Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οι Αιγύπτιοι δίνουν 4 μπίζνες και 8 οικονομική στην ίδια πτήση με 45Κ μίλια με 358,35 οικονομική και 65Κ μίλια και 478,28 το άτομο στη διακεκριμένη μονή διαδρομή για NRT.
Για HND η Σιγκαπούρη δίνει μέχρι 4 στην οικονομική, με 65,4 το άτομο.
Την ίδια μέρα έχεις επιλογές με συνδυασμούς Γερμανών και Ιαπώνων η κάτι άλλο άλλα μπορεί να μείνει κάποιος πίσω και σίγουρα δεν μπορείτε να ταξιδέψετε όλοι μαζί.
Αλλα και οι βασιλείς έτσι δεν πάνε; Ποτέ σε ένα αεροσκάφος όλη η οικογένεια.
Για Οσάκα (ΙΤΜ) το αφήνετε.
Για Οσάκα (ΚΙΧ) έχει ασιάνα μέχρι 7 άτομα στην οικονομική με 229,1 έκαστος και η Σιγκαπούρη μέχρι 4 άτομα με 65,4 το άτομο και άλλους συνδυασμούς.
Για επιστροφή μια από τα ίδια με λίγο πιο φτηνούς φόρους.

Συμπέρασμα, εισιτήρια υπάρχουν άλλα πρέπει να αγοραστούν ΧΤΕΣ.
Τα μίλια που έχεις φτάνουν οριακά για 2 μπίζνες και 7 οικονομικές και δεν μπορείς να παίξεις με διπλές κρατήσεις για τυχόν ακυρώσεις από τις εταιρείες.
Αυτά.
Ευχαριστώ πολύ! Τα μίλια φθάνουν γιατί έχω άλλα 700Κ περίπου + 150Κ bonus που περιμένω τον Γενάρη από προθεσμιακές (οι οποίοι δεν ξέρω αν μετατρέπονται σε μίλια). Το να ταξιδέψουμε ξεχωριστά δεν είναι θέμα. Μπορούμε να χωριστούμε σε 3 πτήσεις αρκεί να φθάνουμε όλοι την ίδια μέρα (άντε μια μέρα διαφορά). Επίσης δεν χάλασε κι ο κόσμος να αγοράσουμε και μερικά εισιτήρια κανονικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό εδώ με έχει σώσει και συστήθηκε εδώ μέσα
owenrudge.net - Utility Base - Star Alliance Mileage Earnings Calculator
Σύμφωνα με αυτό (που δεν έχει λαθέψει ούτε μια φορά μέχρι σήμερα και ξανα-ευχαριστώ το συμφορουμίτη που το σύστησε) σε πτήσεις LX από Αβάνα-Ζυρίχη και Ζυρίζη-Αθήνα δεν παίρνω κανένα μίλι ούτε σε κλάση V, ούτε σε S, ούτε σε U, παλιότερα έπαιρνα, έστω στο 25%. Ε σε ποιο class παίρνω;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Ευχαριστώ πολύ! Τα μίλια φθάνουν γιατί έχω άλλα 700Κ περίπου + 150Κ bonus που περιμένω τον Γενάρη από προθεσμιακές (οι οποίοι δεν ξέρω αν μετατρέπονται σε μίλια). Το να ταξιδέψουμε ξεχωριστά δεν είναι θέμα. Μπορούμε να χωριστούμε σε 3 πτήσεις αρκεί να φθάνουμε όλοι την ίδια μέρα (άντε μια μέρα διαφορά). Επίσης δεν χάλασε κι ο κόσμος να αγοράσουμε και μερικά εισιτήρια κανονικά.
Αφού έχεις καλό πλεόνασμα μιλίων για δυο σειρές εισιτηρίων πάμε σε άλλο επίπεδο. Αγόρασε αυτά με τους Αιγύπτιους η ότι σε βολεύει τέλος πάντως ώστε να έχεις κατοχυρωμένες θέσεις. Δεν χρειάζεται να αγοράσετε κανονικά εισιτήρια.
Σημαντικό είναι να γνωρίζεις ότι, Γερμανοί Ελβετοί και Ιάπωνες αρχίζουν να ανοίγουν τις μπίζνες θέσεις αλλά και αρκετές άλλες (που θεωρούν ότι δεν μπορούν να τις πουλήσουν) στα award εισιτήρια, δυο βδομάδες πριν το ταξίδι. Αν βρεις κάτι που σου ταιριάζει τελευταία στιγμή, ακυρώνεις τα προηγούμαι εισιτήρια και αγοράζεις καινούρια.
Η λουφταφαβε ανοίγει την πρώτη θέση πλέον 3 μέρες πριν και έχεις πολλές πιθανότητες να κλείσεις.
 
Last edited:

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Από Αθήνα πάντως αν ενδιαφέρεται κανεις, έχει η LOT για Ναρίτα τον Απρίλιο με 45000 και 100€ περίπου.
Και τον Μάιο να συμπληρώσω... Ακριβώς το ίδιο είχα κάνει τον Μάιο και η Lot ειναι μια χαρά!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σύμφωνα με αυτό (που δεν έχει λαθέψει ούτε μια φορά μέχρι σήμερα και ξανα-ευχαριστώ το συμφορουμίτη που το σύστησε) σε πτήσεις LX από Αβάνα-Ζυρίχη και Ζυρίζη-Αθήνα δεν παίρνω κανένα μίλι ούτε σε κλάση V, ούτε σε S, ούτε σε U, παλιότερα έπαιρνα, έστω στο 25%. Ε σε ποιο class παίρνω;
(παρακαλώ)

Μια εταιρεία που συνεχίζει να την δείχνει λάθος στο owenrudge είναι η SAS. Ενώ βγάζει τους υπολογισμούς με βάση το γράμμα του ναύλου, η SAS δε δίνει μίλια σε GoLight. Κατα τ'αλλα είναι άπαιχτο σάιτ.

1701290930538.png
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ασχετο,εχει κανεις προσφατα εξαργυρωση μιλιων για αγορα βαλιτσας σε ηδη αγορασμενο εισιτηριο?προσπαθω εδω και 2 μερες να προσθεσω αποσκευη σε πτηση που εκλεισα απο το Σεπτεμβρη για το Δεκεμβρη και μου βγαζει μοναχα την επιλογη πληρωμης και οχι εξαργυρωσης..κανω κατι λαθος?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Ασχετο,εχει κανεις προσφατα εξαργυρωση μιλιων για αγορα βαλιτσας σε ηδη αγορασμενο εισιτηριο?προσπαθω εδω και 2 μερες να προσθεσω αποσκευη σε πτηση που εκλεισα απο το Σεπτεμβρη για το Δεκεμβρη και μου βγαζει μοναχα την επιλογη πληρωμης και οχι εξαργυρωσης..κανω κατι λαθος?
Μήπως είχες χρησιμοποιήσει κουπόνι στην κράτηση; Αν ναι, δεν αγοράζεις πρόσθετες υπηρεσίες με miles & cash, αν θυμάμαι σωστά.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
UPDATE: Διαβάζω online όσον αφορά την Air Belgium, ότι θα εξακολουθήσει να εκτελεί πτήσεις για τη LOT από/προς ΝΥ κανονικά ως τέλη Οκτ 2024.
Τι να πω προσωπικά δε θα το ρίσκαρα

Να πω κ εγώ δύο άσχετα/σχετικά με εταιρείες της συμμαχίας που παρατήρησα ψάχνοντας για υπερατλαντικά με μίλια, απλά για να το έχετε υπόψη σας:

1) Σε κάποιες πτήσεις έχει επιλογή να πετάξεις με Air Belgium μέσω Βαρσοβίας. Η εταιρεία αυτή μέχρι πρόσφατα εκτελούσε πτήσεις υπερατλαντικές (δε γνωρίζω, ίσως και για αλλού) για λογαριασμό της LOT, κ από ότι είχα δει είχε και καλύτερο σχετικά προϊόν σε business σε σχέση με LOT. ΟΜΩΣ, από τέλη Οκτώβρη 2023 η εταιρεία αυτή πάπαλα. Έχει ακυρώσει όλες τις πτήσεις της, δεν υπάρχει πλέον σαν εταιρεία. Προσοχή λοιπόν, μη κλείσετε με αυτή ταξίδι με μίλια, δε γνωρίζω για ποιο λόγο τη δίνει ακόμα ως επιλογή το σάιτ της Αιγαίου. Το πιθανότερο είναι να μείνετε με τη χαρά του ταξιδιού

2) Επίσης, έχετε στο νου σας ότι η SAS έχει ανακοινώσει ότι θα αλλάξει συμμαχία. Δε γνωρίζω όμως πόσο σύντομα θα γίνει αυτό, κ αν γίνει μέσα στο 2024. Θέλω να πιστεύω ότι για πτήσεις μέχρι και την άνοιξη θα είναι ΟΚ. Απλά αν κλείσετε με μίλια με αυτή και εν τω μεταξύ αλλάξει συμμαχία, δε ξέρω τι επίπτωση θα έχει
 
Last edited:

George V

Member
Μηνύματα
82
Likes
31
Ασχετο,εχει κανεις προσφατα εξαργυρωση μιλιων για αγορα βαλιτσας σε ηδη αγορασμενο εισιτηριο?προσπαθω εδω και 2 μερες να προσθεσω αποσκευη σε πτηση που εκλεισα απο το Σεπτεμβρη για το Δεκεμβρη και μου βγαζει μοναχα την επιλογη πληρωμης και οχι εξαργυρωσης..κανω κατι λαθος?
Το έκανα σήμερα και το δέχτηκε. Μάλιστα το έβαλα σε πτήση μετά την αναχώρηση στο κομμάτι της επιστροφής. Δούλεψε και στο εισιτήριο γράφει την 1 δωρεάν που είχα + 1 με χρέωση. Που είναι αυτή που αγόρασα με το κουπόνι.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Το έκανα σήμερα και το δέχτηκε. Μάλιστα το έβαλα σε πτήση μετά την αναχώρηση στο κομμάτι της επιστροφής. Δούλεψε και στο εισιτήριο γράφει την 1 δωρεάν που είχα + 1 με χρέωση. Που είναι αυτή που αγόρασα με το κουπόνι.
Μηπως γιατι ειχατε comfortflex ναυλο?εμενα ειναι light και αυτη τη στιγμη που μιλαμε μπηκα και παλι τιποτα δεν εχει αλλαξει,παλι με βγαζει μονο στο να πληρωσω με καρτα ή paypal και δε μου δειχνει εξαργυρωση μιλιων...το οποιο μου κανει υπερβολικα τρομερη εντυπωση διοτι αυτο που κανατε εσεις το χα κανει και εγω το Φλεβαρη(να βαλω βαλιτσα σε φλεξ ναυλο μονο για τη επιστροφη ενω ειχα κανει την αναχωρηση)και μου δουλεψε κανονικα...η ετζιαν με εγραψε κανονικα σε τηλεφωνικη επικοινωνια που χα μαζι τους...μας βλεπω να τις χρυσοπληρωνουμε στο τελος....
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Έχουν εμφανιστεί σε κάποιους λογαριασμούς κουπόνια ανταμοιβής από την Aegean. Στα 2 παιδιά μου έδωσε κουπόνι 20% έκπτωση, στο δικό μου τίποτα.. Ελέγξτε το..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom