Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα θα βρίσκομαι για τρεις μέρες στο Μαρόκο. Πετάω για Μαρακές και γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι οι μέρες είναι λίγες θα μου προτείνατε να μείνω 2 μέρες εκεί συν 1 εκδρομή κάπου κοντά και διανυκτέρευση πάλι Μαρακές η να κάνω κάποια 3μερη εκδρομη με όχι σταθερή διανυκτέρευση πχ Μαρακές Φες και πίσω?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπέρα θα βρίσκομαι για τρεις μέρες στο Μαρόκο. Πετάω για Μαρακές και γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι οι μέρες είναι λίγες θα μου προτείνατε να μείνω 2 μέρες εκεί συν 1 εκδρομή κάπου κοντά και διανυκτέρευση πάλι Μαρακές η να κάνω κάποια 3μερη εκδρομη με όχι σταθερή διανυκτέρευση πχ Μαρακές Φες και πίσω?
Θα προτεινα να μεινεις και τις 3 νυχτες στην πολη και να κανεις μια ημερησια εκδρομη ενδιαμεσα, εμεις θα παμε 1 εβδομαδα και παλι δε θα δουμε πολλες πολεις, θελουμε να ευχαριστηθουμε το καθε μερος.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Για ημερήσια εκδρομή το χειμώνα από Μαρακές θα προτείνατε Essaouira, Ouzoud waterfalls, Ourika valley ή κάτι άλλο?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Για ημερήσια εκδρομή το χειμώνα από Μαρακές θα προτείνατε Essaouira, Ouzoud waterfalls, Ourika valley ή κάτι άλλο?
Νομιζω είναι θέμα γούστου,αν θέλεις να δεις φύση και καταρράκτες ή παραθαλάσσια πολη.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Νομιζω είναι θέμα γούστου,αν θέλεις να δεις φύση και καταρράκτες ή παραθαλάσσια πολη.
Δεν ξέρω αν η Εσσαουίρα είναι πολύ διαφορετική από το Μαρακές. Από την άλλη δεν ξέρω αν ενδείκνυται και η εποχή για 'πιο φύση' και αν είναι κάτι το τόσο διαφορετικό...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Δεν ξέρω αν η Εσσαουίρα είναι πολύ διαφορετική από το Μαρακές. Από την άλλη δεν ξέρω αν ενδείκνυται και η εποχή για 'πιο φύση' και αν είναι κάτι το τόσο διαφορετικό...
Η Εσσαουιρα δε νομιζω αν είναι παρόμοια με το Μαρακες αν κι έχω ακούσει ότι έχει διαφορετικα χρωματα.
Επίσης,δεν ξερω τι εννοείς χειμώνας.Καλυτερα να αποφασίσεις όταν πας,ανάλογα με τον καιρό.
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλησπέρα θα βρίσκομαι για τρεις μέρες στο Μαρόκο. Πετάω για Μαρακές και γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι οι μέρες είναι λίγες θα μου προτείνατε να μείνω 2 μέρες εκεί συν 1 εκδρομή κάπου κοντά και διανυκτέρευση πάλι Μαρακές η να κάνω κάποια 3μερη εκδρομη με όχι σταθερή διανυκτέρευση πχ Μαρακές Φες και πίσω?
Καλύτερα να μείνεις στο Μαρακές με 1 ημερησια εκδρομή κάπου εκεί κοντά. Η απόσταση για Φεζ είναι περίπου 8 ώρες να πας και 8 ώρες να γυρίσεις και θα φας όλο το χρόνο σου στις μετακινήσεις. Απόλαυσε το Μαρακές και άσε τα υπόλοιπα για κάποια άλλη φορά. Ημερήσια εκδρομή μπορείς να πας Essaouira, Ourika Valley, βόλτα με καμήλες στο Φοινικόδασος Palmerie κοντά στο Μαρακές, Agafay desert και Ouzoud Falls.
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Καλησπέρα,

Έχουμε κλείσει για Μαρακές μέσα Δεκεμβρίου κι ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει κάνει τη διήμερη εκδρομή στη Zagora με μία διανυχτέρευση και στάση στο Ait Ben Haddou (ενδεικτικό πρόγραμμα https://www.getyourguide.com/sahara-desert-l10178/2-day-sahara-in-zagora-from-marrakech-t56044/), αν αξίζει από άποψη χρόνου αλλά και από άποψη καιρού εκείνη την περίοδο. Προτείνετε να επιλέξουμε αυτό ή είναι καλύτερα να κάνουμε το Ait Ben Haddou και Ouarzazate σε μονοήμερη και μετά να κάνουμε μια από τις εκδρομές που υπάρχουν σε Agafay Desert ?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπέρα,

Έχουμε κλείσει για Μαρακές μέσα Δεκεμβρίου κι ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει κάνει τη διήμερη εκδρομή στη Zagora με μία διανυχτέρευση και στάση στο Ait Ben Haddou (ενδεικτικό πρόγραμμα https://www.getyourguide.com/sahara-desert-l10178/2-day-sahara-in-zagora-from-marrakech-t56044/), αν αξίζει από άποψη χρόνου αλλά και από άποψη καιρού εκείνη την περίοδο. Προτείνετε να επιλέξουμε αυτό ή είναι καλύτερα να κάνουμε το Ait Ben Haddou και Ouarzazate σε μονοήμερη και μετά να κάνουμε μια από τις εκδρομές που υπάρχουν σε Agafay Desert ?
Γεια σου,
εμεισ θα παμε σε 20 μερες και εχουμε νοικιασει αυτοκινητο για να παμε στη Merzouga.
Με οσους εχω μιλησει που εχουν παει μου εχουν πει οτι πραγματικη εμπειρια Σαχαρασ εχεις μονο στη Merzouga, αν εχετε μερες στη διαθεσή σας καλυτερα να πατε εκει. Υπαρχουν πολλα πρακτορεία για να βρειτε πακετο.
Ετσι θα δείτε και το Aitbenhaddou,και την ερημο Σαχαρα και τα φαραγγια Dades.
Αν δεν εχετε πολλες μερες, τοτε καλυτερα Zagora από Agafay.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Έχουμε 7 μερες γιομάτες για Μαρόκο, άφιξη και αναχώρηση από τη Φες. Σκεφτόμουν το πρόγραμμα να είναι ως εξής:
29/10 Φες
30/10-1/11 (μεσημέρι) Μαρακές
1-3/11 (πρωί) Εσσαουίρα
3-4/11 Φες
5/11 ταξίδι επιστροφής

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
1) Η Εσαουίρα αξίζει τον κόπο ή να την αντικαταστήσουμε; (έρημο δε βγαίνει το πρόγραμμα, αν την αντικαταστήσουμε θα είναι με Ραμπάτ αλλά το συνταξιδιώτης θέλει Εσσαουίρα σώνει και ντε οπότε δύσκολα)
2) Κάποια άλλη παραθαλάσσια πόλη που να αξίζει περισσότερο (σα αν λέμε το 1. με άλλα λόγια);
3) Υπάρχει τρόπος να πάμε απευθείας από Εσσαουίρα-Ραμπάτ και μου διαφεύγει;
4) Βρήκα μια εσωτερική πτήση με την Air Arabia Maroc. α) Έχει κανείς εμπειρία; β) Πιστεύετε ότι αξίζει η εσωτερική πτήση αντί των 6μιση ωρών τρένου;
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
1) Η Εσαουίρα αξίζει τον κόπο ή να την αντικαταστήσουμε; (έρημο δε βγαίνει το πρόγραμμα, αν την αντικαταστήσουμε θα είναι με Ραμπάτ αλλά το συνταξιδιώτης θέλει Εσσαουίρα σώνει και ντε οπότε δύσκολα)

Νομίζω ὸτι αξὶζει. Βλὲπεις Ατλαντικὸ, τα city walls εὶναι καλὴ περατζὰδα επὶσης...

Βέβαια, δὲν γνωρὶζω το Ραμπάτ, για να συγκρὶνω...

Ὲνα σπουδαὶο θὲαμα στην Εσσαουΐρα εὶναι το λιμὰνι της, προς το μεσημὲρι, ειδικὰ ὸταν πωλοὺν ψαρικὰ οι εκεὶ.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
ΕυχαριστΩ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom