Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η ασφάλεια της Revolut ισχύει και για covid.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Πρόκειται να ταξιδέψω τον Φλεβάρη στο Ισραήλ. Φτάνω στο Ben Gurion Παρασκευή απόγευμα, οπότε από ότι καταλαβαίνω δεν λειτουργούν ΜΜΜ. Θέλω να πάω απευθείας Ιερουσαλήμ. Η μόνη λύση μου είναι Sherut από neshertours? Κάνω κράτηση για αυτά? Στο σαιτ τους γράφει ότι δε χρειάζεται, αλλά έχω μια ανησυχία. Κυριακή θα επιστρέψω από Ιερουσαλήμ στο Τελ Αβίβ. Παίρνω λεωφορείο egged.co.il? Η καλύτερα τρένο? Τέλος, από τελ Αβίβ για Ben Gurion παίρνω λεωφορείο? Έχει και Sherut?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πρόκειται να ταξιδέψω τον Φλεβάρη στο Ισραήλ. Φτάνω στο Ben Gurion Παρασκευή απόγευμα, οπότε από ότι καταλαβαίνω δεν λειτουργούν ΜΜΜ. Θέλω να πάω απευθείας Ιερουσαλήμ. Η μόνη λύση μου είναι Sherut από neshertours? Κάνω κράτηση για αυτά? Στο σαιτ τους γράφει ότι δε χρειάζεται, αλλά έχω μια ανησυχία. Κυριακή θα επιστρέψω από Ιερουσαλήμ στο Τελ Αβίβ. Παίρνω λεωφορείο egged.co.il? Η καλύτερα τρένο? Τέλος, από τελ Αβίβ για Ben Gurion παίρνω λεωφορείο? Έχει και Sherut?
Sherut μπορείς να πάρεις έξω από το αεροδρόμιο, δεν χρειάζεται να έχεις κράτηση. Μόλις γεμίσει φεύγει.
Ιερουσαλήμ-Τελ Αβίβ είτε με λεωφορείο είτε τρένο. Προτιμώ τρένο.
Τελ Αβίβ -Αεροδρόμιο είτε τρένο είτε λεωφορείο ανάλογα ποιο σε βολεύει. Διαφορετικά ταξί.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Πιστή στην ερώτηση που παραδοσιακά κάνω για κάθε προορισμό, θα ρωτήσω:

Πού τρώμε στο Τελ Αβίβ και την Ιερουσαλήμ; Τι "άχαστο" εστιατόριο υπάρχει;
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τελικά πήγα στη Ραμαλα με αραβικό λεωφορείο . Καμία διαφορά με το Ισραηλινό (οκ άπειρα πιο βρώμικο), χτυπάς μάλιστα και την κάρτα των ΜΜΕ. Κάνει άπειρα ώρα λόγο κίνησης αλλα και το ταξι το ίδιο θα κάνει. Όταν μπαίνεις στην Παλαιστινη δεν σε ελέγχει κανείς ,στο γυρισμό έλεγχος διαβατηρίων εντός λεωφορείου αλλά γρήγορος και οπτικός . Στην άφιξη στο Gurion ασφάλεια για Covid δε ζήτησε κανείς.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Για πείτε μου κι εσείς την γνώμη σας
Αναχώρηση από Αθήνα πρωί Πέμπτης, επιστροφή Σάββατο βράδυ,93€/άτομο μετ' επιστροφής
Πρώτη μέρα Τελ Αβίβ, χαλαρές βόλτες κλπ
Δεύτερη μέρα, οργανωμένο tour στην Ιερουσαλήμ,85$/άτομο
Αξίζει τον κόπο και κυρίως τα έξοδα να το τολμήσουμε, ~1000€ το έχω βαφτισει(μεγάλο απωθημενο)? Περισσότερες μέρες δεν υπάρχουν στον προγραμματισμό...
Πως είναι τα πράγματα από θέμα ταραχών;
Στην Ιερουσαλήμ προσφάτως υπήρχαν ταραχές .
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Για πείτε μου κι εσείς την γνώμη σας
Αναχώρηση από Αθήνα πρωί Πέμπτης, επιστροφή Σάββατο βράδυ,93€/άτομο μετ' επιστροφής
Πρώτη μέρα Τελ Αβίβ, χαλαρές βόλτες κλπ
Δεύτερη μέρα, οργανωμένο tour στην Ιερουσαλήμ,85$/άτομο
Αξίζει τον κόπο και κυρίως τα έξοδα να το τολμήσουμε, ~1000€ το έχω βαφτισει(μεγάλο απωθημενο)? Περισσότερες μέρες δεν υπάρχουν στον προγραμματισμό...
Πως είναι τα πράγματα από θέμα ταραχών;
Στην Ιερουσαλήμ προσφάτως υπήρχαν ταραχές .
Τα αεροπορικά που έχεις βρει έχουν πολύ καλή τιμή. Το Τελ Αβιβ βέβαια γενικα είναι πολύ ακριβή πόλη (3η ακριβότερη πόλη στον κόσμο το 2022). Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι από Παρασκευή από τη δύση του ηλίου έως το Σαββατο απογευμα δεν λειτουργούν τα ΜΜΜ. Θα σου πρότεινα να πας μόνος σου Ιερουσαλήμ με τρένο αλλά Παρασκευή απόγευμα θα πρέπει να γυρίσεις με sherut γιατί δεν θα δουλεύει το τρένο. Θεωρω πεταμένα λεφτά τα 80 ευρώ για την οργανωμένη εκδρομή, γιατί η παλιά πόλη γυρίζεται εύκολα και μόνοι σας. Για τις ταραχές δεν ξέρω γιατί πήγα τον Ιανουάριο πριν αρχίσουν. Οπως είδα βέβαια που έγινε η επίθεση στη συναγωγή ήταν μακριά από την παλιά πόλη της Ιερουσαλήμ, οπου θα κινηθείτε εσεις. Το Τελ Αβιβ προλαβαίνεις να το δεις σε μια μέρα και το ίδιο και την παλιά πόλη της Ιερουσαλήμ. Οπότε φτάνουν οι μέρες που έχεις, αν και ιδανικά θα έπρεπε να γυρίσεις Κυριακή, για να μη χρειαστεί να πάρεις ταξί για το αεροδρόμιο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εννοείται να πας...
Προσωπικά θα πήγαινα εξ αρχής Ιερουσαλήμ (με ημερήσια με συγκοινωνία Δυτική Όχθη).
Εναλλακτικά Πέμπτη διανυκτέρευση Τελ Αβίβ, Παρασκευή πρωί μετακίνηση προς Ιερουσαλήμ και διανυκτέρευση εκεί, Σάββατο πρωί Ραμάλα (και ίσως Ναμπλούς) και μετάβαση στο αεροδρόμιο κατευθείαν πριν την πτήση
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για πείτε μου κι εσείς την γνώμη σας
Αναχώρηση από Αθήνα πρωί Πέμπτης, επιστροφή Σάββατο βράδυ,93€/άτομο μετ' επιστροφής
Πρώτη μέρα Τελ Αβίβ, χαλαρές βόλτες κλπ
Δεύτερη μέρα, οργανωμένο tour στην Ιερουσαλήμ,85$/άτομο
Αξίζει τον κόπο και κυρίως τα έξοδα να το τολμήσουμε, ~1000€ το έχω βαφτισει(μεγάλο απωθημενο)? Περισσότερες μέρες δεν υπάρχουν στον προγραμματισμό...
Πως είναι τα πράγματα από θέμα ταραχών;
Στην Ιερουσαλήμ προσφάτως υπήρχαν ταραχές .
Θα πήγαινα Πέμπτη στην Ιερουσαλήμ γιατί Παρασκευή δεν υπάρχει πρόσβαση στο Αλ Ακσά για τους μη μουσουλμάνους. Επιπλέον κατά τη διάρκεια του shabbat η πόλη είναι νεκρή και η παλιά πόλη τελείως άδεια. Παρασκευή θα έφευγα για Τελ Αβίβ όπου το shabbat είναι τελείως διαφορετικό εκεί. Πολλά μαγαζιά για φαγητό και ποτό μένουν ανοιχτά, υπάρχει η ωραία παραλία, η Jaffa και γενικότερα αν και ο κόσμος που κυκλοφορεί είναι σημαντικά λιγότερος, δεν αισθάνεσαι βαρεμάρα. Επίσης υπάρχουν και δωρεάν λεωφορεία από Παρασκευή απόγευμα έως Σάββατο απόγευμα στο Τελ Αβίβ όπου κάνουν τις μετακινήσεις πιο εύκολες αν υπάρχει κινητικό πρόβλημα.
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Θα πήγαινα Πέμπτη στην Ιερουσαλήμ γιατί Παρασκευή δεν υπάρχει πρόσβαση στο Αλ Ακσά για τους μη μουσουλμάνους. Επιπλέον κατά τη διάρκεια του shabbat η πόλη είναι νεκρή και η παλιά πόλη τελείως άδεια. Παρασκευή θα έφευγα για Τελ Αβίβ όπου το shabbat είναι τελείως διαφορετικό εκεί. Πολλά μαγαζιά για φαγητό και ποτό μένουν ανοιχτά, υπάρχει η ωραία παραλία, η Jaffa και γενικότερα αν και ο κόσμος που κυκλοφορεί είναι σημαντικά λιγότερος, δεν αισθάνεσαι βαρεμάρα. Επίσης υπάρχουν και δωρεάν λεωφορεία από Παρασκευή απόγευμα έως Σάββατο απόγευμα στο Τελ Αβίβ όπου κάνουν τις μετακινήσεις πιο εύκολες αν υπάρχει κινητικό πρόβλημα.
Εμεις πήγαμε Σαββατο πρωί στην Ιερουσαλήμ πριν 20 μέρες και κόσμο είχε φουλ. Ολα τα μαγαζάκια ήταν ανοιχτά, απλά είναι κλειστό τα Σάββατα όλο το σύμπλεγμα του Temple Mount. Επισης, Παρασκευή πρωί που θα κινηθει ο Κωνσταντίνος δεν έχει αρχίσει ακόμη το Shabbat.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εμεις πήγαμε Σαββατο πρωί στην Ιερουσαλήμ πριν 20 μέρες και κόσμο είχε φουλ. Ολα τα μαγαζάκια ήταν ανοιχτά, απλά είναι κλειστό τα Σάββατα όλο το σύμπλεγμα του Temple Mount. Επισης, Παρασκευή πρωί που θα κινηθει ο Κωνσταντίνος δεν έχει αρχίσει ακόμη το Shabbat.
Την Παρασκευή πρωί είναι ΟΚ αλλά δεν υπάρχει επίσης πρόσβαση στο Temple Mount. Από τη στιγμή που αρχίσει το Shabbat κλείνουν σχεδόν τα πάντα στην Δυτική Ιερουσαλήμ και το βράδι η πόλη νεκρώνει που δεν είναι απαραίτητα κακό. Κόσμος υπάρχει κυρίως στην Παλιά Πόλη μέχρι να κλείσουν τα μαγαζιά που βρίσκονται στον χριστιανικό, αρμένικο και μουσουλμανικό τομέα που δεν επηρεάζονται από το Shabbat. Το Δυτικό Τείχος είναι μεν ανοιχτό αλλά δεν μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες γιατί σε ζαλίζουν στην παρατήρηση οι ορθόδοξοι Εβραίοι.
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Το Δυτικό Τείχος είναι μεν ανοιχτό αλλά δεν μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες γιατί σε ζαλίζουν στην παρατήρηση οι ορθόδοξοι Εβραίοι.
Οχι οι απλοί πιστοί αλλα εντεταλμενοι security σε όλη την πλατεία μας έκαναν συνέχεια παρατήρηση όταν πηγαίναμε απλά να το πιάσουμε το κινητό. Ακομη κι όταν είχα βγει από την πλατεία και το έπιασα για να δω με το gps πού να πάμε, ξανά παρατήρηση γιατί έπρεπε να βγω ένα βήμα πιο δεξιά. Παράνοια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom