Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Είχα σκοπό να πάμε οικογενειακώς στη Βαρκελώνη το Πάσχα για να παρακολουθήσει ο μικρός αγώνα της Μπάρτσα, αλλά τελικά δεν το βλέπω αφού δεν διαθέτει εισιτήρια με μίλια η aegean για τις μέρες που θέλω. Οπότε μάλλον θα ακολουθήσουμε το πλαν μπι: καλοκαιρινό road trip μόνο για το ζεύγος στην Πορτογαλία με άφιξη Λισαβώνα και αναχώρηση από Πόρτο. Περιμένω να βγάλει τα μίλια για Πόρτο για να κλείσω εισιτήρια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Είχα σκοπό να πάμε οικογενειακώς στη Βαρκελώνη το Πάσχα για να παρακολουθήσει ο μικρός αγώνα της Μπάρτσα, αλλά τελικά δεν το βλέπω αφού δεν διαθέτει εισιτήρια με μίλια η aegean για τις μέρες που θέλω.
Δε θα απογοητευομουν τοσο ευκολα. Εχει παμφθηνες συνδεσεις η Ιταλια με Ιβηρικη γενικα. Για ψαξτο λιγο. Και θα μεινουν και μιλια για την Πορτογαλια, ακομη κι αν κλεισεις με μιλια για Ιταλια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.766
Likes
18.143
Αν εισαι καμποση οικογενεια , κανεις λιγοτερα, αλλα για ολους!
Φυσικά. Ή κάνεις σχετικά κοντινά με λίγα μίλια για όλους (Κίεβο, Γερεβάν π.χ.μ ε 14χιλ μόνο) ή ένα και καλό μακριά. Εγώ έκλεισα Μαδρίτη-Λα Παζ με 67 ευρώ και μίλια.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.321
Likes
3.440
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Φυσικά. Ή κάνεις σχετικά κοντινά με λίγα μίλια για όλους (Κίεβο, Γερεβάν π.χ.μ ε 14χιλ μόνο) ή ένα και καλό μακριά. Εγώ έκλεισα Μαδρίτη-Λα Παζ με 67 ευρώ και μίλια.
Μίλια της Aegean ? Πήρες δλδ τηλ κ ζήτησες το συγκεκριμένο δρομολόγιο ή με κάποιον άλλο τρόπο ?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.766
Likes
18.143
Μίλια της Aegean ? Πήρες δλδ τηλ κ ζήτησες το συγκεκριμένο δρομολόγιο ή με κάποιον άλλο τρόπο ?
Με τηλέφωνο. Θα εκπλαγείτε αν δείτε τι μπορείτε να κάνετε με μίλια της Aegean χρησιμοποιώντας τα σε άλλες εταιρείες της Συμμαχίας. Εγώ συγκεκριμένα θα κάνω το Μαδρίτη-Λα Παζ (μέσω Μπογκοτά) με Avianca, αλέ ρετούρ με 67 ευρώ, business class και 110.000 μίλια. Με 80χιλ. μίλια πήγαινα economy αλλά δεν είχε διαθέσιμες θέσεις, οπότε αναγκάστηκα να κλείσω μπροστά...
 

Sinos99

Member
Μηνύματα
44
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Με τηλέφωνο. Θα εκπλαγείτε αν δείτε τι μπορείτε να κάνετε με μίλια της Aegean χρησιμοποιώντας τα σε άλλες εταιρείες της Συμμαχίας. Εγώ συγκεκριμένα θα κάνω το Μαδρίτη-Λα Παζ (μέσω Μπογκοτά) με Avianca, αλέ ρετούρ με 67 ευρώ, business class και 110.000 μίλια. Με 80χιλ. μίλια πήγαινα economy αλλά δεν είχε διαθέσιμες θέσεις, οπότε αναγκάστηκα να κλείσω μπροστά...
Μηπως να ανοίγαμε ενα θέμα με εξαργειρωσεις με μίλια της aegean σε star alliance?
Διαδρομή - ετερεια - μίλια - class- και κοστος φόρων?
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Με τηλέφωνο. Θα εκπλαγείτε αν δείτε τι μπορείτε να κάνετε με μίλια της Aegean χρησιμοποιώντας τα σε άλλες εταιρείες της Συμμαχίας. ...
Ειχα παρει τηλ. να ζητησω εισιτηριο με μιλια μονης διαδρομης απο πεκινο σε σαγκαη. Με την air china, μου ειπαν, οτι δεν ειχαν καθολου και μου προτειναν να κλεισω με Asiana , δεν θυμαμαι με ποσες χιλιαδες μιλια και 120 ευρω φορους, τη στιγμη που το εισητηριο το κανονικο, χωρις μιλια, με air china το εβρισκα στα 110. Θεωρησα λοιπον οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις συμφερουσα τιμη με μιλια σε μακρινους προορισμους. Τη στιγμη μαλιστα που δεν εχεις τη δυνατοτητα να δεις on line τις πτησεις ωστε να διαλεξεις μια πιο συμφερουσα ημερομηνια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ειχα παρει τηλ. να ζητησω εισιτηριο με μιλια μονης διαδρομης απο πεκινο σε σαγκαη. Με την air china, μου ειπαν, οτι δεν ειχαν καθολου και μου προτειναν να κλεισω με Asiana , δεν θυμαμαι με ποσες χιλιαδες μιλια και 120 ευρω φορους, τη στιγμη που το εισητηριο το κανονικο, χωρις μιλια, με air china το εβρισκα στα 110. Θεωρησα λοιπον οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις συμφερουσα τιμη με μιλια σε μακρινους προορισμους. Τη στιγμη μαλιστα που δεν εχεις τη δυνατοτητα να δεις on line τις πτησεις ωστε να διαλεξεις μια πιο συμφερουσα ημερομηνια.
Έκλεισα το καλοκαίρι εσωτερική πτήση στην Κίνα με χρήση μιλίων της Miles & More (Lufthansa). 25000 μίλια για 2 one-way εισιτήρια της Air China, πτήση από Dunhuang για Beijing. Η κανονική τιμή του κάθε εισιτηρίου ήταν 270 ευρώ (540 τα 2) και πληρώσαμε μόνο 13, τους φόρους. Η κράτηση έγινε τηλεφωνικά, στο κέντρο εξυπηρέτησης της Lufthansa, στα ελληνικά. Και με την κάρτα της Aegean, το ίδιο θα κόστιζε (25.000 μίλια).

Μου κάνουν εντύπωση τα 120 ευρώ για φόρους στην Κίνα, γιατί εκεί είναι πολύ χαμηλοί και σε όσα αεροδρόμια κοίταξα το ποσό ήταν πάντα το ίδιο, δηλαδή περίπου 7 ευρώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Έκλεισα το καλοκαίρι εσωτερική πτήση στην Κίνα με χρήση μιλίων της Miles & More (Lufthansa). 25000 μίλια για 2 one-way εισιτήρια της Air China, πτήση από Dunhuang για Beijing. Η κανονική τιμή του κάθε εισιτηρίου ήταν 270 ευρώ (540 τα 2) και πληρώσαμε μόνο 13, τους φόρους. Η κράτηση έγινε τηλεφωνικά, στο κέντρο εξυπηρέτησης της Lufthansa, στα ελληνικά. Και με την κάρτα της Aegean, το ίδιο θα κόστιζε (25.000 μίλια).
Να σημειώσουμε όμως ότι τα 25000 μίλια στο προγραμμα της Aegean τα παίρνει κανείς με κατανάλωση μόλις 3000 και κάτι ευρώ χωρίς καμία πτήση. Το προγραμμα της Aegean είναι τρομερά γενναιόδωρο και δεν υφίσταται σύγκριση, στη Miles and More χρειάζονται 25000 ευρώ για να συγκεντρωθούν τα μίλια αντίστοιχα, το οποίο θα ήταν τρομερά ασύμφορο, όποτε απαιτούνται αρκετές πτήσεις για να συγκεντρωθούν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Το προγραμμα της Aegean είναι τρομερά γενναιόδωρο και δεν υφίσταται σύγκριση, στη Miles and More χρειάζονται 25000 ευρώ για να συγκεντρωθούν τα μίλια αντίστοιχα, το οποίο θα ήταν τρομερά ασύμφορο, όποτε απαιτούνται αρκετές πτήσεις για να συγκεντρωθούν.
Ό,τι νά'ναι, αλλά δεν θα μπω στον κόπο ν' απαντήσω. Έτσι κι αλλιώς, χαμένος χρόνος θά'ναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Για μας που χρειάζεται να διευκρινήσουμε ανακρίβειες που ανέφερες ότι χρειάζεται μισό εκατομμύριο ευρώ προθεσμιακή για να βγάλεις ένα εισιτήριο business στη Miles and Bonus και μόνο Bogota κάθε χρόνο, δημιουργώντας σύγχυση σε όσους διαβάζουν ήταν επίσης χαμένος χρόνος, αλλά σε δημόσιο φόρουμ είναι άδικο να αφήνονται τέτοιες παρανοήσεις.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Έκλεισα το καλοκαίρι εσωτερική πτήση στην Κίνα με χρήση μιλίων της Miles & More (Lufthansa). 25000 μίλια για 2 one-way εισιτήρια της Air China, πτήση από Dunhuang για Beijing. Η κανονική τιμή του κάθε εισιτηρίου ήταν 270 ευρώ (540 τα 2) και πληρώσαμε μόνο 13, τους φόρους. Η κράτηση έγινε τηλεφωνικά, στο κέντρο εξυπηρέτησης της Lufthansa, στα ελληνικά. Και με την κάρτα της Aegean, το ίδιο θα κόστιζε (25.000 μίλια).

Μου κάνουν εντύπωση τα 120 ευρώ για φόρους στην Κίνα, γιατί εκεί είναι πολύ χαμηλοί και σε όσα αεροδρόμια κοίταξα το ποσό ήταν πάντα το ίδιο, δηλαδή περίπου 7 ευρώ.
Οταν κοιταζα τα εισητηρια της air china οι φοροι πραγματικα ηταν γυρω στα 7-8 ευρω, γι αυτο και πηρα τηλεφωνο να τους ρωτησω. Το θεμα ειναι οτι δεν ειχε καθολου η air china διαθεσημα με μιλια. Και ηθελα να ταξιδεψω μετα απο 3-4 μηνες, οχι τελευταια στιγμη. Την asiana παλι δεν μου την εδειχναν τα διαφορα ψαχτηρια για να δω τους φορους της. Τι να πω, απογοητευτηκα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom