Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Γύρισα και γω απο Ισραήλ. Μπορώ να πω πως ήταν πολύ ενδιαφέρον ταξίδι.
Εμεινα 3 νύχτες Τελ Αβιβ, οπου μια μέρα πηγα με τρένο Haifa και Acco και άξιζε πολύ, και 3 νύχτες Ιερουσαλήμ, οπου πήγα μονοήμερη στην Masada, στο Ein Gedi και στην νεκρά θάλασσα με το Abraham tours.
Οι ερωτήσεις κατα την είσοδο αλλα και κατα την έξοδο απο την χώρα απλές και γρήγορες, δεν κράτησαν πανω απο 5 λεπτά.
Η χώρα γενικά ειναι απο τις ακριβότερες που έχω επισκεφτεί ως τώρα, και ως προς την διαμονή αλλα και ως προς το φαγητό.
Τα μέσα μεταφοράς άκρως αξιόπιστα, τουλάχιστον στην Ισραηλίτικη πλευρά που τα χρησιμοποίησα.
Το Τελ Αβιβ συμπαθητικό αλλα η Ιερουσαλήμ άκρως ενδιαφέρουσα ειδικα κατα την διαρκεια του Sabbath (Παρασκευή απόγευμα με Σαββατο μετα την δύση του ηλίου) καθώς επίσης και καθε απόγευμα γύρω στις 7μιση κατα την λήξη του ραζανιού.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα βρίσκομαι κ εγώ Ισραηλ σε 2 εβδομάδες κ έχω καταλάβει ότι γενικά είναι πανάκριβη χώρα σε ολα. Ήθελα να σε ρωτήσω rebequita ως προς το φαγητό περίπου τι τιμές να υπολογίζω το άτομο σε ένα νορμάλ εστιατοριο. Επίσης σκέφτομαι κ εγώ να επισκεφθώ το acco για μονοήμερη από Τελ Αβίβ με τρένο (έχω ξετρελαθεί από φωτος που είδα). Πόση ώρα είναι με το τρένο?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Θα βρίσκομαι κ εγώ Ισραηλ σε 2 εβδομάδες κ έχω καταλάβει ότι γενικά είναι πανάκριβη χώρα σε ολα. Ήθελα να σε ρωτήσω rebequita ως προς το φαγητό περίπου τι τιμές να υπολογίζω το άτομο σε ένα νορμάλ εστιατοριο. Επίσης σκέφτομαι κ εγώ να επισκεφθώ το acco για μονοήμερη από Τελ Αβίβ με τρένο (έχω ξετρελαθεί από φωτος που είδα). Πόση ώρα είναι με το τρένο?
Νομιζω 1 ωρα και 10 λεπτα ειναι η Haifa και ενα μισαωρο απο εκει το Acco.
Στο Acco να μπεις απο την πλευρα των τειχων ωστε να χαζεψεις την θεα απο την παραλια και να περπατησεις πάνω στα τείχη. Απο εκει να χαθεις στα στενά και στην αγορά και να βρεις οπωσδηποτε μια πανεμορφη πλατεία κοντά στο λιμανι οπου ο καλλιτέχνης-ιδιοκτητης του καφε την εχει κανει πανεμορφη.
40€ το άτομο μας έβγαινε σε εστιατόριο (τίποτα εξεζητημενο) αλλα υπάρχουν και οι σκεπαστές αγορες που μπορεις να βρεις επιλογες take away στα 7-8€. Υπάρχουν επίσης τα φαλαφελτζίδικα, τα κεμπαπτσίδικα και τα χουμουσάδικα που μπορείς να εχεις οικονομικότερες εναλλακτικες για κατι γρήγορο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Χίλια ευχαριστώ...με έφτιαξες ακόμα περισσότερο για το Acco:lol:
 

dimitra

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα σε όλη την παρέα..
Ετοιμάζομαι κι εγώ για Ιορδανία & Ισραήλ.. Ερώτηση.. Μπορώ να ενοικιάσω αυτοκίνητο απο την μία χώρα και να το αφήσω στην άλλη??
ερώτηση 2.. φτάνω Άκαμπα 20:30.. μπορώ απ ευθείας να πάω Ιεροσόλυμα?
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα σε όλη την παρέα..
Ετοιμάζομαι κι εγώ για Ιορδανία & Ισραήλ.. Ερώτηση.. Μπορώ να ενοικιάσω αυτοκίνητο απο την μία χώρα και να το αφήσω στην άλλη??
ερώτηση 2.. φτάνω Άκαμπα 20:30.. μπορώ απ ευθείας να πάω Ιεροσόλυμα?
Σας ευχαριστώ πολύ!
1. όχι
2. όχι
 

dimitra

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Αν και δεν μου άρεσαν τα νέα... Σ ευχαριστώ πολύ! :)
Να το πάρω απο Eilat και να το αφήσω Ιεροσόλυμα? Μήπως και γίνεται? Η κάπου προς τα σύνορα ώστε να μην κατεβαίνω .. Η να μπορώ τουλάχιστον να περάσω τα σύνορα με το ενοικιαζόμενο ?
Sorry για το ζάλισμα....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Το δεδομένο είναι ότι δε μπορείς να περάσεις τα σύνορα με το αυτοκίνητο.
Θέλεις λίγο να αναφέρεις το πρόγραμμά σου και το πώς σκέφτεσαι να κινηθείς για να βοηθήσουμε περισσότερο?
 

dimitra

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Το δεδομένο είναι ότι δε μπορείς να περάσεις τα σύνορα με το αυτοκίνητο.
Θέλεις λίγο να αναφέρεις το πρόγραμμά σου και το πώς σκέφτεσαι να κινηθείς για να βοηθήσουμε περισσότερο?
7 ημέρες το ταξίδι. Φτάνω Άκαμπα 20:30. Έλεγα να πάω την ίδια ημέρα Ιεροσόλυμα ( να περάσω απο Eilat) , να κάνω εκεί 2 διανυκτερεύσεις με επίσκεψη Βηθλεέμ και την επόμενη να συνεχίσω Γερασα--Madaba Mount Nebo-Dead Sea (διανυκτέρευση Madaba) , την επόμενη Πέτρα, ίσως και την μεθ'επόμενη, και τη τελευταία Wadi Rum. Επιστροφή δεν έχω κλείσει ακόμα.. έλεγα να φύγω πάλι απο Άκαμπα..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το είχα δει σε διαφημιστική καταχώρηση πριν ένα μήνα που ήμουν Τελ Αβίβ! Και το σκεφτομασταν. .. Αλλά επειδή είχα μόνο 4 γεμάτες μέρες τελικά προτιμήσαμε να κάνουμε άλλη εκδρομή μόνοι μας. Πάντως φαινεται ενδιαφέρον
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Και γω θα πάω Ισραηλ τέλη Αυγούστου... Να ρωτήσω, με το ιντερνετ τι κάνουμε; Έχει αγοράσει κανείς τοπική κάρτα SIM για σύνδεση στο διαδίκτυο; Οι τιμές πόσο κυμαίνονται για 1 γίγα; Μπορείς να αγοράσεις στο αεροδρόμιο του Τελ Αβιβ;

Επίσης 3 μέρες Ιεροσόλυμα και 2 Τελαβίβ ή 2 μέρες Ιεροσόλυμα και 3 Τελαβίβ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.445
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom