Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.637
Likes
10.105
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σε όλους!
Χρειάζομαι περίπου 1500 τιερ μαιλς μέχρι τέλη Νοεμβρίου για να κρατησω το γκολντ στατους της Αιγαίου. Έχω ηδη τις χρεωστική και πιστωτικη της Αλφα. Γνωρίζω οτι μπορω να μετατρεψω απο award σε tier, αλλα ποναει η αναλογια 20:1...
Καποια αλλη ιδέα;
Αγορά Aegean Pass για όλους τους ελληνικούς προορισμούς εκτός Μυκόνου/Σαντορίνης. Κάθε πτήση 800 μίλια και ανακαλύπτεις και την Ελλάδα με 95 ευρώ μέσο όρο r/t .

Πολύ εύκολος τρόπος για να κρατήσεις το στάτους για φέτος και το κάνει ακόμα πιο εύκολο και για του χρόνου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.552
Likes
29.540
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αγορά Aegean Pass για όλους τους ελληνικούς προορισμούς εκτός Μυκόνου/Σαντορίνης. Κάθε πτήση 800 μίλια και ανακαλύπτεις και την Ελλάδα με 95 ευρώ μέσο όρο r/t .

Πολύ εύκολος τρόπος για να κρατήσεις το στάτους για φέτος και το κάνει ακόμα πιο εύκολο και για του χρόνου.
Εγώ πάντως αγόρασα το συγκεκριμένο pass μετά που συμπλήρωσα τα απαραίτητα μίλια για φέτος, και ήδη έχοντας κλείσει μόλις 6 από τις 8 πτήσεις, έχω προ πολλού αποσβέσει το κόστος του... Κι ας είχα έτσι κι αλλιώς συμπληρώσει τα μίλια του gold για φέτος...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.637
Likes
10.105
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η Αβιανκα τέλος, δεν αναγνωρίζει την επιπλέον αποσκευή που έχουν δικαίωμα οι γκολντ να πάρουν μαζί τους. Δεν την αναγραφεί πουθενά στην κάρτα επιβίβασης. Γράφει όμως το στάτους.
Ούτε η Avianca? Ξέρει κάποιος ποιες Star Alliance διατηρούν την επιπλέον αποσκευή σε Gold status άλλων εταιρειων της συμμαχίας; Έχει μικρύνει πολύ ο αριθμός.

Όλες της lufthansa group όχι, η SAS από GoSmart και πάνω, Avianca όχι, ποιες άλλες είναι;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Ethiopian οχι. Air china, δεν αφήνει διαχείριση κράτησης, άρα θέσεις γιοκ, μπίζνες θέσεις σου βάζει η αιγαίου από το τηλεφωνικό. ΑΝΑ αφήνει διαχείριση και καταχώρηση θέσης. Για κιλά δεν λέει. Πολύ φοβάμαι πως όχι.
Singapore αφήνει διαχείριση και θέση, για κιλά λέει 40 στη διακεκριμένη, δεν μιλάει για κομμάτια. Υποψιάζομαι πως δίνει έξτρα κιλά όπως νομίζω και η Τurkish, χωρίς να είμαι σίγουρος.
Όλες αναφέρουν το στάτους της αιγαίου.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.637
Likes
10.105
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ethiopian οχι. Air china, δεν αφήνει διαχείριση κράτησης, άρα θέσεις γιοκ, μπίζνες θέσεις σου βάζει η αιγαίου από το τηλεφωνικό. ΑΝΑ αφήνει διαχείριση και καταχώρηση θέσης. Για κιλά δεν λέει. Πολύ φοβάμαι πως όχι.
Singapore αφήνει διαχείριση και θέση, για κιλά λέει 40 στη διακεκριμένη, δεν μιλάει για κομμάτια. Υποψιάζομαι πως δίνει έξτρα κιλά όπως νομίζω και η Τurkish, χωρίς να είμαι σίγουρος.
Όλες αναφέρουν το στάτους της αιγαίου.
Θενκς, χρήσιμες πληροφορίες.

Ethiopian, Singapore και Air India μου έδωσαν αποσκευή σε ταξίδια μέσα στο 2023. Η Turkish έτσι και αλλιώς δίνει 2 23κιλες ακόμα και στα Economy Promo οπότε δε χρειάζεται κιάλλη.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Θενκς, χρήσιμες πληροφορίες.

Ethiopian, Singapore και Air India μου έδωσαν αποσκευή σε ταξίδια μέσα στο 2023. Η Turkish έτσι και αλλιώς δίνει 2 23κιλες ακόμα και στα Economy Promo οπότε δε χρειάζεται κιάλλη.
Τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα από τις ηλεκτρονικές κάρτες επιβίβασης η τη διαχείριση κράτησης. Μπορεί να ισχύει το αντίθετο. Δεν χρειάστηκα επιπλέον βαλίτσα μέχρι στιγμής.
Ούτε στην κοπα αναγράφετε κάτι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.804
Likes
51.299
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα από τις ηλεκτρονικές κάρτες επιβίβασης η τη διαχείριση κράτησης. Μπορεί να ισχύει το αντίθετο. Δεν χρειάστηκα επιπλέον βαλίτσα μέχρι στιγμής.
Ούτε στην κοπα αναγράφετε κάτι.
Και η copa μου δίνει έξτρα βαλίτσα.
 

erodios

Member
Μηνύματα
134
Likes
568
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ .. Ξερεις αν ισχύει και για συνδυαστικες πτήσεις-κρατήσεις.. Π.χ. Αθήνα-Μαδρίτη-Μπογκοτά με Aegean-Avianca(μεσα απο site της aegean βεβαια) ..?? Η economy βλέπω δεν περιλαμβάνει αποσκευή και κατι θυμόμουν οτι διαχείριση κρατησης δεν γίνεται online σε αυτές τις περιπτώσεις.. Δεν ειμαι σιγουρος δε θα πω ψεματα..
Πρόσφατα έχω εκδώσει εισιτήρια economy Αθήνα-Φραγκφούρτη-Μπανγκόκ με Aegean-Thai. Επειδή στην κράτηση δεν γίνεται καμία αναφορά για τις αποσκευές, πήρα τηλέφωνο στην Aegean και ζήτησα, όπως λέει πιο πάνω και @tatooine, να μου στείλουν την απόδειξη του ηλεκτρονικού εισιτηρίου, όπου εκεί υπάρχει σαφής επισήμανση για τις αποσκευές (20 κ.).
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.552
Likes
29.540
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μιας και δεν έχουμε σχετικό θέμα, ξέρουμε αν η Avianca σε αγορασμένο διεθνές εισιτήριο μεταξύ χωρών της Αμερικής σε ναύλο XS (no carry-on) δίνει δωρεάν βαλίτσα στους *G ? Το είχα τσεκάρει και έδινε, αλλά μου δημιουργήσατε αμφιβολίες τώρα παραπάνω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.804
Likes
51.299
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μιας και δεν έχουμε σχετικό θέμα, ξέρουμε αν η Avianca σε αγορασμένο διεθνές εισιτήριο μεταξύ χωρών της Αμερικής σε ναύλο XS (no carry-on) δίνει δωρεάν βαλίτσα στους *G ? Το είχα τσεκάρει και έδινε, αλλά μου δημιουργήσατε αμφιβολίες τώρα παραπάνω.
Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι έδινε.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Μιας και δεν έχουμε σχετικό θέμα, ξέρουμε αν η Avianca σε αγορασμένο διεθνές εισιτήριο μεταξύ χωρών της Αμερικής σε ναύλο XS (no carry-on) δίνει δωρεάν βαλίτσα στους *G ? Το είχα τσεκάρει και έδινε, αλλά μου δημιουργήσατε αμφιβολίες τώρα παραπάνω.
Ενδεχομένως να δίνει άλλα δεν το ανέγραφε πάνω στην κάρτα και δεν ρώτησα γιατί δεν είχα κάποιο λόγο. Αν θες πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση για Ευρώπη. Απαντάνε σχετικά γρήγορα.
+34 900 802 500
Πιστεύω ότι θα στο δείχνει κι στη διαχείριση κράτησης από τη στιγμή που έβαλες το αριθμό της αιγαίου.

IMG_C08BE0ABDB9C-1.jpeg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom