Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

taniakar

Member
Μηνύματα
246
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο. Με κάρτα πληρώνω παντού η να έχω και μετρητά ? Και αν ναι, να έχω τοπικό νόμισμα η δολάρια? Ο οδηγός που θα μας κάνει τουρ στην Παλαιστίνη πχ μου έδωσε τιμή σε δολάρια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο. Με κάρτα πληρώνω παντού η να έχω και μετρητά ? Και αν ναι, να έχω τοπικό νόμισμα η δολάρια? Ο οδηγός που θα μας κάνει τουρ στην Παλαιστίνη πχ μου έδωσε τιμή σε δολάρια.
Τελ Αβίβ παντού κάρτα εκτός ίσως από Carmel Market που μεταξύ μας δεν άξιζει να αγοράσεις τίποτα από εκεί (για να ακριβολογω και η επίσκεψη εκεί χαμένος χρόνος είναι). Ιερουσαλήμ μπορεί να χρειαστείς και μετρητά σέκελ. Δολάρια όπως και Ευρώ σε μικρότερο βαθμό χρησιμοποιούνται πολύ στην Παλαιστίνη αλλά χάνεις σε ισοτιμία εννοείται.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
246
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Τελ Αβίβ παντού κάρτα εκτός ίσως από Carmel Market που μεταξύ μας δεν άξιζει να αγοράσεις τίποτα από εκεί (για να ακριβολογω και η επίσκεψη εκεί χαμένος χρόνος είναι). Ιερουσαλήμ μπορεί να χρειαστείς και μετρητά σέκελ. Δολάρια όπως και Ευρώ σε μικρότερο βαθμό χρησιμοποιούνται πολύ στην Παλαιστίνη αλλά χάνεις σε ισοτιμία εννοείται.
Άρα δολάρια να αλλάξω το ποσό μου ζητάει ο Παλαιστίνιος οδηγός και να έχω και κάποια σεκελ για ιερουσαλημ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άρα δολάρια να αλλάξω το ποσό μου ζητάει ο Παλαιστίνιος οδηγός και να έχω και κάποια σεκελ για ιερουσαλημ?
Ναι, ειδικά αν πάρετε sherut από αεροδρόμιο για Ιερουσαλήμ θα πρέπει να έχετε NIS μαζί σας.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
246
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ναι, ειδικά αν πάρετε sherut από αεροδρόμιο για Ιερουσαλήμ θα πρέπει να έχετε NIS μαζί σας.
Άρα πρέπει να βγάλω στο αεροδρόμιο. Η ατμ η ανταλλακτηριο θα βρω Ε?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.327
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ναι, την Παρασκευή. Αλλά Ιερουσαλήμ θέλει να πάει
Ναι το καταλαβα, αλλα θεωρω πολυ πιθανο ενα τετοιο αθλητικο γεγονος να επηρρεασει την κινηση γενικα. Η Ιερουσαλημ ειναι σε μικρη αποσταση κ ο τουριστας που θα παει, φανταζομαι δεν θα παει να τρεξει κ να φυγει.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
169
Likes
430
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Έχει κανείς εμπειρία από χριστούγεννα στο Τελ Αβίβ?
θα έχουμε 5 μέρες ( 4 νύχτες ) και σκεφτόμουν μια ολόκληρη μέρα Ιερουσαλήμ, μια ολόκληρη μέρα εκδρομή Βηθλεέμ, Ιεριχώ, Ιορδάνη ποταμό και τις υπόλοιπες 2,5 μέρες Τελ Αβίβ.
Πώς σας ακούγεται?
Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή...
 

pepakos

Member
Μηνύματα
169
Likes
430
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Δυο μέρες οπωσδήποτε Ιερουσαλήμ και Ναμπλούς ή Χεβρώνα.
οπότε προτείνεις να σπάσω τη διαμονή μου πχ σε 2 νύχτες τελ αβιβ και 2 νύχτες ιερουσαλήμ ?
Ναμπλούς και Χεβρώνα πρέπει να πάω με κάποιο γραφείο ? γενικά πως προσεγγίζω τις πόλεις της Παλαιστίνης?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.709
Εγώ έμεινα Ραμαλα κ έκανα εκδρομές στα κατεχόμενα με τοπικά λεωφορεία. Αν κάτσεις 2μ Τελ Αβιβ δε ξέρω αν θα τα προλάβεις αυτά. Ίσως μια Βηθλεεμ, αναλόγως το χρόνο που έχεις. Για μένα πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρουν έχουν τα κατεχόμενα από το Τελ Αβιβ πάντως.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Εγώ έμεινα Ραμαλα κ έκανα εκδρομές στα κατεχόμενα με τοπικά λεωφορεία. Αν κάτσεις 2μ Τελ Αβιβ δε ξέρω αν θα τα προλάβεις αυτά. Ίσως μια Βηθλεεμ, αναλόγως το χρόνο που έχεις. Για μένα πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρουν έχουν τα κατεχόμενα από το Τελ Αβιβ πάντως.
Γενικά έχεις δίκιο αλλά στο συγκεκριμένο πιστεύω πως το αδικείς το Τελ Αβίβ με την έννοια πως είναι μια πόλη που περνάς καλά.

Πάντως στα κατεχόμενα να έχει στο νου του και τα ξαφνικά κλεισίματα των δρόμων από τον Ισραηλινό στρατό και τους ελέγχους που διαρκούν αρκετές ώρες.
Κάτι τέτοιο μου έτυχε στην Ιεριχώ εμένα, να έχουν αφήσει μόνο τον έναν δρόμο ανοιχτό για είσοδο στην πόλη και μόνο έναν για εξοδο, με ατελείωτες ουρές για έλεγχο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.313
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom