραμπάτ, Εσαουίρα ή να μείνουμε Μαρακές;
Σκέφτομαι μήπως θα ήταν ωραίο να κάναμε δύο ημερήσιες με τραίνο ή λεωφορείο σε Καζαμπλάνκα και Εσαουίρα, αλλά μετά θα μας έμενε μόνο μία για Μαρακές. Τι λέτε;

8η μέρα
Η πτήση είναι νωρίς το πρωί, οπότε περιλαμβάνει μόνο άφιξη στο αεροδρόμιο και πτήση για Αθήνα.

Τι νομίζετε;

Επίσης με προβληματίζει και ο καιρός. Θα έχει πολλή ζέστη αυτή την εποχή;
Ελπίζω να μην σας κούρασα...
Καταρχήν λες ότι ο σύντροφος σου δεν είναι της ταλαιπωρίας και εαν κάνεις 3ήμερη εκδρομή στην έρημο η επιστροφή στο Μαρακές θα είναι τουλάχιστον 10 ώρες μέσα στο αυτοκίνητο.

Εφόσον θέλετε ένα πιο χαλαρό πρόγραμμα η καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη μου είναι :

1η Ημέρα : Άφιξη στο Μαρακές
2ηΜαρακές Ημέρα : Μαρακές - Boumalne Dades
3η Ημέρα : Boumalne Dades - Merzouga desert
4η Ημέρα : Merzouga desert - Ait Ben Haddou
5η Ημέρα : Ait Ben Haddou - Μαρακές
6η Ημέρα : Μαρακές
7η Ημέρα : Μαρακές (ημερήσια εκδρομή Essaouira)
8η Ημέρα : Αναχώρηση από το Μαρακές

Για την ημερήσια εκδρομή στην Εσσαουίρα θα χρειαστείτε περίπου 6 ώρες πήγαινε έλα.

Βέβαια εάν θέλετε να δείτε περισσότερα σε λιγότερο χρόνο μπορείτε να προσθέσετε μέχρι και το Chefchaouen αλλά θα πρέπει να κάνετε την εκδρομή σας με κάποιο γραφείο.

Η Καζαµπλάνκα εκτός από το τζαμί δεν έχει πολλά να δεις, οπότε δεν χρειάζεται να πάτε.
Εαν θέλετε να προσθέσετε κάποια άλλη ημερησια εκδρομή από το Μαρακές μπορείτε να πάτε Ourika Valley ή Ouzoud waterfalls.

Ο καιρός ειδικά στο Μαρακές και την έρημο θα είναι αρκετά ζεστός αυτή την περίοδο.

‌Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να κλείσετε από πριν με κάποιο γραφείο την εκδρομή στην έρημο. Για εκδρομή με γκρουπ το κόστος φαντάζομαι θα είναι περίπου στα 200€ το άτομο και για πριβέ τουρ περίπου η διπλάσια τιμή. Αν έχεις την οικονομική άνεση εννοείται να προτιμήσεις πριβέ εκδρομή, περισσότερες στάσεις και χωρίς να έχεις όλη αυτή την βαβούρα του γκρουπ.
 

Nasia.P

Member
Μηνύματα
5
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Φυσικά και χωράει στο πρόγραμμα σας το Chefchaouen. Γνωρίζω το Μαρόκο από άκρη σε άκρη, πηγαίνω πολύ συχνά και έχω επισκεφθεί όλα αυτά τα μέρη.
Βέβαια εξαρτάται και από τις ώρες των τρένων - λεωφορείων αλλά με αυτοκίνητο που το έχω κάνει μπορείς να δεις και Asilah πηγαίνοντας από το Rabat προς Chefchaouen.

23/12 Casablanca - Rabat
24/12 Rabat - Chefchaouen
25/12 Chefchaouen - Meknes - Volubilis - Fes
26/12 Fes
27/12 Fes - Merzouga desert
28/12 Merzouga desert - Boumalne Dades
29/12 Boumalne Dades - Marrakech
30/12 Marrakech
31/12 Marrakech
01/01 Marrakech αναχώρηση
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Ελπίζω να τα καταφέρουμε! :)
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Καταρχήν λες ότι ο σύντροφος σου δεν είναι της ταλαιπωρίας και εαν κάνεις 3ήμερη εκδρομή στην έρημο η επιστροφή στο Μαρακές θα είναι τουλάχιστον 10 ώρες μέσα στο αυτοκίνητο.

Εφόσον θέλετε ένα πιο χαλαρό πρόγραμμα η καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη μου είναι :

1η Ημέρα : Άφιξη στο Μαρακές
2ηΜαρακές Ημέρα : Μαρακές - Boumalne Dades
3η Ημέρα : Boumalne Dades - Merzouga desert
4η Ημέρα : Merzouga desert - Ait Ben Haddou
5η Ημέρα : Ait Ben Haddou - Μαρακές
6η Ημέρα : Μαρακές
7η Ημέρα : Μαρακές (ημερήσια εκδρομή Essaouira)
8η Ημέρα : Αναχώρηση από το Μαρακές

Για την ημερήσια εκδρομή στην Εσσαουίρα θα χρειαστείτε περίπου 6 ώρες πήγαινε έλα.

Βέβαια εάν θέλετε να δείτε περισσότερα σε λιγότερο χρόνο μπορείτε να προσθέσετε μέχρι και το Chefchaouen αλλά θα πρέπει να κάνετε την εκδρομή σας με κάποιο γραφείο.

Η Καζαµπλάνκα εκτός από το τζαμί δεν έχει πολλά να δεις, οπότε δεν χρειάζεται να πάτε.
Εαν θέλετε να προσθέσετε κάποια άλλη ημερησια εκδρομή από το Μαρακές μπορείτε να πάτε Ourika Valley ή Ouzoud waterfalls.

Ο καιρός ειδικά στο Μαρακές και την έρημο θα είναι αρκετά ζεστός αυτή την περίοδο.

‌Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να κλείσετε από πριν με κάποιο γραφείο την εκδρομή στην έρημο. Για εκδρομή με γκρουπ το κόστος φαντάζομαι θα είναι περίπου στα 200€ το άτομο και για πριβέ τουρ περίπου η διπλάσια τιμή. Αν έχεις την οικονομική άνεση εννοείται να προτιμήσεις πριβέ εκδρομή, περισσότερες στάσεις και χωρίς να έχεις όλη αυτή την βαβούρα του γκρουπ.
Κάπως έτσι φαντάζομαι κι εγώ το πρόγραμμα, με μόνη διαφορά να μείνουμε ένα βράδυ Essaouira και να γυρίσουμε την επόμενη.

Για εκδρομές στη Σαχάρα που το ψάχνω, οι τιμές για γκρουπ είναι λίγο πιο χαμηλές. Για παράδειγμα ρώτησα στο ξενοδοχείο που κλείσαμε για την πρώτη μέρα και μας είπε πως μπορεί να μας κλείσει με 80€/άτομο την τριήμερη για Μερζούγκα.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα! Κανονίζω κι εγώ Μαρόκο (για Δεκέμβρη) και με βοήθησες πολύ με το λινκ αυτό. Το έψαξα λιγάκι και φαίνεται καλό. Απλά δε βρήκα πολλές λεπτομέρειες όπως, για παράδειγμα, σε ποιό camp θα μας πάνε ακριβώς, πώς είναι οι σκηνές, κτλ. Θα ήθελα να τα ξέρω αυτά.. Θα δοκιμάσω να τους στείλω ένα mail.. Καλό ταξίδι κ αν θυμηθείς όταν με το καλό γυρίσεις, δώσε μας τα highlihts του συγκεκριμένου desert camp. :)
πήρες τελικά κάποια απάντηση στις λεπτομέρεις που ζητάς για desert camp κτλ; Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ!
 

Nasia.P

Member
Μηνύματα
5
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
πήρες τελικά κάποια απάντηση στις λεπτομέρεις που ζητάς για desert camp κτλ; Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ!
Ναι έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα αρκετά.Έχω καταλήξει στο Authentic Sahara Tours το οποίο κοστίζει 250ε/άτομο με shared tour. Shared tour στην εταιρεία τους σημαίνει πως κάνεις την εκδρομή με 6 άτομα. Βέβαια, υπάρχει ένα μειονέκτημα. Αν δεν μαζευτούν 6 άτομα στη μέρα που έχεις κλείσει, το tour δε μπορεί να γίνει. Σε μία τέτοια περίπτωση έχεις την επιλογή για private tour με 390ε. Κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει περίπτωση να μη μαζευτούν 6 άτομα. Πόση γκαντεμιά πια!

Δίνει το παρακάτω itinerary:
Day 1 : Marrakech - Atlas mountains - Ait benhaddou - Rose valley - Dades gorges
Day 2 : Dades - Todra gorges - Tinjdad - Erfoud - Rissani - Merzouga
Day 3 : Merzouga - Erfoud - Errachidia - Midelt - Cedar forest - Ifrane - Fes
(ή αντίστροφα)

Το ξενοδοχείο στο Dades gorges και το camp στην έρημο ( en suite bathroom- βασικό ) είναι μια χαρά. Μπορείς να τους στείλεις ένα mail, είναι εξυπηρετικότατοι. Μέχρι κ φωτογραφίες από τις εγκαταστάσεις τους θα σου στείλουν.

Επίσης, άλλο ένα που ξεχώρισα ήταν το Μοuhou Tours. (350/άτομο) Πολύ καλές κριτικές κ αυτό, εξίσου καλό ξενοδοχείο κ camp.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom