Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Quick question : η μάνα μου θέλει να πάει Ισραήλ και υπάρχει μια περίπτωση να τη συνοδέψω. Έχω σφραγίδα Λιβάνου στο διαβατήριο. Λέτε να έχω πρόβλημα στον έλεγχο ; (Και θα έχω και σαουδικης)
Κατά 99% όχι (με την προϋπόθεση ότι η σφραγίδα Λιβάνου στο διαβατήριο είναι 1 κι όχι 10)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κατά 99% όχι (με την προϋπόθεση ότι η σφραγίδα Λιβάνου στο διαβατήριο είναι 1 κι όχι 10)
Ευχαριστώ! Μετά από αυτά που έκαναν στην @underwater όταν είχαμε πάει μαζί έχει φοβηθεί το μάτι μου.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ πέρασα Ισραήλ χωρίς ούτε μια ερώτηση τι πήγα να κάνω εκεί, αν και η σφραγίδα εξόδου από Λίβανο ήταν 2 μέρες πριν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.147
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ευχαριστώ! Μετά από αυτά που έκαναν στην @underwater όταν είχαμε πάει μαζί έχει φοβηθεί το μάτι μου.
Καλά, εγώ είχα σφραγίδα Ιράν βέβαια, που νομίζω ότι είναι εντελώς κόκκινο πανί για αυτούς. Ακόμα θυμάμαι τη φάτσα της συνοριοφύλακα όταν την είδε και με έστειλε στα "ενδότερα".
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.793
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πάντως το Ισραήλ είναι πολύ ιδιόρρυθμο κράτος , το καταλαβαίνω αυτό επειδή έχουν δεχτεί πολλά τρομοκρατικά χτυπήματα , αλλά να μου κάνουν και δύο φορές τις ίδιες ερωτήσεις για να δουν αν κάποια την απαντήσω διαφορετικά την δεύτερη φορά , ε είναι υπερβολή ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Quick question : η μάνα μου θέλει να πάει Ισραήλ και υπάρχει μια περίπτωση να τη συνοδέψω. Έχω σφραγίδα Λιβάνου στο διαβατήριο. Λέτε να έχω πρόβλημα στον έλεγχο ; (Και θα έχω και σαουδικης)
Το διαβατήριο μου είναι σχετικά καινούργιο, εκδόθηκε το 2020, οπότε δεν είχε τις σφραγίδες από όλες τις "περίεργες" χώρες. Ωστόσο, πριν ένα μήνα περίπου είπα να δοκιμάσω την τύχη μου, και εισερχόμενος στη χώρα φόραγα μπλούζα με τυπωμένο τον ταξιδιωτικό μου χάρτη, όπου φαίνονταν ξεκάθαρα και ο Λίβανος, και το Ιράν, και η Βόρεια Κόρέα, και όλες οι άλλες χώρες που μπορεί να τους ενοχλούσαν. Δεν ασχολήθηκαν καν με τις σφραγίδες στο διαβατήριό μου ή τις χώρες στις οποίες έχω ταξιδέψει, ούτε καν το ξεφύλλισαν. "Τι ήρθατε να κάνετε;" "Τουρισμό" "Που θα μείνετε" "στο τάδε" και τέλος.

Πάντως φρόντισα να βάλω το ταξίδι στο Ισραήλ πριν από το επερχόμενο ταξίδι μου σε Λίβανο και Συρία. Γιατί φύλαγε τα ρούχα σου...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Επίσης για την ώρα άφιξης στο αεροδρόμιο πριν την πτήση αναχώρησης; Κανένα 3ωρο καθαρό;
Είναι θέμα τύχης. Δεν έχει να κάνει με τον κόσμο τόσο πολύ, αλλά με το πόσο θα αποφασίσουν να σε ελέγξουν. Την πρώτη φορά ο έλεγχος ήταν εξονυχιστικος στα πράγματα μας και έκαναν ένα σωρό ερωτησεις, την επομενη περασαμε στο λεπτο
Πάντως το Ισραήλ είναι πολύ ιδιόρρυθμο κράτος , το καταλαβαίνω αυτό επειδή έχουν δεχτεί πολλά τρομοκρατικά χτυπήματα , αλλά να μου κάνουν και δύο φορές τις ίδιες ερωτήσεις για να δουν αν κάποια την απαντήσω διαφορετικά την δεύτερη φορά , ε είναι υπερβολή ...
Εμας μας ανεκριναν ξεχωριστα τον καθενα απο τους ταξιδιωτες κ μετα διασταυρωσαν τις απαντησεις για πάνω απο 30'.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως το Ισραήλ είναι πολύ ιδιόρρυθμο κράτος , το καταλαβαίνω αυτό επειδή έχουν δεχτεί πολλά τρομοκρατικά χτυπήματα , αλλά να μου κάνουν και δύο φορές τις ίδιες ερωτήσεις για να δουν αν κάποια την απαντήσω διαφορετικά την δεύτερη φορά , ε είναι υπερβολή ...
Συμβαινει σε πολλά μέρη, από τις ΗΠΑ και την Κουβα μέχρι την Ιαπωνία και την Αυστραλία.
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Σκέφτομαι να πάω αυτό το ΠΣΚ με την σύζυγο μόνο και μόνο για την Ιερουσαλήμ. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά thread αλλά μπορώ να πω οτι έχω μπερδευτεί.
Ξέρω ότι ο χρόνος είναι μικρός και ουσιαστικά έχω όλο το Σάββατο για μονοήμερη και την Κυριακή μέχρι την βραδινή πτήση.
Το προτείνεται; Σας φαίνεται εφικτό;

Συγκεκριμένα σκεφτόμουν να πάρω οδηγό που έχω βρει απο το πατριαρχείο για την ξενάγηση all day στην Ιερουσαλήμ, αλλά μέχρι εκεί να νοικιάσω αυτοκίνητο ή να πάω με sherut?
Απο την άλλη έχω βρει guide με tranfers αλλά σκέφτομαι ότι και θα με δεσμεύσει με το πρόγραμμα που δίνει και είναι και πολλά παραπάνω τα χρηματα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σκέφτομαι να πάω αυτό το ΠΣΚ με την σύζυγο μόνο και μόνο για την Ιερουσαλήμ. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά thread αλλά μπορώ να πω οτι έχω μπερδευτεί.
Ξέρω ότι ο χρόνος είναι μικρός και ουσιαστικά έχω όλο το Σάββατο για μονοήμερη και την Κυριακή μέχρι την βραδινή πτήση.
Το προτείνεται; Σας φαίνεται εφικτό;

Συγκεκριμένα σκεφτόμουν να πάρω οδηγό που έχω βρει απο το πατριαρχείο για την ξενάγηση all day στην Ιερουσαλήμ, αλλά μέχρι εκεί να νοικιάσω αυτοκίνητο ή να πάω με sherut?
Απο την άλλη έχω βρει guide με tranfers αλλά σκέφτομαι ότι και θα με δεσμεύσει με το πρόγραμμα που δίνει και είναι και πολλά παραπάνω τα χρηματα.
Αυτοκίνητο δεν έχει νόημα να νοικιάσεις, καλύτερα με sherut.
Εννοείται ότι αξίζει έστω και για 2 μέρες, απλά δε θα έχεις χρόνο να πας εκτός πόλης
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Σκέφτομαι να πάω αυτό το ΠΣΚ με την σύζυγο μόνο και μόνο για την Ιερουσαλήμ. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά thread αλλά μπορώ να πω οτι έχω μπερδευτεί.
Ξέρω ότι ο χρόνος είναι μικρός και ουσιαστικά έχω όλο το Σάββατο για μονοήμερη και την Κυριακή μέχρι την βραδινή πτήση.
Το προτείνεται; Σας φαίνεται εφικτό;

Συγκεκριμένα σκεφτόμουν να πάρω οδηγό που έχω βρει απο το πατριαρχείο για την ξενάγηση all day στην Ιερουσαλήμ, αλλά μέχρι εκεί να νοικιάσω αυτοκίνητο ή να πάω με sherut?
Απο την άλλη έχω βρει guide με tranfers αλλά σκέφτομαι ότι και θα με δεσμεύσει με το πρόγραμμα που δίνει και είναι και πολλά παραπάνω τα χρηματα.
Αν δεν κανω λάθος αυτο το σκ ειναι ο μαραθωνιος του Τελ Αβιβ, οποτε τσεκαρε για τυχον επιπτωσειε σε διαθεσιμοτητες, τιμες κλπ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αν δεν κανω λάθος αυτο το σκ ειναι ο μαραθωνιος του Τελ Αβιβ, οποτε τσεκαρε για τυχον επιπτωσειε σε διαθεσιμοτητες, τιμες κλπ
Ναι, την Παρασκευή. Αλλά Ιερουσαλήμ θέλει να πάει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom