Πρώτη αλλά από τον... πάτο

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αναφέρθηκα στο ότι οι περισότεροι έσπευσαν να αντιπαραθέσουν το euro και τη eurovision στα καλά μας. Πήραμε τη eurovision μια χρονιά και όλα μια χαρά; Με στενοχωρεί που όταν μας λένε έχετε μια μολυσμένη και βρώμικη πρωτεύουσα σου λένε οι Έλληνες ναι αλλά η Ελλάδα είναι όμορφη. Λες και η Γαλλία, η Ισπανία, η Αγγλία είναι άσχημες χώρες. Ας καταλάβουμε όλοι ότι ένας λαμπρός αρχαίος πολιτισμός ωφήλει να και μια συνέχεια. Στην σύγχρονη Ελλάδα για πόσα πράγματα μπορούμε να είμαστε υπερήφανοι άραγε; Η κατάντια της σύγχρονης Ελλάδας είναι υπόθεση δική μας και όχι των άλλων Ελλήνων.
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Συμφωνώ για τη κατάντια της σύγχρονης Ελλάδας. Ο καθένας μπορεί βέβαια να προσπαθεί για το καλύτερο, αλλά δεν βλέπω να αλλάζουν σύντομα πολλά .
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αναφέρθηκα στο ότι οι περισότεροι έσπευσαν να αντιπαραθέσουν το euro και τη eurovision στα καλά μας. Πήραμε τη eurovision μια χρονιά και όλα μια χαρά;
Δεν ειναι ολα μια χαρα και δεν θα ειναι για πολυ καιρο ακομη.
Ηταν ομως, σταγονες χαρας,στον ωκεανο οι αθλητικες και καλλιτεχνικες πρωτιες μας.
Ας βλεπουμε καποια πραγματα λοιπον με καλη διαθεση γιατι μονο αυτο μας εμεινε.:)
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να το πω πιο απλά. Όταν ζούσα στην Αθήνα έμενα στη Νέα Σμύρνη. Ξεχώριζα τα σκουπίδια μου από τα χαρτιά και γυαλιά, τα φόρτωνα στο αυτοκίνητο και τα πήγαινα στους ειδικούς κάδους στο δήμο Παλαιού Ψυχικού που ήταν ο μόνος που εκείνη την εποχή ξεχώριζε τα σκουπίδια. Πόσοι Αθηναίοι πιστεύετε ότι το έκαναν; Δεν κατέβαινα ποτέ στο κέντρο με το αυτοκίνητο παρά μόνο με το λεωφορείο και το μετρό. Δεν πήρα ποτέ κλήση για παράνομο παρκάρισμα γιατί άφηνα το αυτοκίνητο εκεί που έπρεπε και παρκαρισμένο όπως έπρεπε, όχι να πιάνω 3 θέσεις πάρκιν. Δεν φταίνε οι άλλοι Έλληνες, εμείς όλοι φταίμε για το τι γίνετε σήμερα στους δρόμους και στις πλατίες των πόλεων μας, εμείς φταίμε που τα μπουζούκια είναι γεμάτα και όλοι ξέρουν την Τούλα Μουστοξύδη (τυχαίο όνομα) της εθνικής οδού αλλά αγνοούν τον Ιονέσκο. Εμείς φταίμε που ακούμε τα δελτία ειδήσεων να μας πασάρουν μπούρδες ότι όποιος μπεί στο ιντερνετ αναγκαστικά κατεβάζει πορνογραφικό υλικό. Εμείς φταίμε που πιστεύουμε ότι είμαστε λαός χαρισματικός από μόνος του και δεν χρειάζετε να κάνουμε τίποτα για να φτιάξουμε τα πράγματα γύρω μας.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Συμφωνω μαζι σου.Μπραβο σου γι αυτα που εχεις προσφερει.:clap:Πραγματικα δεν γνωριζω καποιον αλλον που να εχει κανει τοσα πολλα.Απο δω και περα τι γινεται?
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Προσπερνώ την ειρωνία σου dk γιατί δεν είμαι εδώ για να σας πώ ότι εγώ έκανα το χρέος μου όσο ζούσα στην πόλη της Αθληνας. Δεν θέλω να μου πεί κανένας μπράβο. Έτσι αισθάνομαι ότι πρέπει να ζώ, με έναν ελάχιστο σεβασμό στους άλλους άγνωστους γύρω μου.

Το τι γίνεται από εδώ και πέρα το ξέρουμε όλοι. Όταν αναγνωρίζεις το πρόβλημα ξέρεις και πως να συνεισφέρεις στη λύση του. Το δέντρο κάποια στιγμή γίνετε δάσος. Όταν απλά περιμένεις να αλλάξουν οι άλλοι πρώτα τότε δεν αλλάζει τίποτα.
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
Αναφέρθηκα στο ότι οι περισότεροι έσπευσαν να αντιπαραθέσουν το euro και τη eurovision στα καλά μας. Πήραμε τη eurovision μια χρονιά και όλα μια χαρά; Με στενοχωρεί που όταν μας λένε έχετε μια μολυσμένη και βρώμικη πρωτεύουσα σου λένε οι Έλληνες ναι αλλά η Ελλάδα είναι όμορφη. Λες και η Γαλλία, η Ισπανία, η Αγγλία είναι άσχημες χώρες. Ας καταλάβουμε όλοι ότι ένας λαμπρός αρχαίος πολιτισμός ωφήλει να και μια συνέχεια. Στην σύγχρονη Ελλάδα για πόσα πράγματα μπορούμε να είμαστε υπερήφανοι άραγε; Η κατάντια της σύγχρονης Ελλάδας είναι υπόθεση δική μας και όχι των άλλων Ελλήνων.
κανεις δεν ειπε οτι το euro και η eurovision ειναι το παν και ολα μια χαρα, απλα το αναφεραμε μεταξυ σοβαρου και αστειου...
σαν τη αντιμετωπιση δηλαδη περιμενες να δεις σ'αυτο ο θεμα?
πιστευεις οτι μπορουμε να αλλαξουμε κατι εμεις τι στιγμη που οι περισσοτεροι κατοικοι αυτης της χωρας δεν ενδιαφερονται? οταν βλεπεις καθε μερα στα δελτια ειδησεων 1002 βλακειες και καμια απολυτος αναφορα σε τετοιου ειδους θεματα, καμια απολυτος αναφορα σε θεματα τουρισμου τη στιγη που το μεγαλυτερο εισοδημα της ελλαδας προερχεται απο τον τουρισμο...

θέλω με λιγα λογια να σου πω οτι η παιδεια που εχουμε σε τετοιου ειδους θεματα ειναι σχεδον ανυπαρκτη, σε σχεση με τους κατοικους αλλων χωρων...
οποτε τι περιμενεις να γινει?
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Προσπερνώ την ειρωνία σου dk
Για πια ειρωνια μιλας?Εχω ειρωνευτει ποτε καποιον εδω μεσα για να ειρωνευτω εσενα.
Ειναι το μοναδικο πραγμα που δεν μ'αρεσει.Εξεφρασα την αποψη μου και το ελαβες ειρωνια?Εχεις κανει ενα μεγαλο λαθος.Δεν πειραζει ομως αν νομιζεις οτι σε ειρωνευτηκα σου ζητω συγνωμη και δεν ξαναγραφω γι αυτο.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Foyfoy δεν περιμένω τα πράγματα να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη. Περιμένω όμως ο καθένας να κάνει κάτι προς το καλύτερο. Αν πετύχουμε αυτό τα πράγματα θα φτιάξουν. Το ότι δεν φτιάχνουν έχει να κάνει με την αδιαφορία μας για το ότι δεν μας αφορά άμεσα.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για πια ειρωνια μιλας?Εχω ειρωνευτει ποτε καποιον εδω μεσα για να ειρωνευτω εσενα.
Ειναι το μοναδικο πραγμα που δεν μ'αρεσει.Εξεφρασα την αποψη μου και το ελαβες ειρωνια?Εχεις κανει ενα μεγαλο λαθος.Δεν πειραζει ομως αν νομιζεις οτι σε ειρωνευτηκα σου ζητω συγνωμη και δεν ξαναγραφω γι αυτο.
Μου φάνηκε ειρωνικό και γιαυτό το είπα. Δέχομαι όμως ότι έκανα λάθος και σου ζητώ και εγώ συγνώμη.
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
Foyfoy δεν περιμένω τα πράγματα να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη. Περιμένω όμως ο καθένας να κάνει κάτι προς το καλύτερο. Αν πετύχουμε αυτό τα πράγματα θα φτιάξουν. Το ότι δεν φτιάχνουν έχει να κάνει με την αδιαφορία μας για το ότι δεν μας αφορά άμεσα.
συμφωνω αλλα ξερεις ποιο ειναι το θεμα? αν μεσα σε 5εκ ανθρωπων φερονται σωστα πχ 1000 γιατι παραπανω δεν ειναι, αυτοι οι 1000 θεωρουνται η αν θες αισθανονται βλακες...
θα σου πω το εξης: εδω που μενω εβαλαν πριν 3 μηνες καδους ανακυκλωσης για γυαλι, οταν το εμαθα χαρηκα γί' αυτην τη προοδο και φροντισα την επομενη φορα που πηγα να πεταξω τα σκουπιδια να ξεχωρισω τα γυαλινα μπουκαλια να τα πεταξω στον ειδικο καδο, οταν πηγα στο καδο ενιωσα να μη πω πως οταν ειδα οτι μονο μπουκαλια δεν ειχε μεσα...

καταλαβαινεις τι θελω να πω, δηλαδη τωρα που αυτος ο καδος ειναι γεματος με ολα τα αλλα σκουπιδια εγω τι να κανω? οτι και να κανω αδικος κοπος θα ειναι αφου ο δημος σταματησε την ανακυκλωση λογο μη ενδιαφεροντος...
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αυτό ενοούσα όταν έλεγα ότι δεν φτιάχνουν από τη μια στιγμή στην άλλη. Και μην αισθάνεσαι βλάκας γιατί έτσι ανκυκλώνεται το πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.152
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom