Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Το καλο με το να κλεισεις με την Aegean ξενοδοχεια ειναι οτι μπορεις να κλεισεις ξενοδοχεια για αλλους και να παρεις τα μιλια εσυ. Πχ αν κλεισεις για γονεις ή φιλους μπορει η κρατηση να ειναι στο δικο τους ονομα και να παρεις εσυ τα μιλια
Δεν υπαρχει προβλημα διασταυρωσης των στοιχειων; Να αναφερεται οτι θα μεινει αλλος, να περασεις πιστωτικη δικη του και να δωσεις Miles and Bonus δικη σου; Εσυ εχεις παρει μιλια ετσι;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ναι εχω παρει μιλια ετσι
Μπορεις να κανεις κρατηση για αλλον
Επισης εχω παρει και χρηματα επιστροφης (15 δολαρια) σε ονομα καρτας διαφορετικου του ονοματος του λογαριασμου. Στην πιστωτικη που δινεις δεν φαινεται ονομα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Επισης εχω παρει και χρηματα επιστροφης (15 δολαρια) σε ονομα καρτας διαφορετικου του ονοματος του λογαριασμου. Στην πιστωτικη που δινεις δεν φαινεται ονομα.
Αυτο σημαινει οτι συνεδεσες λογαριασμο αλλου ατομου με τη δικη σου πιστωτικη, πραγμα που θεωρω επιφοβο οχι γιατι καποιος μπορει να ειναι κακοπροαιρετος αφου ειναι φιλος, αλλα επειδη για ο,τι βλακεια γινει με τη booking θα πρεπει να τρεχεις εσυ πχ διπλοχρεωση, εγγυησεις που μπορει να κρατησει ενα ξενοδοχειο, κρατηση χρηματων σε no show. Δεν ξερω αν θα επαιρνα τετοιο ρισκο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Οχι το αντίθετο. Απλά δίνω το δικό μου αριθμό miles and bonus οι φίλοι μου κάνουν την κράτηση όπως θέλουν (απλά τους δίνω τους κωδικούς μου) και στην κράτηση περνιούνται τα μίλια κανονικά. Την κράτηση δεν την κάνω εγώ στην δική μου κάρτα.
Επίσης ο λογαρισμός σου στη booking δεν έχει καμία σχέση με τον λογαρισμό όταν κλείνεις μέσω aegean. Όταν κλέινεις μέσω aegean το μόνο που θέλει είναι το id της κράτησης και το pin. Τίποτε άλλ0.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απο τα κουφα για μενα τουλαχιστον: 2 πτησεις με ανταποκριση Αθηνα δεν τις δινει σε ενιαιο εισητηριο μαζι το σαιτ τους. Οταν πας ομως απο μηχανη αναζητησης τις δινει σε ενιαιο και μαλιστα με 2πλασια μιλια απ' οτι αν παρεις καθεμία ξεχωριστα...κατι σαν το Αργοστολι-Μιλανο αν θυμαμαι καλα που λεγαμε. καλα η τιμη να ειναι η μιση σε εναιο αλλα τα 2πλασια μιλια τι εξηγηση εχουν?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σχετικά με αυτή τη νέα συνεργασία: https://el.aegeanair.com/milesandbonus/partners/accommodation/rocketmiles/

Αν κ δίνει πολλά μίλια σε πολλά ξενοδοχεία κ έχει ευρεία βάση δωματίων, παρατήρησα ότι οι τιμές (σε αρκετά ξενοδοχεία, όχι σε όλα) είναι από λίγο έως αρκετά πιο ανεβασμένες από τις συνήθεις πλατφόρμες κράτησης... Και δε μιλάμε πάντα για 20-30 ευρώ παραπάνω στο σύνολο αλλά για αρκετά περισσότερα.. Τώρα βέβαια, αν ο στόχος είναι να μαζέψεις γρήγορα πολλά μίλια, συμφέρει κι ας χάσεις κάποια χρήματα.

Ένα άλλο βασικό μείον είναι ότι στις περιγραφές των δωματίων δε γράφει τίποτα για να καταλάβεις τι κλείνεις, κ πολλές φορές η ονομασία του δωματίου διαφέρει από αυτή που βρίσκεις αν ψάξεις στο σαιτ του ξενοδοχείου ή σε άλλες πλατφόρμες για να δεις τι πας να κλείσεις βρε αδερφε.. Ουσιαστικά πρέπει να ψάξεις πρώτα σε άλλα σαιτ πχ booking.com να δεις περιγραφές κλπ κ μετά αποφασίζεις.

Πάντως έχετε το υπόψη κι αυτό... Αν κ ειλικρινά πρώτη φορά ακούω αυτό το σάιτ κ δεν γνωρίζω αν είναι αξιόπιστο. Ελπίζω το γεγονός ότι το εμπιστεύτηκε η Aegean να λέει κάτι :confused:
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια ερώτηση : αλλαζω στατους με μερικα μιλια της επόμενης πτησης. Τα μιλια αναβαθμισης που περισσευουν μεταφερονται στο επομενο στατους η απλα μηδενιζει το κοντερ κ χανονται?
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ο,τι περισσευει παραμενει ειτε για διατηρηση ειτε για αναβαθμιση
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Μεταφερονται στο επομενο, δε χανεται τιποτα.
 

travelparty

Member
Μηνύματα
25
Likes
13
σε κάθε αεροδρόμιο οι φόροι δεν είναι ίδιοι για όλες τις αεροπορικές???

κοιτάζω Φραγκφούρτη (FRA) - Λισαβόνα 24/2 με επιστροφή 4/3

με τις 2 πτήσεις με Tap Air είναι 30.000 Μίλια + € 58.36 φόροι
και με τις 2 πτήσεις με Lufthansa είναι 30.000 Μίλια + € 138.36 φόροι

κάνω κάτι λάθος ή απλά η Lufthansa έχει πιο ακριβούς φόρους?
 
Μηνύματα
10
Likes
4
σε κάθε αεροδρόμιο οι φόροι δεν είναι ίδιοι για όλες τις αεροπορικές???

κοιτάζω Φραγκφούρτη (FRA) - Λισαβόνα 24/2 με επιστροφή 4/3

με τις 2 πτήσεις με Tap Air είναι 30.000 Μίλια + € 58.36 φόροι
και με τις 2 πτήσεις με Lufthansa είναι 30.000 Μίλια + € 138.36 φόροι

κάνω κάτι λάθος ή απλά η Lufthansa έχει πιο ακριβούς φόρους?
Διαφέρουν ανάλογα με τον αν χρησιμοποιούν γέφυρα επιβίβασης ή λεωφορεία καθώς και για τον χρόνο που θα παραμείνει το αεροπλάνο στο έδαφος. Πιθανόν να εξαρτάται και από την ώρα της πτήσης για το αν έχει κίνηση εκείνη την ώρα το αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom