Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα σας,

2η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Παναγία των Παρισίων και μετά δίπλα στην Sainte-Chapelle
Περπατητό μέχρι τους κήπους του Λουξεμβούργου και δίπλα στο Πάνθεον
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Αψίδα του Θριάμβου και περπατητό μέχρι την Πλατεία Κονκόρντ
Εγώ τη δεύτερη μέρα δεν θα γύρναγα στο ξενοδοχείο για ξεκούραση αλλά θα ξεκουραζόμουν για λίγο στη σκιά των κήπων του Λουξεμβούργου και θα πήγαινα όπωσδήποτε στο Musée d'Orsay που θέλει κανένα δίωρο για να το δεις. Είναι ανοιχτό Τρίτη με Κυριακή 9.30 π.μ. - 6.00 μ.μ. και την Πέμπτη έχει διευρυμένο ωράριο μέχρι το βράδυ στις 9.45 μ.μ. με μειωμένο εισιτήριο στην είσοδο μετά τις 6 μ.μ. (Κόστος 12 € από 16 €). Εάν έχετε την Πέμτπτη ως 2η μέρα, αξίζει να πάτε απόγευμα στο Μουσείο.
Εμείς όταν πήγαμε στο Παρίσι συνδυάσαμε την απογευματινή μας επίσκεψη στο Μουσείο με μια βόλτα πριν στην Place de la Concorde. Φτάσαμε με τα πόδια στο Μουσείο (σε 10 λεπτά) κατά τις 5.30 μ.μ., κάναμε περιήγηση πάνω από 2 ώρες (δεν θυμάμαι πόσο) και όταν βγήκαμε πήραμε ένα ταξί με μόλις 12 € και πήγαμε στον πύργο του Αιφελ (2,5 χλμ μόνο μακριά) για να δούμε το νυχτερινό σόου με τα λέιζερ που είναι κάθε ώρα για 5 λεπτά περίπου και ξεκινάει όταν νυχτώνει, ανάλογα με τον μήνα της επίσκεψης. Ηταν φανταστικό το θέαμα και εντυπωσιακή η εικόνα του πύργου την νύχτα!
Εφόσον δεν πρόκειται να ανεβείτε στον πύργο την ημέρα καλύτερα να τον εντάξετε σε νυχτερινή επίσκεψη μαζί με την πλατεία που βρίσκεται απέναντι του.
Εάν πάτε άλλη μέρα εκτός Πέμπτης που το Μουσείο κλείνει στις 6 μμ, τότε κάντε τα ανάποδα. Δηλαδή πρώτα το μουσείο 3.30- 6.00 μμ, μετά βόλτα στην πλατεία "Place de la Concorde" και την ευρύτερη περιοχή, πάρτε λεωφορείο για να πάτε στην Αψίδα του θριάμβου (και όχι με τα πόδια γιατί είναι πολύ μακριά!) και μετά γυρίστε στον Πύργο του Αιφελ στις 9 μ.μ. για το νυχτερινό σόου.
Την Αψίδα του θριάμβου μπορείτε να την εντάξετε και σε άλλη βόλτα. Εξάλλου δεν έχει κάτι εκεί παρά μόνο την πλατεία και κάντε και μια σύντομη βόλτα στην Av. des Champs-Élysées για να πείτε ότι την περπατήσατε....
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Επίσης, αν δεν πάτε Disneyland για παιδιά, σκεφτείτε εναλλακτικά το πάρκο Asterix. Εμένα (όταν το επισκέφθηκα ως ενήλικας) μου άρεσε περισσότερο. Η Disneyland ήταν πάααααρα πολύ εμπορική, φτιαγμένη για να σε κάνει να ψωνίζεις (κάτι που το μάτι του παιδιού δεν το παρατηρεί).
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλησπέρα σας,

μετά τις ιδέες/γνώμες/προτάσεις σας, κατέληξα στο παρακάτω πρόγραμμα

1η ημέρα ΑΘΗΝΑ – ΠΑΡΙΣΙ (Δευτέρα 10:55πμ στο Charles De Gaulle)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο
Τροκαντερό - Πύργος του Άιφελ (δεν θα ανέβω πάνω) - Champ de Mars - Γέφυρα Αλεξάντρ III - Πλατεία Κονκόρντ - Αψίδα του Θριάμβου - Πύργος του Άιφελ

2η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Saint-Germain - Sainte-Chapelle (δεν ξέρω εάν θα μπω μέσα) - Παναγία των Παρισίων - Δημαρχείο - Λατινική Συνοικία - Πάνθεον (δεν θα μπω και δεν ξέρω εάν θα πάω) - Κήποι του Λουξεμβούργου
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Μονμάρτη

3η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Λούβρο
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Πλατεία Βαντόμ - Οπερά Γκαρνιέ - Galeries Lafayette

4η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Όλη την ημέρα στην DISNEYLAND

5η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ - ΑΘΗΝΑ (Παρασκευή 20:40μμ Charles De Gaulle)
Μουσείο Ορσέ (ίσως και να μην πάω) - Λε Μαραί
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την βραδινή μας πτήση

ΥΓ. Ίσως το απόγευμα της 3ης ημέρας να το κάνω τράμπα με το πρωινό της 5ης ημέρας. Θα το σκεφτώ.

Ευχαριστώ όλους,
Βασίλης.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλύτερο από πριν (κατά την ταπεινή μου γνώμη).
Ορισμένες μικροεπισημάνσεις:
-Την Place de la Concorde την έχεις 2 φορές (1η & 3η ημέρα)
-Πάρκο Σαμπ ντε Μαπ εννοείς το πεδίο του Άρεως (de Mars)?
-Η σειρά των αξιοθέατων της κάθε ημέρας φαντάζομαι δε θα είναι όπως τα έχεις γράψει (πχ στη Δεύτερη μέρα δε θα πας από Saint-Germain στην Παναγία των Παρισίων και μετά πάλι πίσω).
-Την 5η μέρα το Orsay με το Marais δεν τα λες και "δίπλα"
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλύτερο από πριν (κατά την ταπεινή μου γνώμη).
Ορισμένες μικροεπισημάνσεις:
-Την Place de la Concorde την έχεις 2 φορές (1η & 3η ημέρα)
-Πάρκο Σαμπ ντε Μαπ εννοείς το πεδίο του Άρεως (de Mars)?
-Η σειρά των αξιοθέατων της κάθε ημέρας φαντάζομαι δε θα είναι όπως τα έχεις γράψει (πχ στη Δεύτερη μέρα δε θα πας από Saint-Germain στην Παναγία των Παρισίων και μετά πάλι πίσω).
-Την 5η μέρα το Orsay με το Marais δεν τα λες και "δίπλα"
Ναι και εγώ πιστεύω, ότι με την βοήθεια σας έγινε καλύτερο!

Όσον αφορά το Πάρκο Σαμπ ντε Μαρ, εννοώ αυτό εδώ. Το άλλαξα σε Champ de Mars. Δεν αξίζει μια βόλτα αφού θα είμαι στον Πύργο του Άιφελ;

Πράγματι την 3η ημέρα, επειδή το είχα πάρει copy paste από τις σημειώσεις μου, είναι εκεί που θα σταματήσω με το μετρό στην Πλατεία Κονκόρντ για να συνεχίσω προς τα υπόλοιπα. Το αφαίρεσα για να φαίνεται πιο σωστό.

Η σειρά των αξιοθέατων θα είναι όπως τα περιγράφω. Όσον αφορά την 3η ημέρα, έχεις δίκιο ήταν λάθος η σειρά που τα είχα βάλει, τα άλλαξα για να είναι πιο σωστό έτσι όπως το έχω σκεφτεί, δηλαδή θα σταματήσω στο μετρό Saint-Germain-des-Prés και θα κατέβω προς την λεωφόρο Saint-Michel όπου θα ανέβω μετά πάνω προς την Sainte-Chapelle και μετά όλα τα άλλα.

Για την τελευταία ημέρα, μου έχουν μείνει το Μουσείο Ορσέ και η συνοικία Marais όπου θα δω εκείνη την ημέρα πως και εάν θα τα συνδυάσω.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν κάποια από αυτές τις μέρες βρέχει καρέκλες, τι θα κάνεις;
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Το Marais είναι μακριά από το ξενοδοχείο. Αν έχετε αφήσει εκεί βαλίτσες στο check-out, θα πρέπει να γυρίσετε πίσω να τις πάρετε και να πάτε αεροδρόμιο. Πήγαινε το Marais άλλη μέρα και άσε τελευταία μέρα κάτι πιο κοντά στο ξενοδοχείο.

Μετά το Λούβρο νομίζω το Marais συνδυάζεται καλύτερα. Απογευματάκι κιόλας στο Marais θα είναι ωραία βόλτα, αρκεί όμως να έχει φως. Φτάνετε μετά στην πλατεία της Βαστίλλης και τρώτε για βράδυ κάπου εκεί, έχει πολύ ωραία μέρη για φαγητό στη Βαστίλλη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα περιμένω να σταματήσει, τι άλλο δηλαδή θα μπορούσα να κάνω;
Ένα πιο ευέλικτο πρόγραμμα. Με μια ημέρα γεμάτη στεγασμένους χώρους, για να την "βάλεις" τότε που θα δεις βροχές.
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Το Marais είναι μακριά από το ξενοδοχείο. Αν έχετε αφήσει εκεί βαλίτσες στο check-out, θα πρέπει να γυρίσετε πίσω να τις πάρετε και να πάτε αεροδρόμιο. Πήγαινε το Marais άλλη μέρα και άσε τελευταία μέρα κάτι πιο κοντά στο ξενοδοχείο.
Ναι το έχω δει ότι είναι μακριά, για αυτό λέω να πάρω το μετρό από την στάση Vavin που είναι δίπλα στο ξενοδοχείο και να σταματήσω στην στάση Cite (που είναι στο νησάκι της Παναγίας των Παρισίων) που είναι στην ίδια γραμμή (βλέπω από την εφαμοργή Bonjour RATP ότι είναι περίπου στα 12 λεπτά) και να περπατήσω μετά προς το Marais.

Μετά το Λούβρο νομίζω το Marais συνδυάζεται καλύτερα. Απογευματάκι κιόλας στο Marais θα είναι ωραία βόλτα, αρκεί όμως να έχει φως. Φτάνετε μετά στην πλατεία της Βαστίλλης και τρώτε για βράδυ κάπου εκεί, έχει πολύ ωραία μέρη για φαγητό στη Βαστίλλη.
Θα το σημειώσω μήπως το κάνω έτσι όπως προτείνεις!

Ένα πιο ευέλικτο πρόγραμμα. Με μια ημέρα γεμάτη στεγασμένους χώρους, για να την "βάλεις" τότε που θα δεις βροχές.
Ναι καταλαβαίνω τι θες να πεις. Βλέποντας τον καιρό, φαίνεται ότι δεν θα έχει βροχές τουλάχιστον εκείνες τις ημέρες που θα πάμε. Τώρα βλέποντας και κάνοντας!


Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Βασίλης.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλησπέρα σας,

μετά τις ιδέες/γνώμες/προτάσεις σας, κατέληξα στο παρακάτω πρόγραμμα

1η ημέρα ΑΘΗΝΑ – ΠΑΡΙΣΙ (Δευτέρα 10:55πμ στο Charles De Gaulle)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο
Τροκαντερό - Πύργος του Άιφελ (δεν θα ανέβω πάνω) - Champ de Mars - Γέφυρα Αλεξάντρ III - Πλατεία Κονκόρντ - Αψίδα του Θριάμβου - Πύργος του Άιφελ

2η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Saint-Germain - Sainte-Chapelle (δεν ξέρω εάν θα μπω μέσα) - Παναγία των Παρισίων - Δημαρχείο - Λατινική Συνοικία - Πάνθεον (δεν θα μπω και δεν ξέρω εάν θα πάω) - Κήποι του Λουξεμβούργου
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Μονμάρτη

3η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Λούβρο
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Πλατεία Βαντόμ - Οπερά Γκαρνιέ - Galeries Lafayette

4η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Όλη την ημέρα στην DISNEYLAND

5η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ - ΑΘΗΝΑ (Παρασκευή 20:40μμ Charles De Gaulle)
Μουσείο Ορσέ (ίσως και να μην πάω) - Λε Μαραί
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την βραδινή μας πτήση

ΥΓ. Ίσως το απόγευμα της 3ης ημέρας να το κάνω τράμπα με το πρωινό της 5ης ημέρας. Θα το σκεφτώ.

Ευχαριστώ όλους,
Βασίλης.
Προτείνω αν δεν μπεις στο μουσείο Ορσέ στη θέση του να μπει το Μουλέν Ρούζ.
 

Michalis.85

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σε όλο τον κοσμο,

Ετοιμάζω και εγω με τη σειρα μου ενα ταξιδι στο Παρίσι, εχω διαβάσει αρκετα εδω στο φορουμ & θα διαβάσω σιγουρα μεχρι να ερθει η ωρα και ολα τα υπόλοιπα ώστε να παμε οσο το δυνατόν Προετοιμασμένοι κ διαβασμένοι.
Αρχικά να πω οτι συζητούσα ενα ταξιδι στο Παρισι με την κοπελα μου κανα 2χρονο τωρα, αλλα λιγο τα περι κοβιντ , λιγο οτι δεν βρέθηκε κοινός χρονος κ χρήμα μας πηγε πισω.. Λεγαμε οτι οταν ερθει η ωρα θα το οργανώσουμε για φθινόπωρο τύπου Σεπτέμβρη- Νοέμβρη ή άνοιξη Απρίλη- Ιούνη που νομίζω οτι ειναι καλυτερα λόγω πιο φυσιολογικών θερμοκρασιών ώστε να βγουν οσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστα οι “παριζιάνικες βολτες”..
Αρχικά σκεφτόμουν 7 βράδια Παρίσι & μετα με τρενο Βρυξέλλες με μια μερα διαμονής στην πρωτεύουσα του βελγιου άπαξ κ εχουμε και γνωστούς εκει, 2 βραδιές μετα στο μπρυζ κ επιστροφή Ελλάδα.. αλλα με τα πραγματα που θα ηθελα να δουμε στο Παρίσι , ρωτώντας πάντα και γνωστούς που εχουν παει & διαβάζοντας και εδω εσας, κατέληξα στα 10 βράδια Παρίσι και να βγει τελείως εκτός το κονσεπτ “Βέλγιο”..
Η περίοδος που έκλεισα εισιτήρια ειναι για 23Απρίλη-3 Μαη (ναι το ξερω ειναι 7μηνες μεχρι τοτε αλλα τα εκανα κρατηση απο τωρα γιατι προορίζονται για έκπληξη-δωρο επετείου που εχουμε σε λίγες ημέρες) , όποτε μεχρι τοτε υπάρχει Άπλετος χρονος για να οργανωθούν σωστα τα πάντα..
Να πω οτι απο μουσεία κλπ θα κοιτάξουμε να παμε στα βασικά (Λούβρο, βερσαλλιες) αλλα δεν ειναι και το φορτε μας , περισσότερο ειμαστε του να παμε να βολταρουμε να δουμε την πολη με τα αξιοθέατα της και να χωρέσουμε σε αυτές τις 10 βραδιές μια
Μερα στο χωριό του Αστερίξ κ 2 ημέρες στη Ντίσνεϊλαντ , όπου σκέφτομαι να βαλω τις 2 τελευταίες ημέρες του ταξιδιου (διαμονή σε ξενοδοχείο εξω απο τη Ντίσνεϊλαντ) και να φύγουμε μετα απο εκει για αεροδρόμιο και αναχώρηση για Ελλάδα..
Ενα προγραμμα στο περίπου που εχω βγάλει απο τωρα (κυριωσ για να δω ποσα προλαβαίνω σε 10 μερες) ειναι το παρακατω:

23/4 Κυριακή:
Άφιξη στο αεροδρόμιο στις 10:00πμ (δεν εχω βάλει κατι πρώτη μερα άπαξ κ δε ξερω τι ωρα θα βολευτούμε στα ξενοδοχεια κλπ)

24/4 Δευτέρα:
  • Τροκαντερό - Πύργος Άιφελ
  • Αψίδα του Θριάμβου
  • Λεωφόρο των Ηλύσιων πεδίων
  • Galeries Lafayette
25/4 Τρίτη:
  • Παναγία των Παρισίων
  • Μουσείο Λούβρου
  • Πύργος της Μονπαρνας
26/4 Τετάρτη:
  • Μονμάρτη
  • Moulin Rouge
27/4 Πέμπτη:
  • Βερσαλλίες
28/4 Παρασκευή:
  • Πάρκο Αστερίξ
  • Κρουαζιέρα Σηκουάνα
29/4 Σάββατο:

30/4 Κυριακή:

  • (Εχω δει οτι παιζει η ομάδα της πολης παρι σεν Ζερμέν εντός έδρας και ως ποδοσφαιρόφιλος , θα το επιδιώξω στο να παρεβρεθω στο γηπεδο για την εμπειρία)
1/5 Δευτέρα:
  • Disneyland
2/5 Τρίτη:
  • Disneyland
3/5 Τετάρτη:
Αναχώρηση για Ελλάδα

-Οπως θα δείτε το σκ επειδη εχω διαβάσει οτι γινεται λιγο πανικουλης δεν εχω προγραμματισμένο Τπτ, το εχω αφήσει ανοιχτό για σουλατσα κ βολτες σε οτι προκύψει & ολα τα αξιοθέατα/μουσεία κλπ τα υπολογίζω για καθημερινές ημέρες
-Καθε μερα υπολογίζω καποια ωρα για βολτες δεξιά αριστερά και χαλαρωση/φαγητό σε οτι μας κανει κλικ γιαυτο κ εχω ετσι τοσο «άπλα» το προγραμμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom