Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Πιστή στην ερώτηση που παραδοσιακά κάνω για κάθε προορισμό, θα ρωτήσω:

Πού τρώμε στο Τελ Αβίβ και την Ιερουσαλήμ; Τι "άχαστο" εστιατόριο υπάρχει;
Βοηθήστε βρε κάποιος να μάθω και γω!

Επίσης τις προηγούμενες φορές είχα πάει από Χάιφα, τώρα που είναι να επιστρέψω αεροπορικώς, η πτήση είναι με τη Wizzair 13:05, πόση ώρα νωρίτερα είναι καλό να είμαστε στο αεροδρόμιο;
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Βοηθήστε βρε κάποιος να μάθω και γω!

Επίσης τις προηγούμενες φορές είχα πάει από Χάιφα, τώρα που είναι να επιστρέψω αεροπορικώς, η πτήση είναι με τη Wizzair 13:05, πόση ώρα νωρίτερα είναι καλό να είμαστε στο αεροδρόμιο;
Στο Τελ Αβιβ οπωσδηποτε Hakosem για φαλαφελ. Εχει και καλή shawarma αλλα πιο καλή shawarma είχε στην Jaffa στο Express. Τη shawarma να την παρεις με laffa και όχι pita. Στη Jaffa φαγαμε πολύ καλά στο Big Itzik. Ακριβό αλλά πολύ ωραίο μοσχάρι και σε κάθε τραπέζι φέρνουν 20 σαλατιτσες που ξαναγεμίζουν, οπότε χορταίνεις και με το παραπάνω. Yaffa Knafeh αν σου αρέσει ο κιουνεφες. Ιερουσαλήμ μόνο κάτι πίτες ψητές με λάδι στο χέρι φάγαμε. Δεν νομίζω να αξίζει κάτι εντός παλιάς πόλης και δεν πήγαμε στην καινούργια, γιατί είχαμε πάει αυθημερόν.

Για το αεροδρόμιο παντού έλεγαν να πάμε 3 ώρες νωρίτερα, όπως και κάναμε. Τελειωσαμε τον έλεγχο σε 20 λεπτά και μετά κοιτιομασταν. Βεβαια φεύγαμε από Terminal 1, το οποίο ειναι πιο μικρό λένε, αλλά κι εκεί ειχε πολύ κόσμο. Παρολαυτα δεν αργήσαμε καθόλου στον ελεγχο.Οποτε δεν ξέρω τι να σου πω, μην σε πάρω στον λαιμό μου.
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Με σαλάτες δεν χόρτασε κάνεις, πόσο μάλλον με σαλατιτσες 😂

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Ειναι πολύ χορταστικές κι από μόνες τους. Σαν μεζέδες σε ουζερί φαντάσου τες που τις ξαναγεμιζουν όταν αδειάζουν. Εμεις 4 άτομα δεν μπορέσαμε να τις φάμε σε συνδυασμό με τα κρέατα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Βοηθήστε βρε κάποιος να μάθω και γω!

Επίσης τις προηγούμενες φορές είχα πάει από Χάιφα, τώρα που είναι να επιστρέψω αεροπορικώς, η πτήση είναι με τη Wizzair 13:05, πόση ώρα νωρίτερα είναι καλό να είμαστε στο αεροδρόμιο;
Εξαιρετικό εστιατόριο αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ (όπως τα πάντα άλλωστε στο Tel Aviv) είναι το Manta Ray. Έχω φάει δυο φορές με 12 χρόνια διαφορά, εξαιρετικό φαγητό.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εξαιρετικό εστιατόριο αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ (όπως τα πάντα άλλωστε στο Tel Aviv) είναι το Manta Ray. Έχω φάει δυο φορές με 12 χρόνια διαφορά, εξαιρετικό φαγητό.
Μέχρι και τα Macdonald's είναι ακριβά σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο, θυμάμαι στη Χάιφα πριν 10 χρόνια είχα πάθει ένα φιλοσοκ από τις τιμές στα Mac και σε ένα ιταλικό.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Εξαιρετικό εστιατόριο αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ (όπως τα πάντα άλλωστε στο Tel Aviv) είναι το Manta Ray. Έχω φάει δυο φορές με 12 χρόνια διαφορά, εξαιρετικό φαγητό.
Συμφωνω! Πολύ καλό και σε φοβερό σημείο! Μας το είχαν προτείνει ισραηλινοί.
Για τα δεδομένα τιμών του Ισραήλ αξίζει...πληρώσαμε αντίστοιχα σε πολύ χειρότερα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ωραία, φαντάζομαι κάποια πρόταση σε οικονομικά επίπεδα δεν υπάρχει;

Επίσης για την ώρα άφιξης στο αεροδρόμιο πριν την πτήση αναχώρησης; Κανένα 3ωρο καθαρό;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ωραία, φαντάζομαι κάποια πρόταση σε οικονομικά επίπεδα δεν υπάρχει;

Επίσης για την ώρα άφιξης στο αεροδρόμιο πριν την πτήση αναχώρησης; Κανένα 3ωρο καθαρό;
Περιμένω απάντηση από φίλους που ζουν εκεί για κάποια μαγαζιά που έχουμε πάει (δεν θυμάμαι ονόματα και βαριέμαι να ψάχνω) και για κάποιες επιπλέον προτάσεις εάν έχουν.

Για το αεροδρόμιο έτσι λένε αλλά στην πραγματικότητα το χειμώνα συνήθως τελειώνεις πολύ νωρίτερα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Περιμένω απάντηση από φίλους που ζουν εκεί για κάποια μαγαζιά που έχουμε πάει (δεν θυμάμαι ονόματα και βαριέμαι να ψάχνω) και για κάποιες επιπλέον προτάσεις εάν έχουν.

Για το αεροδρόμιο έτσι λένε αλλά στην πραγματικότητα το χειμώνα συνήθως τελειώνεις πολύ νωρίτερα.
Απρίλιο θα πάω, μετά τη Δευτέρα του Πάσχα, οπότε φαντάζομαι θα έχει φουλ κόσμο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Quick question : η μάνα μου θέλει να πάει Ισραήλ και υπάρχει μια περίπτωση να τη συνοδέψω. Έχω σφραγίδα Λιβάνου στο διαβατήριο. Λέτε να έχω πρόβλημα στον έλεγχο ; (Και θα έχω και σαουδικης)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom