Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οταν κοιταζα τα εισητηρια της air china οι φοροι πραγματικα ηταν γυρω στα 7-8 ευρω, γι αυτο και πηρα τηλεφωνο να τους ρωτησω. Το θεμα ειναι οτι δεν ειχε καθολου η air china διαθεσημα με μιλια. Και ηθελα να ταξιδεψω μετα απο 3-4 μηνες, οχι τελευταια στιγμη. Την asiana παλι δεν μου την εδειχναν τα διαφορα ψαχτηρια για να δω τους φορους της. Τι να πω, απογοητευτηκα...
Δε νομίζω ότι κάθε εταιρία έχει δικαίωμα να χρεώνει ό,τι θέλει για "φόρους". Οι φόροι των αεροδρομίων είναι συγκεκριμένοι για κάθε αεροδρόμιο και ισχύουν για όλες τις εταιρίες. Εάν η Asiana φορτώνει στην τιμή του ναύλου και άλλα έξοδα (όπως π.χ. επίναυλος καυσίμων ή έξοδα διαχείρισης), ώστε το επιπλέον ποσό που έχουμε συνηθίσει να ονομάζουμε "φόροι" αλλά στην πραγματικότητα περιλαμβάνει και όλα τ' άλλα, ν' ανεβαίνει τόσο πολύ, αλλάζει το πράγμα.

Και τώρα που το θυμήθηκα: Γιατί δεν μπορείς να δεις τις πτήσεις στην Κίνα online; Αν δεν βλέπεις κάποια στο skyscanner, δοκίμασε στο ctrip. Μπορείς να κλείσεις από εκεί - με μια μικρή επιβάρυνση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Να σημειώσουμε όμως ότι τα 25000 μίλια στο προγραμμα της Aegean τα παίρνει κανείς με κατανάλωση μόλις 3000 και κάτι ευρώ χωρίς καμία πτήση. Το προγραμμα της Aegean είναι τρομερά γενναιόδωρο και δεν υφίσταται σύγκριση, στη Miles and More χρειάζονται 25000 ευρώ για να συγκεντρωθούν τα μίλια αντίστοιχα, το οποίο θα ήταν τρομερά ασύμφορο, όποτε απαιτούνται αρκετές πτήσεις για να συγκεντρωθούν.
Τα μίλια που κερδίζονται από κατανάλωση αφορούν κυρίως τους κατοίκους της χώρας που έχει έδρα η αεροπορική.Και στο miles and more κερδίζεις ωραιότατα 12.000 μίλια(με κόστος 170 Ευρώ) από μια τρίμηνη συνδρομή εφημερίδας.Και φυσικά έχει και πολλούς άλλους συνεργάτες που κερδίζεις περισσότερα από 1 μίλι/1 Ευρώ.Δεν μας αφορά όπως δεν αφορά και τούς Γερμανούς να ψωνίζουν από ΑΒ.Νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Και τώρα που το θυμήθηκα: Γιατί δεν μπορείς να δεις τις πτήσεις στην Κίνα online; Αν δεν βλέπεις κάποια στο skyscanner, δοκίμασε στο ctrip. Μπορείς να κλείσεις από εκεί - με μια μικρή επιβάρυνση.
Εννοουσα οτι δεν μπορεις να δεις on line τα μιλια που χρειαζεσαι για καποιο ταξιδι -με τις αλλες εταιριες της συμμαχιας- και το ποσο των φορων. Με εχει βολεψει πολυ το συστημα της aegean.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εννοουσα οτι δεν μπορεις να δεις on line τα μιλια που χρειαζεσαι για καποιο ταξιδι -με τις αλλες εταιριες της συμμαχιας- και το ποσο των φορων. Με εχει βολεψει πολυ το συστημα της aegean.
Το πόσα μιλια χρειάζονται για πτήσεις εκτός δικτύου Aegean ειναι στάνταρ και φαινεται εδω. https://el.aegeanair.com/milesandbonus/how-to-spend/all-airlines/#star-alliance
Το ποσοι φόροι χρειάζονται μπορείς να το βρείς μονο απο το σαιτ των αεροπορικών οταν δεις αναλυτικά την τιμή για την διαδρομή που σε ενδιαφέρει. Αυτο ομως δεν σημαίνει οτι θα υπάρχουν και διαθέσιμες θέσεις με μίλια. Γενικά θέλει ψάξιμο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οταν κοιταζα τα εισητηρια της air china οι φοροι πραγματικα ηταν γυρω στα 7-8 ευρω, γι αυτο και πηρα τηλεφωνο να τους ρωτησω. Το θεμα ειναι οτι δεν ειχε καθολου η air china διαθεσημα με μιλια. Και ηθελα να ταξιδεψω μετα απο 3-4 μηνες, οχι τελευταια στιγμη. Την asiana παλι δεν μου την εδειχναν τα διαφορα ψαχτηρια για να δω τους φορους της. Τι να πω, απογοητευτηκα...
Δεν είχε διαθέσιμα, γιατί κατά πάσα πιθανότητα ο Agent με τον οποίο μίλησες στο τηλέφωνο αγνωούσε ότι η Σαγκάη έχει 2 αεροδρόμια και έπρεπε να κοιτάξει και για τα δυο (δεν υπάρχει συνδιαστικό airport code, σε αντίθεση με άλλα metropolitan areas).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε νομίζω ότι κάθε εταιρία έχει δικαίωμα να χρεώνει ό,τι θέλει για "φόρους". Οι φόροι των αεροδρομίων είναι συγκεκριμένοι για κάθε αεροδρόμιο και ισχύουν για όλες τις εταιρίες. Εάν η Asiana φορτώνει στην τιμή του ναύλου και άλλα έξοδα (όπως π.χ. επίναυλος καυσίμων ή έξοδα διαχείρισης), ώστε το επιπλέον ποσό που έχουμε συνηθίσει να ονομάζουμε "φόροι" αλλά στην πραγματικότητα περιλαμβάνει και όλα τ' άλλα, ν' ανεβαίνει τόσο πολύ, αλλάζει το πράγμα.

Και τώρα που το θυμήθηκα: Γιατί δεν μπορείς να δεις τις πτήσεις στην Κίνα online; Αν δεν βλέπεις κάποια στο skyscanner, δοκίμασε στο ctrip. Μπορείς να κλείσεις από εκεί - με μια μικρή επιβάρυνση.
H Asiana είναι πτήση με ανταπόκριση στη Νότια Κορέα (όπου είναι η έδρα της). Χρεώνει και τους φόρους της Κορέας (επί 2).

Αλλά επιπλέον, οι εταιρίες ναι, χρεώνουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ως φόρους. Το λένε "επίναυλο καυσίμων (YQ)".
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Οποτε, αν θελεις να κανεις τη δουλεια, σου πρεπει να εχεις τον υπαλληλο στο τηλεφωνο μιση ωρα και να τον ρωτας για ολες τις πιθανες ημερομηνιες, τα πιθανα αεροδρομια και γενικα ολους τους πιθανους συνδιασμους....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οποτε, αν θελεις να κανεις τη δουλεια, σου πρεπει να εχεις τον υπαλληλο στο τηλεφωνο μιση ωρα και να τον ρωτας για ολες τις πιθανες ημερομηνιες, τα πιθανα αεροδρομια και γενικα ολους τους πιθανους συνδιασμους....
Οχι. βεβαια εξαρταται κ απο τον υπαλληλο, αλλα αρκει να πεις πχ: ελλαδα -βραζιλια, αυστραλια (αν εισαι εσυ flexible εννοειται) κ μπορει να σου προτεινει αυτος λυσεις.
της ειπα: ελλαδα -αυστραλια business απο 5-10/1 εως 15-25/1 (πχ). κ μου λεει (σε λιγότερο απο 2 λεπτα...): IST-SYD, MEL-MXP (πχ) και κονε ολα αυτα με αλλα award της εταιρειας. σε 5' τηλεφωνικου χρονου ειχα κλεισει. φοβερη εξυπηρετηση.
 
  • Like
Reactions: GTS

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οποτε, αν θελεις να κανεις τη δουλεια, σου πρεπει να εχεις τον υπαλληλο στο τηλεφωνο μιση ωρα και να τον ρωτας για ολες τις πιθανες ημερομηνιες, τα πιθανα αεροδρομια και γενικα ολους τους πιθανους συνδιασμους....
Αν έχεις κάνει την προεργασία σου και δεν βαριέσαι να ρωτάς, μην ανησυχείς, ο/η υπάλληλος δε δυσανασχετεί, αυτή είναι η δουλειά του/της και - με μένα, τουλάχιστον - την έκανε επιδεικνύοντας μεγάλο ενδιαφέρον.
Δεν είχε διαθέσιμα, γιατί κατά πάσα πιθανότητα ο Agent με τον οποίο μίλησες στο τηλέφωνο αγνωούσε ότι η Σαγκάη έχει 2 αεροδρόμια και έπρεπε να κοιτάξει και για τα δυο (δεν υπάρχει συνδιαστικό airport code, σε αντίθεση με άλλα metropolitan areas).
Σωστό. Όταν έψαχνα από τη Shanghai για την Guilin, μου έδωσε τις πτήσεις απ'το Pudong και μετά της είπα να κοιτάξει κι απ' το Hongqiao.
 
  • Like
Reactions: GTS

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγω που ειχα ρωτήσει για πτηση Αθήνα-Can με Air China μου ειχαν πει φορους γυρω στα 370 ευρώ. Ισως γιατι τότε η πτηση ήταν Αθηνα-Μοναχο-Πεκινο-Κουανγκτσοου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω που ειχα ρωτήσει για πτηση Αθήνα-Can με Air China μου ειχαν πει φορους γυρω στα 370 ευρώ. Ισως γιατι τότε η πτηση ήταν Αθηνα-Μοναχο-Πεκινο-Κουανγκτσοου.
Οι περισσότερες εταιρίες εφαρμόζουν διαφορετική πολιτική φόρων ανάλογα με την περιοχή της γης που αφορά το εισιτήριο. Η United, για παράδειγμα, επιβάλλει επίναυλους καυσίμων στις πτήσεις από/προς Ευρώπη και Άσια, αλλά όχι στις πτήσεις εντός Αμερικανικής ηπείρου. Πιθανότατα και η Air China κάνει κάτι παρόμοιο.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα και σας ευχαριστω. Με κανατε να αποφασισω να ξαναπροσπαθησω να κλεισω με μιλια καποια διηπειρωτικη πτηση. Ειχα αποφασισει να τα καταναλωνω μονο με aegean σε ακριβους προορισμους οπως κροατια, πορτογαλια, ιραν....
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom