Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

D

Delmem38110

Guest
Δεν καταλαβαινω το ερωτημα ποσα σκελη, προφανως λεω για μια πτηση με μιλια ως Λισαβονα κι αλλη μια με low cost
Κλεινεις με καμια 25αρια χιλιαδες μιλια πηγαινε ελα Πορτογαλια και αλλο ενα σκελος με low cost. Δεν βλεπω τον λογο να φας 60.000 μιλια (και λιγα λεω για καλοκαιρι).
Ακομη φοβικος να ειναι κανεις οπως εγω μη μεταφερθει το δευτερο σκελος της low cost πριν την αφιξη της Aegean και δεν βρισκει μεταφορα του flex, κλεινει αλλο ενα σετ πτησεων την προηγουμενη μερα και ακυρωνει αν δεν στραβωσει κατι με κοστος 20 ευρω μολις.
αν πας μέχρι Αζόρες και χρειάζεσαι τη Λισσαβόνα μόν σαν στάση τότε είναι 80 ευρώ πάνε έλα και 30κ μίλια στην οικονομική ανά άτομο (50κ μπίζνες) από Αθήνα. έχει μεγάλη αναμονή Λισσαβόνα.
αν επιθυμείς να μείνεις μερικές μέρες στην Λισσαβόνα τότε βάζεις όσα επιπλέον μίλια χρειάζονται για το Λισσαβόνα Αζόρες.
διαθεσημοτητα μικρή όμως βλέπω.
εεεε.png
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
αν πας μέχρι Αζόρες και χρειάζεσαι τη Λισσαβόνα μόν σαν στάση τότε είναι 80 ευρώ πάνε έλα και 30κ μίλια στην οικονομική ανά άτομο (50κ μπίζνες) από Αθήνα. έχει μεγάλη αναμονή Λισσαβόνα.
αν επιθυμείς να μείνεις μερικές μέρες στην Λισσαβόνα τότε βάζεις όσα επιπλέον μίλια χρειάζονται για το Λισσαβόνα Αζόρες.
διαθεσημοτητα μικρή όμως βλέπω.
View attachment 418873
Εβαλα την επιφυλαξη οτι μιλαμε για καλοκαιρι και μου βαζεις Μαρτη και Οκτωβρη που δεν πετανε οι οικογενειες και δεν αξιζει να φας μιλια. Ακυρο παραδειγμα.
Ο @gioannis13 καταλαβαινει τι λεω που εκλεισε καλοκαιρι.
Αν εφαγες 60.000 ανα ατομο, δες το μηπως διορθωνεται, λεω εγω.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
αν πας μέχρι Αζόρες και χρειάζεσαι τη Λισσαβόνα μόν σαν στάση τότε είναι 80 ευρώ πάνε έλα και 30κ μίλια στην οικονομική ανά άτομο (50κ μπίζνες) από Αθήνα. έχει μεγάλη αναμονή Λισσαβόνα.
αν επιθυμείς να μείνεις μερικές μέρες στην Λισσαβόνα τότε βάζεις όσα επιπλέον μίλια χρειάζονται για το Λισσαβόνα Αζόρες.
διαθεσημοτητα μικρή όμως βλέπω.
View attachment 418873
Αν κατσεις 6 μηνες οπως δειχνεις ,βγαινει :)
 
D

Delmem38110

Guest
Αν κατσεις 6 μηνες οπως δειχνεις ,βγαινει :)
το έθεσα καθαρά σαν παράδειγμα κόστους και μιλίων.
(η αιγαίου δεν δίνει καθόλου διαθεσιμότητα για Λισσαβόνα για το καλοκαίρι η είναι ελάχιστη.)
κόστος 30 κ και 80 ευρω.
φυσικά αν κάποιος κλείσει έγκαιρα (για μένα έγκαιρα είναι 12 με 11 μήνες πιο μπροστά) θα βρει.
οι δημόσιοι υπάλληλοι που λίγο η πολύ γνωρίζουν πότε έχουν άδεια, οι εκπαιδευτικοί όπως και οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπορούν άνετα να κλείσουν αρκετούς μήνες πιο μπροστά.
μια άλλη λύση για αργοπορημένους είναι να κοιτάξουν από εκεί που μπορούμε να πάμε φτηνά με χαμηλού κόστους εταιρεία (Ρώμη Μιλάνο......) και μετά με ταπ και με μίλια μέχρι Αζόρες μέσω Λισσαβόνας.
αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ειμαι κατα των Low cost για αρχη και ληξη του ταξιδιου αλλα υπερ των flex με μιλια. Ειναι κακη συμβουλη να στηριξει καποιος την αρχη και το τελος σε low cost.
Το αναμεσα ταξιδι με low cost μπορει να φαει αλλαγη ωρας η ακυρωση ενω τα flex εισιτηρια με μιλια στην αρχη και το τελος τα αλλαζεις η και τα πετας στα σκουπιδια με 20 ευρω κοστος η κλεινεις ενδιαμεσα για αλλου αν σου τη δωσει κατι η αραζεις Ιταλια.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Δηλαδή συγγνώμη γιατί εγώ δεν θα άντεχα την ταλαιπωρία, ας υποθέσουμε φτάνεις LIS Α3 και μετά από πόσες ώρες είναι safe να πετάξεις με LC ? θα το έκανα μόνο με διανυκτέρευση, οπότε αρχίζει το κόστος και ανεβαίνει, ειδάλλως το να φτάσεις πρωί και να πετάς απόγευμα, και ειδικά καλοκαίρι :rolleyes-80:
 
D

Delmem38110

Guest
Δηλαδή συγγνώμη γιατί εγώ δεν θα άντεχα την ταλαιπωρία, ας υποθέσουμε φτάνεις LIS Α3 και μετά από πόσες ώρες είναι safe να πετάξεις με LC ? θα το έκανα μόνο με διανυκτέρευση, οπότε αρχίζει το κόστος και ανεβαίνει, ειδάλλως το να φτάσεις πρωί και να πετάς απόγευμα, και ειδικά καλοκαίρι :rolleyes-80:
αυτό που προσφέρει η αιγαίου με την ταπ με μίλια έχει διάρκεια κάπου 11 ώρες και είναι ενιαίο.
καλύτερα μια στάση Λισσαβόνα και μετά από δυο μέρες άλλο ταξίδι.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν αξιζει να χρησιμοποιησεις μιλια για Αζορες. Εγω που ειχα παει καρα χάι σιζον τον Ιουλιο 2019 εκλεισα με μιλια το ακριβο σκελος Αθηνα - Πορτο - Αθηνα που τοτε κοστιζε κοντα στα 300€ και το Πορτο -Σαο Μιγκελ - Πορτο το εκλεισα κανονικα στα 80€ συνολο. Εβαλα κ στα ενδιαμεσα 1 νυχτα στο Πορτο στην αρχη και δυο νυχτες στην επιστροφη. Ετσι κ το Πορτο ειδα αλλα κ δεν ειχα αγχος για τυχον αλλαγες στις πτησεις αν κατι πηγαινε στραβα.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τελικά δεν έχω καταλάβει, ορμώμενος από το προ προπροηγούμενο (με πρόλαβες) πόστ, αν αξίζει τελικά αυτό το κυνήγι και το στρες τοποθέτησης των μιλίων και γενικά των επιβραβεύσεων. Απλή σκέψη.
60000 μίλια για να "γλιτώσει" κάποιος 100-150 ευρώ εννοείται δεν αξίζουν, 80000-90000 μίλια που τα μάζεψες κάνοντας ταξίδια και καθημερινές αγορές, για ένα εισιτήριο αρκετών εκατοντάδων ευρώ (κάποιες φορές και 1000+ ευρώ) για 1 προορισμό που ενδεχομένως να μην μπορούσες να πας και ποτέ, αξίζουν και με το παραπάνω το κυνήγι.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βαριέμαι να ψάχνω το μήνυμα αλλά κα΄ποιος είχε εξηγήσει (αν θυμάμαι καλά) πως αν συμπληρώσω το όριο για να παραμείνω Gold πριν την ώρα μου (πριν το πέρας του δωδεκαμήνου), τα μίλια που μαζεύω μέχρι το δωδεκάμηνο μετράνε για την επόμενη χρονιά;

Δηλαδή εγώ κανονικά πρέπει να μαζέψω 12.000 μέχρι τον Ιούλιο. Απ 'ο,τι φαίνεται θα τα έχω μαζέψει μέσα στον Απρίλιο. Ό,τι μαζεύω από Απρίλιο και πέρα πάει στο βρόντο ή μετράει στα επόμενα 12.000;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βαριέμαι να ψάχνω το μήνυμα αλλά κα΄ποιος είχε εξηγήσει (αν θυμάμαι καλά) πως αν συμπληρώσω το όριο για να παραμείνω Gold πριν την ώρα μου (πριν το πέρας του δωδεκαμήνου), τα μίλια που μαζεύω μέχρι το δωδεκάμηνο μετράνε για την επόμενη χρονιά;

Δηλαδή εγώ κανονικά πρέπει να μαζέψω 12.000 μέχρι τον Ιούλιο. Απ 'ο,τι φαίνεται θα τα έχω μαζέψει μέσα στον Απρίλιο. Ό,τι μαζεύω από Απρίλιο και πέρα πάει στο βρόντο ή μετράει στα επόμενα 12.000;
Πάει στο βρόντο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom