Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

panos athina

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Εχω κλεισει αεροπορικα εισιτηρια για 4 ατομα(εγω η γυναικα μου και οι 2 γιοι μου 20-22 χρονων) για Παρίσι απο 7/5/2020 (αφιξη 8.30 το πρωι) εως 11/5/2020 (αναχωρηση 20.50) αρα 5 γεματες μερες και ειναι η πρωτη φορα μας που παμε εκει.
Θα ηθελα να ζητησω λοιπον απο καποιον φιλο (με υπομονη.....) μια μεγαλη χαρη.....
Θα ηθελα να μου εφτιαχνε καποιος ενα αναλογο με τα ατομα που ειμαστε, προγραμμα ωστε για καθε ημερα να δουμε οσα περισσοτερα γινεται σε αυτο το διαστημα
Ενημερωνω οτι θα θελαμε να παμε Ντισνειλαντ(αν νομιζετε ομως οτι δεν βγαινει χρονικα θα το σκεφτουμε) και δεν με ενδιαφερει πχ να ανεβω στον Πυργο του Αιφελ αν ειναι να κανω κατι αλλο εκεινο το διαστημα κλπ ουτε τοσο η τεχνη (πινακες κλπ)προτιμω να δω το Παρισι οσο γινεται (πχ ναι μια επισκεψη στο Λουβρο αλλα οχι και καθε σπιθαμη του)
Ευχαριστω προκαταβολικα
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Εχω κλεισει αεροπορικα εισιτηρια για 4 ατομα(εγω η γυναικα μου και οι 2 γιοι μου 20-22 χρονων) για Παρίσι απο 7/5/2020 (αφιξη 8.30 το πρωι) εως 11/5/2020 (αναχωρηση 20.50) αρα 5 γεματες μερες και ειναι η πρωτη φορα μας που παμε εκει.
Θα ηθελα να ζητησω λοιπον απο καποιον φιλο (με υπομονη.....) μια μεγαλη χαρη.....
Θα ηθελα να μου εφτιαχνε καποιος ενα αναλογο με τα ατομα που ειμαστε, προγραμμα ωστε για καθε ημερα να δουμε οσα περισσοτερα γινεται σε αυτο το διαστημα
Ενημερωνω οτι θα θελαμε να παμε Ντισνειλαντ(αν νομιζετε ομως οτι δεν βγαινει χρονικα θα το σκεφτουμε) και δεν με ενδιαφερει πχ να ανεβω στον Πυργο του Αιφελ αν ειναι να κανω κατι αλλο εκεινο το διαστημα κλπ ουτε τοσο η τεχνη (πινακες κλπ)προτιμω να δω το Παρισι οσο γινεται (πχ ναι μια επισκεψη στο Λουβρο αλλα οχι και καθε σπιθαμη του)
Ευχαριστω προκαταβολικα
To site visitacity.com θα σε βοηθήσει αρκετά πιστεύω για να βγάλεις κάποιο πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σου. Βάζεις στην αναζήτηση την πόλη που θες και πόσες μέρες θα είσαι εκεί. Σου βγάζει διάφορα προγράμματα, άλλα πιο χαλαρά άλλα πιο γεμάτα. Αυτά που αναφέρονται ως "packed" είναι αυτά που έχουν το περισσότερο τρέξιμο, νομίζω αυτό θέλετε. Από κει και πέρα βάζετε και αφαιρείτε ότι θέλετε, είναι γενικά πολύ χρήσιμο και πολύ εύχρηστο.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλησπερα παιδια.. μια βοηθεια κ σε εμενα οποιος μπορει! Θα παμε 3 μερες κ εμεις στο παρισι! Αυτο που θελω ειναι να μου πειτε ποια αξιοθεατα να βαλω μαζι για να παμε την καθε μερα! Δηλαδη τα βασικα.. πυργο του αιφελ,τροκαντερο,μονμαρτη,λουβρο,πανθεον,αψιδα θριαμβου,μαρααι,κρουαζιερα με μπατω και δεν ξερω αν ξεχναω κατι αλλο κ χωραει! Θα μενουμε σεντ ζερμεν!
 

grtravel

Member
Μηνύματα
56
Likes
42
Καλησπερα σε ολους! Φέτος σχεδιάζω ταξίδι στο Παρίσι 3 ή 4 ημερών. Επειδή είναι η πρώτη μου φορα που το επισκέπτομαι θελω να μου προτείνετε ένα ενδεικτικό πρόγραμμα τι να κανω σε αυτες τις μερες, να προλάβω τα πιο βασικά αξιοθέατα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχοντας πολύ πρόσφατη εμπειρία θεωρώ ότι προλαβαίνεις να πάρεις πολύ καλή γεύση από τη πόλη αυτή καθ' αυτή και τα αξιοθέατα της, αρκεί να κατανείμεις σωστά το χρόνο σου, περπατώντας πολύ αλλά χρησιμοποιώντας και τα μέσα.
Επίσης μπορείς να χωρέσεις και κάποιο μουσείο πχ Λούβρο, που θέλει ώρες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για πότε το προγραμματιζεις?
 

grtravel

Member
Μηνύματα
56
Likes
42
Δεν είναι σίγουρο αλλά μαλλον άφιξη στο Παρίσι νωρις το απόγευμα και αναχωρηση για επιστροφή πρωί. Λογικα για Μάρτιο.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Πρώτη μέρα άφιξη και επίσκεψη στο πύργο του Άιφελ. Δεύτερη μέρα μουσείο Λούβρου αψίδα θριάμβου και Μονμάρτη. Τρίτη μέρα Παναγία των Παρισίων, γκαλερί Λαφαγιέτ, Μουλέν Ρούζ. Τέταρτη μέρα αναχώρηση. Δεν είναι εύκολο αυτό που προτείνω. Βασική προϋπόθεση να ξεκινάς νωρίς το πρωί και να χρησιμοποιείς σωστά τα μέσα για να γλιτώσεις χρόνο και κούραση από το περπάτημα.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Εγώ έχω να προτείνω το εξής που το έκανα πηγαίνοντας τώρα μέσα στις γιορτές.
Τη μέρα της άφιξης δεν είχαμε κάτι κανονισμένο γιατί δεν μπορούσαμε να υπολογίσουμε χρόνο.. Ενδεικτικά στο αεροδρόμιο καθυστερησαμε 50 λεπτά λόγω ελέγχων. Οπότε πρώτη μέρα κάναμε μια βόλτα και φτάσαμε μέχρι την αψίδα του θριαμβου.
Την δεύτερη μέρα το πρωί κάναμε βόλτα στην μονμαρτη και το απόγευμα πήγαμε πύργο του Αιφελ και βόλτα στο Σηκουάνα. Την επόμενη μέρα ήμασταν εκτός Παρισιού καθώς επιλέξαμε να πάμε. Disneyland. Τελευταία μέρα πήγαμε μουσείου Λούβρου, Παναγία των Παρισίων, κήποι Λουξεμβούργου, γκαλερί λαφαγιετ.
Κάπως έτσι ήταν το πρόγραμμα.
Νομίζω σου βγαίνει και θα πάρεις μια καλή γευση της πόλης, και αφήνεις εκτός Disneyland που δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει κιόλας
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν είναι σίγουρο αλλά μαλλον άφιξη στο Παρίσι νωρις το απόγευμα και αναχωρηση για επιστροφή πρωί. Λογικα για Μάρτιο.

Έχετε πολύ λίγο χρόνο. Θα άφηνα έξω μουσεία. Την ημέρα που φτάνετε θα πήγαινα στον Πύργο του αιφελ, αψιδα και champs élysées. Την δεύτερη μέρα θα επικεντρωνομουν στην καρδιά του Παρισιού 1ο και 2ο διαμέρισμα με Λούβρο (απ'εξω), palais royal, passages couverts και θα έβαζα και 6ο διαμέρισμα Saint Germain des prés και ότι άλλο μπορεί να χωρέσει αν μένει χρόνος μονμαρτη ίσως. Τη δεύτερη μέρα θα πήγαινα σε quartier latin με κήπους του Λουξεμβούργου, σορβοννη, 4o διαμέρισμα με notre dame (δεν είναι επισκεψιμη) και hotel de ville (δημαρχείο) και marais για λίγη χιπστερια. Η μονμαρτη αν δεν χωράει στην πρώτη μέρα μπορεί να μπει εδώ.

Ενδεικτικά είναι αυτά που γράφω κάποια μπορούν να συνδυαστουν την ίδια μέρα. Αναγκαστικά θα αφήσεις πράγματα έξω οπότε ανάλογα τα γούστα. Δεν μας έγραψες τι θέλετε να δείτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom