Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν κλείνεις νωρίτερα υπάρχει περίπτωση να βρεις πιο φτηνές διαθέσιμες πτήσεις με μίλια? Για προορισμούς που κοιτάω, οι τιμές είναι ίδιες, 1 χρόνο και 1 μήνα πριν.
Αν κλεινεις νωριτερα βρισκεις πιο ελκυστικους συνδυασμους ωρων και διαθεσιμοτητα σε εταιρειες με χαμηλους φορους εφοσον ψαχνεις συνδυασμο πτησεων. Δεν ειναι προφανες οτι θα εξαφανιστουν πιο συντομα οι καλες ευκαιριες?
Το οτι με ενα 20ρικο ακυρωνεις και την τελευταια μερα πριν το ταξιδι κανει πολυ ευκολο το κλεισιμο ακομη κι απο καποιον που κλεινει και "το βλεπουμε" (το εχω κανει κι εγω). Αν ομως εγω κραταω την ευκαιρια δεσμευμενη, εσυ θα βρεις πιο ακριβες επιλογες τους επομενους μηνες. Και εννοω και σε μιλια. Αν εγω βρισκω την ευκαιρια με 15.000 μιλια, αφηνω ανοιχτα τα εισιτηρια με 3 πτησεις-30.000 μιλια η και τα business που απαιτουν πολλα μιλια.
Ενδεικτικα, περσι εκλεισα Ισλανδια με 30.000 μιλια πηγαινε ελα κατακαλοκαιρο. Λιγο μετα εβρισκες με 60.000 μιλια καλοκαιρι.
Τωρα αν ψαχνεις για Φλεβαρη που δεν πεταει πολυς κοσμος, δεν αξιζει να αγχωθεις πολυ.
 
Last edited:

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Μηπως ξερει καποιος αν όταν γίνετε αυτόματη ανανέωση της gold για ενα χρόνο ακομα (παρόλο που δεν μάζεψες τα απαιτούμενα μίλια λογω κοβιντ) σου δινουν νεα κουπονια αναβάθμισης?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εχω παρατηρήσει πως το μάζεμα / εξαργύρωση μιλίων γίνεται μια μεγάλη εμμονή.

Πριν καν μπω στην διαδικασία να αρχίσω να μαζεύω μίλια θυμάμαι ότι όταν ήθελα να κλείσω εισιτήρια, η θα έμπαινα στο Skyscanner η στην Ryanair και θα έκλεινα σε εξαιρετικές τιμές.

Όμως τώρα παρατηρώ επειδή έχω μαζέψει κάποια μίλια, ότι ντε και καλά θέλω να κλείσω με AEGEAN μόνο και μόνο για να πιάσουν τόπο.

Τελικά όμως όλο αυτό καταλήγει να είναι ασύμφορο και ψυχοφθρο αρκετές φορές.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εχω παρατηρήσει πως το μάζεμα / εξαργύρωση μιλίων γίνεται μια μεγάλη εμμονή.

Πριν καν μπω στην διαδικασία να αρχίσω να μαζεύω μίλια θυμάμαι ότι όταν ήθελα να κλείσω εισιτήρια, η θα έμπαινα στο Skyscanner η στην Ryanair και θα έκλεινα σε εξαιρετικές τιμές.

Όμως τώρα παρατηρώ επειδή έχω μαζέψει κάποια μίλια, ότι ντε και καλά θέλω να κλείσω με AEGEAN μόνο και μόνο για να πιάσουν τόπο.

Τελικά όμως όλο αυτό καταλήγει να είναι ασύμφορο και ψυχοφθρο αρκετές φορές.
Τουλάχιστον τον τελευταίο 1.5 χρόνο κι ελέω covid έχουμε ένα λόγο παραπάνω να κλείνουμε από το επίσημο site κι όχι από online πρακτορεία για καλύτερη και πιο άμεση εξυπηρέτηση σε περιπτώσεις ακυρώσεων πτήσεων κλπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εχω παρατηρήσει πως το μάζεμα / εξαργύρωση μιλίων γίνεται μια μεγάλη εμμονή.

Πριν καν μπω στην διαδικασία να αρχίσω να μαζεύω μίλια θυμάμαι ότι όταν ήθελα να κλείσω εισιτήρια, η θα έμπαινα στο Skyscanner η στην Ryanair και θα έκλεινα σε εξαιρετικές τιμές.

Όμως τώρα παρατηρώ επειδή έχω μαζέψει κάποια μίλια, ότι ντε και καλά θέλω να κλείσω με AEGEAN μόνο και μόνο για να πιάσουν τόπο.

Τελικά όμως όλο αυτό καταλήγει να είναι ασύμφορο και ψυχοφθρο αρκετές φορές.
Αν θες μια αποψη, αφου το λες δημοσια, ασε να ερχονται τα μιλια μονα τους ενω ζεις κανονικα τη ζωη σου χωρις να επενδυεις χρηματα σε εξτρα καρτες η πολυ χρονο γι αυτο. Συνεχισε να κλεινεις με low cost στην Ευρωπη οπως πριν και φατα σε κατι κουφο, υπερατλαντικο, ενα τρελο διημερο, κατι που ποτε δεν θα εκανες αν δεν ειχες τα μιλια.
Βοηθαει στην αποθεραπεια το να τα αγνοεις και να συνεχιζεις να κλεινεις και με low cost :D.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Εχω παρατηρήσει πως το μάζεμα / εξαργύρωση μιλίων γίνεται μια μεγάλη εμμονή.

Πριν καν μπω στην διαδικασία να αρχίσω να μαζεύω μίλια θυμάμαι ότι όταν ήθελα να κλείσω εισιτήρια, η θα έμπαινα στο Skyscanner η στην Ryanair και θα έκλεινα σε εξαιρετικές τιμές.

Όμως τώρα παρατηρώ επειδή έχω μαζέψει κάποια μίλια, ότι ντε και καλά θέλω να κλείσω με AEGEAN μόνο και μόνο για να πιάσουν τόπο.

Τελικά όμως όλο αυτό καταλήγει να είναι ασύμφορο και ψυχοφθρο αρκετές φορές.
Αυτό είναι μια αλήθεια κι εγώ νομίζω την ίδια εμμονή έχω και πολλές φορές και παρόμοια τιμη να βρω θα προτιμήσω εξαργύρωση. Αλλα το γεγονός οτι τα εισιτήρια είναι ακύρωσιμα μέχρι και μια ώρα πριν τη πτήση με κάνει να μην αγχώνομαι για ότι κι αν γίνει οπότε μου προσφορει μια ηρεμία μέχρι τη μέρα της αναχώρησης και μετά μπορώ να πω γιατί έχει τύχει απλά να πάρω το προηγούμενο βράδυ και να αλλαξω την επιστροφή μου μένοντας μια μερα παραπάνω που σε άλλες περιπτώσεις δε μπορείς η αλλαξα ανταπόκριση με απευθείας πτήση λίγες βδομάδες πριν. Αυτά είναι τα πλεονέκτηματα και ειδικά αυτές τις εποχές μετράνε απίστευτα
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ πάλι νομίζω ότι το μεγαλύτερο κέρδος από τα μίλια το βγάζεις όταν μαζευτούν πολλά σε μεγάλο χρονικό διάστημα, άρα όταν δεν γίνονται στο μεταξύ μικροεξαργυρώσεις σε κοντινούς προορισμούς, και στο τέλος γίνουν ταξίδι σε άλλη ήπειρο με μέλος της Star Alliance.
Οπότε κάπως έτσι σταματάει η Aegean να είναι πειρασμός.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τα μίλια είναι για να μαζεύονται αργά και να ξοδεύονται μπαμ σε ένα μπίζνες υπερατλαντικό ή άλλο μεγάλο ταξίδι. Εκεί πιάνουν τη μέγιστη αξία τους, σε εισιτήρια που κοστίζουν 2000€ και άνω. Και μη πει κάποιος ότι δεν αξίζει να ταξιδέψεις μπίζνες 9-10+ ώρες, οποιος δεν το χει κάνει δε ξέρει τι χάνει
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα μίλια είναι για να μαζεύονται αργά και να ξοδεύονται μπαμ σε ένα μπίζνες υπερατλαντικό ή άλλο μεγάλο ταξίδι. Εκεί πιάνουν τη μέγιστη αξία τους, σε εισιτήρια που κοστίζουν 2000€ και άνω. Και μη πει κάποιος ότι δεν αξίζει να ταξιδέψεις μπίζνες 9-10+ ώρες, οποιος δεν το χει κάνει δε ξέρει τι χάνει
Ξοδεύονται σε ακόμη καλύτερη απόδοση σε one way μεγάλων αποστάσεων και open jaw.

Με τη μπίζνες εγώ δεν τρελαίνομαι κιόλας. Όταν μου τη δίνουν upgrade την παίρνω αλλά δε χαλάω μίλια για μια κάποια άνεση παραπάνω 10-12 ωρών, προτιμώ τις εσωτερικές της Μικρονησιας με 12.500 μίλια αντί για 350 ευρώ την καθεμία ή να πάω Ιαπωνία και να γυρίσω από Ταϊλάνδη.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Νομίζω και οι δύο σωστά τα λέτε, αλλά εξαρτάται από τις συνθήκες του καθενός.

Αν την επόμενη μέρα της επιστροφής δουλεύεις, γιατί δεν είχες άλλη μέρα άδειας και στρίμωξες το ταξίδι όπως μπορούσες, το να ρίξεις το κάθισμα στην business που έχεις κλείσει με μίλια και να κοιμηθείς 7 ώρες είναι αξία ανεκτίμητη. Αν έχεις μέρες πολλές, ηρεμία να ξεκουραστείς στην πόλη που θα φτάσεις κτλ, προφανώς τα μίλια σε άλλες επιπλέον πτήσεις είναι καλύτερο value for money.

Να πω επίσης ότι στις ενδιάμεσες πτήσεις της business έχει και φαγητό, άρα σου γλυτώνει κόστος φαγητού που ούτως ή άλλως θα έτρωγες. Πιθανώς κιόλας καλύτερης ποιότητας, από το να φας την μαραμένη πίτσα του τάδε τυροπιττάδικου του αεροδρομίου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Νομίζω και οι δύο σωστά τα λέτε, αλλά εξαρτάται από τις συνθήκες του καθενός.

1) Αν την επόμενη μέρα της επιστροφής δουλεύεις, γιατί δεν είχες άλλη μέρα άδειας και στρίμωξες το ταξίδι όπως μπορούσες, το να ρίξεις το κάθισμα στην business που έχεις κλείσει με μίλια και να κοιμηθείς 7 ώρες είναι αξία ανεκτίμητη. Αν έχεις μέρες πολλές, ηρεμία να ξεκουραστείς στην πόλη που θα φτάσεις κτλ, προφανώς τα μίλια σε άλλες επιπλέον πτήσεις είναι καλύτερο value for money.

2) Να πω επίσης ότι στις ενδιάμεσες πτήσεις της business έχει και φαγητό, άρα σου γλυτώνει κόστος φαγητού που ούτως ή άλλως θα έτρωγες. Πιθανώς κιόλας καλύτερης ποιότητας, από το να φας την μαραμένη πίτσα του τάδε τυροπιττάδικου του αεροδρομίου.
1) Χιλιες φορες καλυτερα να στριμωξω λιγοτερο το ταξιδι και να βγαλω νια νυχτα κανονικου υπνου σε κρεβαταρα παρα στις συνθηκες του αεροπλανου με πρησμενα ποδια απο την πιεση του αερα και τα αυτια κουδουνια. Ενα business τρωει τοσες χιλιαδες μιλια που ειμαι βεβαιη οτι δεν αντιστοιχει σε μια νυχτα υπνου που κανει καποιος οικονομια.

2) Με ποσες χιλιαδες μιλια ξεπληρωνεις τα γευματα ενος στοπ οβερ? Αν κανω την αναγωγη σε δωρεαν εισιτηριο που αντιστοιχουν και θα εβγαζες αντιλαμβανεσαι ποσο τα πληρωνεις?

Στην Ευρωπη για καθε 10.000 μιλια εξοικονομω περιπου 80 ευρω κατα μ.ο. Δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω διπλα μιλια για να ισοφαρησω μια τυροπιτα, αλλα 80 ευρω σε αξια.
Καλα για διηπειρωτικο ειναι σαν να "πληρωνεις" σε μιλια αστερι Μισλεν ενω τρως κετερινγκ.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω και οι δύο σωστά τα λέτε, αλλά εξαρτάται από τις συνθήκες του καθενός.
συμφωνω. αν εχεις κανα εκατ. μιλια ειναι ψιλα γραμματα αν θα παρεις one way η business. θα τα παρω κ τα 2, ευχαριστω.
Καλα για διηπειρωτικο ειναι σαν να "πληρωνεις" σε μιλια αστερι Μισλεν ενω τρως κετερινγκ.
ειναι σχετικα ολα. στη μαυρη ηπειρο η διαφορα της business για ταξιδια 10+ ωρων μπορει να ειναι 10000 μιλια κ 50€. αστεια νουμερα για οποιον εχει 500.000+ μιλια. κ δεν μιλαμε να πετυχεις κ first. η Thai την εδινε με μικροποσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom