Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Pel

Member
Μηνύματα
753
Likes
3.851
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Αααα, και τρόμαξα... νόμιζα ότι τόσα χρόνια κλείνω από το απλό booking και χάνω τα μίλια...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Για τις κρατήσεις μέσω booking παντα 64 μέρες μετά τη διαμονή έμπαιναν τα μίλια; Έχω τη εντύπωση πως μέχρι πρόσφατα έμπαιναν άμεσα μετά τη διαμονή, κάνω λάθος;
Έχω πολύ καιρό να κλείσω από Aegean γιατί είναι ασύμφορο, αλλά και με τις προσφορές cashback που παίζω με κάρτες της VISA, έχει πάνω από χρόνο που η επιστροφή γίνεται 65 ημέρες μετά τη διαμονή, οπότε ίσως είναι κάτι γενικότερο.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Νέα συναργασία με ΕΚΟ, δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί:
Οι EKO Smile πόντοι μπορούν να μετατραπούν σε Miles+Bonus μίλια εξαργύρωσης. Kάθε Miles+Bonus μέλος, το οποίο είναι και μέλος του προγράμματος EKO Smile, έχει τη δυνατότητα να μετατρέψει τους EKO Smile πόντους του σε Miles+Bonus μίλια εξαργύρωσης ως εξής:
  • 2.000 πόντοι=2.000 μίλια
  • 3.000 πόντοι=3.000 μίλια
  • 5.000 πόντοι=5.000 μίλια
  • 10.000 πόντοι=10.000 μίλια
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/news/2024/eko_jan24/
 
Last edited:

georgekrax

Member
Μηνύματα
77
Likes
17
Καμία συμβουλή για mileage run; Χρειάζομαι 4500 μίλια μέχρι μέσα Απριλίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
117
Likes
165
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Καμία συμβουλή για mileage run; Χρειάζομαι 4500 μίλια μέχρι μέσα Απριλίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν ξέρω που είναι η βάση σου. Εγώ έψαχνα προ καιρού και το Χανιά-Τιφλίδα έδινε πέριπου 4000 σε flex ναυλο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.333
Καμία συμβουλή για mileage run; Χρειάζομαι 4500 μίλια μέχρι μέσα Απριλίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εδιμβούργο, Δουβλίνο, Λισσαβόνα, Μαδρίτη, Μαρακές, Ελσίνκι Ριαντ, Τζεντα. έχει πολλά.
 

georgekrax

Member
Μηνύματα
77
Likes
17
Δεν ξέρω που είναι η βάση σου. Εγώ έψαχνα προ καιρού και το Χανιά-Τιφλίδα έδινε πέριπου 4000 σε flex ναυλο.
Η βάση μου είναι Θεσσαλονίκη. Αξίζει να πληρώσω ένα one way εισιτήριο με στάση Αθήνα σε business και μετά η επιστροφή να είναι economy, για να μαζέψω τα μίλια;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Η βάση μου είναι Θεσσαλονίκη. Αξίζει να πληρώσω ένα one way εισιτήριο με στάση Αθήνα σε business και μετά η επιστροφή να είναι economy, για να μαζέψω τα μίλια;
Δεν γράφεις πόσα λεφτά διατίθεσαι να ξοδέψεις για τα 4.500 μίλια. Για τη διατήρηση gold βαθμίδας μπορείς να αγοράσεις 3.000 μίλια για 300€ και να γλυτώσεις αεροδρόμια, ταξί ή λεωφορεία, πάρκινγκ, ταλαιπωρία, αν σου είναι εύκολο να μαζέψεις τα εναπομείναντα μίλια. Διαφορετικά, ένα flex εισιτήριο π.χ. για Όσλο μέσω Αθήνας θα σου κοστίσει τον Μάρτιο 450€ και θα δώσει ~4.500 μίλια. Δεν έχει πολλές μέρες που τέλειωσαν οι εκπτώσεις της εταιρείας για να πέσει περαιτέρω η τιμή, έπρεπε να το έχεις δει τότε. Δεν έχω εικόνα για τις απευθείας πτήσεις από Θεσσαλονίκη για εξωτερικό, δες αν παίζει καλή τιμή σε κάποιον σχετικά μακρινό προορισμό.
Εγώ, προσωπικά, δεν θα πλήρωνα 450€ για να γίνω ή να παραμείνω gold, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό (ούτε πετάω συνέχεια, ούτε χρειάζομαι βαλίτσες, ούτε θεωρώ ότι αξίζει τα χρήματα το γεύμα στη business, ούτε περνάω ώρες στα lounge, άσε που συνήθως είμαι αεροδρόμιο λίγο πριν την ώρα της επιβίβασης), αλλά καθένας έχει τις ανάγκες του και τις προτιμήσεις του.
 

georgekrax

Member
Μηνύματα
77
Likes
17
Δεν γράφεις πόσα λεφτά διατίθεσαι να ξοδέψεις για τα 4.500 μίλια. Για τη διατήρηση gold βαθμίδας μπορείς να αγοράσεις 3.000 μίλια για 300€ και να γλυτώσεις αεροδρόμια, ταξί ή λεωφορεία, πάρκινγκ, ταλαιπωρία, αν σου είναι εύκολο να μαζέψεις τα εναπομείναντα μίλια. Διαφορετικά, ένα flex εισιτήριο π.χ. για Όσλο μέσω Αθήνας θα σου κοστίσει τον Μάρτιο 450€ και θα δώσει ~4.500 μίλια. Δεν έχει πολλές μέρες που τέλειωσαν οι εκπτώσεις της εταιρείας για να πέσει περαιτέρω η τιμή, έπρεπε να το έχεις δει τότε. Δεν έχω εικόνα για τις απευθείας πτήσεις από Θεσσαλονίκη για εξωτερικό, δες αν παίζει καλή τιμή σε κάποιον σχετικά μακρινό προορισμό.
Εγώ, προσωπικά, δεν θα πλήρωνα 450€ για να γίνω ή να παραμείνω gold, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό (ούτε πετάω συνέχεια, ούτε χρειάζομαι βαλίτσες, ούτε θεωρώ ότι αξίζει τα χρήματα το γεύμα στη business, ούτε περνάω ώρες στα lounge, άσε που συνήθως είμαι αεροδρόμιο λίγο πριν την ώρα της επιβίβασης), αλλά καθένας έχει τις ανάγκες του και τις προτιμήσεις του.
Όχι η αλήθεια είναι ότι κοιτάω να ξοδέψω λιγότερο από 450€. Το καλύτερο deal που είδα ήταν για Μαρόκο με 300€ - 350€ ComfortFlex που αποφέρει παραπάνω από 4500 μίλια.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα insights!!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Επίσης, αν δεν έχεις εκδώσει κάποια από τις κάρτες της Aegean, με την χρεωστική αποκτάς 3.000 μίλια αναβάθμισης μόνο με ετήσια συνδρομή 20€ (την κόβεις στους 9 μήνες αν δεν τη θες άλλο) ή κάποια από τις πιστωτικές. Αν έχεις την Premium βγάλε και την απλή και λογικά θα έχεις 5.000 μίλια αναβάθμισης.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.184
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom