Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ φεύγω σε λίγες μέρες και προτίμησα να πάω Τρίτη μήπως έχει λιγότερο κόσμο. Τα εισιτήρια για Disneyland τα πήρα από ebay περίπου στην μισή τιμή αν ισχύουν θα σας πω απο που τα πήρα. Αν όχι έχω να ακούσω γκρίνια απο την γυναίκα.... Πάντως είδα πως τον όταν πάω θα είναι ανοιχτά απο
10:00-23:00 οπότε ή θα κάτσω όλη την μέρα ή αν βαρεθούμε θα πάμε για μια βόλτα στο Παρίσι. Για το fastpass το βγάζεις όταν πάρεις το εισιτήριο σου στην disneyland από ένα ειδικό μηχάνημα χωρίς επιπλέον χρέωση info απο :
Disney's FASTPASS • Planning • DLRP Magic! - Disneyland Paris at the click of a mouse!
Essential information - stay ahead!

Επίσης για τις 5 μέρες θα πάρω την paris visit card μιας και απο ότι είδα έχει εκπτώσεις σε αρκετά πράγματα πχ Galeries Lafayette The department store capital of fashion 10% off your purchases + 1 free shopping bag
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Η Τρίτη σίγουρα θα έχει λιγότερο κόσμο(εκτός αν είναι κάποια ειδική ημέρα) το γράφει και στην ιστοσελίδα της η Disneyland αυτό.


pasxen πως ακριβώς λειτουργεί το fastpass κατάλαβες;Πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω;Γιατί δεν μπόρεσα να πιάσω και πολλά από την μετάφραση στο google.

Με την paris visit card έχεις και έκπτωση 20% και στα 2 πάρκα της Disneyland αν δεν κάνω λάθος από ότι είδα εδώ
Google Μετάφραση

μόνο που δεν κατάλαβα αν είναι προϋπόθεση να πας και στα 2 πάρκα για να ισχύει η έκπτωση.

Βασικά αν το fast pass βγαίνει από την είσοδο σε μηχάνημα ίσως πρέπει να περιμένει κάποιος στο ταμείο αρχικά για να δήξει την visitcard και να πάρει την έκπτωση.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
pasxen πως ακριβώς λειτουργεί το fastpass κατάλαβες;Πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω;Γιατί δεν μπόρεσα να πιάσω και πολλά από την μετάφραση στο google.


Βασικά αν το fast pass βγαίνει από την είσοδο σε μηχάνημα ίσως πρέπει να περιμένει κάποιος στο ταμείο αρχικά για να δήξει την visitcard και να πάρει την έκπτωση.

Το fast pass είναι μια καρτούλα, θα την βρεις στα μηχανήματα που είναι έξω από κάθε παιχνίδι. Είναι σαν ραντεβού, δηλαδή θες να κάνεις βόλτα με το τρενάκι θα πας στον χώρο που βρίσκεται το τρενάκι και θα βγάλεις το fast pass, χωρίς καμία επιβάρυνση. Επάνω θα αναγράφει μια διαθέσιμη ώρα για να ανεβείς χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις στην ουρά! Έγινα κατανοήτη?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το fastpass που θα βγάλεις γράφει την ώρα που θα μπορείς να προμηθευτείς το επόμενο. δεν μπορείς δηλ να βγαλεις πολλά μαζί.
περισσότερα:
Disney's FASTPASS • Planning • DLRP Magic! - Disneyland Paris at the click of a mouse!
και ο απόλυτος οδηγός για Eurodisney:
[ame=http://www.amazon.com/Unofficial-Guide-Disneyland-Paris-Sehlinger/dp/0470683317/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1279870745&sr=1-1]Amazon.com: Unofficial Guide to Disneyland Paris (9780470683316): Bob Sehlinger: Books
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Το fast pass είναι ότι πρέπει για εμένα γιατί τρελαίνομαι όταν περιμένω σε ουρές.

Στην σελίδα της Disneyland που γράφει για το fastpass γράφει :θυμηθείτε να πάρετε 2 εισιτήρια .Αυτό δεν το κατάλαβα αφού ένα εισιτήριο την φορά μπορείς να πάρεις...

Ο οδηγός της Disneyland δυστυχώς είναι στα Αγγλικά και εγώ δεν ξέρω πολύ καλά Αγγλικά.

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την visitcard για έκπτωση στην Disneyland ;
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
ρε παιδια μη βαρεσει κανενας αλλα στο παρκο του Αστεριξ δεν εχει παει κανεις ? Παω την Πεμτη παρισι για 6 μερες και θελω να παω και εκει .Διαβασα καπου οτι 5/8 2010 το παρκο θα ειναι ανοιχτο εως τις 23¨00 και το δρομολογιο του navette το εχει επιστροφη 19¨30,(τί ειδους μεταφ/κο μεσο ειναι παλι αυτο )και σκεφτομαι πως θα επιστρεψω στο παρισι,εχει καποιο σταθμο μετρο εκει η προαστιακο?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ρε παιδια μη βαρεσει κανενας αλλα στο παρκο του Αστεριξ δεν εχει παει κανεις ? Παω την Πεμτη παρισι για 6 μερες και θελω να παω και εκει .Διαβασα καπου οτι 5/8 2010 το παρκο θα ειναι ανοιχτο εως τις 23¨00 και το δρομολογιο του navette το εχει επιστροφη 19¨30,(τί ειδους μεταφ/κο μεσο ειναι παλι αυτο )και σκεφτομαι πως θα επιστρεψω στο παρισι,εχει καποιο σταθμο μετρο εκει η προαστιακο?
αν δεν εχεις παει ντισνειλαντ γνωμη μου ειναι να την προτιμησεις.
το navette ειναι πουλμανακι απο το αεροδρομιο προς το παρκο,οταν πηγα εγω (πριν 2 εβδομαδες) περιμεναμε κανα μισαωρο να βγαλουμε εισιτηρια και μιση ωρα για πουλμανακι ειχε ουρες γενικα. Μετρο η κατι αλλο δεν παιζει εκει ;)
οπως και να χει καλα να περασεις! οτι θες ρωτα!:)
 

imalan01

Member
Μηνύματα
31
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Επιτέλους βρέθηκε κάποιος να ρωτήσει για το Πάρκο του Asterix και ευχαριστούμε πολύ την elenara88 που μας έδωσε αρχική ενημέρωση. Όμως μήπως γνωρίζει κάποιος να μας στείλει σε καμιά ηλεκτρονική δνση αντίστοιχη της Disneyland (εκτός βέβαια από την επίσημη του πάρκου που δεν είναι και πολύ "αποκαλυπτική");
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Θα ήθελα αν γίνεται να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες για τα εισιτήρια των μουσείων στο Παρίσι.

Αν βγάλεις εισιτήριο για το μουσείο του Λούβρου από κάποια καταστήματα ειδικά που υπάρχουν στην πόλη(δεν θυμάμαι πως τα λένε) το εισιτήριο σε περιορίζει να πας στο μουσείο μια συγκεκριμένη ημέρα;Το ρωτάω αυτό γιατί σκοπεύω να έχω την επίσκεψη στο μουσείο σαν μπαλατέρ.Αν δηλαδή βρέχει πολύ κάποια μέρα να πάω εκείνη την ημέρα.Από το internet αν το κλήσεις από ότι είδα μπορείς να πας όποια μέρα θες ενώ για Βερσαλίες αν το κλήσεις το εισιτήριο από το internet σε περιορίζουν για μια συγκεκριμένη ημέρα.Για τους πύργους της notre dame και Disneyland(άσχετο) ακόμη δεν το έψαξα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
παντως στο Λουβρο δεν εχει τρελες ουρες εχει πλεον πολλα αυτοματα μηχανηματα για να βγαζεις εισιτηρια...
Βερσαλιες εγω πριν 1 μηνα δεν περιμενα ουτε 5 λεπτα.
Disneyland καλυτερα να το βγαλεις απο οτι θυμαμαι ...
στους πυργους της Παναγιας εχω πετυχει απο 5 ατομα μεχρι τεραστια ουρα οποτε ψαξτο λιγακι.
Τελος αν ενδιαφερεσαι για ΑΣΤΕΡΙΞ check στο ιντερνετ να το κλεισεις κανει προσφορα!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Φαντάζομαι και στο Λούβρο πριν κανα μήνα θα πήγες ε;Έχει να κάνει και με τι περίοδο θα πάει κάποιος.Εγώ τέλη Σεπτεμβρίου θα πάω αλλά αν δεν έχει πολύ κόσμο τον Ιούλιο λογικά δεν θα έχει και τέλη Σεπτεμβρίου στις Βερσαλίες.Για τα μηχανήματα στο μουσείο του Λούβρου έχω διαβάσει ότι και σε αυτά έχει πολύ ούρα αλλά δεν ξέρω μήπως βάλανε και άλλα τώρα τελευταία.

Στους πύργους της Παναγίας υποθέτω ότι θα έχει λιγότερο κόσμο το μεσημέρι προς απόγευμα.

Πάντως με ενδιαφέρει να μου απαντήσει κάποιος αν τα εισιτήρια που βγάζεις πρέπει να χρησιμοποιηθούν οπωσδήποτε την επόμενη ημέρα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Δύσκολη περίοδος για πληροφορίες μάλλον:(
εκτός από την παραπάνω ερώτηση έχω και ακόμη μία αν ξέρει να απαντήσει κάποιος(την είχα ξανακάνει βέβαια αλλά μπορεί να μην έγινε αντιληπτή).

Εχει χρησιμοποιήσει κάποιος το paris visite pass για έκπτωση στο εισιτήριο της Disneyland;
και αν ναι από που έβγαλε το εισιτήριο;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.752
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom