Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κατάφερα το έκανα τελικά την αναδρομική ισχύ από τον 2ο του 2019. Για την επερχόμενη θα δοκιμάσω κατά την διάρκεια του check in. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τα μίλια από προηγούμενες πτήσεις τα παίρνεις για ταξίδια μέχρι και 12 μήνες πριν τη δημιουργία του λογαριασμού, εφόσον έχεις κρατήσεις τις κάρτες επιβίβασης με τα απαραίτητα στοιχεία πάνω (αριθμό πτήσης ή αριθμό εισιτηρίου). Το έκανα για μένα και τον άντρα μου πριν 2 χρόνια.
Γαι τις επερχόμενες πτήσεις αρκει όταν κάνεις check in ηλεκτρονικά να περάσεις στο πεδίο που ζητάει στοιχεία τακτικού πελάτη miles & bonus τον αριθμό πελάτη που αναγράφεται πάνω στην κάρτα που έβγαλες.
Δεν έχει σημασία από που βγήκαν τα εισιτήρια. Τα μίλια περνιούνται μετά την πτήση.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Kαλημέρα, να ρωτήσω, έχω 15.500 χιλ. μίλια, μπορώ να τα εξαργυρώσω σε πτήση εξωτερικού (Κεντρική Ευρώπη); Για μία διαδρομή λογικά ή και πηγαινέλα; Επαρκούν;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Kαλημέρα, να ρωτήσω, έχω 15.500 χιλ. μίλια, μπορώ να τα εξαργυρώσω σε πτήση εξωτερικού (Κεντρική Ευρώπη); Για μία διαδρομή λογικά ή και πηγαινέλα; Επαρκούν;
Καλημέρα.
Λογικά ναι, ανάλογα την απόσταση γενικά.Αυτό θα σε βοηθήσει (πήγαινε εξαργύρωση) https://el.aegeanair.com/milesandbonus/miles-calculator/
Αλλά μπορεί να τύχεις και πρόσφορα με happy miles και να χρειαστείς λιγότερα. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να "παίξεις" λίγο με τα μίλια σου και τις ημερομηνίες για να δεις τις επιλογές σου.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καλημέρα.
Λογικά ναι, ανάλογα την απόσταση γενικά.Αυτό θα σε βοηθήσει (πήγαινε εξαργύρωση) https://el.aegeanair.com/milesandbonus/miles-calculator/
Αλλά μπορεί να τύχεις και πρόσφορα με happy miles και να χρειαστείς λιγότερα. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να "παίξεις" λίγο με τα μίλια σου και τις ημερομηνίες για να δεις τις επιλογές σου.
Αχ, σ' ευχαριστώ πολύ, @katkats, μάλλον επαρκούν για πηγαινέλα, να 'σαι καλά! Δεν τον είχα πετύχει αυτόν τον υπολογιστή μιλίων.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Σ' ευχαριστώ, @paefstra, μπήκα κι είδα, για Ντουμπρόβνικ μ' ενδιαφέρει και όντως θέλει 14 χιλιάδες πήγαινέλα για τις ημερ/νίες που θέλω, λέω όμως να περιμένω μήπως βγουν προσφορές ή τίποτα happy miles, για Μάρτιο 2020; Τι λέτε, κάνω καλά ή περιμένω τελευταία στιγμή; Προβληματίζομαι. Δεν νομίζω να μη βρω για Μάρτιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Αναλογα με τον τυπο διαμονης που ψαχνεις, αξιζει η αναμονη. Αν θες να βρεις το ξενοδοχειο φτηνοτερα, κλεινεις τα παντα απο τωρα. Αν θες χοστελ, οι τιμες δεν παιζουν ιδιαιτερα.
Μην ξεχνας οτι τα award εισιτηρια ακυρωνονται. Αν βρεις τρελη προσφορα στα εισιτηρια μπορεις να ακυρωσεις τα award, να χασεις μονο 20 ευρω και να παρεις τα μιλια σου πισω και να κλεισεις την προσφορα.
Δεν ξερω απο που αντλεις τη βεβαιοτητα οτι θα βρεις για Μαρτη αργοτερα. Τα award ειναι ελαχιστα, δεν ειναι σαν τα κανονικα εισιτηρια. Σημερα μπορει να δινουν και σε μια βδομαδα να μην εχει η να κοψουν τη διαθεσιμοτητα σε αυτο τον προορισμο και να δωσουν αλλου. Εγω δεν θα ημουν χαλαρη. Μολις βρω κλεινω.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Αχ, με μπέρδεψες. Συγνώμη, δεν έχω ιδέα τι είναι τα award;

Λοιπόν, για να σου εξηγήσω τι ψάχνω, ξενοδοχείο έχω ήδη κλείσει, όλα μια χαρά. Τώρα θέλω να αγοράσω τα αεροπορικά για Μάρτιο του 2020 (golight για ντουμπρόβνικ) και μου φαίνονται ακριβά, η παρέα μου πρόλαβε ήδη κι έκλεισε με προσφορά της aegean, εγώ δεν την πρόλαβα (οι ημερομηνίες του ταξιδιού μας είναι συγκεκριμένες). Εγώ έχω μίλια εξαργύρωσης για ένα δωρεάν αεροπορικό εισιτήριο πηγαινέλα, ο συνταξιδιώτης μου όμως δεν έχει, οπότε έλεγα μήπως να περιμένω καμιά προσφορά για αεροπορικά αργότερα (happy miles ή φθηνότερα εισιτήρια που βγάζει η aegean); Μέχρι Μάρτη κάτι δεν θα βγάλει η Aegean; Λένε ότι η καλύτερη περίοδος για να κλείσεις αεροπορικά είναι 2 μήνες πριν, όχι τόσο νωρίτερα. Αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Αφου ταξιδευεις με συνταξιδιωτη θα σου προτεινα να περιμενεις την προσφορα και να μαζεψεις 28000 μιλια να πατε μαζι αργοτερα καπου αλλου.
Ξερω οτι ακουγονται ακαταλαβιστικα, αλλα κοιτα τι κανω εναλακτικα οταν ταξιδευουμε 2 ατομα: Κλεινω με μιλια για 2 ατομα τη μια διαδρομη και περιμενω την προσφορα για εισιτηρια για την αλλη. Αυτο και προτεινω. Δεν ειναι αναγκη ο ενας να παει δωρεαν πηγαινε ελα. Μπορειτε να επωφεληθειτε 2 ατομα για τη μια διαδρομη.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Α, δηλαδή μπορώ να εξαργυρώσω τα δικά μου μίλια για μένα και τον σύζυγο για το πήγαινε; Γιατί είναι κι αυτός μέλος αλλά με ελάχιστα μίλια. Και να περιμένω μήπως βρω προσφορά για τον γυρισμό; Ελπίζω μόνο να μην ξεμείνω Κροατία, χα!

Για να πάμε αργότερα κάπου αλλού, το αποκλείω, καθ' ότι με δυο βρέφη χάνεται στο βαθύ μέλλον η ευκαιρία μας...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Κλεινεις απο τον δικο σου λογαριασμο για δυο ατομα. Μπες στη φορμα να μαθεις, αυτονοητα πραγματα λεμε.
Σιγα που θα ξεμεινεις, τελος Νοεμβρη εχουμε black friday, ολο και καποια προσφορα θα βγει. Κλειστε τοτε επιστροφη.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Nαι, το τσέκαρα ήδη! Δεν ήξερα ότι μπορεί και άλλος να χρησιμοποιήσει τα δικά μου μίλια, good to know.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom