Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Εγώ τέλη Οκτώβρη είχα πάει. Ουρά πάνω από 20 λεπτά δεν είχα πετύχει. Επίσης, φεύγοντας μετά τις 9 απο το ξενοδοχείο και μένοντας στο παλάτι ένα πεντάωρο γεμάτο μαζί με κήπους και σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς, έκανα αυτά που θέλει ο άνθρωπος δίχως τη Γκαλερί. Τώρα αν θέλεις να πας Κυριακάτικα στις Βερσαλίες ή στη Ντίσνευ, κακό του κεφαλιού σου. Αλλά μην τραγικοποιούμε τα πράγματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες γι αυτό κι εμείς δεν θα πάμε Βερσαλίες και Ντίσνεϋλαντ Σάββατο Κυριακή για να γλιτώσουμε όσο δυνατόν την πολυκοσμία, εισιτήρια για όλα έχουμε βγάλει ηλεκτρονικά οπότε γλιτώνουμε τις ουρές, μόνο να μας βοηθήσει ο καιρός

Τι είδους εισητηρια για το μετρό να βγάλουμε μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει; Θα θέλαμε επίσης αν κάποιος γνωρίζει δύο τρία καλά και οικονομικά εστιατόρια ή μπιστρό που να σερβίρουν τις κλασικές γαλλικές σπεσιαλιτέ κατά προτίμηση στις περιοχές Σεν Ζερμέν ή στην Λατινική Συνοικία, επειδή γνωρίζω ότι τα εστιατόρια είναι πολύ ακριβά δεν έχουμε σκοπό να φάμε σε εστιατόριο πάνω από δύο τρεις φορές
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τι είδους εισητηρια για το μετρό να βγάλουμε μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει;
Όλα τα μέλη στις απαντήσεις τους αναφέρουν ότι χρησιμοποίησαν το καρνέ των 10 εισιτηρίων που έχει έκπτωση και για τις μακρινές διαδρομές τα κανονικά εισιτήρια των τρένων. Οπότε αυτά προτείνουν.
Διάβασε κι αυτά τα θέματα https://www.travelstories.gr/commun...avigo-ή-paris-visite.41784/page-4#post-658260
https://www.travelstories.gr/commun...εριοριστων-διαδρομων.12820/page-9#post-609189
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ,η αλήθεια είναι ότι το πρόγραμμα της ημέρας που θα πάμε Βερσαλίες είναι φορτωμένο αλλά δεν έχουμε σκοπό να μείνουμε στο ανάκτορο για πολύ ώρα μια ωρίτσα στο παλάτι και δύο ώρες το πολύ στους κήπους, οπότε ελπίζω κατά τις τρεις το μεσημέρι να είμαστε πίσω να πάμε με το μετρό κατευθείαν στην όπερα μετά μια βολτίτσα καμιά ώρα στο Λαφαγιετ και στο τέλος να περπατήσουμε από την πλατεία Κονκορτ εως την αψίδα του θριάμβου μιας και θα είναι βραδάκι και θα είναι πιο ωραία φωτισμένη η λεωφόρος Σαν Ελυσες, επίσης δεν έχουμε σκοπό το μεσημέρι να γυρίζουμε στο ξενοδοχείο θα φεύγουμε το πρωί κατά τις οχτώ και θα γυρίζουμε νωρίς το βραδάκι για ύπνο, αφού θα έχουμε και τα παιδιά δεν είμαστε για ποτά και ξενύχτια. Έχω υπολογίσει ότι θα περπατάμε περίπου κάθε μέρα γύρω στα 7-8 χιλιόμετρα ίσως και λιγάκι παραπάνω, νομίζω ότι για ολόκληρη μέρα δεν είναι υπερβολικά
Το πρόγραμμα αυτό ειδικά με παιδιά δε βγαίνει. Εγώ περπατούσα κάθε μέρα γύρω στα 15χλμ και όλα αυτά δεν τα προλάβαινα. Δεν είναι τόσο απλή όσο τη φαντάζεστε η επίσκεψη στις Βερσαλλίες. Θέλει τρένο από Παρίσι μετά περπάτημα από το σταθμό στο παλάτι, αναμονή για την είσοδο, περιήγηση, βόλτα στους κήπους που δεν είναι και μικρή έκταση και πάλι τα ίδια για την επιστροφή. Με εισιτήριο για είσοδο στο παλάτι στις 10 ήμουν πίσω στο Παρίσι στις 4 (και δεν πήγα ΣΚ).
Επίσης η όπερα είναι τόσο εντυπωσιακή στο εσωτερικό που θα χαραμίσετε καμιά ώρα. Να μην πιείτε και έναν καφέ/φάτε? και μετά τα παιδιά θα αντέξουν περπάτημα έως την Αψίδα του Θριάμβου που απέχει άλλα 2χλμ?
Βάλτε κάτι στην 4η ημέρα σας που είναι πιο ¨χαλαρή¨, κατά τη γνώμη μου πάντα
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
που να βαλεις και γκαλερι λαφαγιετ μεσα..
Α ναι το ξέχασα.. που για να ανεβεις στην οροφή να θαυμάσεις τη θέα του Παρισιού και μόνο θες κανά μισάωρο..
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Α ναι το ξέχασα.. που για να ανεβεις στην οροφή να θαυμάσεις τη θέα του Παρισιού και μόνο θες κανά μισάωρο..
Ευχαριστώ πολύ αναλόγως με την ώρα που θα κλείσουμε εισητηρια για τον πύργο του Αιφελ την Τέταρτη μέρα μπορεί να βάλουμε στο πρόγραμμα το πρωί την όπερα και την Γκαλερί Λαφαγιετ.,επίσης αν ήμουν σίγουρος ότι θα πετάξουμε στην προκαθορισμενη ώρα θα έβαζα την πρώτη μέρα Τροκαντερό και πύργο του Άιφελ αλλά με την ryanair ποτέ δεν ξέρεις, οπότε είναι ρίσκο να κλείσω εισητηρια για τον Πύργο το απόγευμα της πρώτης μέρας
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Θα προτεινα να εχεις ενα γενικο πλανο,αλλα στο πιο χαλαρο..πχ οταν βρεχει,γιατι τον Οκτωβρη βρεχει στο παρισι,να πηγαινεις σε μουσεια και κλειστα μερη..αν μπορεις να εισαι πιο ευελικτος..δεν γινεται να μετρας τα λεπτα,πολλες φορες θα πεσεις εξω...επειτα αν σου αρεσει κατι και θες να το χαζεψεις βρε αδελφε,θα φυγεις γιατι πρεπει να βγαλεις το προγραμμα?
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Θα προτεινα να εχεις ενα γενικο πλανο,αλλα στο πιο χαλαρο..πχ οταν βρεχει,γιατι τον Οκτωβρη βρεχει στο παρισι,να πηγαινεις σε μουσεια και κλειστα μερη..αν μπορεις να εισαι πιο ευελικτος..δεν γινεται να μετρας τα λεπτα,πολλες φορες θα πεσεις εξω...επειτα αν σου αρεσει κατι και θες να το χαζεψεις βρε αδελφε,θα φυγεις γιατι πρεπει να βγαλεις το προγραμμα?
Εεεε ναι έχεις δίκιο και αν δεν προλάβουμε κάτι βρε αδερφέ δεν χάλασε ο κόσμος
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
κανε προγραμμα γι αυτα οσο πιο αργα γινεται..ντισνευ και βροχη,δεν ειναι και το καλυτερο.σκεψου να πας λουβρο και να χει λιακαδα και αιφελ με καταιγιδα..τον ιουνιο που ημουν εκει,το μισο μηνα εβρεχε κι ειχε κρυο...εβγαλα ολα τα μουσεια που ειχα υπ οψιν .μαγαζια,στοες ,εμπορικα κεντρα..οταν εφτιαξε ο καιρος εκανα εκδρομες κι οτι αλλο,συν τις βολτες μου στην μονμαρτη που λατρευω!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστώ πολύ αναλόγως με την ώρα που θα κλείσουμε εισητηρια για τον πύργο του Αιφελ την Τέταρτη μέρα μπορεί να βάλουμε στο πρόγραμμα το πρωί την όπερα και την Γκαλερί Λαφαγιετ.,επίσης αν ήμουν σίγουρος ότι θα πετάξουμε στην προκαθορισμενη ώρα θα έβαζα την πρώτη μέρα Τροκαντερό και πύργο του Άιφελ αλλά με την ryanair ποτέ δεν ξέρεις, οπότε είναι ρίσκο να κλείσω εισητηρια για τον Πύργο το απόγευμα της πρώτης μέρας
Ξεχνας ενα πολυ βασικο παραγοντα..τα παιδια σου..καταλαβαινουμε οτι μεσα σε 4 μερες θες να δεις ολο το παρισι αλλα σαφως και δε γινετε!τα παιδια θα κουραστουν σιγουρα απο το περπατημα και την ταλαιπωρια των αξιοθεατων..κανε πιο χαλαρο προγραμμα και βαλε τα πιο σημαντικα που θες να δεις ή σε καινε πιο πολυ!πιο ωραια θα περασετε ολοι σας και δε θα το θυμουνται και τα παιδια σου ως ενα ταξιδι που τρεχαμε σα τρελοι ολη μερα και δεν ειδαμε τιποτα!συμβουλη μου να δινεις χρονο σε αξιοθεατα μπορει να θες να ξεπεταξεις ενα σε μια ωρα αρα οταν πας να σ αρεσει τοσο πολυ ωστε να κατσεις 2,μην εισαι με το χρονομετρο βρε αδερφε:haha:
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Καλησπέρα παιδιά! Μια και θα είμαι και εγώ Παρίσι, όπως προείπα σε διπλανό νήμα, την περίοδο της Πρωτοχρονιάς λέω να κάνω τα εξής:

1η μέρα (Σάββατο 29/12)
Πτήση από Θεσσαλονίκη, άφιξη Beauvais 11:30, από εκεί με το λεωφορείο για το Porte Maillot με εκτιμώμενη άφιξη 13:15 περίπου. Από εκεί θα πάμε κατ' ευθείαν στο ξενοδοχείο στην περιοχή του Κουρμπεβουά για να αφήσουμε βαλίτσες και να τακτοποιηθούμε. Έπειτα, σκέφτομαι να γεμίσω την υπόλοιπη μέρα με βόλτα στον πύργο του Άιφελ, μέχρι την κορυφή και βόλτα με καραβάκι στον Σηκουάνα, καθώς θα πέφτει ο ήλιος. Ίσως κλείσει η μέρα μα κάποιο ποτό ή/και φαγητό στον Πύργο του Μονπαρνάς. Τέλος, ξενοδοχείο για ξεκούραση.

2η μέρα (Κυριακή 30/12)
Πρωί πρωί στο μουσείο του Λούβρου μέχρι περίπου την 1 το μεσημέρι. Έπειτα, μια βόλτα στο νησάκι Ιλ ντε λα Σιτέ και στην Παναγία τον Παρισίων. Για κλείσιμο θα πάμε στο Κέντρο Ζορζ Πομπιντού όχι τόσο για το μουσείο αλλά περισσότερο για την θέα.

3η μέρα (Δευτέρα 31/12)
Ξεκίνημα το πρωί με Βερσαλίες όπου θα ξοδέψουμε περίπου στις 2 ώρες. Επιστροφή στο Παρίσι και επίσκεψη στα μουσεία Ορσέ και Ορανζερί. Την αλλαγή του χρόνου θα την κάνουμε στα Ηλύσια πεδία, ίσως με κανένα κρασί στο χέρι και με τα πυροτεχνήματα να φέγγουν.

4η μέρα (Τρίτη 01/01)
Όλη μέρα στην DisneyLand

5η μέρα (Τετάρτη (02/01)
Ξεκίνημα της μέρας από την Μεγάλη Αψίδα και τους ουρανοξύστες. Συνέχεια με βόλτα στο δάσος της Βουλώνης. Από το μεσημέρι και μετά βόλτα στην περιοχή της Μονμάρτης.

6η μέρα (Πέμπτη 03/01)
Αναχώρηση για το αεροδρόμιο Σαρλ ντε Γκωλ και επιστροφή στην Θεσσαλονίκη.

Σε όλα αυτά θα υπάρχουν εννοείτε στάσεις για φαγητό στην κοντινότερη κατά περίπτωση περιοχή ανάλογα και με τις ώρα που θα μας πιάσει η πείνα!

Για τις μετακινήσεις καταλήγω στο να πάρω Paris Visit Pass (ζώνες 1 έως 3) για τις δύο πρώτες μέρες και την κάρτα Navigo για τις υπόλοιπες. Το κόστος τους βγαίνει στα 96€ τα δύο άτομα και είμαι νομίζω καλυμμένος.
Σκέφτομαι να αγοράσω για την Κυριακή και την Δευτέρα το Paris Museum Pass πάλι στα 96€ τα δύο άτομα.

Άλλη επιλογή είναι το Pari Passlib στα 310€ τα δύο άτομα αλλά δεν ξέρω αν με συμφέρει ή αν προλαβαίνω να δω όλα όσα προσφέρει μέσα στην τιμή του.

Τα έχω σκεφτεί καλά ή μου ξεφεύγει τίποτα; Βγαίνει το πρόγραμμα των ημερών; Προλαβαίνω να δω και άλλα πράγματα; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom