Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εξαρτάται από την περίπτωση, αν είναι με aegean ή με star alliance, αν το ακυρώσεις online ή από το τηλεφωνικό κέντρο, αλλά εν γένει τους παίρνεις πίσω στο μεγαλύτερο μέρος τους.
Αυτό που στην Aegean δεν μπορείς να ακυρώσεις online σε συνδυασμό με το 20αρικο χρέωση είναι μεγάλο σπάσιμο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πάντως από Αθήνα για το ίδιο αεροδρόμιο ίδιες ημερομηνίες στοιχίζει 750€. Mε δεδομένο ότι το Αθήνα-Βηρυτός μετ' επιστροφή κοστίζει 182€ (πάντα για τις ίδιες ημερομηνίες), το συνολικό κόστος με τα μίλια είναι 40.000 μίλια συν 182€ για να πας Βηρυτό συν 76 οι φόροι = δίνεις 40.000 μίλια για να εξοικονομήσεις 490€ , συν την ταλαιπωρία/καθυστέρηση να πας μέχρι τη Βηρυττό. Μάλλον προτιμώ το open jaw για Αμερική ρε παίδες. Εκτός κι αν δεν έχεις πάει Βηρυτό. Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά.

(η Βηρυττός δεν έχει διπλό ττ; )
Η Βηρυτός (με ένα τ εγώ) εναλλακτικά κοστίζει 70 ευρώ rt + 14Κ miles. Το πρόβλημα εδώ είναι οι γαλατάδικες ώρες της Α3 (φτάνει 01.50 και αναχωρεί 04.30).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εξαργυρώσεις υπάρχουν άπειρες, το θέμα είναι κατά πόσο είναι καλές, ποιο είναι το μέγεθος της αξίας. Βέβαια εδώ δεν μετράμε μόνο το Cents Per Mile αλλά ρόλο παίζουν και το κόστος ευκαιρίας, το που αρέσκεται να πετάει ο καθένας κλπ. Γιατί μπορεί σε καθαρά μαθηματικά μία εξαργύρωση One Way Όκλαντ-Όσλο να είναι καλύτερη από μία τύπου Αθήνα-Λονδίνο αλλά αρκετοί εξαργυρώνουν στη δεύτερη για πολλούς και διαφόρους λόγους.

Κατά γενική ομολογία, οι καλύτερες εξαργυρώσεις είναι one way εντός Ωκεανίας, εντός της ζώνης Άπω Ανατολής, εντός Βόρειας Αμερικής με το minimum των μιλίων και μικροποσά. Στο τελευταίο παράδειγμα ας πούμε, Σικάγο-Μπαρμπέιντος Business και 7 ευρώ τη στιγμή που το εισιτήριο κάνει ένα ωραιότατο 4ψήφιο.

View attachment 272527 View attachment 272528 View attachment 272529 View attachment 272530 View attachment 272531 View attachment 272532

View attachment 272533


Επίσης έχουμε one way διηπειρωτικές ή μέρος open jaw.


View attachment 272534 View attachment 272535 View attachment 272536

Και με Βυρητό έχουμε πράμα, δρομολόγια Μέση Ανατολή-Κεντρική/Νότια Αφρική με 20Κ για μονή διαδρομή είναι δυνατά. Εντελώς τυχαία παραδείγματα, σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερες εξαργυρώσεις.
View attachment 272537 View attachment 272538 View attachment 272539


Από Αθήνα και για εντός Ευρώπης όπως σωστά αναφέρθηκε, νομίζω έχει νόημα μόνο μια εξαργύρωση στα μακρινά.

View attachment 272540 View attachment 272541


Και αυτά είναι ωραία, Avianca για Λατινική Αμερική. Αν και όποιος έχει αρκετές διαθέσιμες ημερομηνίες, δεν θα δυσκολευτεί να βρει νορμάλ τιμή για αγορά εισιτηρίου πχ BCN-SCL στα 430 πήγαινε-έλα.


View attachment 272542

Το σπορ θέλει πολύ ψάξιμο, δεκάδες συνδυασμούς κάθε φορά αλλά τρόποι για εύκολους πόντους υπάρχουν. Και όσο θα υπάρχουν, θα έχει ο κόσμος τη δυνατότητα για καλές εξαργυρώσεις.
Πολύ καλό και χρήσιμο ποστ. Να προσθέσω μόνο τα εξής:

- Αξίζει πολύ να πας σε ακριβούς προορισμούς της Ν. Αμερικής με μίλια π.χ. Λα Παζ από Μαδρίτη με 80K μίλια (ή 110K μίλια business που καρα-αξίζει με 787 της Avianca). Εναλλακτικά, πέταξα το Πάσχα από Λίμα παίρνοντας μία "εσωτερική" για Μπογκοτά (με μίλια, τσάμπα) κι από κει ένα εισιτήριο με μίλια Μπογκοτά-Λονδίνο-Αθήνα. Γενικά, αγαπάμε Avianca.
- Για Όκλαντ, προτιμώ αντί για Όσλο να πάω Κωνσταντινούπολη και μετά με Singapore πας και έρχεσαι από Ν. Ζηλανδία με 80 ευρώ.
- Με Air New Zealand δυστυχώς βρίσκεις πολύ δύσκολα διαθέσιμες θέσεις με μίλια στον Ειρηνικό. Η Avianca σε αντίθεση έχει άφθονες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η Βηρυτός (με ένα τ εγώ) εναλλακτικά κοστίζει 70 ευρώ rt + 14Κ miles. Το πρόβλημα εδώ είναι οι γαλατάδικες ώρες της Α3 (φτάνει 01.50 και αναχωρεί 04.30).
Στη συζητηση οπως αναφερθηκε, οι ωρες ειναι το μεγαλο πλεονεκτημα..εκτος ισως του πηγαινε που φτανει λιγο αργα για να προλαβεις τους αιθιοπες. Υπαρχει κ η μεα ομως. Στο γυρνα ειναι τέλεια κ δεν χανεις κ μερα αδειας..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Στη συζητηση οπως αναφερθηκε, οι ωρες ειναι το μεγαλο πλεονεκτημα..εκτος ισως του πηγαινε που φτανει λιγο αργα για να προλαβεις τους αιθιοπες. Υπαρχει κ η μεα ομως. Στο γυρνα ειναι τέλεια κ δεν χανεις κ μερα αδειας..
Ναι, εξαρτάται πού πας και με τι προφανώς. Τους Αιθίοπες ΔΕΝ τους προλαβαίνεις, οπότε βάλε διαμονή+διατροφή που ιδίως στη Βηρυτό στοιχίζουν. Υπάρχουν άλλες λύσεις βέβαια με ενδιάμεση στάση (π.χ. Τούρκοι). Θέλει καλό ψάξιμο αλλά αξίζει φυσικά τον κόπο.
 
  • Like
Reactions: Pel

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι, εξαρτάται πού πας και με τι προφανώς. Τους Αιθίοπες ΔΕΝ τους προλαβαίνεις, οπότε βάλε διαμονή+διατροφή που ιδίως στη Βηρυτό στοιχίζουν. Υπάρχουν άλλες λύσεις βέβαια με ενδιάμεση στάση (π.χ. Τούρκοι). Θέλει καλό ψάξιμο αλλά αξίζει φυσικά τον κόπο.
σωστα. αναφερομουν στην προηγουμενη συζητηση που αφορουσε την Αφρικη. εκει θες αιθιοπες οπωσδηποτε. οπως ειπα παει η μεα πολυ νωριτερα κ με οχι ιδιαιτερο κοστος. το δικο μου κοστιζε 65 το one way. αφιξη 23,10-αιθιοπες φευγουν 02.05 , not bad. κ υποψη το 1 δρομολογιο το κανουν με 787.

Μετά από επιστολή που ήρθε, η Amex Blue θα μετατραπεί σε Platinum Master.
μπλεχτηκαμε..υπαρχει αλλο θεμα για την πιστωτικη/ες.
 
  • Like
Reactions: GTS

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Θα ηθελα να ρωτησω αν στο συγκεκριμενο προγραμμα επιβραβευσεων της Aegean συμμετεχουν ολων των ειδων οι ναυλοι και αν οχι πως μπορω να καταλαβω αν ο συγκεκριμενος τυπος ναυλου που εχω διαλεξει ειναι επιλεξιμος για το Μile & Bonus;
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Θα ηθελα να ρωτησω αν στο συγκεκριμενο προγραμμα επιβραβευσεων της Aegean συμμετεχουν ολων των ειδων οι ναυλοι και αν οχι πως μπορω να καταλαβω αν ο συγκεκριμενος τυπος ναυλου που εχω διαλεξει ειναι επιλεξιμος για το Μile & Bonus;
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Όχι όλοι.Περισσότερα εδώ.

https://el.aegeanair.com/milesandbonus/how-to-earn/all-airlines/#Aegean
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Συγγνώμη για το offtopic, αλλά πώς προκύπτουν οι κατηγορίες ναύλων; (Αυτές με τα αγγλικά γράμματα)
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Όταν στις επιλογές της εξαργύρωσης εμφανίζει στην Turkish Airlines την κατηγορία ναύλου Economy Star Alliance με Χ πόντους (και με μικρά γράμματα "3 αποσκευή 3kg") και κατηγορία Star Alliance με Ψ πόντους, τι εννοεί; Πού βλέπει κανείς τους όρους της κάθε κατηγορίας;
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ερώτηση για τους ειδικούς :lol::lol:
Έχω να προλάβω πτήση στις 13:40 από Αθήνα για Γενεύη στις 21 Ιουλίου. Θα βρίσκομαι μάλλον στη Λάρισα τη προηγούμενη και με μια γρήγορη ματιά στα τρένα/λεωφορεία πρέπει να ξεκινήσω μεσάνυχτα για να είμαι σίγουρος ότι θα προλάβω να φτάσω στην ώρα μου(δεν εμπιστεύομαι τον ΟΣΕ για την πρωινή σύνδεση,έστω και με το καινούργιο :bleh:)
Σκέφτηκα την εναλλακτική της πτήσης από το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης. Βλέπω τη πτήση της Ολυμπιακής που φτάνει στην Αθήνα στις 12:15 στα 54,59 ευρώ.
Έχω μαζεμένα μίλια τα οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Την ίδια πτήση μπορώ να τη κλείσω με 5.000 μίλια και 14,59 ευρώ.
Λόγω του ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρίσκομαι στη Λάρισα τη προηγούμενη μέρα, αξίζει να τα κλείσω από τώρα με τα 45 ευρώ ή να χρησιμοποιήσω την επιλογή με τα μίλια? :shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom