Πρόταση: Εκθεση φωτογραφίας

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οταν συναντιομαστε βγαζουμε κανενα δεκαημερο πριν ανακοινωση. Μαλιστα ειναι η σειρα μου να το διοργανωσω μια και θεωρουμαι "παλια" και μου καταμαρτυρησαν οτι εχω λουφαρει εδω και καιρο. Συνηθως γινεται τεταρτη βραδι, που βολευει πολλους αλλα την τελευταια φορα ειχαμε δεσμευθει για ενα σαββατιατικο μεσιμερι, μπας και καταφερουν να ερθουν καποια μελη που μενουν εκτος Θεσσαλονικης στα περιξ. Καποιο Σαββατοκυριακιο του Μαρτιου ειναι το πιο πιθανον, καθοτι και τα επομενα δυο του Φεβρουαριου ειμαι κλεισμενη. (Ενα απο τα καλα του διοργανωτη ειναι οτι μπορει να αποφυγει την ημερα που δε μπορει).
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Σαν ιδεα μου φαινεται αρκετα καλη..Αλλα σιγουρα απο κει κ περα υπαρχουν πολλα θεματα προς συζητηση..Και δεν αναφερομαι τοσο στο οικονομικο,γιατι πιστευω πως αν πχ η εκθεση περιλαμβανει 50-60 φωτογραφιες απο 40 ατομα ++ δεν νομιζω πως θα ειναι απαγορευτικο το ποσο,μιας και δεν θα υποχρεωθει καποιος,αλλα ολα θα γινουν με τη θεληση του καθενος..Το μεγαλυτερο προβλημα για μενα ειναι καταρχην οργανωτικο,κ για να γινω πιο σαφης πχ. επιλογη φωτογραφιων..μιας και σιγουρα το θεμα μας θα ειναι τα ταξιδια οποτε δεν τιθεται θεμα επιλογης θεματος..Απτην αλλη που θα αποσκοπει αυτη η εκθεση,πχ για παρτυ μας,σαν ενα επιπλεον κινητρο συναντησης,προβολης πχ του site (χωρις να υποννοω κατι και παρεξηγηθω,προς θεου)..Απλα αναλογα με αυτο το κινητρο πρεπει να υπαρχει και αναλογη ποιοτητα στην εκθεση..Αυτα βεβαια εχουν ειπωθει παραπανω οποτε ισως τα επαναλαμβανω..Αυτο που νομιζω δεν εχει ειπωθει ειναι το θεμα της ποιοτητας φωτογραφιων..Υπαρχουν χιλιαδες φωτογραφιες εδω μεσα αλλα δεν ξερω ποσες μπορουν να μεγενθυθουν και να διατηρησουν τη σωστη ποιοτητα που οπως ολοι ξερουμε απαιτειται για μια εκθεση..Και δεν λεω να τις κανουμε αφισσες,αλλα μια καλη μεγενθυση χρειαζεται..Ελπιζω να καταλαβαινετε το υφος μου και να μην παρεξηγηθω!Αυτα απο εμενα..Και να παω για αλλη μια φορα πως ειμαι υπερ μιας τετοιας κινησης αρκει εξαρχης να υπαρχει σωστος προσανατολισμος..Αυτα!
 

eleni camper

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με αυτοκινο
ερση καλημέρα, όταν τελικά κανονίσετε τη συνάντηση αν θέλεις με ενημερώνεις. Ευχαριστώ
 

eleni camper

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με αυτοκινο
Σχετικά με την πρότασή μου για την έκθεση φωτογραφίας, φαίνεται πως δε θα προχωρήσει, τουλάχιστον άμεσα. Αν το ξανασκεφτούμε και αποφασίσουμε για το αντίθετο, θα χαρώ πολύ να αφιερώσω αρκετό χρόνο για την υλοποίηση.
Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Οταν συναντιομαστε βγαζουμε κανενα δεκαημερο πριν ανακοινωση. Μαλιστα ειναι η σειρα μου να το διοργανωσω μια και θεωρουμαι "παλια" και μου καταμαρτυρησαν οτι εχω λουφαρει εδω και καιρο. Συνηθως γινεται τεταρτη βραδι, που βολευει πολλους αλλα την τελευταια φορα ειχαμε δεσμευθει για ενα σαββατιατικο μεσιμερι, μπας και καταφερουν να ερθουν καποια μελη που μενουν εκτος Θεσσαλονικης στα περιξ. Καποιο Σαββατοκυριακιο του Μαρτιου ειναι το πιο πιθανον, καθοτι και τα επομενα δυο του Φεβρουαριου ειμαι κλεισμενη. (Ενα απο τα καλα του διοργανωτη ειναι οτι μπορει να αποφυγει την ημερα που δε μπορει).
επειδη θελω πολυ να παραβρεθω στη συναντηση, ας μην ειναι το σαββατο της 19 μαρτιου, μια κ θα λειπω στο βελιγραδι...αν ειναι εφικτο φυσικα...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά δεν είναι εδώ το θέμα μας η συνάντηση, αλλά η πρόταση για έκθεση φωτογραφίας. Αν και όταν αποφασιστεί συνάντηση, θα δείτε το σχετικό θέμα.
 

eleni camper

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με αυτοκινο
Συμφωνώ, θέλεις administrator, να μας πεις και συ τη γνώμη σου για την έκθεση φωτογραφίας? ευχαριστώ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η γνώμη μου είναι ότι για να γίνει κάτι τέτοιο απαιτεί ορισμένα πράγματα τα οποία δεν είμαι βέβαιος ότι έχουμε, δηλαδή:

- κάποιον να το αναλάβει εξ'ολοκλήρου να το οργανώσει (μιας που εγώ δεν προλαβαίνω αυτόν τον καιρό), και αφού θα αφορά εκδήλωση του site, θα πρέπει να είναι κάποιος που γνωρίζω προσωπικά, επομένως χρειάζεται τουλάχιστον μια συνάντηση με όσους ενδιαφέρονται, για να το συζητήσουμε

- υλικό. Έχουμε φωτογραφίες κατάλληλες για μια καλή έκθεση; δεν είμαι σίγουρος, καθώς η έκθεση για να είναι αντιπροσωπευτική θα πρέπει εκτός των άλλων να έχει και κάποιο συγκεκριμένο θέμα, και όχι γενικά "ταξιδιωτικές φωτογραφίες".

- κόστος. Σε αυτή τη φάση δυστυχώς το site έχει τόσα πολλά έξοδα που ήδη υπάρχει πρόβλημα στους ιδιοκτήτες του, επομένως οτιδήποτε περιλαμβάνει ένα σεβαστό ποσό σαν κόστος, θα πρέπει να έχει και κάποιου είδους ανταμοιβή για το site για να εγκριθεί. Από μια έκθεση φωτογραφίας δε νομίζω ότι η προβολή που θα έπαιρνε το σάιτ θα ήταν αρκετή για να καλύψει τα κόστη που θα χρειαστούν. Ενδεχομένως κάτι πιο πρωτότυπο και πιο αντιπροσωπευτικό να είχε περισσότερες πιθανότητες (τι θα μπορούσε να είναι αυτό δεν ξέρω, πχ ένα βιβλίο με ταξιδιωτικές ιστορίες ας πούμε, που θα είχε και τις συνοδευτικές φωτογραφίες, αλλά εκεί είναι ακόμα πιο πολύπλοκο το εγχείρημα)


Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως ρωτήσουμε τα παιδιά ενός site που και γνώσεις έχει και άτομα που δραστηριοποιούνται στο χώρο της φωτογραφίας έχει, μήπως μπορούν να μας βοηθήσουν, ή μήπως κάνουμε κάτι από κοινού, μιας και έχουμε και ορισμένα πολύ αξιόλογα κοινά μέλη απ'όσο γνωρίζω, μιλάω φυσικά για το dpgr.gr.

:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.834
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom