Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα παιδιά! Μια και θα είμαι και εγώ Παρίσι, όπως προείπα σε διπλανό νήμα, την περίοδο της Πρωτοχρονιάς λέω να κάνω τα εξής:

1η μέρα (Σάββατο 29/12)
Πτήση από Θεσσαλονίκη, άφιξη Beauvais 11:30, από εκεί με το λεωφορείο για το Porte Maillot με εκτιμώμενη άφιξη 13:15 περίπου. Από εκεί θα πάμε κατ' ευθείαν στο ξενοδοχείο στην περιοχή του Κουρμπεβουά για να αφήσουμε βαλίτσες και να τακτοποιηθούμε. Έπειτα, σκέφτομαι να γεμίσω την υπόλοιπη μέρα με βόλτα στον πύργο του Άιφελ, μέχρι την κορυφή και βόλτα με καραβάκι στον Σηκουάνα, καθώς θα πέφτει ο ήλιος. Ίσως κλείσει η μέρα μα κάποιο ποτό ή/και φαγητό στον Πύργο του Μονπαρνάς. Τέλος, ξενοδοχείο για ξεκούραση.

2η μέρα (Κυριακή 30/12)
Πρωί πρωί στο μουσείο του Λούβρου μέχρι περίπου την 1 το μεσημέρι. Έπειτα, μια βόλτα στο νησάκι Ιλ ντε λα Σιτέ και στην Παναγία τον Παρισίων. Για κλείσιμο θα πάμε στο Κέντρο Ζορζ Πομπιντού όχι τόσο για το μουσείο αλλά περισσότερο για την θέα.

3η μέρα (Δευτέρα 31/12)
Ξεκίνημα το πρωί με Βερσαλίες όπου θα ξοδέψουμε περίπου στις 2 ώρες. Επιστροφή στο Παρίσι και επίσκεψη στα μουσεία Ορσέ και Ορανζερί. Την αλλαγή του χρόνου θα την κάνουμε στα Ηλύσια πεδία, ίσως με κανένα κρασί στο χέρι και με τα πυροτεχνήματα να φέγγουν.

4η μέρα (Τρίτη 01/01)
Όλη μέρα στην DisneyLand

5η μέρα (Τετάρτη (02/01)
Ξεκίνημα της μέρας από την Μεγάλη Αψίδα και τους ουρανοξύστες. Συνέχεια με βόλτα στο δάσος της Βουλώνης. Από το μεσημέρι και μετά βόλτα στην περιοχή της Μονμάρτης.

6η μέρα (Πέμπτη 03/01)
Αναχώρηση για το αεροδρόμιο Σαρλ ντε Γκωλ και επιστροφή στην Θεσσαλονίκη.

Τα έχω σκεφτεί καλά ή μου ξεφεύγει τίποτα; Βγαίνει το πρόγραμμα των ημερών; Προλαβαίνω να δω και άλλα πράγματα; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Καλημέρα. Ναι σου έχουν ξεφύγει οι βόλτες στο κέντρο. Το πιο σημαντικό δηλαδή. Βγάλε λοιπόν την Défense και το δάσος της Βουλώνης, αλλά και το Ορανζερί και πρόσθεσε βόλτα στο Quartier Latin, στο Marais, στις όχθες και τις γέφυρες του Σηκουάνα (με τα πόδια εννοώ), στο δημαρχείο, στα Ιλίσια Πεδία (μέρα), στην Όπερα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Αυτό θα έλεγα κι εγώ... Όλες οι μέρες είναι ή εκτός κέντρου Παρισιού ή μέσα σε μουσείο και λείπει το πιο όμορφο κομμάτι της πόλης. Το περπάτημα στο κέντρο όπου και έχει διάσπαρτα αξιοθέατα, και πανέμορφα κτήρια παντού, και την παριζιάνικη ζωή και τους ανθρώπους.
Άσε την La Defense και το δάσος της Βουλώνης, μη σου πω και τις Βερσαλλίες γιατί θα σας φάει όλη τη μέρα, είναι ταξίδι να πας και να έρθεις και εκεί νομίζω θέλει πάνω από 2 ώρες. Άσε που λογικά σε αυτά τα μέρη θα ξυρίζει από το κρύο αρχές Ιανουαρίου. Ίσως αυτά για δεύτερη φορά στο Παρίσι, δεν είναι προτεραιότητες (κατά τη γνώμη μου πάντα). Το Ορσέ όντως είναι απίθανο, κράτησέ το. Ορανζερί δεν ξέρω, δεν κατάφερα να μπω ποτέ 2 χρόνια στο Παρίσι γιατί είχε πάντα ουρά 200 ατόμων...
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το σκέφτηκα αυτό για τα μουσεία γιατί λογικά εκείνες τις ημέρες θα έχει πολύ κρύο και βροχές. Με αυτό το σκεπτικό, έλεγα να είμαι όσο το δυνατόν σε κλειστούς χώρους και στην δεύτερη επίσκεψη μου στο Παρίσι, όποτε την κάνω, να είναι άνοιξη προς καλοκαίρι για να μπορέσω να απολαύσω πιο εύκολα κέντρο της πόλης. Λάθος το σκεπτικό μου;
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Δεν μπορεί να σου πει κανείς ότι είναι λάθος το σκεπτικό σου.... Αν έχεις σκοπό να ξαναπάς με ζεστό καιρό, σίγουρα θα είναι πιο εύκολο το περπάτημα. Αν βρέχει πολύ όντως θα είναι πρόβλημα, αλλά μπορεί να είναι απλά ψιλόβροχο ή πάρα πολύ κρύο. Από την άλλη όμως, το δάσος της Βουλώνης ή η La Defense δεν είναι κλειστοί χώροι, αντιθέτως είναι ανοιχτοί και παίζει εκεί να είναι χειρότερα από άποψη κρύου.
Εγώ νομίζω ότι προσωπικά θα έκανα το εξής: Όσο κρύο και να κάνει, αν ντυθείτε καλά, παλεύεται, και το κέντρο είναι ούτως ή άλλως πανέμορφο και θα έχει και πολλή ζωή λόγω των ημερών. Όταν θα θέλετε διάλειμμα από το κρύο ή αν αρχίσει να βρέχει καταρρακτωδώς, μπορείτε να μπείτε σε μουσεία ή άλλα αξιοθέατα στο κέντρο, ή να μπείτε σε ένα καφέ ή σε μαγαζιά ή να σταματήσετε σε έναν πάγκο να πάρετε ένα ζεστό κρασάκι... Εγώ θα έκανα μια λίστα με διαθέσιμες επιλογές και στο κέντρο, π.χ. με μουσεία που με ενδιαφέρουν και τα ωράριά τους, άλλα κτήρια που αξίζει να τα δείτε εσωτερικά, γειτονιές που αξίζει να περπατήσεις κτλ. Και ανάλογα με τον καιρό και τα κουράγια θα επέλεγα επί τόπου. Δεν θα έφτιαχνα πρόγραμμα που εκ των προτέρων να αποκλείει τα "must-see" αξιοθέατα με σκοπό αυτά να τα δω άλλη φορά. Εξάλλου, αν και κρύο, το Παρίσι Χριστούγεννα είναι μαγικό.
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Έχω κάνει αυτό που λες. Έχω ένα excelάκι με περίπου 28 μέρη που θέλω να πάω το οποίο περιλαμβάνει μουσεία, αξιοθέατα, πάρκα, γειτονιές κλπ... Απλά επειδή τα περισσότερα είναι με πληρωμή (κυρίως τα μουσεία και τα αξιοθέατα) έλεγα μήπως τα βολέψω σε 2 μέρες όλα αυτά και αγοράσω την Paris museum pass για να μου βγουν πιο φθηνά.
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Μια και ο καιρός πλησιάζει ξανα σκέφτηκα το πρόγραμμα μου και αυτά που μου προτείνατε.
Οπότε κατέληξα στο παρακάτω, το οποίο βέβαια επιδέχεται και αυτό διορθώσεων.

1η μέρα (Σάββατο 29/12)
Πτήση από Θεσσαλονίκη, ξενοδοχείο στην περιοχή του Κουρμπεβουά για να αφήσουμε βαλίτσες και να τακτοποιηθούμε. Έπειτα βόλτα με καραβάκι στον Σηκουάνα, βόλτα στον κήπο του Τροκαντερό και περπάτημα μέχρι την Αψίδα του θριάμβου.

2η μέρα (Κυριακή 30/12)
Ξεκίνημα το πρωί με το Μουσείο του Λούβρου, το μεσημέρι βόλτα στη Λατινική Συνοικία στον κήπο του Λουξεμβούργου και για βράδυ στον Πύργος Μονπαρνάς.

3η μέρα (Δευτέρα 31/12)
Ξεκίνημα πρωί πάλι με την Παναγία των Παρισίων χωρίς να ανέβουμε πάνω. Έπειτα περπάτημα μέχρι την Πλατεία Βοσγίων, βόλτα στην περιοχή του Μαραί όπου θα περάσουμε και από το κέντρο Πομπιντού. Για τέλος μέσω της λεωφόρου των Ηλυσίων Πεδίων θα καταλήξουμε για αλλαγή του χρόνου στην Αψίδα του Θριάμβου.

4η μέρα (Τρίτη 01/01)
Όλη μέρα στην DisneyLand

5η μέρα (Τετάρτη (02/01)
Ξεκίνημα της μέρας από την περιοχή της Μονμάρτης, πέρασμα από τον τοίχο της Αγάπης και το Moulin Rouge. Έπειτα βόλτα από την Όπερα Γκαρνιέ μέχρι τον κήπο Κεραμεικού. Επίσκεψη στο μουσείο Ορσέ και το βράδυ ανάβαση στον Πύργος του Άιφελ.

6η μέρα (Πέμπτη 03/01)
Αναχώρηση για το αεροδρόμιο Σαρλ ντε Γκωλ και επιστροφή στην Θεσσαλονίκη.

Είναι καλύτερα τώρα το πρόγραμμα;
Επίσης δεν έχω καταλήξει ακόμα για αλλαγή χρόνου. Κλείνω προς Αψίδα του Θριάμβου αλλά μου έχουν πει και για τον Πύργο του Άιφελ. Που είναι καλύτερα;
 

stef_dr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα, παραθέτω και εγώ το πρόγραμμα που έχω φτιάξει προς το παρόν για το Παρίσι. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Θα είμαστε στο παρίσι δύο άτομα από Τρίτη έως Κυριακή τον Μάιο. Θα βγάλουμε navigo εβδομαδιαία για όλες τις ζώνες και μία Museum pass για 4 ημέρες μιας και εγώ είμαι κάτω απο 26 οπότε στα περισσότερα αξιοθέατα μπαίνω δωρεάν.
Τρίτη 14/5
Πτήση από Αθήνα για Παρίσι και άφιξη στο CDG στις 11.10
Ξενοδοχείο στο Cartier Latin για να αφήσουμε τις βαλίτσες
Βόλτα στο Σηκουάνα με το καραβάκι
Φαγητό στη Saint Germain
Παναγία των Παρισίων με τους πύργους
Saint chapelle
Pantheon
Εκκλησία Αγίου Σουλπικίου
Κήποι Λουξεμβούργου.
Place saint michel για περπατημα και φαγητο
Τετάρτη 15/5
Λούβρο
Κήποι Tuileries
Jardin du Palais Royal
Halles
Centre Pompidou
Δημαρχείο
Ξεκούραση και το απόγευμα βόλτα μέχρι την Pont Alexandre
Πέμπτη 16/5
Όλη μέρα αφιερωμένη στην Disneyland
Παρασκευή 17/5
Πύργος του Άιφελ
Αψίδα Θριάμβου
Ηλίσια πεδία
Place de la concord
Σάββατο 18/5
Μονμάρτη
galeries lafayette
Ορσέ (είναι η νύχτα των μουσείων οπότε σκέφτηκα να δουμε το ορσέ βραδάκι)
Πύργος του Άιφελ βράδυ
Κυριακή 19/5
Canal st. martin
Pl. de la republic
Pl. des Vosges
Αναχώρηση από το ξενοδοχείο κατά τις 15.00, πτήση για Αθήνα στις 17.30
Η παρασκευή και το σάββατο είναι λίγο άδειες οπότε αν έχω αφήσει κάτι θα μπορούσα να το κάνω εκείνες τις μέρες. Γενικά οι περισσότερες διαδρομές θα γίνουν με τα πόδια όσο αντέξουμε για να ευχαριστηθούμε την πόλη, αλλά θα υπάρχει και η navigo για ώρα ανάγκης, για την μονμάρτη και την Disneyland
 

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Τετάρτη 15/5
Λούβρο
Κήποι Tuileries
Jardin du Palais Royal
Halles
Centre Pompidou
Δημαρχείο
Ξεκούραση και το απόγευμα βόλτα μέχρι την Pont Alexandre
Την ίδια μέρα και Λούβρο και Pompidou και ξεκούραση? Το θεωρώ αδύνατον. Θα πρότεινα την ίδια μέρα μαζί με το Λούβρο να βάλεις κήπο Κεραμικού, πλατεία Κονκόρντ, γέφυρα Αλεξάντρ και αψίδα.
 

stef_dr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Την ίδια μέρα και Λούβρο και Pompidou και ξεκούραση? Το θεωρώ αδύνατον. Θα πρότεινα την ίδια μέρα μαζί με το Λούβρο να βάλεις κήπο Κεραμικού, πλατεία Κονκόρντ, γέφυρα Αλεξάντρ και αψίδα.
Για το Pompidou ίσως έχεις δίκιο το σκέφτηκα και εγώ. Επίσης τους κήπους του Κεραμεικού τους είχα στο πρόγραμμα. Απλά εκείνη την ημέρα σκέφτηκα να κινηθούμε προς Marais. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα το ξανασκεφτω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπέρα, παραθέτω και εγώ το πρόγραμμα που έχω φτιάξει προς το παρόν για το Παρίσι. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Θα είμαστε στο παρίσι δύο άτομα από Τρίτη έως Κυριακή τον Μάιο. Θα βγάλουμε navigo εβδομαδιαία για όλες τις ζώνες και μία Museum pass για 4 ημέρες μιας και εγώ είμαι κάτω απο 26 οπότε στα περισσότερα αξιοθέατα μπαίνω δωρεάν.
Τρίτη 14/5
Πτήση από Αθήνα για Παρίσι και άφιξη στο CDG στις 11.10
Ξενοδοχείο στο Cartier Latin για να αφήσουμε τις βαλίτσες
Βόλτα στο Σηκουάνα με το καραβάκι
Φαγητό στη Saint Germain
Παναγία των Παρισίων με τους πύργους
Saint chapelle
Pantheon
Εκκλησία Αγίου Σουλπικίου
Κήποι Λουξεμβούργου.
Place saint michel για περπατημα και φαγητο
Τετάρτη 15/5
Λούβρο
Κήποι Tuileries
Jardin du Palais Royal
Halles
Centre Pompidou
Δημαρχείο
Ξεκούραση και το απόγευμα βόλτα μέχρι την Pont Alexandre
Πέμπτη 16/5
Όλη μέρα αφιερωμένη στην Disneyland
Παρασκευή 17/5
Πύργος του Άιφελ
Αψίδα Θριάμβου
Ηλίσια πεδία
Place de la concord
Σάββατο 18/5
Μονμάρτη
galeries lafayette
Ορσέ (είναι η νύχτα των μουσείων οπότε σκέφτηκα να δουμε το ορσέ βραδάκι)
Πύργος του Άιφελ βράδυ
Κυριακή 19/5
Canal st. martin
Pl. de la republic
Pl. des Vosges
Αναχώρηση από το ξενοδοχείο κατά τις 15.00, πτήση για Αθήνα στις 17.30
Η παρασκευή και το σάββατο είναι λίγο άδειες οπότε αν έχω αφήσει κάτι θα μπορούσα να το κάνω εκείνες τις μέρες. Γενικά οι περισσότερες διαδρομές θα γίνουν με τα πόδια όσο αντέξουμε για να ευχαριστηθούμε την πόλη, αλλά θα υπάρχει και η navigo για ώρα ανάγκης, για την μονμάρτη και την Disneyland
Παρασκευη και Σαββατο μια χαρα ειναι. Για τις αλλες μερες παρε κανενα πατινι μαζι σου.
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Έχει πολλά ηλεκτρικά πατίνια στο Παρίσι. Εγώ τα χρησιμοποιούσα πολύ συχνά για τις μικρο-μετακινήσεις.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλησπερα και απο μενα!!! Θα παω ενα γεματο τριημερο στο παρισι κ εγω! Το νοεμβρη... επειδη διαφωνειτε στα προγραμματα θελω να μου προτεινετε λοιπον ενα γεματο προγραμμα 3 ημερων με τα must που εσεις θεωρειτε! Ευχαριστω κ ανυπομονω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom